Reklama

.

.

sobota 25. června 2016

Ležáky: Tak trochu „komornější“ masakr25.6.2016 Warmag

Může být masakr komorní? Samozřejmě že ne. Obzvláště ten masakr spojený s něolika desítkami mrtvých. 24. Června, roku 1942 byla vypálena malá obec (konkrétněji řečeno seskupení devíti domů) jménem Ležáky.

Ovšem tento barbarský čin od samého počátku zůstal ve stínu, podobného, jen nacisty okázaleji provedeného masakru v Lidicích. Není bez zajímavosti, že zatímco Lidice neměly s odbojem jako takovým, potažmo atentátem na Heydricha, nic společného, Ležáky byly od počátku roku 1942 důležitým komunikačním uzlem mezi Protektorátem a londýnskou exilovou vládou. Právě z jejich blízkého okolí, pouštěla zprávy do éteru vysílačka Libuše, obsluhovaná radiotelegrafistou výsadkové skupiny Silver A Jiřím Potůčkem.

Po atentátu na Heydricha se začala mračna hrozivě stahovat. Němci chtěli odvetu, za každou cenu. Účastníci odboje a s nimi všichni, kteří jim pomáhali, se stali lovnou zvěří. Zrada Karla Čurdy jim dává do ruky výhodu. Mozaika odboje se díky prozrazeným Čurdovým kontaktům dává dohromady a odhaluje ucelenější obrázek. Mimo jiné i brázek odbojové činnosti na Pardubicku.

Vysílačka sice opouští ležácké údolí zavčasu i s radistou (ten byl během útěku zastřelen 2.července 1942 českým četníkem ve spánku), nicméně osud obyvatel několika domů okolo starého mlýna je již definitivně zpečetěn. Tragédii samotné předchází vlna zatýkání všech, kteří se podíleli na odbojové činnosti. Jedná se hlavně o správce nedalekého lomu, z jehož strojovny Libuše vysílala a oba strojníky. Všichni jsou zatčeni i se svými rodinami. V Pardubicích gestapo zatýká spolupracovníky velitele Skupiny Silver A, Alfréda Bartoše, který si přímo ve městě vytvořil svůj hlavní stan.

21. června na něj byla gestapem nastražena past. Při pronásledování ulicemi Pardubic se Bartoš postřelil a později zemřel. Podobně jako další, třeba s odbojem spolupracující vrchní strážmistr protektorátního četnictva Karel Kněz zvolil raději smrt, než se dostat do rukou gestapa. Místní odboj tak utrpěl těžkou ránu a jméno Ležáky, mnohokráte opakované ve výpovědích se fašisté rozhodli neignorovat. Pár desítek obyvatel v malebném údolí měla potkat krutá lekce fašistické odplaty. Navzdory faktu, že většina neměla o existenci vysílačky Libuše ani ponětí.

"Dne 24. června byla osada Ležáky u Louky (okres Chrudim) srovnána se zemí. Dospělí obyvatelé byli podle stanného práva zastřeleni. Obyvatelstvo přechovávalo české parašutistické agenty, kteří měli vedoucí účast na přípravách k atentátu na SS-Obergruppenführera Heydricha a pokoušelo se je zachránit před policejním zakročením. Člen sboru protektorátního četnictva, příslušný pro osadu, který se provinil jako napomahač, spáchal před svým zatčením sebevraždu." (dobový článek, Lidové noviny, 25.6.1942)

Strohá zpráva o vypálení další obce, chudá o všechny podrobnosti, byla již na hony vzdálená demonstrativní likvidaci Lidic. I provedení tohoto dalšího aktu agrese bylo mnohem komornější, než v případě Lidic. 24. června vyjela od pardubické služebny gestapa ozbrojená kolona aut. Směr Ležáky. Kolem půl jedné byly Ležáky neprodyšně uzavřeny zhruba pěti sty příslušníky jednotek SS, které v tomto případě spolupracovali s českým protektorátním četnictvem.

Zpočátku proběhla kontrola totožnosti na základě policejních přihlášek. Obyvatelé Ležáků byly postupně shromažďovány a děti ze školy přivezla speciální eskorta. Před pátou hodinou odpolední Němci všechny obyvatele (47 mužů, žen a dětí) odvezli do pardubického Zámečku, jehož součástí bylo v době „heydrichiády“ popraviště. Načež v osadě rabovali. Vše, co mělo nějakou cenu bylo ukradeno. Poté esesáci jednotlivá stavení zapalovali. V tu dobu, ještě večer, bylo v Zámečku popraveno třiatřicet obyvatel údolí. Bez výslechu, bez soudu. Rozdíly, mezi muži a ženami se nedělali. Těla následně odvezli do tamního krematoria. Popel obětí gestapo zabavilo a rozmetalo. Domy hořely celou noc. Následující úpravy terénu zajišťovala jičínská stavební firma.

