Reklama

.

.

čtvrtek 30. června 2016

Ilona Švihlíková : Vliv brexitu na budoucnost Evropy , EU vedou druhořadí a neschopní politicí...(záznam pořadu)

30.6. 2016  Český rozhlas  Pořad Jak to vidí....
Host: ekonomka Ilona Švihlíková. Témata: vliv brexitu na budoucnost Evropy a selhání bruselských elit, kdo vlastně v EU vládne: je to Evropský parlament, nebo komise? Moderuje Zita Senková.
Výsledky britského referenda o vystoupení z Evropské unie známe už téměř týden, politici je ale stále nedokázali překousnout. Podle ekonomky se není čemu divit, v čele prý sedí lidé neschopní a druhořadí.

„Teď jsou reakce z Bruselu stále hodně hysterické,“ myslí si Ilona Švihlíková. Je třeba začít konečně jednat. Jenže podle Švihlíkové má Evropský parlament na běh EU marginální vliv. A lidi v čele Evropské komise zase „nedokážou velké problémy unie, jako jsou ekonomická a uprchlická krize, řešit. A další problémy ještě přidělávají.“

„Brexit byl výstrahou. A to nejen pro Británii, ale především pro Brusel, který se ale bohužel tváří, jako by se ho to netýkalo.“ Scénářů, co bude dál, je teď mnoho. Platit nemusí ani jeden. „Brusel si myslí, že Velkou Británii teď odkopne a pojede dál. To ale není chování státníků.“

Co bude dál?

Politici z EU by z neúspěchu měli vyvodit sebereflexi. „A jednat jako dospělí.“ Místo toho je prý vidět jen snahu brexit nějak obejít, anulovat, zesměšnit a trestat Brity. Důležité ale bude, aby se nejdřív uklidnila a stabilizovala situace uvnitř Spojeného království.

„Ta se ale postupně vykrystalizuje a pojede se dál. Zatím se důsledků brexitu lekli i jeho zastánci.“ Možná že by se Britové mohli inspirovat Islandem, který dokázal, že to bez EU jde. Navíc velmi dobře.

„Ekonomické kroky Islandu jsou velmi inspirující. Ukázali, že to, co jim všichni tvrdili, že nejde, v praxi jde. Navíc velmi snadno.“ Víc si poslechněte ze záznamu v Archivu pořadů.

7 komentářů :

 1. Neschopnost cokoliv řešit je zřejmá i z toho, jak hloupě ideologicky a zaslepeně jedná s Ruskem. Čekám spíše vznik dalších odstředivých tendencí.

  OdpovědětVymazat
 2. Velmi si vážím paní Ilony Švihlíkové, má pozoruhodný ekonomický přehled, její články, projevy v médiích a knihy jsou nadčasové.Vidím ji jako ministryni financí.Bohužel, tohle je zatím utopie.jinak si tyto "druhořadé" elity ještě neuvědomily, že nesou přímou zodpovědnost za Brexit.Doufám, že další státy budou VB následovat a že nebude referendum touto kobylou anulováno, pod výhrůžkami těchto diletantů, kteří by měli okamžitě rezignovat.Junker by měl odejít především do důchodu nebo na protialkoholní terapii.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ministryni financí? Jakápak utopie?
   Babiš je, obávám se že ne jen proamerický, ale téměř americký. Potřebujeme čekého.
   A budou volby. Děda.

   Vymazat
  2. Potřebujeme českého!

   Vymazat
 3. Oni nejsou neschopní, ale všehoschopní. Jedná se o řízenou likvidaci evropské kultury a potom nás naženou na Rusko.

  OdpovědětVymazat
 4. No, to už by tu mohl dělat ministra financí každej.

  OdpovědětVymazat
 5. Nic proti paní Švihlíkové, ale že by ona měla zrovna soudit současné politiky to si nemyslím. Dozajista je to chytrá žena, ale ani ona nemá patent na rozum. V žádném případě se nechci zastávat současných politických představitelů, podělali doposud většinou vše co se dalo, ale rozhodně to nebylo z jejich vůle. Vždyť jsou všichni jen loutkami, které vodí jejich loutkovodiči, což jsou ti, kteří opravdu řídí celosvětové dění.

  OdpovědětVymazat