Reklama

.

.

středa 22. června 2016

Jak nám pan kardinál vystřelil na Švejka


Zdeněk Hrabica
22. 5. 2016
Líbí se mi , jaký pěkným vztahem se potatil pan kardinál Duka po svém vojenském otci. Nejenom, že se objevuje jako nikdo z našich církevních hodnostářů poslední doby před ním - (což bylo zcela normální za prezidentů T.G. Masaryka a Edvarda Beneše) na vojenských přehlídkách, žehná vojenským dekoracím, ale odváží se i usednout do tryskáče. A jistě se zasloužil o povýšení vojenského kaplana na biskupa. Vím, co to znamená a jak taková přízeň dokáže člověka oblažit. Jeden z mých hanáckých strýčků byl kaplan nad kaplany v hodnosti generála. Sídlil na Svatém Kopečku u Olomouce a na setkání s ním nikdy nezapomenu. Hlavně na jeho prsten a na vojenské řády. Přestože za jeho působení byl v armádě Československé republiky zakázán Jaroslav Hašek i se svými Osudy dobrého vojáka Švejka, strýček mi Josefa Švejka – žádného světce - ale dobrého vojáka svým humorem už tehdy připomínal.

 Socha sochaře Radomíra Dvořáka - Hlava XXII - blízko Lipnice nad Sázavou. Odhalena v dubnu roku 2013. 

Nyní jsem poslouchal v ČRo2 povídání pana kardinála, vymezoval se ke zdanění církevních restitucí a odhodil toto jančení ad acta – co by se ještě nemělo zdaňovat? Jsme přece právní stát. Ale otřel se i o Josefa Švejka, o jeho mastnou, nevymachánou pusu nad vepřovým se zelím, o tom, že po vzoru Josefa Švejka bývalo u nás i tolik Josefů, Pepanů, nikoliv podle vzoru truhláře, svatého Josefa. A bigotní Poláci – nás také prý za tuhle skutečnost, že nám není vůbec nic svaté jako Švejkovi, překřtili na Pepíky.

Svatá boží prostoto, nikdy jsem nepoznal v krásné sousední zemi tolik bratrů Josefa Švejka, putoval jsem s polskými Švejky do Krakova celým Polskem až do Przemyslu. Na jeden čtvereční kilometr je v Polsku fandů Švejka a Haška stokrát víc než u nás. Ani ve Švejkových hospodách si s nimi nezadáme, majitelé pražského Hostince U kalicha z rodu Tőpfrů, mají pro Poláky bránu své hospody díky Švejkovi od rána do večera otevřenou. A zaplněnou. A láskyplně mlaskají nejenom s Poláky – ale i s Haškem a se Švejkem nad slušnou tržbou. Právě mám rozečtenou zbrusu novou půvabnou knihu Luboše Merhauta – Čtení o Jaroslavu Haškovi (Ohledávání 1919 – 1948) a nestačím se divit! Každý, kdo chtěl něco znamenat, napsal něco o Haškovi a o Švejkovi. Bass, Teige, Olbracht, Kopta, Brod, Šalda,Mathesius, Černý, Píša, Nezval, Poláček. Autor půvabné knihy opomněl Fučíka. Všichni věděli, že bez těchto dvou by si nesáhli na hvězdy na nebi. Přiřadil - li se k těmto velikánům nyní i kardinál Duka, není třeba nic více dokazovat.


Foto autor
Psáno pro Novou republiku, Nové slovo a LUK!

8 komentářů :

 1. teď hlásila policie ČR, že Gazdík je zfetovaný a na útěku a má papíry na hlavu. PČR prosí o pomoc při chycení.
  Já jsem si hned říkal, že s Kalouskem se může dát dohromady jen de ..il

  OdpovědětVymazat
 2. jó když sa vydávajů vobřezaní Hanáci za křupany z Práglu, je to mazec
  Tenhle stréc, kdo ví ze které Loze leze je pěknej matěj

  OdpovědětVymazat
 3. Vybrat z České literatury jedno, a nejkřesťanštější zvolání, tak nevím, které jiné, než - Co děláte, dyť jsou tady lidi!

  OdpovědětVymazat
 4. Eminence ! Cardinale Duko !
  Dovolte mi si postezovat na naseho sv. otce, papeze Frantiska.. On je zcestny bludar, ktery nema zadne konekce se sv. duchem a nebeskou prozretelnosti ! (Politik ve sluzbach Islamu. Stejne jako cert Halik.)

