Reklama

.

.

úterý 14. června 2016

Jakub Janda: Jak poznáte proruské weby

Radim Valenčík
14. 6. 2016
V Česku působící "proruské" weby provádějící "prokremelskou manipulaci" poznáte podle Jakuba Jandy a spol. snadno:
1. Vytvářejí obraz nefunkčnosti našeho politického systému.
2. U témat jako je Ukrajina či Sýrie nasazují neutrální tón.
3. Jejich zpravodajství vůči Rusku není zkresleno, jak je tomu u "slušných" webů.
4. Jsou poptávány těmi, kteří hledají i alternativní, tj. nezkreslené zdroje.
Toto je opravdu výsledek společné studie politologů z Masarykovy univerzity a think-tanku Evropské hodnoty.A tak není divu, že se mezi "proruské" weby provádějící "prokremelskou manipulaci" dostaly i Parlamentní listy. Nevěříte? Tak si přečtěte informaci této studii tak, jak ji přinesla E15 (zde je plné znění se zvýrazněním toho nejdůležitějšího:
Analýza: propaganda se mění, i zprávy neutrálního tónu mohou sloužit Kremlu
V Česku působící "proruské" weby ve skutečnosti Rusko ani Putina nijak výrazně neadorují. Snaží se však šířit strach a vytvářet obraz nefunkčního politického systému, říká studie politologů Masarykovy univerzity. Propaganda se podle nich maskuje jako zpravodajství, "budovatelské" obrázky ustoupily do pozadí. Ctěním žurnalistických standardů se ale weby jako AC24 či Světkolemnás moc nezatěžují. Vzhledem k jejich neznámé majetkové struktuře není jasné, zda jde o nedbalost či úmysl, míní analytici.
Mediální manipulace nemusí zdaleka probíhat jen sázkou na vzbuzování strachu či jiné emoce, přestože v případě migrační krize nesla citové zabarvení až třetina článků, které se na sledovaných webech (AC24, česká verze Sputniku, Světkolemnás, Parlamentní listy) vyskytly.
Analýza politologů Masarykovy univerzity vytvořená ve spolupráci s think-tankem Evropské hodnoty říká, že u tématu konfliktů na Ukrajině a v Sýrii naopak zmiňované servery nasazují neutrální tón.
"Zde je patrná snaha referovat umírněně a spíše používat takové techniky, které čtenáře uklidní a nevzbudí výraznější emoce," píše se ve studii. Podle Miloše Gregora, jednoho z jejích autorů, se tak děje s cílem relativizovat akce Ruska a Západu a dosáhnout vyznění, že západní zahraniční politika není ve své podstatě o nic lepší než kroky Moskvy.
Srovnání s vyzněním zpravodajství seriózněji vnímaných médií analýza nenabízí, přestože Evropské hodnoty v jednom ze svých newsletterů s odkazem na list The Guardian uvádějí, že zpravodajství západních médií je vůči Rusku částečně zkresleno.
To se má například projevovat ignorováním těch interpretací událostí kolem sesazení ukrajinského prezidenta Janukovyče, které zastává Moskva. "Ano, byl to zkorumpovaný prezident, ale na rozdíl od aktivistů na Majdanu byl demokraticky zvolen," nastínil britský list jeden z takových "upozaděných" výkladů událostí.
Server E15.cz se proto ptal, zda i takové zatížení vůči Rusku není příčinou toho, proč ve společnosti existuje určitá poptávka po "alternativním" zpravodajství.
Podle Gregora tomu tak být může, dodal však, že tvůrci uvedených serverů se často dopouští několika manipulací naráz a sotva tak mohou být zárukou objektivity. "Pak lze pochybovat, že nejde o záměr," dodal politolog. Zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda řekl, že "jen těžko lze agresi Ruska vůči Ukrajině rámcovat jinak než negativně."
Spekulace nad záměry a cíli těchto webů ještě podle analytiků prohlubuje většinou skrytá či pochybná majetková a personální struktura daných webů. Výjimku v tomto ohledu představují Parlamentní listy vlastněné senátorem a majitelem Synotu Ivo Valentou. Analýza je přesto označuje jako "přechod mezi seriózními médii a šedou zónou prokremelské manipulace." Z hlediska hodnocení jejich práce s informacemi vycházejí o něco hůře než ostatní weby.
"Překvapivé je, že zatímco ostatní zkoumané portály na zdroje svých informací odkazují v 75 procentech případů, u tohoto média je to jen u necelé poloviny," uvádí dokument.
"Obecně lze ale říci, že na daných serverech přestává existovat hranice mezi zpravodajstvím a komentářem," sdělila Petra Vejvodová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Nejde přitom o stránky s marginální návštěvností. Podle odhadů Evropských hodnot na základě využití služby Similarweb patří mezi desítku nejčtenějších českých zpravodajských serverů.
Viz: zde
Člověk neví, zda se má smát nebo plakat nad takovou mírou tuposti, hlouposti a servility.


Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3547-jakub-janda-jak-poznate-proruske-weby.html

40 komentářů :

 1. - Známe to. Je proti nám, kdo není s námi. Mezi těmito nesmí být už nikdo.
  - Musí být ostře rozděleno, aby mohlo být ostře panováno.
  - Selský rozum a správné pojmenování, to se už téměř nenosí. Příslušnost k univerzitám a k think-tankům jakoby pomalu začíná být příznakem omezeného intelektu.
  Děda.

  OdpovědětVymazat
 2. Problém je, že mezi námi a zmiňovanou Ukrajinou nebo Ruskem není jazyková bariéra. Mnoho lidí tam má známé nebo dokonce příbuzné, takže ať už naše média vyfabulují jakékoliv nesmysly, vždycky je možné se na věci přeptat. A to je pro hlasatele demokratických evropských hodnot možná až neřešitelný problém

  OdpovědětVymazat
 3. Proboha, stačilo shlédnout ty "výzkumníky" z té tzv. Masarykovy university, toho verbálního Grygara, vedle něho pak s vážnou tváří sedícího neobyčejně zkušeného odborníka Jandu, a pak další "výzkumníky", aby si jeden udělal obrázek o té "analýze", jejíž informační hodnota byla nula nula nic, a které dodala skvělý závěr ta "výzkumnice" na otázku moderátora, jestli objevili nějaké lživé informace, odpovědí "...nikoliv, toto nebylo předmětem analýzy"! Velice moudře ty "výzkumníky" a s tou jejich "analýzou" utřel ředitel Parlamentních listů, když se odmítl zúčastnit debaty nad tímto neobyčejně přínosným veledílem slovy, "že nemíní ztrácet čas nad nějakým spiskem". Kdyby se ti šaškové soustředili na ČT, udělali by líp, protože právě ta dělá nejlepší ruskou propagandu tím, jak lže, mlží a manipuluje.

  OdpovědětVymazat
 4. Myslím, že je třeba plakat. Tyhle nesmysly totiž byly prezentovány ve vší vážnosti ve vysílání ČR2. A když to bylo v rádiu, tak to asi bude pravda...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co by jen v ČR2, ČT přenášela tiskovou konferenci, kde ten vořech s vážnou tváří přednášel ty bombastické výsledky!

   Vymazat
 5. No, u Jakuba J. je jeho jedinou předností asi jeho chtivá prdel. Mozek to nebude.

  OdpovědětVymazat
 6. Studie politologů z Masarykovy univerzity a think-tanku Evropské hodnoty nejsou v souladu se Švýcarskou mediální studií:
  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/8190-medialni-studie-propaganda-siri-zapadni-agentury
  Jak to vysvětlí pornoherecký gay?

  OdpovědětVymazat
 7. doktor Kdyby vám spadla před Jandou tužka - nesbírat....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možno sebrat pouze v podřepu bez předklonu.

   Vymazat
 8. Tak že jsou třeba tyhle stránky komunistické, oslavující minulý režim, Dvořák s Davidem vytrvala popírají.

