Reklama

.

.

pátek 24. června 2016

Malá poznámka k Brexitu

24. 6. 2016, JUDr. Petr Kužvart


Lidové hlasování Britů převrstvilo zjevné naděje, chované evropskou oligarchií, businessmany a establišmenťáky všeho druhu. Já jsem vsázel na těsně opačný výsledek, i kdyby musel být kvůli splnění záměru cinknutý. Ale neradujme se příliš: nyní bude tím silnější vůdčí pozice Německa. Už aby se ta kuchta z Berlína odporoučela z funkce...

Evropská oligarchie doplatila na trvalý deficit fungujících a účinných demokratických procedur vyvinuvší se kontinentální integrace, jež vznikla jako ryze ekonomické spolčení vybraných evropských vlád a průmyslových kruhů. Montánní unie, EURATOM a EHS byly od 50. let minulého století ekonomickými strukturami, kde se domlouvaly vlády a jejich reprezentanti mezi sebou. Tedy jakápak demokracie tam, kde vládne kšeft?

Jenže již od konce 70. let byl nastoupen trend na posilování integrace a centralizace, evropská integrace začala mluvit do stále širšího spektra otázek, daleko překračujících ryze ekonomickou agendu vzájemné spolupráce členských států. Vývoj došel přes stálé rozšiřování smluvní integrace Jednotným evropským aktem z roku 1986, přes Maastrichtskou smlouvu z roku 1991, Amsterodamskou smlouvu z roku 1999 a Smlouvou z Nice z roku 2003 až vyvrcholení v troufalém podpisu "Smlouvy o Ústavě pro Evropu" členskými vládami v říjnu 2004 v Římě. Následný ratifikační proces v jednotlivých členských státech Unie ale návrh nepřežil. Snad až 10 z 25 členských států Unie předložilo rozhodnutí lidovému hlasování svých občanů, tedy referendu. Nutný jednomyslný souhlas dosažen nebyl, smlouva byla odmítnutí v referendu ve Francii v květnu 2005 a poté v referendu v Holandsku.

Návrh spadl pod stůl, ale ne nadlouho. Ve své většině byl po neúspěchu "ústavní smlouvy" její obsah transformován do tzv. Lisabonské smlouvy, jež byla následně v členských státech projednávána a odsouhlasována – v účinnost vstoupila počátkem roku 2010. Po zkušenostech s ústavní smlouvou se již od konání referend raději upustilo. Návrh Lisabonské smlouvy měl proti návrhu ústavní smlouvy o pouhé dvě stránky méně. A tak evropská integrace přece získala některé rysy superstátu. Deficit demokratických procedur samozřejmě zůstal. To, že lid evropských národů v demokratickém hlasování odmítl ústavní smlouvu, bylo pro oligarchii dobrým ponaučením.

A tak můžeme konstatovat, že EU je dnes stále oligarchickým, nedemokratickým, ekonomizujícím a navíc zřetelně neoliberálním projektem, posilujícím krok za krokem kompetence supervlády a superbyrokracie v Bruselu. Britové jasně sdělili, že v takové integraci už být nechtějí. Není se co jim divit. Nyní lze předpokládat pečlivé vyloučení jakýchkoli lidových hlasování v jiných členských zemích ohledně setrvání v EU.

A pojede se dál, jako by nic. Dokud se kšefty točí a plodí pohádkové zisky, dokud je na přepychové platy bruselské superbyrokracie, dokud se vede darebácká a agresivní neokoloniální světová politika v zárytu s USA a podle jejich choutek v naději ovládnout a vyrabovat další dosud nepodřízená území na Zemi a tím prodloužit zahnívání již zjevně přežilých hospodářských i politických pořádků - dotud tedy business as usual..

Co s tím ? Jediné možné: EU je třeba nikoli vylepšovat a demokratizovat (kapři si svůj rybník tak jako dosud ohlídají a rozhodně si ho nebudou vypouštět!), EU je třeba prostě zrušit. A na jejích troskách postupně budovat dobrovolnou, obecně prospěšnou, demokraticky fungující integraci evropských národů, jež bude těmto národům sloužit a solidárně pomáhat, nikoli nad nimi zpupně panovat! Že je to nepředstavitelné? Ne tak docela. Nabízejí se slova, jež slyšel francouzský král, když se dozvěděl, že padla Bastilla. Tehdy obtloustlý dobrák Ludvík Kapetovec, toho jména již šestnáctý vyděšeně prohlásil: To je ale vzpoura! Na to mu kdosi odpověděl: "Nikoli Sire, to je revoluce!"

I nás na (přinejmenším) evropské úrovni čeká něco hodně podobného, jakkoli dneska těžko představitelného.

