Reklama

.

.

neděle 12. června 2016

Lze omezit špionážní odposlechy státních institucí?


Petr Vavruška
11. 6. 2016
Nejen v ČR je trestuhodně podceněn systém špionážních odposlechů státních institucí. Jeho kritéria jsou prý bezpečnost, terorismus, organizovaný zločin, průmyslová a obchodní špionáž. Zejména v případě přijetí TTIP to umožní USA získat strategické výhody s nedozírnými důsledky pro státní a hospodářskou svrchovanost celé Evropy. Existuje proti tomu vůbec nějaká obrana?

 
Definice problému 

Telekomunikační provoz dnes probíhá skoro výhradně po optických sítích. Svět je zasíťován miliony km optických kabelů položených v zemi, v moři, v oceánech. Každé z desítek jejich optických vláken je schopno přenášet stovky gigabit/s dat. Z dokumentů, whistleblowera Snowdena vyplývá, že britské výzvědné středisko GSHQ je trvale nabouráno do stovek páteřních světových kabelů a monitoruje, kopíruje a ukládá z nich obrovské toky citlivých osobních i strategických vojenských či ekonomických informací. Ty sdílí pomocí programu Tempera, analyzující obsah a metadata s americkým partnerem - národní bezpečnostní agenturou NSA.

Jak je to vůbec možné? Napojení na páteřní kabely operátorů optických sítí, /pod ostrými sankcemi přísně utajovaného odposlechu/ je totiž často podmiňováno udělením či odebráním licence telekom. společnostem. Těm nezbývá než spolupracovat.. Britský Guardien naznačuje společnosti kterým byly náklady propláceny.

Bezpečnost spojení je zajišťována tzv. „kruhovými spoji“. Tzn. že každý páteřní spoj musí být zálohován jinou cestou, např. v případě transatlantického optického kabelu třeba přes opačnou stranu zeměkoule. Komunikující nemají ani tušení kudy jejich hovor probíhá. To platí i pro vnitrostátní provoz, jehož záložní okruhy mohou probíhat jinými státy i když některé tuzemské instituce tvrdí, že disponují vlastní sítí. Kvůli nákladům však bývají kombinovány s pronajatými optickými vlákny od dominantních nadnárodních společností na našem území. Zde je řada možností jak celé informační toky nekontrolovaně, např. i mimo území republiky „napíchnout“ a získané informace odeslat na patřičná místa ke „zpracování“. Nelze tvrdit, že se to tak děje, ale je to velmi pravděpodobné.

Systém pro analýzu tohoto ohromného toku dat je dalším nezbytným prvkem telekomunikační špionáže. Jeho kapacita umožňuje sledovat provoz současně až 30 milionů tf kanálů. Kritérii výběru tohoto gigantického systému jsou bezpečnost, terorismus, organizovaný zločin a hospodářský blahobyt“ /rozuměj - průmyslová a obchodní špionáž/. V případě přijetí TTIP to umožňuje USA získat strategické výhody s nedozírnými důsledky pro celou Evropu.

Dálkově ovládány, ale i přes satelity, jsou mj. i zbraňové systémy „bránící svobodný svět“ Bahrajnu, Kuvajtu, Ománu, Kataru a zejména Saudské Arábie. Státy Zálivu si tak zaplatí raketový systém namířený proti Íránu, Sýrii a Rusku, které budou, dle Obamy interoperabilní s programy Pentagonu. Odborníci vědí, že kromě odposlechů, lze dnes hacknout téměř vše, včetně provozu JE. Exšéfka hackerského útvaru NSA definovala jeho cíle jako „Získat nezískatelné a přístup k našim nejtěžším cílům“, mezi něž prý už patří 85000 počítačů mj. i demokraticky zvolených vlád / podotýká Spiegel/.

Proč?

V ČR je dnes položeno nejméně 30000 km páteřních optických kabelů asi s 1500000 km optických vláken. Cca 98% je privátních a většina ve vlastnictví zahraničních společností. Běží-li po takových páteřních sítích strategické okruhy státních institucí, což pro ČR platí v plné míře, - tedy vlády, tajných služeb, ministerstev obrany, zahraničí, vnitra, průmyslu, financí a dalších, či komunikace týkající se výzkumu a významných obchodních informací /jako např. tendr dostavby JE/ existují desítky míst, kde je možné tuto komunikaci “napíchnout“. To zejména v uzlech, kde se signály větví, nebo kvůli útlumu optického signálu opakují.

Bezpečnost nebyla při privatizaci telekomunikací, našimi vládami vůbec brána v úvahu. Nicméně odposlechy nejvyšších představitelů evropských zemí /Merkelová, Holande/ ukázaly, že i zde byla tato pravidla, v naivní důvěře ke spojenectví, zanedbána. Paradoxně dokonce tajné služby Německa, klíčového státu EU, jsou v této oblasti /podle Spiegelu/ „ochotným pomocníkem“ USA.
Jak… Jak se špionážním odposlechům státních institucí bránit? Pokud svrchovaný stát dovolí jinému byť spřátelenému ale mocnému spojenci špiclovat své politiky a podniky a nijak na to nereaguje, jak potom dnes definovat státní a hospodářskou svrchovanost? V současnosti existuje jediná možnost obrany – plně státní optická síť. Jakékoliv její menšinové spoluvlastnictví s jiným subjektem, představuje riziko. V takové síti je potom nezbytné vytvořit striktní pravidla pro konstrukci telekom. okruhů, snižujících možnosti strategických odposlechů na minimum. K tomu je nezbytné vytvořit vysoce kvalifikovaný a nezávislý kontrolní tým a sw, schopný průběhy okruhů přesně identifikovat..
 