  Ale že jsou výrazně proruské, nebo lépe řečeno prokremelské a výrazně protizápadní, si snad už popřít snad nedovolí.

  Takže kde je vlastně problém?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebo v ruštině je pravdivý a poctivý tento web! - http://vk.com/sotnya_88

   Vymazat
  2. A pokud chceme uvést příklad skutečně nestranného webu, pak tento slovenský se k tomu nejvíce blíží - https://www.protiprudu.org/

   Vymazat
  3. Problém je v tom, že vás Herr Flick z Gestapa příliš dlouho nechal bez dozoru a navíc s přístupem k internetu, von Smollhausene. :-)

   Vymazat
  4. Problém je v Tvém mozku a chudé duši! Troubo!
   V.J.Horák

   Vymazat
  5. Jaký stupido omylo je bezpohlavní pablb ala Chujmer s držkou v ussackejch zadnicích!!!!!Pozůstatek Havla zrádce!!!!!

   Vymazat
  6. Ale nejsi ty samotný řiťopich Janda nebo některý idiot z Masarykovy usiversity 17:24? Trefa.

   Vymazat
 9. Trolle mainstreamových presstitutek 17:24, tento web je nestranný. Že to vychází ve prospěch min. režimu a Ruska bude nejspíš tím, že události dnešní doby jsou už takové. Pravda se ti nezamlouvá, ale umlčet ji nemůžeš, i když se moc snažíš. Stejně, jako potentáti, kteří nám chtějí vzít vycinkávanou svobodu slova, např. zde:
  http://domaci.eurozpravy.cz/politika/158739-cesi-pozor-kritizovat-islam-zrejme-bude-zakazano/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento web je asi tak nestranný jako je Islámský stát ateisitcký, rudohnědý idiote :-D

   Vymazat
  2. 18:14 - Tak takové argumenty ti trolle opravdu nepomůžou přesvědčit nikoho o tvojí nestrannosti, ale spíše přimějí slušné lidi ke štítivosti k tvé maličkosti i ke všemu, co představuješ a propaguješ. Nelze jinak, než ti poděkovat.

   Vymazat
  3. 18:22

   Zato tys těch argumentů, ty "slušný" magore ale uvedl. Úplně se v nich topím :-D

   Vymazat
  4. 18:28 - ty se milý trolle netopíš v tom, co jsem napsal, ale ve svém vlastním "rudohnědém" vidění všech a všeho, co není v souladu s názory tvých soukmenovců, což ti způsobuje dlouhodobé prodlívání v zadnici, postižené poraněnou "zlatou žílou".
   "Zlatou žílu" ošetříš nejlépe dubem, do nemocnice s tím raději nechoď:
   http://globe24.cz/domov/6672-operace-rezavymi-nastroji-nemocnice-setri-jednorazove-nastroje-jsou-pouzivany-i-petkrat

   Vymazat
  5. Topíš se v amerických sračkách - proto ti je na blití, zmrde !

   Vymazat
  6. Islámský stát je ateistický, debile! To je revolta mladých nihilistů proti tvým nosatým filckonošům! - http://blisty.cz/art/80182.html

   Vymazat
  7. 19:06 se pomátl na rozumu, když tvrdí, že ateisté, když vraždí, vzývají Alláha.

