Reklama

.

.

úterý 28. června 2016

K programu ČSSD

Radim Valenčík
28. 6. 2016  
Původně jsem chtěl porovnat v jednom příspěvku pozici všech nejvýznamnějších stran před krajskými volbami. Vzhledem k tomu, že se objevily první informace o přípravě programu ČSSD do krajských voleb, pokusím se zformulovat několik poznámek k rozdílu mezi přístupem, který nabízíme, a tím, co předkládá ČSSD. Příslušné porovnání pozic pak dám návazně.
Informace jsou ze zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD 25. června 2016 (tak, jak je přinesly Novinky a jak si je lze ověřit na facebookovém profilu ČSSD. Zde je (korektně zpracovaný) materiál z Novinek:

Praktický program, který je součástí života lidí, nabídne v podzimních krajských a senátních volbách sociální demokracie. Nedopustí privatizaci veřejných služeb, zajistí bezpečnost a dostupné zdravotnictví, školství i sociální služby. Na zasedání Ústředního výkonného výboru strany to v sobotu v Olomouci řekli předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka a místopředseda strany a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

"Vyhrajeme-li, lidem tyto základní věci budeme garantovat. Kromě nás to nikdo jiný v této zemi není schopen reálně zajistit," uvedl Sobotka. "Program v konkrétních věcech ukazuje, kde jsme něco udělali a kde se chystáme něco udělat," přidal svůj pohled Zaorálek.

Sobotka také zdůraznil, že po vstupu ČSSD do vlády s hnutím ANO a KDU-ČSL česká ekonomika roste. "Je to hospodářský úspěch, ale pro nás je důležité, aby se to projevilo ve zvýšení životní úrovně lidí. Proto tlačíme na růst mezd. Ty jsou u nás totiž velmi nízké," řekl Sobotka a poukázal na chystaný nárůst platů lékařů a zdravotních sester, učitelů i dalších zaměstnanců veřejného sektoru.

Zároveň konstatoval, že za jeho vlády se výrazně zlepšila i situace krajů. "Mezi vládou a kraji už není válka. Spolupracujeme a to ku prospěchu občanů. Kabinet regionům přiznal vyšší podíl na daních, změnil ve prospěch nemocnic úhradovou vyhlášku a uvolnil sedm miliard korun na opravu krajských silnic," prohlásil Sobotka.

Připomněl rovněž, že ČSSD je dominantní silou v krajských zastupitelstvech od vítězných voleb v roce 2008. Z minulých voleb v roce 2012 strana obhajuje posty 11 z celkových třinácti hejtmanů. Hejtmana nemá jen v Ústeckém a Libereckém kraji. Podle premiéra sociální demokraté v minulých obdobích uspěli.

V podobném duchu jako Sobotka a Zaorálek hovořili i další sociálně demokratičtí ministři a kandidáti na hejtmany. "Co ČSSD slíbila, tak v krajích osm let plnila a hodlá to dělat i nadále," uvedl například jihomoravský hejtman Michal Hašek.

"Musíme sebrat vítr z plachet populistům, kteří se zakládáním nových stran či hnutí snaží získat dotace pro svá impéria," pokračoval v té souvislosti Hašek a stejně jako mnozí další si tak rýpnul do hnutí ANO Andreje Babiše, které by mělo být ve volbách největším soupeřem ČSSD. "Babiš má stejné motto jako Bolek Polívka v komedii Dědictví, a to A teď si vás kupím všechny. Proto musíme ve volbách zvítězit a hnutí ANO porazit. Kraje se nesmí stát divizí Agrofertu," hřímal Hašek.

Viz: https://www.novinky.cz/domaci/407552-socialni-demokrate-nabidnou-lidem-prakticky-volebni-program.html

Celé vystoupení B. Sobotky a dalších lze sledovat zde:

https://www.facebook.com/cssdcz/?fref=ts

Co v programu ČSSD chybí:

Především pojmenování nejvýznamnějších problémů současnosti a navržení způsobu řešení. – Bez toho se stává program jen programem slibů (z nichž podstatná část zůstane nerealizovaných) a rozmístění akcentů (s cílem ulovit nějaké portfolio voličů).

