Reklama

.

.

pondělí 13. června 2016

Padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina!


Zdeněk Hrabica
13. 6. 2016
Skoro neznám nic a nikoho, koho by a co by polistopadoví vítězové nechali na pokoji; vzali to opravdu z gruntu. Kde jim to podle mustru neštymovalo, vyrazili se smyšlenkami. Anebo lhali, až se prášilo- nebo jakoby se nechumelilo. Z Bedřicha Engelse udělal Mesiáš ješitného filozofa. Slouhové změnili i název ulice, ve které aktér „lásky a pravdy“ bydlel ve vlastním domě. Ztečí vyrazili na pomníky, svalili pražské sochy Julia Fučíka, Jožky Jabůrkové, Jana Švermy, Antonína Zápotockého, Vladimíra I. Lenina, hodili oprátku na krk nepovedené soše Klementa Gottwalda a z Prahy táhli po širé zemi. Vytvořili názvoslovné komise a mydlili přemalování ulic hlava nehlava. Můj profesor literatury, který mi vštěpoval lásku k Juliu Fučíkovi a k jeho Reportáži psané na oprátce, se odhodlal hned v prosinci 1989 ke stržení nazvoslovné desky s textem hrdiny, kterého předtím obšťastnil svatozáří. O mně pak - jako na okraj napsal do novin, že mi Fučík poškodil mozek. Nemýlil se, měl plnou pravdu. Můj kantor nebyl komunistou, byl členem Československé strany socialistické, jejího ústředního výboru, jako byl Miroslav Kalousek v té době členem Československé strany lidové. Politické strany Národní fronty se k nim neotáčely ani tehdy zády.

Vstali noví bojovníci, padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina.Se Zdeňkem Nejedlým se v Litomyšli vypořádali jinak, na bronzové tabulce připomněli, že vedle hodně dobrého napáchal jejich rodák také mnoho zla. Sochoborci čerpali sílu, síru, energii ještě z dob, kdy po nacistech podruhé bourali znovu obnovené sochy ve městech a na vesnicích připomínající prezidenta T.G. Masaryka nebo Milána R. Štefánika. Bourači, kteří zbourali sochy Jana Nepomuckého, kdo připravovali trhavinu a odpálili ji nad Prahou v rozvrtané mamutí soše Josefa Vissarionoviče Stalina, posud nezmizeli. Kromě smíchovského tanku, ,který přemalovali na růžovo a nakonec odvezli do muzea, se chystali zbourat žižkovskou televizní věž, jejichž paprsky považovali za zdraví a životu nebezpečné.

Na sochu maršála I.S. Koněva v pražských Dejvicích zatím nedosáhli, sochou Karla Pokorného Sbratření opovrhují a nechávají ji kropit holubím trusem. Nebourají jenom sochy, zgruntu od základu přestavují i historické centrum matičky Prahy – nechávají stát pouze domovní štíty budov, zatím, co jejich záď už pod buldozéry vzala za své. Vypravte se do zákulisí třeba Václavského náměstí nebo i Panské ulice.

Takové dílo zanechali a posud zanechávají – za prachy - nenávistní ideologičtí sochoborci.

Pak byli ještě a jsou další – zloději a lupiči barevných kovů. Jim padlo jenom v Praze po roce 1990 za oběť skoro sto významných soch a bust národních i zasloužilých umělců – či klasiků. Zhynula i největší, busta Petra Bezruče v Bezručových sadech na pražských Vinohradech. Sochoborci zanechali znatelné stopy po celé vlasti, i na Slavkovském bojišti na Žuráni, na pohřebišti Rudé armády na pražských Olšanech nebo na Národním hřbitově v Terezíně.

U nás prý nekradou už jenom ručičky na staromětském orloji.

Už ale máme nové připomínky nové doby, máme bronzové stolečky Václava Havla, měli jsme pamětní desku paní Hany Benešové na domě,v němž vdova po Edvardu Benešovi bydlela, a který pro sebe a pro Knihovnu Václava Havla koupil na Loretánském náměstí Zdeněk Bakala. Máme exkluzivní kinetickou sochu Franze Kafky, máme ztepilého nahého muže na Kampě, který bez přestání očurává obrysy České republiky. Prožili jsme za bílého dne „kominické stržení“ prezidentské vlajky nad Pražským hradem, vajíčkovou kanonádu na dva prezidenty dvou zemí – Česka a Německa. Prožili jsme už leccos.

Bůh nám žehnej a odpusť nám naše viny, jakož i my odpouštíme viníkům.

Amen

Psáno pro Novou republiku, Nové slovo, LUK
Foto: Jovan Dezort

23 komentářů :

 1. Symboly starých časů vyluxovali lépe než by to svedl vysavač Rainbow zakoupený na výhodný úvěr od společnosti Cofidis na akci přemluv bábu dostaneš patnáct tisíc slevu a kuchyňského robota zdarma.

  OdpovědětVymazat
 2. Tam kde se pálí knihy a ničí sochy , tam končí kultura národa . Přepisují dějiny a lže státní televize . Za to jsme cinkali klíči ? Běžte do propadliště dějin .

  OdpovědětVymazat
 3. Sochy komunistickych zlocincu a masovych vrahu mohou chybet zase jen komunistickemu zlocinci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Socha je socha ty blbče 0.22 - stejně jako ty jsi magor, šmejd a blbec.Sochy většinou představují umění - stejně jako obrazy, nebo knihy, a je jedno, co vyjadřují. Celou historií šli zhovadilci, kteří pálily knihy, ničili obrazy, sochy a památky, a i na hřbitovech kopou do pomníků,jako by právě toto mohlo nějak ovlivnit vývoj společnosti. Ničení, boření a pálení - je výsadou zakomplexovaných blbců, kterým i ty sochy zvyšujou komplexy malých hoven ve vysoké trávě. Kdyby byli takoví zhovadilci v celým světě, už by nikde nebyly pyramidy, sfingy, kolosea,hrady,zámky, a další fůra památek, a zbohatlíci by neměli kam rajdat a co obdivovat.Někteří blbci jdou i tak daleko, že kácí i památné stromy apod. Škoda, že nejdou z lidského společenství vymýtit právě tihle blbci - je to plevel, který všude škodí, a zamořuje zdravou společnost.

