Reklama

.

.

úterý 7. června 2016

Jsme v situaci největšího rizika války, řekl profesor Krejčí

Oskar Krejčí - rozhovor
7. 6. 2016   ParlamentníListy

„Vždy, když hegemon opouští svou pozici, riziko války je největší. V roce 2045 se podle průzkumů britské vlády dostanou vojenské rozpočty Spojených států a Číny na téměř stejnou úroveň,“ prohlásil na Mezinárodním vědeckém semináři v Bratislavě Oskar Krejčí z Institutu globálních studií Univerzity Jana Ámose Komenského. 


Mezinárodní vědecký seminář na téma „Vybraná rizika vývoje světové ekonomiky“, v rámci kterého vystoupil i český akademik Oskar Krejčí z Institutu globálních studií UJAK, se uskutečnil 1. června letošního roku ve slovenské Bratislavě.

„Spojené státy budou v roce 2017 dávat jen na vývoj nových technologií, zejména pak na vývoj autonomních robotických systémů, tedy systémů, které mají schopnost fungovat v situaci, kdyby bylo zničeno velitelství, 71,3 miliard dolarů, což je více než celý vojenský rozpočet Ruské federace, který v minulém roce činil 66 miliard dolarů,“ objasnil posluchačům současný vývoj ve zbrojení Oskar Krejčí.

„Veškerá propaganda, která jde ve směru ‚zvýšit bezpečnost většími výdaji na zbrojení‘, je zcela falešná, něco za tím je,“ uvedl.

„Vzhledem k tomu, že naše chápání zákonitostí je jenom odrazem opakování v minulosti, my nejsme schopni udělat laboratorní pokus, je to všechno jen o sledování procesů, které se opakují. Nejsme tedy schopni říci, co z toho všechno vyleze, nevíme, jestli je tu nějaký mechanismus,“ zmínil.

„Z minulosti ovšem dobře víme, že když hegemon opouští svou pozici, tak je největší riziko války – klasický příklad je peloponéská válka, Athény versus Sparta. Proč vypukla válka? Ne proto, že byl rozdíl mezi demokracií a aristokracií ve vládě, to tenkrát nikoho netrápilo. Pozice Sparty se vyvíjela jen vzhledem k růstu moci Athén,“ přirovnal Krejčí prastarý souboj k současnému dění.

„Sparta zaútočila na Athény ještě před tím, než se staly Athény mocnějším státem, tj. zahájila preventivní válku,“ zmínil. „My teď docházíme do stádia, kdy je hegemon vytlačován ze své pozice, čili se nacházíme v situaci, kdy je nejvyšší riziko války,“ dodal.

Krejčí také zmínil, že v současné době probíhají čtyři pro nás klíčové konflikty: konflikty v Jihočínském moři, v severní Africe a na Blízkém východě a na východě Ukrajiny. „Tyto konflikty jsou klíčové z toho důvodu, že se v nich střetávají klíčové světové mocnosti prostřednictvím takzvaných ‚proxy válek‘, zejména tedy v Sýrii a na Ukrajině,“ uvedl.

„Největší konflikt, ke kterému se schyluje, se ovšem odehrává v Jihočínském moři. Tam dochází přesně k tomu již zmíněnému střídání hegemona,“ zdůraznil. „Podle průzkumu britské vlády se v roce 2045 dostanou vojenské výdaje Číny a Spojených států na téměř stejnou úroveň,“ podepřel svá tvrzení tvrdými daty akademik. 

(pokračování článku zde)

Celé video zde

16 komentářů :

 1. Ale prd. Na takovýhle články je nejlepší vyjít si ven na procházku, - ve městech do ulic. Lidi chodí sem a tam v letním, je horko, nakupují o sto péro, ve větších městech jsou stovky hospod a fastfoodů, a mekáčů - všechno to praská ve švech. Lidi tam žerou a žvejkaj společně, němec vedle francouze, sem tam číňan, černoch, něco hnědýho, spousta mladejch fracků ( těch nejvíc - a všude!), chcechtají se pijou. O válce se nikde nemluví, nikde to na ni zatím nevypadá. A jestli ano, reálně nám hrozí asi sedmdesát let. To je podle toho, jak kdo chce vidět svět. Media hrůzostrašně, protože děs, hrůza a strašení vydělávají nejvíc peněz. Paradoxně - mučení, zabíjení, ponižování, podvody, krádeže, nehody, sebevraždy, genocida, zbořené baráky a hromady mrtvol - dnes nejvíce sypou. Vydělává to prachy, je to byznys, proto je toho plná televize, je z toho kultura a asi i zábava. Mír, klid, pohoda, radost ze života, a láska ( ne prasečiny a sex) - to nevydělává holt nic, tak se musí mediálně udržovat strach a hrůza. Co by si jinak ty tisíce novinářů počaly? O čem by psali, když pohoda je neprodejnej artikl? Takže - vemte pejska a ven, nebo jděte do ruchu ulic - nikde nikdo válku neřeší. Ta se řeší jen a jen v mediích a na diskuzích - 24 hodiny denně, každý den. To by bylo, aby se postupně ze všech lidí nestali magoři.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidíte, vy jste si nevzal příklad sám ze sebe a už tím magorem jste. Jak jinak chcete obhájit, že kážete ostatnmí aby šli na procházku, ale vy tu stále kecáte )))