Sedm osob z Ležáků a dalších více než čtyřicet spolupracovníků parašutistů zastřelili 25. června a 2. července 1942. Všech 13 dětí odvezli ještě v noci z 24. na 25. června do Prahy, poté do internačního tábora v Lodži. Jedenáct dětí z ležáků našlo smrt 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu, pouze dvě byly pod cizími jmény určeni k poněmčení ve vybraných německých rodinách. Ti jediní tak získali privilegium přežít.

Gestapácký komisař Gerhard Clages byl za akci Ležáky povýšen a přeložen do Budapešti. Od konce října do poloviny prosince 1943 pak srovnalo zbytky Ležáků definitivně se zemí asi pětašedesát káranců pracovních táborů. Při likvidačních pracích našel dělník Josef Bezvoda ve dvou konvích pod kamenem domu čp. 13, v němž bydleli staří a mladí Boháčovi a Čeněk Bureš s manželkou, zbraně a peníze. Obyvatelé je ukryli dobře – nacisté je nenašli ani při vyhlazení Ležáků 24. června 1942, ani později.

Vesnice po válce, nebyla na rozdíl od Lidic obnovena. Na místech kde stálo těch pár domů byl zřízen pietní památník. Z žulových kostek jsou symbolicky vyznačeny základy všech devíti domů, žulové pomníky, tzv. hrobodomy, tu stojí na památku jejich obyvatel. Uprostřed obce byl vybudován Památník obětí fašismu s pamětní síní. Od roku 1978 je areál bývalé obce Ležáky národní kulturní památkou.

27 komentářů :

 1. pěti sty příslušníky jednotek SS, které v tomto případě spolupracovali s českým protektorátním četnictvem.
  - takže v Česku ste mali obdobu - a schopnú, veru, našej vami pretraktovanej odnože Gardistov, dohodnime sa - u vás Četníci, u nás gardisti, takže fašistickú minulosť máte rovnako bohatú, a vzhľadom na počet obetí a udaní, dokonca výrazne vediete

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velmi se mýlíte, milý slovenský bratře. Četníci byla už za Rakouska venkovská policie - žandarmerie. Slovenští gardisté byla fašistická milice klerikální strany. To nebyla žádná policie. Přesto za kolaboraci s nacisty byl po válce popraven mimo jiné generál Ježek, předválečný velitel četnictva a za protektorátu ministr vnitra. Česká "fašistická minulost" se se slovenskou klero-fašistikcou minulostí nedá vůbec srovnávat. Tak prosím, bratře, brzdi.

   Vymazat
  2. Tak kamarat aby si nezabudol LT -38 sa kde montovalo.???? A pre koho???. Ked sa Jozef Tiso dozvedel ze nemci deportuju slovenskyc Jude do KT dal vsetky deportacie zastavit.

   Vymazat
  3. Anonymnímu (05:19):
   A vám někdo řekl, že se tehdejšími kolaboranty a fašoury hrdíme? Samosebou, že na své tehdejší nejsme pyšní!!
   Pomníky jim nestavíme, a doufám, že ani nebudeme ...
   Stejně tak to ale máme i těmi dnešními, kteří si eufemicky zas říkají "sluníčkáři", zatímco jsou jen nenávistnou pátou kolonou zdějšího protektora Schapira.

   Vymazat
  4. Jen malé upřesnění, generál Ježek nebyl popraven, Národním soudem nebyl ani odsouzen. Jinak samozřejmě četníci byli venkovští policisté, které v žádném případě nelze srovnávat s Hlinkovou gardou.

   Vymazat
 2. "Slovenský štát" byl ve vraždění odpůrců i nevinných daleko "produktivnější". Viz např. Kremnička - cca 700 zavražděných nebo vápenka v Nemeckej - cca 900 zavražděných, dále třeba Kĺak či Ostrý Grúň, přičemž toho řádění se přímo a velmi aktivně účastnili příslušníci POHG (pohotovostní oddíly Hlinkovy gardy) nebo zvláštních protipartyzánských jednotek složených ze Slováků (např.Edelweis). Takový rozměr kolaborace s nacisty v Protektorátu nebyl ani zdaleka. Nemluvě o vyhlášení války SSSR a USA, včetně nasazení slovenských divizí na východní frontě. O většině těchto záležitostí se v dnešních historických výkladech na Slovensku taktně mlčí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No a dneska sa situacia opakuje Slovenska divizie su nasadene ako okupacne jednotky Iraku Avganistane a siria demokraciu.Tusim ze su tam aj Ceske no oprav ma k sa mylim.Cela (NATO) armada sa pripravuje na Operaciu Barbaosa II. Vpad do Ruska. Lebo Rusko a jeho Putin Drancuje cely svet. VSAK. JE Agresor ze??? Takze sa nam to v podtate opakuje.