Protože v návaznosti na to chybí i kritika excesů současnosti, které překračují únosnou míru, povede to k dalšímu odlivů voličů. Všimněte si, jak úzkostlivě se ČSSD vyhýbá tomu, aby reagovala na stále zřetelnější projevy rozpadu (přinejmenším hlubokých deformací) institucionálního systému (jak našeho, tak EU), a to proto, že se částečně na tomto rozpadu podílí, přinejmenším slouží k jeho kamuflování. Její program je tak jen programem údržby, což v realitě znamená snahu jen zpomalit další degeneraci moci (rezignuje se na možnost nápravy), snahu, která může být úspěšná jen částečně.

S takovým programem pak ČSSD může spoléhat jen na to, že se jí podaří získat část portfolia voličů tím, že bude strašit tím, co by znamenalo vítězství jiných stran ("populistických", "pravicových", "nacionalistických" apod.).

Jaké bude mít vyprázdněnost programu ČSSD důsledky:


1. Bude jí stále více chybět vnitřní étos, a tudíž stále více v ní bude sílit pozice těch, kteří ji zneužívají jen ke svému prospěchu.

2. Bude stále méně reálné reformovat či obrodit tuto stranu, tj. vymizí z ní parametr reformovatelnosti.

3. Bude stále více ztrácet důvěryhodnost a tudíž i voliče.

4. Přes sociálně orientovanou rétoriku se její ideová koncepce bude stále více posouvat ke skrytému elitářství (přesně ve smyslu úděsné uniklé mailové korespondence Novotný-Sobotka i toho, co prezentuje Špidla), tj. "problémy bude řešit za vás a bez vás" (což se bude postupně stále více měnit pro ty, kterých se to týká v "obejdeme se bez vás a obětujeme vás").

Jediné, co této straně bude pomáhat, je, že ostatní strany nebudou o moc lepší (budou výrazně horší, nebo s obdobnými koncepčními chybami jen v něčem mírně lepší). Předpokládám, že v krajských volbách ČSSD zase citelně ztratí.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3582-r2016-148-k-programu-cssd.html

24 komentářů :

 1. Děkujeme za připomenutí, děkujeme za oprášení a vyzdvižení.
  Historie se opakuje s krutou nápadností.

  OdpovědětVymazat
 2. Češi nezapomenou nikdy....

  OdpovědětVymazat
 3. A proto máme spolek (Ústav) korigující "paměť národa" o zločinech rudých komunistů! Lidé bděte,
  jak výstižné!
  V.J.Horák

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neblbni a zaměř se na současné zločiny kapitalistů a to nejen u nás !!

   Vymazat
  2. Sliby - chyby.
   Český volič je po Topolánkově "Smlouvě s voliči", "Nečasově nadité síťovce" a "socanskými restitucemi" vyléčen.

   Vždy se stane pravý opak slibů, takže nyní víte, co se snaží socani provést.

   Vymazat
 4. Problém pokřivené historické paměti není jen problémem Němců.
  Týká se i zdejších křiváků aj. zdejších kavárenských dobroserů, kteří pro svou niternou nenávist ke všemu ruskému dokážou veřejně tvrdit, že 2. světovou vyvolali stejnou měrou Hitler se Stalinem.
  Již dlouho se zamýšlím nad tím, proč jsou tak nevyváženě a selektivně připomínány jen oběti na straně židovské evropské populace. Jakkoliv zrůdně vysoké. Když na straně lidu SSSR byly ještě násobně vyšší. Utrpení a oběti sovětských lidí nestojí za povšimnutí?
  Jak komu, že? ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Příčina té nenávisti je popsána v knize Kagan a jeho bek.

   Vymazat
  2. 2WW byla genocidní především vůči Slovanům - Rusům, Polákům, Ukrajincům, Srbům, Čechům !!!!