   Vymazat
  8. Je to dílo postkomoušskejch Rusáků, tzv. BAASistů! Proč myslíš tele Jelimanovo, proč maj největší podporu tam co se narodili Husajn či Kaddáfí - v Tikritu a Syrtě, co? Sítě, jejichž prostřednictvím zahraniční sunnitští džihádisté vstupovali do Iráku, předcházely roku 2003. Buď je za spolupráce starého režimu vytvořil Abú Músá Zarkáví v roce 2002, nebo jsou dílem režimu samého ještě mnohem dříve, v rámci zahraničněpolitické aliance s islamisty.(Budoucí vrchní vojenský plánovač IS) ad-Dúrí považoval za vhodné mobilizovat tyto zahraniční sítě a poskytnout jim zdroje, jakmile dosáhly do Iráku, aby zabránil pokusu vybudovat v zemi demokratickou vládu. Mnoho individuálních příznivců starého režimu se stalo islamisty ještě za Saddáma a připojili se k předchůdcům IS v prvních letech po jeho pádu, kdy byla skupina malá a vstup do ní byl velmi výběrový.
   Obrat Saddámova režimu k islamizaci byl s největší pravděpodobností původně zcela cynický, šlo o snahu zajistit si legitimitu, když režim bojoval o život ve válce s theokratickým režimem v Íránu. Teherán soustavně Saddáma obviňoval, že jeho režim je bezbožný, a interní dokumenty ukazují, že Saddám si byl vědom ničivého účinku této propagandy na oblíbenost mezi obyvatelstvem. Kampaň víry, kterou režim zahájil, vyvolala v život náboženské hnutí a operovala v alianci s "čistě" salafistickým Trendem, jenž nyní režim přestal potlačovat a také ztratil kapacitu jej omezovat.
   Řada "čistých" salafistů zjistila, že jejich neshody s režimem jsou minimální a mohou nyní působit v administrativě, ačkoliv na takfiristickém okraji islamistického spektra začalo slabé povstání již v roce 1999. Bezpečnostní služby byly vyslány, aby infiltrovaly a řídily mešity a náboženská bratrstva, jež nyní režim tak veřejně podporoval.
   Ekumnické snahy se vymstily, když došlo ke konečnému rozpadu vztahů mezi státem a většinovými šíity a posílení sektářství na úroveň do té doby nevídanou. Režimní kampaň posílila kleriky na střední úrovni a zcela transformovala iráckou společnost, zejména v sunnitských oblastech. Podobně ji změnily kmeny, které Dúrí pověřil řízením přeshraničních sítí s cílem obcházet sankce OSN.
   Saddámova reputace jako člověka, který držel náboženské militanty a sektářství na uzdě, je prostě falešná. V amerických věznicích předchůdci IS jednoduše rekrutovali zájemce. Také rozpuštění armády mělo být provedeno jinak. Ale oba faktory rozhodně nemají srovnatelnou váhu, jako obrat režimu k radikálnímu islámu v posledních patnácti letech jeho existence.

   Vymazat
 10. Když sledujete TV ČT stava se z Vas s jistotou prorusky naladenej naladenec. Tolik nesmyslu,vymyvani mozku,pro USA i NATO propagandy že ve Vas to s jistotou- vyvola odpor. Zhnusení začnete vyhledavat nezavisle veby a číst. To není proruska propaganda na neco jinýho se kouknout na netu,jde o to aby ste se necitil manipulovan ruznymi think - tanky a podobnými hovadinami ktere se tváři velice bohorovne,že jenom oni maji patent na rozum. Think- tanki a tí rúzny havloidní spolky z Vas chtejí udelat nemyslíci dobytek a rozeštvávat lidi a natahnout na Vas chomout vojnovy propagandy z dilny CIA, NATO, USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Perfektně popsáno.Naprostý souhlas.ČT v současné době přináší nejvíc lží a dezinformací ze všech televizních stanic vysílajících v ČR. Účinek jejich odporných lží je ale přesně opačný než by chtěli.
   Už to nefunguje.

   Vymazat
 11. To jsme to dopracovali, když se zamýšlíme nad tím, co vyprodukuje takový bezcharakterní a zvrhlý člověk jako je Janda. Před ním si musí každý slušný člověk odplivnout a ne poslouchat jeho moudra.

  OdpovědětVymazat
 12. Vyhledávání - "flat earth" (placatá země)

  Přibližný počet výsledků YouTube: 5 920 000
  Přibližný počet výsledků Google: 12 300 000

  OdpovědětVymazat
 13. Nová Republika je web,který může o sobě směle napsat,že je prokremelský,zvláště (kdo asi).......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20:29 - ty?

