Reklama

.

.

čtvrtek 16. června 2016

Kdo řídí svět? Nová kniha Noama Chomského


Na serveru Bulletinu atomových vědců nyní stojí za 3 minuty půlnoc. „Hodina duchů“ symbolizuje konec světa – Doomsday – soudný den. Podle vědců k Soudnému dni nás vedou především dvě největší hrozby našeho života: nukleární zbraně a nekontrolovatelné změny klimatu.
To jsou věty z nové knihy Noama Chomského „Kdo řídí svět?“ (Who Rules the World?) a úryvky z ní se již objevily na černých serverech (např. Salon). Zde uvedený pokračuje výčitkou světovým lídrům, kteří svojí pomalostí v jednání nebo neuplatněním svých širokých možností pochybili v možnosti ochránit před katastrofou ohrožující kohokoli na Zemi a nesplnili svoji nejsvětější povinnost - zajistit a chránit zdraví a vitalitu lidské civilizace.

chomskyJako příklad Chomský uvádí situaci v roce 2015, kdy před ekologickým summitem světových lídrů v Paříži společnost NASA Jet Propulsion Lab vydala studii o utrženém grónském ledovci Zachariae Isstrom jehož táním do vod severního Atlantiku hrozí zvýšení globální hladiny moří o více než 46 centimetrů. 
Chomsky dále uvádí, jak se stal zcela zbytečný slavnostní okamžik, kdy francouzský ministr zahraničí s pompou vyhlásil, že se podařilo dojednat „právně závazný“ mezinárodní dokument o ochraně klimatu. Smlouva po doražení na Capitol Hill – sídlo amerického Senátu se stala mrtvolou, neboť díky republikánské převaze nebude nikdy realizována. 

„Dobrovolné plány jsou jen garantem neúspěchu… a USA, přesněji řečeno Republikánská strana, je opravdovým nebezpečím pro důstojné přežití lidstva,“ píše v knize Chomsky. 

O něco dále pokračuje ve své kritice: „Každý republikánský kandidát ucházející se o post prezidenta v roce 2016 veřejně zpochybnil nebo odepřel vědu o změně klimatu, a vyjádřil svůj nesouhlas s politikou Obamy v oblasti změny klimatu.“

V jiné části knihy najdeme příklad týkající se pro změnu jaderné hrozby. Chomsky zde píše o prezidentovi Obamovi, jeho projevu v Praze v dubnu roku 2009. „Kdyby člověk nevěděl, o co běží, považoval by to za projev antinukleárního aktivisty nebo někoho, kdo mluví právě o době začínajícího hnutí v oblasti změny klimatu, a nikoliv za řeč prezidenta Spojených států.“ Mimochodem vzpomeňme na tehdejší výrok prezidenta Václava Havla: „Cítil jsem jako svou povinnost upozornit na to, že jsou do prezidenta USA vkládány bezmezné naděje.“ Barack Obama tehdy také vyzýval k využívání nových forem energie, což tehdy zase ocenil premiér Mirek Topolánek. Chomsky připomíná tehdejší věty prezidenta USA: „Zkusíme vyloučit jaderné zbraně ze systému bezpečnosti. Musíme nabídnout jiný systém bezpečnosti… Nemůžeme v tom být sami, ale můžeme být lídry, můžeme iniciovat cestu ke světu bez jaderných zbraní. Tato naše ambice je pevná… Musíme ale opět ignorovat hlasy, co říkají, že se svět změnit nemůže.“ Obama opakoval své volební heslo: „Yes, we can“(Dokážeme to).

K tomu pak popisuje Noam Chomsky, co se stalo za dalších sedm let. „O sedm let později po větě, kterou pronesl snad jako jediný abolicionistický prezident USA, který chce zrušit jaderný arzenál, je stav následující: 

- USA má 4 571 jaderných hlavic (což je hluboko pod 19 000 hlavic v roce 1991, kdy se rozpadl SSSR) 

– ale to je dostatečně velká zásoba, aby zničila několik planet velikosti Země. Podle Federace amerických vědců, nejnovější údaje z Pentagonu o jaderném arzenálu naznačují, že Obamova administrativa snížila americké zásoby těchto zbraní méně než dřívější vlády po studené válce… prezident Obama v tomto ohledu vykonal podstatně méně, než George W. Bush.“