17 komentářů :

 1. Dobrá poznámka k Brexitu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Německý zástupce pozval zakládající členy EU aby se sešli k jednání o budoucnosti Unie..."
   Cožpak po tomhle není všem jasné, kdo diktuje v EU - nové 3 říši? A východoevropané a slované jako vždy stejně pomalí, stejně hloupí a neakce schopní. Jak to, že nikdo neprotestuje, jak to, že nikdo nesvolává V4, když se paktuje západní křídlo? Historie hovoří jasně a nelze ji ohnout. Čili nic novýho pod sluncem. Agresivní západ a blbej východ. Dějiny se jen opakujou v novým kole a nic se nezmění dokud nebude nějakej třesk, alespoň jako u Britů. Inu - plebejský slovanský národy jsou a budou pořád stejně pitomý. A nic se nezmění, dokud si nenatlučou svý hlavy aby se probrali....
   Kde je Orbán, kde je Fico, Poláci? Kde je aktivita východu EU? V .....

   Vymazat
 2. No to je jasný, žádný referenda!!! Nebo to ty blbci (=hlasující veřejnost) zase špatným hlasováním zmanipulují!

  OdpovědětVymazat
 3. Jsou dva tábory, jedni co tvrdí, že EU se bude muset změnit, reformovat a pak ti druzí, kteří říkají, že Německo a Brusel přitvrdí.
  A už je to vidět. Bruselská klika začala řádit, žádá oddanost zbytku Evropy, přikazuje ohledně migrantů a to dost tvrdě, vyhrožuje v podstatě přemrštěnými pokutami za odmítnuté emigranty.
  Takže nějaká změna pro lidi se nekoná ani náhodou.
  Vypadá to, jako by teď Německo bralo Evropu ne jako spojence, ale nepřátele, kteří je ohrožují.

  OdpovědětVymazat
 4. Samotného mě (příjemně) překvapili Britové. Nebylo to ale jasné sdělení, poměr eurohujerů a euroskeptiků je i v UK celkem vyrovnaný.
  A zvláštním úkazem je i to, že i ti (tuzemští) dobroseři, kteří včera vychvalovali EU, dnes hbitě volají po jejích reformách! Ještě včera tu potřebu necítili ...
  Doufám, že i nám dají příležitost říci své NE oné nedemokratické chobotnici, ve kterou se EU za poslední dekádu či dvě proměnila.
  Jiná cesta, než jak ji autor výstižně naznačuje ve své úvaze, není.
  V této unii by nemělo být místo pro žádnou zemi, jejíž lid si přeje demokracii autentickou, nikoliv tu iluzorní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, přesně. najednou by všichni reformovali to, co ještě den předtím vychvalovali jako záštitu demokracie, míru a já nevím čeho všeho jo a prosperity, na tu nesmíme zapomínat. No a najednou je potřeba reformovat, naslouchat lidu zemí EU, zabývat se podstatnými věcmi a ne zahnutými okurkami. Fakt rychlé přesednutí. No a abychom nevyšli ze cviku, tak cvičitelem se opět stává staré známé Německo se svou chytrou horákyní.
   Sims.

   Vymazat
 5. Integrace by mohla být jednou z cest. Ale, problémem číslo jedna je posilování moci struktur, které nemusejí skládat účty svým voličům. Jejich odstranění by ale logicky vedlo k posilování moci těch volených. Jenomže i tato cesta je slepá. Váha hlasu desetimilionového Česka nemůže být stejná, jako třeba čtyřicetimilionového Polska. O zemích, jakými jsou třeba Německo, nebo Francie nemluvě. Tak že podle demokratických principů postrádá EU smysl. Pokud by mohlo něco, jako EU vůbec fungovat, tak jenom na základě volného sdružení s jednotnou celní a daňovou politikou. Zrušení dotací by umožnilo volný pohyb zboží a zachování národních měn i odpovídající ceny. Každá země by si chránila své hranice a při dodržování určitých zásad by byl možný i pohyb pracovní síly. Na výtku dobrotrusů, že padnou pracovní místa čechů pracujících v GB bych dodal snad jenom toto. Naši politici by neměli hájit zájmy našich pracujících v GB, ale dosáhnout toho, aby měli naši pracující srovnatelné podmínky doma, v Čechách.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas další by bylo jen mlácení prázdné slámy.

   Vymazat
 6. Tak, jedno referendum je platne/brexit/ a druhe na Krymu kde 94% volocu zadalo pripojeni k Ruske Federaci je podle zlocincu a debilu na zapade "neplatne" Zijeme ve svete zkurvenem rizenym obrezanymi dably kteri tlaci valku ktera by znicila zivot na zemi a Ti hajzlove veri ze preziji ve svych podzemnich brlozich a vylezou z der ukrast cele nerostne bohatstvi planety

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Běž už si lehnout blbečku. A hezké sny o válce plné mrtvých "obřezanců", ty psychopate.

