Reklama

.

.

středa 22. června 2016

Kramériova cena pro Jana Petránka, Terezu Spencerovou a další...


22.6. 2016
Vtipný JAN PETRÁNEK – Krameriova cena 2016 za celoživotní přínos

Redakce NR gratuluje k novinářskému ocenění !


Asociace nezávislých médií (ANM) udělila šesti českým novinářům Krameriovu cenu za nezávislou žurnalistiku. „Chceme odměňovat novináře, kteří nepodléhají korupčním či cenzorským tlakům a kteří vykazují kus odvahy,“ říká v rozhovoru pro Sputnik Stanislav Novotný, předseda ANM.

Ve Slovenském domě se uskutečnil I. ročník Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku. Co vás vedlo k založení ceny?


Obavy o svobodu slova. Ta je ohrožena nejrůznějšími tlaky z evropské i české politické scény a jen málo novinářů těmto tlakům odolává. Vadí nám novinářská konformita, která do určité míry začíná připomínat dobu před rokem 89.

A protože nechceme spadnout zpět a poslouchat a číst tisíckrát opisovaná klišé a lži, tak hodláme vyznamenávat osobnosti, jež zůstávají sami sebou. Novináře, kteří nezapomněli, že jejich hlavním posláním je hledat informace ověřené a také informace, jež nemusí být všem pohodlné, a že je důležité předat je veřejnosti, aby si v tomto složitém světě mohli čtenáři, diváci a posluchači vytvářet názor na základě pestré nabídky.

Chceme odměňovat novináře, kteří ctí mediální pluralitu a neupírají nikomu právo na svobodu slova a projevu. Chceme odměňovat novináře, kteří nepodléhají korupčním či cenzorským tlakům a kteří vykazují kus odvahy. Té je dnes třeba.

Proč cena akcentuje právě nezávislou žurnalistiku? Té je v České republice málo?

Málo. Řada lidí se bojí, že je svobodný projev či názorová pozice připraví o práci, nebo že budou dokonce skandalizováni. Do žurnalistiky se plíživě vkradla spousta impotentní opatrnosti, popř. halasné ideologičnosti. A právě solitéry, jež vzdorují, je třeba povzbudit. Jde tedy spíše o nezávislost na stádovitosti.

Všichni jsme samozřejmě všelijak závislí, ale musíme znát rozumné limity. Dnes musíme podpořit vnitřně svobodné lidi, kteří se ve své práci chovají poctivě a opravdově. V sázce je naše země, kultura i civilizace.

Oceněni byli známí novináři — Jan Petránek či Jan Schneider. Podle jakého klíče jste vybírali tyto osobnosti?


Dle kritérií popsaných výše. Na těch lidech nás zajímá profesionalita, odvaha i určitá potřebná vzdorovitost. Ale také objevnost a erudice. Novináři, kteří nás chtějí např. informovat o geopolitice a pouze opisují od několika „povolených“ zahraničních agentur, nás nezajímají.
Krameriovou cenu 2016 převzalo 6 významných novinářů, redaktorů a publicistů:
JAN PETRÁNEK – cena za celoživotní přínos
JAN SCHNEIDER – zvláštní cena za publicistiku
TEREZA SPENCEROVÁ (Literární noviny) – periodický tisk
ONDŘEJ NEFF (Neviditelný pes) – internetová žurnalistika
ROBERT MIKOLÁŠ (Český rozhlas) – rozhlasová žurnalistika
TOMÁŠ HAUPTVOGEL (TV Prima) – televizní žurnalistika
Asociace nezávislých médií je relativně mladé sdružení. Proč vznikla? Jaký je váš cíl?

Jde nám o svobodu mediálního prostoru, zvláště internetu. Chceme pomáhat chránit svobodu projevu členů a sympatizantů ANM. Chceme usilovat o reálné naplňování role veřejnoprávních médií. Zajímáme se o možnosti etablování komunitních médií.

Chcete být protiváhou Syndikátu novinářů?

Určitě ne. Dnes nevidíme, že by se nezávislé a alternativní žurnalistiky někdo výrazně zastával, a tak se o to pokoušíme v ANM. Je to asi tak: když budete usilovat o prosazení se na některém zahraničním trhu, tak Vás může napadnout, že půjdete na příslušnou hospodářskou komoru. Ale ono se často vůbec nic nestane, neb se tam hrstka podniků a lidí stará především sama o sebe. A tak je to i s médii. Jak se říká: co si neuděláte sami…

4 komentáře :

 1. Děkuji všem skutečným novinářům za jejich nesnadnou práci.

  JAN PETRÁNEK – cena za celoživotní přínos
  JAN SCHNEIDER – zvláštní cena za publicistiku

  TEREZA SPENCEROVÁ (Literární noviny) – periodický tisk
  ONDŘEJ NEFF (Neviditelný pes) – internetová žurnalistika
  ROBERT MIKOLÁŠ (Český rozhlas) – rozhlasová žurnalistika
  TOMÁŠ HAUPTVOGEL (TV Prima) – televizní žurnalistika

  Všichni výše uvedení jsou skuteční NOVINÁŘI, ne prestituti.

  OdpovědětVymazat
 2. Místo rozkolísaného Ondřeje Neffa bych navrhl Lenku Procházkovou. Nechápu proč jste na ni zapoměli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No rozkolísaného, u nĕj hlavnĕ si to nikde neposrat. Nezávislost na pravo, na levo. A ta Procházková je fakt dobrá ale ta je závislá na svém svĕdomí, charakteru a čestnosti. To je jiná kategorie.

   Vymazat
  2. Je možné najít někde komentáře pana Petránka kde se vyjadřuje k současné krizi?

   Vymazat