Z těchto ukázek je vidět, že Chomský stále tvrdohlavě stojí za svými závěry, které učinil na začátku své vědecké kariéry a které dosud neopustil. Nyní, v poslední své knize dává důkazy, že má pravdu v tom, jak píše, že svět je řízen imperiální mocností, třídní válkou a systémovou nespravedlností. Svět řídí řada „maršálů“. Ve svých 87 letech se politický filozof snaží shrnout své dosavadní dílo jako určitý soudržný celek, kde na třech stech stranách probírá nejpalčivější otázky naší doby. Je zde jeho známá kritika USA, když píše o pokrytecké pravdě kritiky "putinovského imperialismu" a že přitom se zapomíná na kritiku imperialismu vlastního.


Chomský k americkým volbám

De facto Chomského názory v nové knize se opakují i v jeho posledních rozhovorech, které nalezneme na jeho webových stránkách. V rozhovorech se soustředí na to, aby své závěry, které jsou v  knize, aplikoval na současnou situaci před americkými volbami. Ostatně to je od tazatelů svým způsobem očekáváno, a tak se zde objevují staronové závěry: „Pravicoví republikáni už před lety pochopili, že se musejí dostat k lidovým masám a také přes ně postupovat v americkém volebním systému… Kdyby Sanders byl zvolen prezidentem, stejně by se nic nestalo. Nemá žádnou podporu Kongresu, na státní úrovni nemá žádné slovo u guvernérů ani u státních zákonodárců, ani u úředníků – nedosáhl by ničeho. Byl by samotářem v Bílém domě, bez podpory mas a bez podpory vládního aparátu, byl by rád, aby vůbec přežil. To je obraz toho, co vidíte v USA - na státní úrovni mají naprostou převahu republikáni.“

Dále na účet demokratů Chomsky tvrdí: „Demokraté se již dávno vzdali pracujících. Nejsou součástí svého voličstva, identifikují se s elitami. Zaměřují se spíše na svoji politickou identitu. To je v pořádku, ale není to založeno na třídním základu. Neapeluje to na potřeby většiny obyvatelstva. Republikáni pak převzali vzniklé vakuum.“

Chomsky proto radí Sandersovi obrátit se k masám: „Práce s masami sahá až do třicátých let minulého století. Tehdy byla masová hnutí, a to z velké části založená na komunistech, Socialistické straně a dalších politických organizacích a ti všichni jednou za čtyři roky volili. Byli členy stran a aktivistických organizací, a to dnes do značné míry chybí.

14 komentářů :

 1. Kdo řídí svět, není jednodušší otázka - Demokracie řídí svět.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A oni se pánové přejmenovali? Na Demokracii? To není moc hezké jméno. Hlavně neodpovídá.

   Vymazat
  2. Se samolepkou Demokracie na čele můžete doštrádovat až do té nejhlubší diktatury, aniž byste si ji odlepili.

   Vymazat
  3. A Demokracii ovládá Žid - je to jeho systém, jím vypěstovaný. Řídí ji skrze svá média, tisk, televizi, rozhlas, film a hudbu - tedy tzv popkulutru!

   Vymazat
  4. Podrobně je fungování celého systému té tzv. Demokracie popsáno zde na konkétní historické situaci - https://www.youtube.com/watch?v=eZ5dy9yjy78

   Vymazat
  5. Každý systém je Demokracie.

   Vymazat
  6. ... liší se jen podobou hlasovacího lístku.

   Vymazat
 2. Kdyz se v knize toho pana mluvi o zvysovani teploty, tak by se melo mluvit take o stehovani kontinentu, "zavratnou rychlosti", 2 cm za rok. T.j. 2 m za 100 roku , takze nas "podhroma" nemine az se srazime navzajem. (Evropa s Amerikou.)

  S oteplovanim je to stejne ! 100 tisic let se zvysuje teplota a potom rapidne klesne behem 10 tisic let, a tak to trva periodicky uz 3 milliony let.

  Co bylo pred tim si nepamatuji, ale vim jak vypadala nase planeta pred 2 milliony lety, nebot jsem byl nekolikrat v povodi horni TUGELI, kde se nic nezmenilo od dob 3 civilizace, (zv. Lumerie, Atlantis byla 4 a my jsme 5.) TO RIKAJI VEDCI !
  Nejecte na me nedochudcata ! Ja jsem zectely !