   Vymazat
 3. spouštěcím okamžikem zavraždění 33 žen a mužů z Ležáků bylo objevení vysílačky Silver A.
  A hádejte, kdo jí objevil?
  No přece zločinné Gestapo, přesněji za použití zařízení vyrobené v Rakousku všem Čechům známou firmou K A P S C H.
  Ano totožnou firmou, která dnes, tedy již 10 let, od roku 2006 kontroluje a vybírá dálniční mýto v České republice.
  To proto, že lidovci, resp.ministr dopravy Šimonovský tak prosadili.
  Asi za služby Gestapu během Protektorátu B+M nedostala rak. firma dostatečně zaplaceno, nebo jen bezcennými říšskými markami.
  I tak se "živila" tato firma v minulosti.
  Tyla i ze smrti lidických občanů.

  a i nyní Čechy kontroluje.

  ( odkazuji - čerpáno z fotografické publikace Ministerstva obrany ČR - Antropoid.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To Anonymní 26. června 2016 6:50
   Zdravím kolego,
   koukám jak zajímavě spojujete technický prostředek (nástroj) s jeho následným použitím. To je jako byste tvrdil že do ČSSR nám NSR neprodávala mercedesy, protože by to vzbuzovalo nechtěné reminiscence na vraždu Říšského protektora Heidricha.
   Firma KAPSCH vyrábí špičkovou elektroniku již desetiletí (stejně jako Grundig a další). A stejně jako VŠICHNI výrobci ve všech zemích pod správou (okupací) III.říše vyráběla a s ní obchodovala. Jak byste nazval výrobu zbraní a vybavení pro wehrmacht v ČKD, Škodovce, Zbrojovce, Syntéii, Tatrovce, Waltrovce, Jawě a tisícovkách dalších českých firem, která je tak dobře "živila"??

   Mír s Vámi!
   Ferro

   Vymazat
  2. Dobrý komentář!
   Ale... třeba francouzské železnice, tuším spol. SGWT, se až v roce 2014 omluvila Francouzům , zejména Židům, že poskytla Gestapu své vozy k dopravě fra v době druhé sv. války francouzských občanů do koncentračních táborů
   na východě Evropy.

   U nás se v roce 2016 umožňují zástupcům KAPSCH celostránkové intervieu - viz Právo 25.6., k tomu aby se zamlžili svou historii.
   .. a kdo zapomene na svou historii.... kdo doplní známou pravdu?

   Vymazat
 4. přepište dějiny jak řval svazak vichnar ale to neni nic noveho a obvzlaště v dnešni prolhane době kdy jeden lže vic než druhy ne aby ho trumfnul ale aby nebyl pozadu viz nami milovana a všemi placena čete s levobočkem čro samosebou napěchovana byvalymi estebaky a komunisty

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už zas chlastáš ty prasečí bezmozku a pohrobku zrzavýho pedofila Lahváče?!!!!

   Vymazat
 5. Musime udelat vse, aby nase vlast zustala clenem NATO, byl zachovan mir a zverstva nacistu, komunistu i treba privrzencu ruskeho diktatora Putina se nikdy neopakovala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vy musíte být ale hrozný vůl. když chcete "zachránit" mír pomocí fašistického paktu NATO !! Největší "zvěrstva" komunistů byla, že stavěli domy pro chudé dělníky, dělníkům dali bezplatné školství i zdravotnictví ! Nikdo nesměl "svobodně" bydlet pod mostem a žebrat na jídlo pro děti, mag

   Vymazat
  2. Na celý tvoje milovaný NATO většina obyvatel leda sere,Chujmere debiloviči!!!!

   Vymazat
 6. Všechno tohle zvěrstvo ideově posvětil Vatikán !
  Katolická fašistická armáda jen navázala na historickou praxi.
  Na našem území je spousty vypálených vesnic z dob křižáckých výprav.
  V dnešní době se NATO stalo agresivním nástrojem
  křesťanského moru*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to se podivej do zrcadla, komunisto. Zavrazdili jste 100 milionu lidi. Vic nez nacisti.
   A kdyby vas NATO nezastavilo, vrazdfite dal.