   Vymazat
 7. sterilni černoprdelni kudlanka nabožna anžela mrkel neni firer z vule lidu evropy ale z vule vatikanu a eurobankeřu to že je to skutečnost dokazuje jak si vytira svuj konečnik s eurootroky v pohodě a bez usměvu pohlavně uspokojena

  OdpovědětVymazat
 8. S těmi referendy je to tak, že nejsou právně platná, tedy pouze v EU a záleží jen na dané vládě, zda je uzná nebo ne a bude se vůlí lidí řídit nebo ne.
  Ke cti premiéra Camerona lze říct, že je odvážný nejen, že referendum vyhlásil (možná byl na sto procennt přesvědčený, že vyhraje), ale následně, že ho uznal.
  Teď okolo půl miliónu voličů žádá nové referendum na základě petice. Že tu petici založil muslimský starosta Londýna Khan, to už víme a že ji podepisují hlavně jeho soukmenovci, to už taky víme a proč, to si snadno domyslíme.
  Ovšem - Cameron už podal rezignaci, s tím, že odejde asi v září a nový premiér bude jednat o odchodu z EU. To se ale nelíbí Německu, přestože Lisabonská smlouva říká, že je výlučně na daném státu, kdy zaktivuje článek 50 a dá odchodu z EU právní podklad.
  Německo spěchá a chce jednat hned, zřejmě nechce dopustit, aby za tu dobu tří měsíců se ukázalo, že Británie se zotavila, protože je to opravdu ekonomicky silný stát a jednala jako rovnocenný partner, poněvadž teď je oslabena.
  I když se anglický parlament bude peticí zabývat, což mu ukládá zákon, jaká doba uběhne, než se nové referendum zrealizuje, mezitím se Anglie postaví na nohy a potom, bude už nová vláda, která opravdu podle zákonů EU vůbec nemusí právně uznat toto nové referendum.
  Takže možností je spousta, jen je využít.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jsme u toho. Referendum organizuje zástupce přivandrovalých etnik. Nyní budou sklízet co zaseli, když si nepohlídali volby v Londýně. Pokud si pamatuji, tak se do Londýna hromadně hlásili k pobytu zástupci "jinakých" a vlastně přehlasovali původní obyvatele. No a zmanipulovaná mládež tomu všemu vždycky nasadí korunu.
   Sims.

   Vymazat
 9. Jak jsem psal již včera, kroťte svůj optimismus a naděje. Mnozí z nás mají v paměti vítězství Sirizy v řeckých parlamentních volbách. A přišla změna? Ne. Centrální banka napálila Řecku ještě horší podmínky než pře Sirizou. Je to jen divadlo pro lidi." My bychom rádi, víte, ale ty okolnosti, že a doba je služitá, že atd......" Janus

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám podobný názor. Normálně by byl odchod tak silného člena EU absolutně nemožný, o to už by se EU postarala jako vždy viz Rakousko, Řecko atd.
   Ale tady jde podle mně o něco vyššího.
   Někdo potřebuje dostat EU do chaosu, oslabit ji a potřebuje Anglii jako spojence, vně EU, aby se nemuselo řídit zákony EU.
   Teď ovládá EU Německo, Merkel je zatím silná, ale zároveň poddajná vnějším vlivům. Jenže - na jaře příštího roku jsou v Německu volby a vzhledem k tomu, jak to v Německu vypadá, nikdo nedokáže odhadnout, jak ty volby dopadnou. Co když se k moci dostane třeba Alternativa pro Německo, nebo komunistická levice, což jsou lidé, kteří jsou zřejmě nevydíratelní a neustoupí tlaku z vně a navíc kristepane, inklinují k dobrým vztahům s Ruskem.
   Takže času není moc a než připustit, aby vedoucí síla EU, tedy Německo, začalo dělat kroky k zefektivnění EU, k vymanění se vnějším politickým vlivům, je třeba EU rozviklat a třeba i rozbít. Pamatujme - slona sníte jedině po kouskách.

   Vymazat
 10. (Symbolicky) kopnout pány do prdele vůbec neznamená krok směrem ke změně poměrů. Nespokojenost dostala ventil - v tom těžko nalézt argument ve prospěch (takzvané!) přímé demokracie resp. proti demokracii zastupitelské. Tady je přání otcem myšlenky.
  Lid dostal hry - zda bude (pro všechny) i chléb, to se teprve ukáže.

  OdpovědětVymazat
 11. Je toho hodně co nevíme. Tak např. švýcarský poslanec se vyjádřil k EU a vysvětlil, proč Švýcarsko odmítlo vstoupit do EU. Řekl jasně, že EU je Titanik, který se už potopil.
  Kritizoval byrokracii, nedemokratičnost a vyslovil názor, že právě ta nedemokratičnost, která je svatá západním a vyspělým státům, bude zhoubná pro EU. Můj názor, že Německo bylo vždy dominantní pouze svou diktaturou, což si začínají mnohé západní demokratické země s nelibostí uvědomovat.
  Na závěr ten švýcarský poslanec doporučil zemím EU, aby co nejdříve vystoupili taky, protože EU je předurčena k rozpadu a pak to bude horší.

  OdpovědětVymazat