  Bernie Sanders ? T.j. utopisticky socialista, ktery fanaticky uprednostnuje ideologie (vsechny) pred kazdou realitou. Po udalosti v Orlandu to znovu potvrdil.

  Hillary aspon mluvila jako blazniva zenska, kdezto Sanders byl nazloben, ze nemame radi vsechny Machometany... On neuznava statistiky a ma je v kazdem knihkupectvi - dokonce i v jeho prdelakove ve Vermontu.

  Proto ! AT ZIJE DONALD TRUMP ! Zachrance teto planety - dokaze-li vymenit starou partu na pozicich vlivu.

  V pripade, ze neuspeje, tak svet bude tak pokurven, ze nebude stat za zachranu.
  To jsem napsal ja NICK HONOLULU, ktery se vzdy podepisuje, kdezto vy ne - opatrnici !
  (Spisovne cesky = prizdisraci !)

  OdpovědětVymazat
 3. Panove, nas president Obama, byl nasimi medii velmi chvalen, dokud neodmitnul utok na IRAN.
  Od te doby je zase medii velmi hanen.

  Nase zdravotni pojisteni (jeho prace), je tak vzacne podrbane, ze kdyz pracujete a zlomite si ruku, tak je lepsi si jeji opravu zaplatit sam, nez to dat pojistovne.
  Vyjde to lacinej.
  Donald Trump rikal, ze to bude jedna z jeho priorit to opravit.
  honolulu

  OdpovědětVymazat
 4. Valka s Ruskem NEBUDE ! Donald Trump po zvoleni pojede do Moskvy na kafe ! Bude se kseftovat !
  V pripade, ze to vyhraje v listopadu Hillary, tak bude vsem hure ! Vcetne vas ! A valka bude !
  To co rikam se snadno pozna z mozaiky jejich vet.

  Ctete pana Jana Marenku z Protiproudu. Nevim sice kdo to je, ale jeho vnitropoliticke znalosti a problemy teto krasne zeme (Ameriky) jsou OBDIVUHODNE.
  Gratuluji Protiproudu (panu Hajkovi) k jeho zamestnanci.
  nick honolulu - ktery vola AT ZIJE DONALD TRUMP !

  OdpovědětVymazat
 5. Panove zatim nikdo nic nevi, ale me se to jevi tak , ze
  NEWT GINGRICH, mluvci domu representantu - mezi lety
  1995-1999 bude vice-presidentem, nebot se rve pod koruhvi Donalda Trumpa jako tygr.
  On po udalosti v Orlandu prohlasil , ze Hillary je
  BLAZEN !
  On rekl doslova - crazi ! Takze dr. Ivan David bude mit jednou v Bohnicich vzacnou navstevu.

  NEWT GINGICH byl v mladi Lutheranem. (To jsou fanatici, kteri stale jen pracuji.) Potom byl Babtistou, (nemohu rict co si o nich myslim - zavreli by me.)
  v roce 2009, KONECNE nasel spravnou orientaci a pridal se k nam k Rimsko-Katolikum.