   Vymazat
 5. Jak se nám tak ty hodnoty převrací, divím se, že fašisté z Ukrajiny a "pobaltí" nevidí tz.židobolševismy v EU a v USA. Chaos je dobrá zbraň! Proti zbraní je orientace. Póza Kotleby a jiných je jen snaha vyburcovat lidi k odporu jediné "světovládě". Fašismus byl ale také v "jejich" režii a 100%ně využit. Musíme najít jiný způsob obrany(národní státy) nebo se podřídit NWO!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. PS. Národními státy myslím státy, které mají vládu z většinové nebo proporčně určené populace, což u nás(možná i jinde) není ani náhodou! PS. Ty ostatní mají nadvládu, někdy i ze zahraničí.

   Vymazat
  2. A že se zázraky nedějí! Píši komenty 14:28, 14:50 pod čl. Petera Jahna a se současným komentem jsem s nimi v "jednom pytli u Radima Valenčíka! Že by názorná ukázka, jak se falšují za pomoci ajťáků volby?

   Vymazat
 6. Článek je zbytečné číst.
  ČSSD je odepsaná, ať bude mít program jakýkoliv. To co časem na její členy vyleze na světlo denní, to ji zruší samo! Nepomohou ani sliby, které stejně nikdy nesplnily! Jak partaj sama, tak Šlachta ví své. Kdybychom věděli alespoň z jednoho procentao jejich "neposkvrněných členech", tak by dopadly hůř než ODS a TOP09!
  Jediná záchrana by se našla vyměnit mladého "Husáka", teda Sobotku, kvůli nic neříkajícím kecům, oproštění se od politických pijavic a jakoby politiků-podnikatelů, které ji na jméně moc dobrého nepřidají. Faleš nad faleš, skoro samá malá domů,takoví jsou tam členové, a že jich je požehnaně!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. problém je v tom že není důležitý ten kdo volí ale ten kdo hlasy sčítá - jak soudruzi předvedli v Rakousku (viz účast ve volbách v jednom volebním okrsku 598 % oprávněných voličů) - jinýmy slovy "kdyby volby mohly něco změnit tak by je už zakázali" !!!

   Vymazat
 7. Jistoty, prosperita, zdroje jsou, dluhy co se nemusí splácet, myslím to upřímně, zrušení církevních prostitucí, oni si z Vás dělají akorát pr.el a čekají kolik volů se nachytá a jsou úspěšní. Všimněte si, kolik sosanů se napakovalo a zmizelo z politiky, vědí kdy se má přestat mlaskat. Kdyby Babiš nedostal dost hlasů, tak poslanci od Okamury udělali to co lidé od Bárty. Vládla by ČSSD, KDU, TOP a Kalousek by se usmíval na Sobotku, jak s námu zase vy.ebali.

  OdpovědětVymazat
 8. Socani chtějí TTIP, ten jejich NOVÝ program, popírá zcela požadavky-je opačný, jež má tato ďábelská smlouva s USSA obsahovat.Nevěřím jim ani slovo, zaprodali se spolu s ANNO, bude líp, kobližkářem a komediantem s Holobrádkem, satanovi z Bruselu a dalšímu ze zámoří.Otík frau Makrele již čistí boty.Nejlepší volba pro tuto pohnutou dobu je Okamurovo SPD.

  OdpovědětVymazat
 9. Mně, podotýkám, dosud, (až na ty poslední minulé), skalnímu voliči ČSSD, mohou naslibovat cokoli i strašit čímkoli. Hodlám se řídit podle toho, kdo a jak se držel předvolebních slibů a z toho vychází zcela jednoznačně Okamura - SPD, nikoli Úsvit bez Okamury. Dosavadní strany na čele s ČSSD, a včetně ČSSD, drží stále stejnou lajnu zrad a výmluv, proč to bez těch zrad volebních slibů nešlo. Děj se co děj lpí na EU s poslušností poddaných, ať se to komu líbí nebo ne, bez ohledu na znechucení svých voličů. Protiruské sankce podporující fašistickou Ukrajinu a poškozující ekonomiku, plus poslušnost ve věci imigrační tsunami, s reálnou hrozbou vyplývající z chování imigrantů nahromaděných ve vyspělejších zemích EU, by mělo učinit vládní parlamentní strany, plus TOP 09, absolutně nevolitelnými, pokud má většina voličů kousek pudu sebezáchovy. L.P.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čekám na vysvětlení admin., proč prvních 10 komentářů k článku Petera Jahna(který byl stažen), se přesunulo pod článek Radima Valenčíka a tudíž ztratily smysl. L.P.- připnul jsem se k Vám,protože mám stejný problém. Otec "socan", po válce 4 měsíce komunista, pak bezpartijní. Já bezpartijní do 89. Možná jsem i někde v partaji(ČSSD) evidován jako "obnovující člen"-prosinec 89. Závěr mám jako Vy, mám pud sebezáchovy.

