Reklama

.

.

sobota 11. června 2016

Nepřítel znovu naslouchá?


Zdeněk Hrabica
11. 6. 2016
Před několika dny se konal Den Ruska, novodobý státní svátek Ruské federace. Připomněli si jej diplomaté spolu s hosty i v Praze. Slavnostní projevy byly z obou stran uměřené. Diplomaté ze Západu však zpozorněli, když místopředseda sněmovny Vojtěch Filip v souvislosti s odkazem na některé vážné hrozby míru připomněl, že se doba hodně podobá jiné době na počátku šedesátých let XX.století. Kdy však svět měl státníka v podobě
Johna Fitzeralda Kennedyho. 

Dnes jej na této Kennedyho straně nemá, ale na druhé straně má jiného státníka - Vladimíra Putina. Toto srovnání udělal v projevu místopředseda sněmovny Vojtěch Filip. Řekl to v prostorách velvyslanectví, obklopeného bilbordy www.protiztrátěpaměti.cz . V zemi v níž jsou do etéru vysílány přesné, skoro policejní direktivy¨, jak čelit zločinné propagandě Kremlu. Vycházejí dokonce pod názvem „Evropské hodnoty“, nabádají k ostražitosti vůči Rusku přikazují jak nebezpečí z Kremlu předejít. Jsou názorným manuálem amerického typu, neboť jak sami dobře víme, od jisté doby, někteří u nás již bez manuálu neumějí ani zatlouct hřebík. Zajímavé je, že s poukazem na tyto hrozby, česká propaganda zamlčuje, že nedaleko od hranic České republiky je podobných agentů mnohem více než u nás. Zamlčuje, že tito agenti mají podobu i tvar ze staré doby a dosud se oficiálně nazývají okupačními jednotkami. A mají pro sledování místa a okolí i všechny sledovací prostředky – o nichž se Rusku může zatím jenom zdát. A nemusejí tam ani vyvěšovat úsměvné bilbordy na téma „Vojáci odešli. Agenti zůstávají.“ U nich totiž ani vojáci cizí mocnosti jako od nás dosud neodešli, a agenti i s nimi nadále zůstali.

Nepřítel znovu naslouchá?

Logika je to průzračná. Sám si kladu otázku, kdo financuje www.protiztrátěpaměti.cz , kdo vynakládá takové obrovské prostředky na www.paměťnároda.cz , kdo živí Ústav pro studium totalitních režimů v matičce Praze?

Kdo ve skutečnosti rozeštvává duši národa?

Tu dobu v jiném a nenapodobitelném formátu jsem již jednou zažil, na polní radiostanici jsem na cvičišti v Jíncích u Prahy denně četl: Nepřítel naslouchá. Fízly v hospodách jsem rozeznal na první pohled. BIS dneska hledá na veletrhu pracovních příležitostí ve Veletržním paláci tajné agenty. Podle mluvčího a kdysi jednoho z mých kolegů Šubrta - ze dvou set kandidátů vybere nanejvýš dva až tři. Kdo bude jednou v budoucnu horlivě pořizovat nové Cibulkovy seznamy jejich spolupracovníků? Nechme se překvapit, nebo to i u nás bude jako v USA, kde spolupracovníci FBI jsou vyzvedáváni na piedestal slávy jako oddaní a odhodlaní vlastenci?

Psáno pro Novou republiku, Slovo a LUK, foto autor

12 komentářů :

 1. Člověk občas chytne chřipku, zeměkoule občas chytne paranoiu.

  OdpovědětVymazat
 2. odpovím na otázku - židé

  OdpovědětVymazat
 3. Při pohledu na ten billboard mi úplně zatrnulo. 50. léta se vracejí! Ještě by také mohli dávat instrukce na veřejných a hospodských záchodcích: Ser tiše, nepřítel naslouchá!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. JJ, já sice pamatuju konec 70. a 80. léta, ale takový plakáty jsem snad na veřejnosti tehdy nezaznamenal. Pravda, na vojně v kasárnách byl plakát "pozor, nepřítel naslouchá", ale jen uvnitř kasáren.
   Ale tenhle současný billboard je skutečně síla!

   Vymazat
 4. Tady si klikněte a zjistíte, že na Ústav pro studium totalitních režimů platíme ze svých daní stejnou částku jako na Ústavní soud. Tragické.
  http://www.penize.cz/dane/231415-kam-jdou-vase-dane-interaktivni-grafika#kamjdoudane

  OdpovědětVymazat
 5. Není nad to, platit si vlastního fízla. Tomu se říká životní úroveň...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mýlíte se, tomu se neříká životní úroveň, ale úroveň občanských svobod a naplnění LZPS dle EU-USA střihu.

   Vymazat
 6. ano zajimalo by mne k cemu vlastne ustr slouzi a jake je te instituce vlastne poslani

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zamýšlel jsem se nad tím taky, Přišel jsem jen na to, že to je selanka pro ty správné kamarády a navíc, když dostanou zadání, vyrobí kompromitující materiály na nepohodlnou osobu. Ale to asi časem nebude tak ono, když účastníci stárnou a také i umírají...

   Vymazat
  2. Drtivá většina pracovníků ÚSTR nejsou žádní velcí odborníci, naopak je to skupina mladých lidí, kteří tam nastoupili bez obzvláštní odbornosti a zkušenosti. Stačí tyto lidi s mladickým pracovním nasazením a nadšením díky znalosti zákulisí a tušení pravdy o věci jen vhodně usměrňovat a učinit z nich užitečné idioty.
   Vzpomeňte, jak odborníci rozstříleli výplod jednoho z pracovníků ÚSTR o Milanu Kunderovi, když poukázali na řadu formálních pochybení autora zprávy. Kritika sice nevyvrátila podezření o Kunderově selhání, ale z takřka jistoty učinila jen jednu z řady možností.
   Sotva lze o ÚSTR hovořit o "správných kamarádech". Není to odkladiště použitých loutek, i pro Daniela Hermana to byl mezistupeň cesty nahoru.
   Otázkou je 1. správa archivu, který pod ÚSTR spadá; 2. propagandistické využití ideologicky cinknutých elaborátů. V archivu mohou být předmětem zájmu jednak rozličné osobní materiály jako případné kompro, a jednak dokumenty, které se komusi nehodí o dezinterpretačního obrazu minulosti a ukazovaly by, že něco skutečně v zásadě proběhlo tak, jak bylo za totáče prezentováno, ale dnes je třeba z jednotlivosti učinit princip a z principu ojedinělost. Na vyvrácení cinknutých zpráv musíte mít náležité znalosti a na jejich výmaz z mediálního prostoru byste musel mít značnou mediální moc.
   KR

   Vymazat
 7. Přes feudalismus vzhůru vpřed do systému otrokářského v čele s nevolenýcmi orgány EU, coby novodobou šl(i)echtou a jejích mafiánských politických vazalů, rozesetých ve vládách a parlamentech států EU.Nuž, volíme si je sami - jsa pitomci.

  OdpovědětVymazat
 8. 13:16
  Jo, a další věc na agendě je zajisti, aby se kompromitující materiály na kohokoliv z vládnoucí galérky nebo jejich rodinných příslušníků nedostaly na světlo světa a včas se skartovaly. Přikladem byl spis fotra Nečase o spolupráci s STB, který se krátce na internetu objevil, aby ještě rychleji zmizel.

  OdpovědětVymazat