  Je neznajici problematiky nasi evropske minulosti/dejin a jeho zivotni filozofie ziskana v Argentine je v Evrope bezcenna. Uz by mel jit do penze, nebo uplne znici spiritualitu, nas vsech Katoliku...

  Eminence, 24.6. ma festival Fors Fortuna, ktera je v dnesnich dnech podrizena nasi nebeske kralovne.
  Chystam se na slavnost a doporucuji Vam to take, jinak z restituci sejde pro nelegalitu.

  Eminence ze stolice Vaseho vzneseneho uradu, je treba napstat protestni dopis Hillary, nebot mimo mnoha jinych
  chybnych cinu si prisvojila i jmeno naseho Sv. Hilariuse, ktery si mi pravidelne stezuje.
  Ano mam konekce ! (Ale pouze pres Burgundy.)

  Eminence je treba vysvetlit bezboznym ceskym atheistum, kteri nadavaji autoritam ve vlade do PICUSU, aby timto nazvem nepripisovali nezaslouzene, dotycnym
  PROPHETIC POWER ! Picus byl ve starem Recku to, co Nostradamus ve Francii.
  Vsem je zname, ze vladni autority jsou kratkozrake, takze nemohou byt PICUSOVE.
  Eminence drzte se pri zdravi, mate hvezdny prislib VZESTUPNEHO vlivu. Uplatnete ho v Rime !
  honolulu - Rimsko Katolik.


  OdpovědětVymazat
 5. i prekabatěny komunista či eštebak muže byt černoprdelnik a že jich ve vladni sebrance je o vovarovi nemluvě takže neni se čemu až tak divit leda tomu že je jednadvacate stoleti a po světě stale běha miliony dobrovolně zpitomělych vovci ktere nikdo nechyta a neposila na psichiatrii přesto že neni dokazano že ten jejich ježišek existuje on totiž kdyby exsistoval tak už by si s takovym iluzionystou dukou věděl rady

  OdpovědětVymazat
 6. Zdaňování restitucí je klasický protimluv. Když něco vracím, tak to přece nebudu zase brát zpět. Z toho článku ale plyne hlavně nenávist levicových liberálů ke katolické církvi. Zdaleka ne všichni levičáci jsou protinábožensky založení, ale ti liberální ano. Přitom největší nenávist u nich vzbuzuje církev katolická, proč? Protože je největší a stále má nějaký význam? Že se musí vracet, alespoň část jejího majetku, který jim předtím koministi znárodnili? Vzali jim ho s tím, že se o něj budou sami starat a místo toho budou církev platit. Teď se vrací jen část majetku zpět a placení církve se strany státu postupně skončí!! To nevíte? Nebo proč to zamlčujete. Ať se církve financují ze svého. Nechci aby jsme si (stát) tady už možná brzy vydržovali muslimy, ještě to tak, zlatý křesťanství.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte poněkud "hnutou" mušku, Střelče. Jednak vlastnictví církevního majetku je minimálně sporné od reformace císaře Josefa, a způsoby jeho nabývání jsou také poněkud "krvavé". Peníze, které stát vyplácí církvi za něco, co není ani věcně a položkově doloženo a kvantifikováno, jsou právně dar. A ten všude na světě podléhá zdanění. Vyplácí se dokonce i církvím, které do nedávna neexistovali.A nakonec, církve podepsaly, že dostanou majetky a peníze, a už po nikom nic nebudou vyžadovat. Stovky podaných žalob na obce a kraje svědčí a potvrzují věrolomnost, prolhanost a nenažranost institucí, které mají sloužit bohu a Ježíšovi, ale majetky jsou jim přednější. Celá tahle zlodějna a obrovský majetkový přesun je domluvená šaráda, ze které si urvou svůj kus i šíbří mimo církev. Takže si to moralizování laskavě strčte za klobouk. Jinak s vámi souhlasím v tom, aby se církev financovala už od teď a na vždy ze svých příjmů. Ať si své faráře živí ti, kteří ho potřebují. J.B.

   Vymazat
 7. Nacizmus jakož to meč Vatikánu byl dočasně poražen.
  Dnešní křesťanská armáda je NATO ,
  zhoubný katolický vliv na celosvětovou politiku
  je čitatelný z dějin*

  OdpovědětVymazat