Reklama

.

.

pondělí 13. června 2016

K OTÁZKÁM VYMÝVAČE MOZKŮ (OVM, ČT 24) Z 12.6.2016

Zdeněk Jemelík
13. 6. 2016  blog autora

Svět je v pohybu. Platí to i o aféře “Šlachtagate”, která se během pár hodin od vydání mého předešlého článku poněkud posunula. Je to zřejmé z průběhu OVM ze dne 12.června 2016 a z ohlasů na ně. Vystoupili v nich místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, ministr vnitra a místopředseda ČSSD Milan Chovanec a jako představitel opozice poslanec Miroslav Kalousek, předseda TOP 09. Pozvání odmítl místopředseda vlády a předseda Hnutí ANO Andrej Babiš, který tentokrát nevyslal ani svůj obvyklý hromosvod, předsedu poslaneckého klubu Hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Patrně cítil, že by se ocitl v izolaci, protože přítomní politici vystupovali v zásadě jednotně bez ohledu na stranickou příslušnost a na obvyklé napětí mezi vládní koalicí a opozicí. Ani Václav Moravec se tentokrát nepokoušel vhodit mezi ně jablko sváru.

Názorová jednota je velkou silou. Pokud se ji nepodaří prolomit, pokus Andreje Babiše a některých státních zástupců o dobytí nadvlády nad policií nutně ztroskotá.

Z vystoupení účastníků pořadu vzácně zazníval hlas zdravého selského rozumu a úcty k právu. Shodli se, že musí být zachována politická neutralita policie a rozhodovací nezávislost policejního prezidenta. Rozhodnutí o provedení strukturálních změn v kriminální policii je jeho výsadním právem, do kterého by mohl zasáhnout pouze ministr vnitra v případě, že by změnami došlo k porušení zákona. Milan Chovanec upřesnil informaci v tom smyslu, že k 1.červenci pouze vznikne střechová velitelská struktura, jejíž příslušníci připraví technicko-organizační provedení reorganizace tak, aby nový útvar začal fungovat od 1.ledna 2017. Uvedl, že reorganizace je výsledkem dlouhodobé přípravy. V tom ho podpořil Miroslav Kalousek, který potvrdil, že sloučení obou elitních jednotek se připravovalo již za časů policejního prezidenta Oldřicha Martinů, ale v době hospodářské krize se z finančních důvodů nemohlo uskutečnit.

Ministr vnitra zatím trvá na podpoře záměrů Tomáše Tuhého, a předběžně počítá s tím, že po úterním zasedání Bezpečnostní rady státu souhlas s reorganizací podepíše. Politici popírají rozumnost rozhodnutí Roberta Šlachty odejít ze služebního poměru u policie, neboť mu nehrozí, že by přišel o důstojné uplatnění ve velitelském sboru nového celostátního útvaru. Zdá se, že byl při svém rozhodování ovlivněn nějakými desinformacemi. Jemně zaznělo i znekojení nad jeho výzvou dalším policistům, aby sbor opustili a jeho vyjádření nedůvěry policejnímu prezidentovi a jeho náměstkovi: domyšlení této informace vede k úvaze, zda se Robert Šlachta nedopustil porušení služební kázně policisty. Pánové také vyjádřili přesvědčení, že vláda by mohla s podporou opozičních poslanců pokračovat v činnosti i v případě odchodu Hnutí ANO z koalice, a nehodlají poskytnout prezidentovi republiky příležitost k ustavení další vlády jeho kamarádů.

V duchu vzájemného porozumění budou zjevně jednat i na úterním zasedání Bezpečnostní rady státu a ve středu při dohodovacím jednání koaličních stran.

Mezitím již vycítil nereálnost svých postojů i Andrej Babiš, který přestal hrozit odchodem z vládní koalice a rozhodl se přijít na zasedání Bezpečnostní rady státu, jehož se původně nechtěl zúčastnit. Požaduje pouze, aby předseda vlády na ně přizval nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a Roberta Šlachtu. Současně se dožaduje odstoupení policejního prezidenta a hrozí, že jeho hnutí bude požadovat odstoupení ministra vnitra, pokud skutečně po zasedání Bezpečnostní rady státu podepíše rozhodnutí o reorganizaci celostátních útvarů kriminální policie. Na mantru o nezávislosti policie, kterou se dříve oháněl, dávno zapomněl.

Do svých úvah zřejmě nezahrnul skutečnost, že policejní prezident je téměř neodvolatelný, takže se jeho výzvám k resignaci může klidně usmívat, a s ním i politici, stojící na jeho straně, pokud se nezhmotní záhadná narážka bývalého policejního prezidenta Oldřicha Tomáška o zlatých hodinkách (pro nezasvěcené “po lopatě”: má-li čisté ruce).

Dá se předpokládat, že v dalším vývoji Andrej Babiš s úlisným úsměvem vlka z pohádky o Červené Karkulce velkoryse nabídne setrvání svého hnutí v koalici a konec odporu proti reorganizaci výměnou za nahrazení policejního prezidenta Tomáše Tuhého jím vybraným policistou. Nemyslím, že uspěje a v koalici přesto nakonec setrvá.