   Vymazat
  2. Něco na tom je. Nedávno tu byla zkopírována Peroutkova Přítomnost z dubna 1939, a na jejích stránkách se střídaly nejrůznější názory, šermovalo se výrazy jako národ, Německo, socialismus(myslel se ten národní, pochopitelně), ale slovo VÁLKA tam nebylo ani jednou.

   Vymazat
  3. V době se Francouzi také bavily, zkrátka na jejich chování se nijak neprojevovalo, že za rok vypukne největší válka v dějinách, i když ti, co se zajímali, to museli vědět.

   Vymazat
  4. Oprava: V době Mnichova se Francouzi také bavili

   Vymazat
  5. K tématu příprav na válku je vhodné si přečíst kupř. článek, který mj. popisuje změnu mediální atmosféry, rozdílného informačního a ideového obsahu zpráv pro 1 % a pro zbytek společnosti - http://www.zvedavec.org/komentare/2016/06/6920-konec-m-a-d-zacatek-silenstvi.htm,
   což spolu s úvahami v dalším článku nevyvolává dobré pocity - http://www.zvedavec.org/komentare/2016/06/6919-obama-zabouchl-dvere-putinovi-pred-nosem.htm.
   Ti, kteří dnes rozhodují v USA a na Západě o politice Západu, jak USA, tak i NATO a EU, neprošli jako jejich rodiče takovou cestou vzhůru k moci, která by jejich nevelkou inteligenci a bídnou morálku pozvedla a ukázala komplexnost procesů, složitost rozhodování a obrovskou zodpovědnost. Předkové těchto dnešních mocných, a můžeme si o nich myslit cokoli, přece jen ještě nabyli nemalou zkušenost při překonávání překážek, která usměrnila jejich racionalitu a mravy (a to už měli cestu dost zametenou od svých rodičů). Dnešní nemají ani racio, ani morálku, ani empatii. Jejich politické loutky tím rovněž většinou nejsou vybaveny, takže zbývají jen poradci, kteří naštěstí nemají své příbuzné tak dobře zabezpečené, aby přežili jaderné peklo, a mohou trochu mocné brzdit. Do té doby, než se ta idiotská, namyšlená hovada utrhnou ze řetězu.
   Na část politických figur ale ještě připadá kousek naděje, protože to nejsou úplní pitomci z loutkařkých dílen, ale osoby, které ještě prosákly vzhůru dosti demokratickým procesem, takže nějaké schopnosti musely prokázat a něco pochopily. Zodpovědnost ovšem dopadá na všechny. Pokud by se sralbotkové, zadolárci, kalouskové, bělobrádci, babišové, jejich zahranišní verze a zejména hollandové, merkelové atd. ztopořili a řekli nikoli, tak by to 1% nemělo tak jednoduché. Na sralbotky ap. ale musejí zatlačit jejich spolustraníci a na ně na všechny voliči. Diskuse na internetu tomu ale moc nepomůže, třeba konat nějakou aktivistickou činnost. Iniciativ, hnutí, spolků, stran a dalších organizací, které páchají viditelný a citelný nátlak na poslance, úředníky a ministry je vícero, třeba i NR, tak se nikdo nemůže vymlouvat, že nemůže.
   KR

   Vymazat
 2. 13:01 - plný souhlas!
  12:52 je pouťový mluvka a lidový vypravěč.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo - jen si tady navzájem mažte med kolem huby strejdo, i kdybyste napsal ještě kratší blbinu, je to příspěvek, a přičte se k celkovému počtu. A o to jde hlavně a především. Do mluvky mám hodně daleko, a když tak čtu diskuze, lid se mi hnusí - co je to všude za břečku! Ještě že jsou v celkovým počtu tak kolem tisíce kusů, ale lezou všude a čvaňhají svoje ptákoviny ke všemu. Bezva zábava. Takže nic "lidovýho"mi nepodsouvejte. Jo - dřív se lid dokázal bavit, ale tyhle dnešní postižený loutky, které dřepí od rána do večera u počítače? To se nedá srovnat. Tak a ještě jednu větu vypoťte, - přece jsem vás teď hluboce urazil - ne? Tak o tom musíte napsat. Všechno to sem přelezlo z novinek - ten styl je jasnej, a taky ta závislost na žvanění.