   Vymazat
  2. Ty z hovna bič neupleteš,zdegenerovaný potrate opičí kurvy!!!!Ven si příklad z lejnosrka Veškrny,už chcipnul!!!!!

   Vymazat
 14. Hodnotit emotivnost a používat samou podstatou pejorativní "prokremelská/é/ou" je o sobě napováženou. Tahle pro* podsouvají implikaci, že opak je správný nebo žádoucí. Snad by to vyvážilo zcela neutrální používání "prowashingtonská/é/ou".

  OdpovědětVymazat
 15. Znáte ten pocit, když chcete zvracet, ... jenže není CO?

  OdpovědětVymazat
 16. Tak proruské weby musela rozkrýt a varovat před nimi, Masarykova universita. Hm. Zato ty proamerické a prounijní rozpozná, z prominutím, každá uklízečka. A evropské hodnoty, ty hledejme v nějaké starší literatuře. V ,,zaostalém" Rusku jí mají ještě dost. Naštěstí.

  OdpovědětVymazat
 17. V Rusku je tvrdý kapitalizmus . Tak proč se bojují že za prachy skoupi celý svět . Tak je to západ naučil . Okolní vlády zkorumpovat , pokud to nepujde tak tam pošlou armiju , přesně to dělá USA . Krym byl problém podobný karibské krize . Macel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten tvrdý kapitalismus tam je mezi dolarově afinními oligarchy, řadou prokurátorů a bankéřů. Ten Putinův je měkký, kooperativní, neodmítající pomocnou ruku, ale upřednostňující bezplatné předání vědomostí k úspěšnému vlastnímu živobytí občanů RF. Učí to i tamní KSB a DVTR, protože informace znamenají chopnost se správně rozhodovat. To dle dezinformací je smrtelně nebezpečné všem ovcím netušícím, že jdou na porážku. Upřímná naivita bez potřebných informací znamená zkázu toho, kdo se jí nechá důvěřivě vláčet. Buďme mravní silní zdraví a odpovědní, protože pouze pak si zasloužíme svobodu konat dobro a odpírat zlu. Kdo to nepovažuje za svobodu, ten nepochopil nic.

   Vymazat
 18. Jakub Janda, buzerantský pornoherec.
  Odpad lidské společnosti.

  OdpovědětVymazat
 19. Parlamentní listy neuvádějí zdroj v případě, že se jedná o rozhovor, kterých tam mají, zvláště s Filipovskou, Mašínovou a podobnými, skutečně dost.

  OdpovědětVymazat
 20. Globální politika. Nikoli geopolitika. Pouze ta první dokáže demaskovat nekompetentnost proponentů a reprezentantů té druhé a nikoli naopak. Je dobré vědět, proč se stále útočí proti Rusku. Ruscho nehodlá být sopučástí biblického projektu, tedy projektu elitářů vládnoucích davu, otrokářů vlastnících otroky, kteří jsou zahlceni krásnými obrazy demokracie, tedy lidovlády. Je snad vládou lidu jeden volební akt za čtyři roky? Je jí snad neexistence všeobecného referenda a práva nejen volit, ale i politiky odvolávat? Opakuji, u nás v ČSNS jsem ti, kteří nejen vědí, ale také podle toho konají a odpovědnosti se nebojí. Předně je nutné vědět, že US tajné služby přímo nebo zprostředkovaně řídí protiruskou dezinformační kampaň a současně v rámci boje s terorismem jej po patnáct let pilně financují a materiálně podporují. Hádejte, proč nebyl dotočen seriál Americká odysea (American Odyssey)? Protože až příliš věrně zobrazuje realitu v USA... Takže nevěřte, ale vězte! Hledejte a používejte informace, identifikujte dezinformace a jejich zdroje. Šiřte tyto informace mezi lidi, kteří tápou v pološeru již od roku 1989 (zdravím, pane Bartuško, t.č. na dolarové výplatnici!). Mravnost je až na prvním místě. Já hřbet nikdy neohnu. Zkuste to také, i cvičení zpevňuje páteř!

  OdpovědětVymazat