Všechno ovšem může změnit prezident republiky, který bude s rozháranými stranami jednat dnes. Bylo by jistě dobré, kdyby se postavil na stranu zachování ústavního pořádku a vykázal Andreje Babiše do patřičných mezí. Nejsem si ale zdaleka jist, že se tak stane. Pokud se postaví na jeho stranu, bude jednota účastníků OVM vystavena těžké zkoušce, jejíž výsledek bude pro poměry v zemi osudový.

8 komentářů :

 1. Už mne unavuje polemika.Na hnůj je potřeba vzít vidle.Jediné řešení!Pakáž řízená a podporovaná ze zámoří se rozrůstá.

  OdpovědětVymazat
 2. A nejpodivnější na tom je, že tato úprava funkčnosti policie ČR musí být honem rychle, pomalu ze dne na den. Zatímco na zákon o sociálním bydlení, o prokazování nabytí majetku, a další zákony, které by změnily současný český hampejz, kde nadlidé mají evidentně jiná pravidla k žití, včetně příjmů a mezd, než podlidé- tak na tyto skutečně státotvorné a spravedlivé zákony čekáme už 26 let! a pořád nic - dohady, připomínková řízení, vracení zpět, obstrukce, a neustálý koloběh papírů, ale toto musí být hned - kde jsou obstrukce teď? Stejně jako ze dne na den byl přijat zákon o povinném placení a vybírání poplatků u lékaře ( údajně deregulační poplatky). Naše politické orgány - a protože volby neznamenají vůbec nic, viz např. KSČM je setrvale vždy na třetím místě za vítězem voleb, ale nikdy nesměla být členem koalice, je už šestadvacet let v opozici - to je demokracie panečku, když na vůli lidu se totálně sere - takže když volby neznamenají vůbec nic, znamená to, že naše vládní a politické orgány tvoří už 26 let samozvanci, a moc, kterou si uzurpují, neustále zneužívají, jak se jim to hodí. Zákony si vytvoří, jak se jim to hodí, a jak rychle se jim to hodí, některé hned a jiné vůbec ne, všechno se stupidním zdůvodňováním. Lidi vypadají, že jim to všechno baští, přičemž všude, kde to jde, hlavně na diskuzích - vydatně nadávají a hrozí defenestrací.Kdysi se takto lidsky nadávalo v hospodách, ale to už nehrozí, protože typicky česká hospoda už neexistuje - samozvanci společně s nekuřáckými rekruty změnila i venkovské hospody ve sterilní koutky pro děti. Všechno je sprostě účelové - vládní smečky nedopustí, aby se lidé kdekoliv mohli scházet, a živě debatit - jen v naprosté izolaci, doma od kompů. To je panečku svoboda! Kdyby psovi vylámali zuby -chcípl by, lidi i s vylámanýma zubama přežijí. Jestli se rozhodli "kdosi" že policii vylámou zuby, tak je vylámou. Bude se kolem toho žvanit, ale to je taky všechno. Mediální šaškárna pro lid, angažovaný za blbce. Je to úplně přesně, jak zpíval národní hrdina Karel Kryl... "že není, kdo by vykydal. My - s hubou rozmlácenou, dnes zůstali jsme němí, - a vládci samozvaní, si staré zvyky pěstí dál, a kradou, lžou, a žvaní"... Co na tom není pravda?

  OdpovědětVymazat
 3. Autor článku se evidentně přiklonil na jednu stranu. Nemám potřebu se "vyvažovat" na stranu druhou. Jen mám neodbytný pocit, že současná, narychlo a tajně připravená a realizovaná "reorganizace" nemá se zlepšením fungování policie nic moc společného. Podle mého odhadu se vyděsily všechny "zavedené strany", že se Šlachta utrhl ze řetězu. Doposud tu byl tichý konzenzus. Veřejně se nesnášíme, a pliveme na sebe. Ale nikdo na nás nesmí sáhnout. Tuhle "rovnováhu nedotknutelnosti" protrhlo pár nadšených idealistů. kteří se naivně domnívali, že už právě nastala ta doba "padni, komu padni". Babišovi to evidentně vyhovovalo, protože se nejspíš cítí pevný v kramflecích, i když po něm jdou, hlava nehlava. Pokud něco provedl, dostali by ho nakonec taky, ale ptáčkové z "demokratických stran" dobře ví, že nesmí dopustit sebevražednou válku, která by je vymýtila do mrtě.
  Co mě trochu udivilo, je hloupé přitakávání značné části KSČM Chovancovi, že do policie se nos nestrká. Očekával bych, že budou mít radost, že se konečně ti zmetkové začli prát a žrát. No asi mají také své "důvody" .
  Ne, nemám zájem soudcovat a protěžovat kohokoliv ze zúčastněných. Slovy ďábla z filmu Stvoření světa si přeji: "Perte se a žerte se" ! A čím víc vás neřádi "zdechne" , tím lépe pro tuto zem. J.B.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všechny tři příspěvky jsou shodné s mojím
   pohledem na dění, už je čas něco podnikat,
   bez násilí,demonstrace atp.

   Vymazat
  2. Pane Roháči, závidím Vám Vaši víru, že demonstrace mohou cokoli ovlivnit. Já už věřím jen na starou dobrou defenestraci, a to pouze tu první, husitskou. Ta předbělohorská se už taky moc nepovedla.

   Vymazat
 4. Divadlo pro blbce, jinak se to nazvat nedá.

  OdpovědětVymazat
 5. Bez fyzické likvidace gaunery,který řídí pacholky na kavkách nelze změny dosáhnout.

  OdpovědětVymazat