   Vymazat
  2. Dovolím si citovat: Nedopustí privatizaci veřejných služeb, zajistí bezpečnost a dostupné zdravotnictví, školství i sociální služby. To slibuje ČSSD. Zřejmě pánové slibotechny nepostřehli, že posledními veřejnými službami je pošta a doprava a to ještě v omezené míře. Část pošty už je v rukách soukromníků, kteří za poštu defakto pracují. Mimo několika fakultních nemocnic jsou ostatní už dávno privatizované, co se rozumí sociálními službami neví v ČSSD nikdo a školství vlády za poslední léta je naprosto zdevastované neustálými reorganizacemi. Bezpečnost, je kapitola zvlášť smutná, když pro naši bezpečnost lídři ČSSD schvalují přísun tisíců migrantů bez pasů o nichž nikdo nic neví. A pánové z ČSSD až na pár let vždy seděli ve vládě a senátu, A zcela jistě v parlamentu hnili i když byli v opozici. Vždyť tam celou dobu sedí a nyní se chovají jako zloději, kteří vás okradou a pak vám slíbí, že vás ochrání před okradením. Opět je politické hrátky, volby v současné podobě nic nevyřeší protože se do funkcí dostanou jen ti, které vyberou partaje. Lidé si nic a nikoho nevolí, jen jsou hnáni k urnám volit nastrčené loutky. Až na pár výjimek. A lidé jim to ze setrvačnosti hodí. To je to na co celá léta ČSSD a ostatní pevně spoléhají.

   Vymazat
  3. 22:29 Přesné vyjádření reality o ČSSD, jejíž zásadou je, nikdy nespolupracovat se stranami ochotnými podpořit plnění falešných slibů. Vždy po volbách nastolit kooperaci s těmi stranami, které plnění slibů nedopustí. Pak vytrubovat dostali jsme málo hlasů, takže to jinak nešlo.

   Vymazat
 10. Sociální demokraté mohou naslibovat hory doly, ale jejich vrozeným antikomunismem předem vybraní koaliční partneři z jejich slibů nic realizovat nedovolí. Socanům věřit v žádném případě nelze. Každý socan se rituálně přihlásí nebo už dávno přihlásil k antikomunismu, také jejich levicová hvězda ze severu Čech, poslanec motorkář Foldyna. S jejich nenávistí k nedávné minulostí se nedá nic dělat. Komunistům se v sociální oblasti dařilo, socani jsou zdrojem útlaku a limitovaných almužen. V příštích volbách budou voleni ze setrvačnosti idioty, kteří si nevidí na špičku nosu.

  OdpovědětVymazat
 11. Prohlížím stránky Evropského parlamentu a všiml jsem si tohoto

  http://www.europarl.europa.eu/meps/en/124695/JAN_KELLER_history.html

  Je nebo není členem? Zdá se, že ano.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nneí členem, ale je tam za ně.

   Vymazat
 12. co to musi byt za naturu aby po dvacatesedme četlo sbirku slibu a kidu ktere nikdy nikdo nesplni a žebi česadaci byli nějakou vyjimkou netřeba komentovat je to přesna kopie černoprdelni demagogie jako že až umřeš vstoupiš na nebesa a to že to vovčani žerou jak černoprdelni sliby tak i bolševicke partajni je přeci dokladem kolik pitomcu a pomatencu stale běha po matičce zemi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Netahej sem bolševiky. Text je o sociální demokracii.

   Vymazat