Kdo a kdy?

V ČR je již jen jediná /nejmenovaná/ síť, kde má ještě stát majoritu /60%/ a která by mohla být pro tato kriteria, dnes už obtížně a po značných technických i legislativních úpravách, adaptována. Autor pracoval 10 let jako specialista výstavby a konstrukce optických sítí a jeho připomínky k zabezpečení proti odposlechům nebyly brány v úvahu. Nikdo se totiž ani neodvážil pomyslet, že je vůbec něco takového ve spojeneckých vztazích možné. Dnes zůstává otázkou najde-li vláda odvahu se touto problematikou vážně zabývat. V servilních zemích EU tomu tak patrně není.

4 komentáře :

 1. Je to úžasné. Přímo k popukání. To je téma, které by si ani Švejk nezvolil lépe.
  Proboha, Po první válce jsme měli na našem území tři miliony Němců. Když Hitler obsadil v březnu 1939 zbytek republiky, v 6:00 překročili jeho vojska hranice okleštěné republiky a ve 14:00 už seděli všichni funkcionáři komunistické strany ve věznicích. Stejně tak všichni podezřelí z organizace odboje proti říši. Sudeťáci předali podrobné seznamy lidí, vojenských a průmyslových objektů a skladů Němcům. Po celou válku Němci drancovali archivy, vytvářeli vlastní špionážní sítě, verbovali agenty a sháněli kompromitující materiály, aby mohli vydírat a přinutit ke spolupráci kde koho.
  Po válce si nás vzali do prádla strýček Sam a strýček Tom a nasadili naverbované Čechy do všech struktur. Po roce 1948 jsme celo republiku předali do správy Moskvě.
  V roce 1989 zasvěcení hoši od Vondry a Havla předali vše CIA včetně seznamů našich agentů působících půl století po celém světě. Byl mezi nimi třeba hodností nejvyšší špion v GŠ francouzské armády.
  Při každém pádu mafiánské vlád, si hoši navzájem vyhází špičky rozvědek, vnitra a armády. Nejméně každých pět let.
  Pak jsou mediálními hvězdami Randák, Šándor, Baudyš, ....
  Co se týče utajovaných skutečností, kolaboranti z řad vlád předali veškerá citlivá jak na východ, tak na západ. Prostě nás všechny svlékli do naha před rozvědkami celého světa.
  Ochrana patentů, průmyslových vzorů, nedej bože voj. a státních tajemství neexistuje.
  V roce 1984 si zadala vláda objednávku na výkonný počítač pro vnitro, kam byly uloženy veškeré údaje o obyvatelstvu ČSSR! Po převratu prodal tyto údaje honák krav a tehdejší min. vnitra Ruml společnosti Procter & Gamble!!! Po roce 2000 zřídila vláda ministerstvo informatiky, POUZE NA JEDEN ROK a řídil jej trotl Mlynář, jehož jediným vzděláním a kvalifikací bylo pochybně ukončené gymnázium!!! Jediným cílem roční činnosti s investicemi v řádech miliard Kč bylo digitalizovat veškeré toky dat st. správy, aby byly k dispozici vnitro potažmo CIA. Po roce ministerstvo zrušili!!!
  Špionážní prostředky dokážou zachytit jakékoliv informace. A to i ze vzduchu či oběžné dráhy družicemi.
  Každá tramvaj snímá nejméně polovinu ulice několika kamerami. Průjezd je v intervalu do tří minut. Ve vozech i v autobusech i metru jsou kamery. Pomocí bankovních, slevových aj. karet vás identifikují 20x, 30x denně v bance prodejně wc. Mobil je jako štěnice i vypnutý. Když ne váš, tak kolemjdoucího. Kamerové systémy s PC identifikují osobu podle stylu chůze!!! Internet - vše je dostupné pro vnitro
  V ROCE 1999 POŽÁDALA KRIMINÁLNÍ POLICIE ŠVÝCARSKA SOUKROMOU TEL. SPOL. ABY VYDALA ZÁZNAMY HOVORŮ PACHATELE 6 MĚSÍCŮ ZPĚTNĚ!!! ve Švýcarsku už v roce 1999 musel soukr. telekom uchovávat celý záznam hovoru všech po dobu půl roku.
  Co mohou a musí u nás dnes????
  Mlčet, psát na papír a ten hned po předání spálit -jediné soukromí, které ještě zbylo

  OdpovědětVymazat
 2. Některé státní útvary existují výhradně za účelem páchání organizovaného zločinu.

  OdpovědětVymazat
 3. Za hranicemi absurdity je většinou samá absurdita. Lány, pole, lesy, řeky, potoky, kopce, hory; vodopády absurdity.

  OdpovědětVymazat
 4. Ještěže se občas hraje ten fotbal.

  OdpovědětVymazat