   Vymazat
  2. To jsem nevěděl, že v bombardérech, které vraždili v Jugoslávii, Iráku, Afganistánu, Jemenu a Libyi seděli komunisté !! Naštěstí v Sýrii vraždí žoldáci USA dál !!

   Vymazat
  3. kriste pane, lidi, přeci jste nepřišli o rozum, přeci nemůžete být tak moc velicí idioti, jak píšete. Slovák se stydí za fašistickou minulost svých předků, komouš a antikomouš si léčí své mindráky. Je zcela irelevantní, pod jakým praporem se zabíjí, vraždí.
   V současnosti má ruce od krve severoatlantická aliance, která má na rukou krev mnoha lidí z mnoha zemí.
   My jsme severoatlantická aliance, my jsme ti vrazi.A pokud přiběhnou nějací cizáci a začnou nám podřezávat rodiny tupejma kudlama, pak si můžeme v pohodě říct, že VÍME, proč tomu tak je.Ležáky, Lidice a mnoho dalších Jsou to smutné stránky naší historie, stejně tak jako současné dění, kdy jsme jako stát součástí vraždící mašinerie.Srovnávat jednoho četníka, plnícího své povinnosti s hlinkovými gardisty je fakt síla. Chtělo by to občas otevřít nějakou knihu o historii, protože, dokud nepochopíme minulost, nemůžeme pochopit ani současnost, ani budoucnost....

   Vymazat
 7. Příspěvek 07.53 pochází jistojistě z Bohnic, nebo nějakého podobného zařízení.

  OdpovědětVymazat
 8. Tož toho nechte. Němci jsou naši přátele a Rusko je úhlavní nepřítel. To nám zvěstuje denně ČT a ministr Herman to jel potvrdit k soukmenovcům. Takže spokojenost.

  OdpovědětVymazat
 9. :))) z ksč mě vyškrtli, nic horšího tě nemohlo potkat v jisté době.
  K Bohu mám blíže než si dovedeš uvědomit,
  člověče bez jména, bez rodu, bez budoucnosti*

  OdpovědětVymazat
 10. Já bych se nejdříve pořádně Němcům omluvil, že jsme se nechali okupovat od Rusů. Potom sem Němce znovu pozval, aby nás zase osvobodili. A nejlépe tak, že to tady spálí na popel všechno. Škoda, že již tady nezbude nikdo, kdo by jim za to osvobození poděkoval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Žijeme v naprosto vykolejené době. Pochlebujeme němcům, kteří nás vraždili, vykrádali a ani nám nezzaplatili repatriace.
   Rusákům, kteří nás osvobodili se vysmíváme, a fašouna, jozefa tisa, kterej nechal zavraždit více než 300000 svých občanů, obyvatel tady někdo maluje svatozář.....Je děsně dobře, že ti, kteří těma fašistama trpěli již nežijí, protože by se bránili těmhle fašistickým kecům. Dneska si může každý blábolit, co chce, klidně tvrdit, že tiso zavedl na slovensku hlaholici a pravdomluvnost, za což ho po právu pověsili za krk.Samozřejmě, že se vše překrucuje a tak se na památku tisknou mince s tím fašistickým zločincem, http://www.zlate-mince.cz/SRS_1939_Tiso.htm
   Vše je možné, naštěstí vlastním sbírku knih, dokumentující vývoj v letech 38 až 50.
   Tiso přestal být zločincem a vrahem až v posledních letech a vděk sovětům zmizel s posledním pamětníkem a účastníkem poslední světové války.Dnešní hymnus doby káže namazat si hlavy lubrikantem a vrazit je do arsšlochů němcům a americe.
   To je současná politika, která bude jednou hodnocena jako vlastizrádná a fašistická, což ovšem mnoho obyvatel chápe, ale je jim to prd platné, stejně jako obyvatelům střední evropy za druhé světové války.Volby nic nezmění......

   Vymazat
  2. Nesmutnější na tom všem je, že ty volby opravdu nic nezmění.

   Vymazat
  3. Volby změní jen barvu zednářského bratra, který toho předešlého vystřídá tak, aby komedie, kterou hrají prostému lidu, zdárně pokračovala dle jejich plánů.

   Vymazat
  4. ..jestli to není tím že odborový svazy namísto
   organizování stávek,
   více dbají na své blaho...*

   Vymazat