  Samozrejme, ze vam v Cesku, vy BEZBOZNI hrisnici, je takova dulezita zprava u zadele, ale u nas je to dulezita vec.
  Dava nam orientaci. Vime co cekat a jsou v tom i GENY !
  nick honolulu - Katolik.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. rimsko katolicka cirkev ?? si delas prdel a nemas poneti kdo si ty honolullenej odpadliku.Jezuitska katolicka zidovska sebranka pozabijela stovky milionu lidi po cele zemi a halvne znicili 80% kultury evropy. Jezis prisel k zidum dat jim vedomi,svedomi a moralku a oni je za podpory rima-germanu ovladanych zidy ,zabily. A ted se otroci jako ty klani zidakum vytvorenym z prachu jejich bohem jahvem ,a eva nakonivana z zebra adama?zidi jsou kloni nez duse fungujici jen na nizkych urovnich zvirecich pudu. Misto rodiny ,vlastnim rodicum a rodu se klanis k pseudo bohu a jeste cekas na zpasu? nikdo te nezpasi sam musis duchovne dospet a uvedomit si zodpovednost za svuj zivot ... to ale slabi duchem nechapou ,bezcitni lidi kteri chteji moralizovat ve jmenu pedofilu,nekrofilu,zoofilu kteri timto zpusobem cerpaji energii a take utpenim z valek a muceni... crkev nechape ani dualitu materialniho a duchovniho sveta proto se snazi znicit prirodu ,vyhubit kontinety puvodnich obyvatel.Hromadi zlato ktere prirodni narody pouzivali ke zvyseni a ke stabilizaci energetickych drah zeme.A v neposledni rade se ty zidovska devko podivej co udelala cirkev v erope kde jen na ukrajine zabila 35% obyvatel... evropani nejsou krestani ani zadna z jjinych zidovskych marxistickych ideologii a rzunych podobnych otrokarskych sracek.
   ale jak to stoji v zasadach nasich: kazdy svobodny clovek ma pravo na volbu sveho boha .Neni mozno lidi nutit nasilim nebo je premlouvat ,ci jinak manipulovat . toto je zkutecna svoboda cloveka ..zit v miru s prirodou ,uctou k rodine,rodu - bohum nasim. jezis sam zidum rekl ze nemaji chodit k nam ani indie a jinde ,vedel ze jedine misto kde on ma vyplnit svuj udel je u zidu. Bytosti jeho typu nejsou zavisle na egu ani egoistickem mysleni hrichu,spasy -otrokarskym systemu materialnich potreb a pocitu tela.Bohuzel Jezis Vas Nicku zpasit neprisel a to ze neznate vlastni minulost nepomuze zit zivot v pravde ani nikomu jinemu mimo vas.
   symbolika rimsko katolicke cirkve?
   vatikan postaven na troskach satanisticke kaple.Symbol krize je symbol necinnosti.naopak kruh nebo spirala umoznuji duchovni vyvoj spolecne s pohyby vesmiru a teles. Pentagram tvoreny krizem a trnovouo korunou.zamlcovani jezisovi rodiny a marie magdalske. uceni sexuality ,propojeni energii a tim dosazeni otevreni energetickych kanalu a caker.transformace hmotneho tela na energii a zpet.. je kolem 200 lidi co v minulosti meli stejne schopnosti jak jezis. a krizovani se ve jmenu otce... to vytvari ve zkutecnosti pentagram ktery uzamyka dusi stejne jako krest ktery oddeluje telo od duse protoze telo neni ponorene cele do vody.. a co teprve telo a krev krista(krshna ,krist= osviceny) ritual kanibalismus v podobe prijmani vina a oplatku? a jezis a znameni ryb proc? protoze pochazi ze souhvezdi ryb.vibrace a ton kazdeho jazyka smeruji k nejakemu souhvezdi.zide ,zido krestani,islam stejene -saturn! nahoda? nahody neexistuji a vy jste nevzdelany detinsky zvanil ktery zije ve lzi a krmi lidi predsudky ... nevedomost a necinnost je hrich a vy na novy rok muzete opet oslavovat .. obrezani boha na 8 den-obrizka -zidovsky svatek ... samotna tora obsahuje pismo o mnohobozstvi .. bohuzel vse bylo zneuzito a prekrouceno,zamlceno aby byly dost otroku jako vy fanatici kteri se biji mezi sebou ,modli k stejenmu "bohu" a ani nevi proc.... pekny vecer katoliku

   Vymazat
 6. Oslavenec Václav Klaus: Vždycky jsem se opíral o normální lidi dole.
  LAJOŠ BÁČI

  OdpovědětVymazat
 7. 19:23: D. Trump kandiduje za republikánskou stranu. Chomský se o této straně moc pochvalně nevyjadřuje. Četl jsem od něj knihu Hegemonie nebo přežití. Zdála se mě rozumně napsána. Tonoucí břitvy se chytá. Není náhodou Vaše myšlení založeno na tomto přísloví. Asi z Ameriky již nic dobrého nepřijde. Kdysi jsem viděl film o Woodie Guthry Cesla ke slávě, kde byla také řeč o odborech - bylo to v dávných dobách, o kterých psal Steinbeck v Lidech a myších, kdy myšlení Američanů se mě zdá bylo asi trochu jiné než nyní. O této době - 30 léta - rovněž vzpomíná Chomský. Nyní se mi jeví, že z Ameriky přichází pouze mráz jako kdysi z Východu /např. TTIP, Drang nach Osten - nach Russland atd, uprchlíci, neoliberalirsmus s oligarchy, Soros, Bill Gates, u nás Babiš Keller - Amerika naš vzor/. I když možna v jednom máte pravdu - bude to snad lepší prezident než Hitlery Clinton.

  OdpovědětVymazat