   Vymazat
 3. Pan profesor Krejčí by posluchačům měl taky objasnit, že kladivo do amerického vojenského vozidla stojí Pentagon cca 15 dolarů, obdobné kladivo do ruského vojenského vozidla stojí necelé tři dolary. Plat amerického důstojníka je cca šestkrát větší, než plat ruského důstojníka. Pokud objektivně posoudíme tyto rozdíly, pak ani desetinásobek rozpočtu Pentagonu vůči rozpočtu ruského ministerstva obrany se nebude jevit až tak rozdílným.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zásadní je jaké procento svého HDP vydávají jednotlivé země na obranu. V USA je to tuším 3.5% a v Rusku 4.5%

   Vymazat
  2. Rozdílné ceny zdaleka neplatí pro všechno. Nadsazeny jsou různé drobnosti, nikoli velké položky, které se kontrolují jako první. Např. záchodové prkénko v B2 bylo kdysi, v počátku uvedení těchto letadel do provozu, asi 25-krát dražší, než normální. Určitě takové poměry neplatí třeba pro naftu ap.
   Otázka také je, zda jde o cenu vmontovaného dílu do stroje, či o náhradní díl. Kupř. koupíte-li si novou tramvaj v náhradních dílech, vyjde vás dráže, než už smontovaná.
   Ohledně vojenských výdajů - před dvěma lety jejich podíl činil 4,5 % HDP USA.
   KR

   Vymazat
  3. Potvrzuji.Srovnávání výdajů na zbrojení jaksi kulhá. Kolik stál vývoj a provoz B1.Přitom naše RAMONA tento prostředek zachytí a celé to B1 je v rdeli.Srovnání vývoje v USA a jinde. Strašně plýtvají prostředky. Vždy je snažší vývoj protizbraně. A někdy ta protizbraň stojí tisícinu.A v tom bych RF nikdy nepodcenil.Myslíte, že herec, který vede armádu a rychlokvašní generálové co znají angličtinu jsou zárukou bojeschopnosti?

   Vymazat
 4. Ze všeho je nejdůležitější počet komentářů. Tady jich je jenom osm - musíte přidat, to je slabota. Když se za celej den sečte počet všech komentářů, aby to dalo potom slušnou sumu. Je to jednodušší než vyrábět třeba boty. Napsat cokoliv, dnes už jakoukoliv slátaninu ( nehody, utopenci, dluhy, chudoba, poslanecké šarvátky, válka, utečenci, sex, orgazmus) a lidi píšou jako diví. Ke všemu. Redaktoři z toho musejí mít švandu, ale myslím si, že už to nikdo ani nečte. Z toho by zblbli. Diskutující to taky nečtou - vysmolí svůj názor a jede se dál na další článek. Tahle ubohost tady opravdu čtyřicet let před devadesátym nebyla - toto je jedna z vymožeností demokracie. Rozkradený celý národ, všude bordel, a lid dřepí u počítačů a baví se psaním - jako pes, kterej štěká, nekouše. Je to dobrá strategie, jak udržet lidi v pokoře. Jsou šťastní, že můžou alespoň smolit názory.

  OdpovědětVymazat
 5. Mozna, ze valka zrovna probiha. Mozna si jenom potrebujeme predefinovat vyznam slov jako "valka" a pripadne dalsich ...

  OdpovědětVymazat
 6. největší s. vi ně jsou kudrnatý
  SOROS, NEBO PARTA Z LIHOVÉH DOMU, TUPOLÁNEK KLAUS NEBO LAJOS BACI!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Tisíce let lžou, kradou a vraždíí

  CHAZAŘI

  OdpovědětVymazat
 7. RUSKO MÁ PRÁVO PRVNÍHO A ZNIČUJÍCÍHO ÚDERU NA ÚZEMÍ USA PO TOM VŠEM CO AMERIČTÍ PARCHANTI UŽ VE SVĚTĚ NAPÁCHALI NEMAJÍ PRÁVO SDÍLET ŽIVOT NA ZEMI S OSTATNÍMI NÁRODY !!!!!

  OdpovědětVymazat