   Vymazat
  2. Taliban a Islámský stát taky boří sochy zločinců! Buddhou počínaje a pohanskými Řeky a Římany či křesťany konče:)

   Vymazat
  3. Oni někde hledaj Veškrnovu sochu? To jsem netušil ...

   Vymazat
  4. A kdo by měl mít sochu?Snad ne ten zrzavej potrat nacistický kurvy....vlastizrádce Veškrna?!!!!!

   Vymazat
  5. Sochy kapitalistických zločinců jsou daleko horší !!

   Vymazat
 4. muže za to vichnar on to byl ktery řval v čt přepište dějiny a že se toho luza chytla neni na světě nic noveho jen bronzovych soch v rudych koutcich na každem podniku co zmyzelo na druhou stranu i kdyby to byla miliarda nebo deset je to jen pouha kapička pary z rozkradene republiky v nesmazatelne klauzově a zemanově privatizačni tmě bez pravniku a prava

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tebe musel prznit učitel češtiny pablbe negramotnej!!!!!

   Vymazat
 5. Kdo zažil převlékání kabátů po 1989, tak se mu asi bude zvedat žaludek až do konce života. Vzpomínám tehdy na tzv. generální stávku v Brně v listopadu 1989, po níž se odpoledne uskutečnilo u nás na ústavu – UTMŘ v rámci SVVÚ – VUT Brno ustavující jednání Občanského fóry. Z našeho ústavu, což tehdy činilo možná 22 pracovníků, odešli na toto zasedání dva pracovníci, a to Saša Čestnější a Ing. Miroslav Pivoda, CSc (alias Akát), a oba z nich poté byli nalezeni v seznamu agentů StB, jak příznačné pro tehdejší dobu a OF. Celé toto story dění na našem ústavu tehdy v roce 1989 jsem popsal jako reakci na zmanipulované informace, které o mně napsal a pověsil na web Pivoda. Kdo má zájem nakouknout do žumpy té doby, tak prosím článek: "Ing. Miroslav Kelnar vs. Ing. Miroslav Pivoda alias Akát" Pravdou je, že jsem se dozvěděl, že dotyčný Pivoda je v seznamu StB veden jako Akát až v době, kdy jsem zpracovával svoji odpověd na tento článek,tedy možná po 13 letech poté, co tam ten člověk svůj článek pověsil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co máte proti lidem , kteří spolupracovali se státními orgány a zajišťovali tak lidem slušný a pohodový život ??

   Vymazat
  2. a víte že nic, napsal jsem dokonce na ten ústav pro zločiny komunistů, aby mě tam zapsali dodatečně do seznamu jako nenapraviátelného zločince, dokonce jsem jim i navrhl svoje krycí jméno, řekl jsem jim, že se dnes stydím za to, že jsem ten starý režim podrazil, ale nezapsali mě tam, nejsem prominentní zločinec

   Vymazat
 6. Básník by řekl, že doba vložila lidem do očí vlčí hlad.

  OdpovědětVymazat
 7. a nejen sochy vzaly za své! Ale naděje svítá v každém z nás, kdo víme! Nedejme se oslepit, ohloupit, nedejme se svést satanovým našeptáváním, že peníze jsou to hlavní. Každý den, každou hodinu jsme především lidé a lidskost si zachovejme jako vzácný dar, jako perlu na dně oceánů. Žijme každý den tak, abychom se nemuseli stydět, aby jsme vytvářeli každý den tu naději, buďme k sobě přívětivý a soucitní, spolupracující! Nepřidávejme se na stranu zla, úsměvem zadusme nenávist, každičký den a každý z nás tvoří společnost. Společnost je od slova spolu! Udělejme spolu něco dobrého, pomožme si navzájem, pohlaďme se. Vytvořme třeba nové sochy! Základem všeho je dobrá vůle. To co se dnes děje a co se zbořilo za těchto posledních let je dílo satana, který se nyní raduje ze svého díla! Nedejme se svést a poučme se z odžitého, my češi jsme prý holubičí národ, ale já tomu nevěřím, my češi jsme dobří lidé, jsme pohostiní a vlídní jen nyní pomýlení,..musíme se spojit a zastavit ďábla. Tak šup, každý den jeden úsměv na neznámého člověka!

  OdpovědětVymazat
 8. Nejlépe je mi když spím. Jen co se probudím, spočítám ospalky a vytáhnu příručku numerologie. Dozvím se, že zaprší a uschne.

  OdpovědětVymazat
 9. Už zase skáču přes kaluče.

  OdpovědětVymazat
 10. Kdyz mate komunisti sochy masovych vrahu tak radi, tak si jednu kupte. Stalina, Gottwalda nebo treba Hitlera.
  Pak pred ni muzete ve sve praseci zvrhlosti treba skupinove onanovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsi si tláskat kačera před Orlík nebo před Hloubokou,třeba to Poserplínu vzbudí,kreténe bez mozku!!!!!

   Vymazat
 11. https://www.youtube.com/watch?v=GP2JPwbtq0g

  OdpovědětVymazat
 12. Citát na památku: „Revoluce začínají idealisté, realizují romantici a plody sbírají všiváci.“

  OdpovědětVymazat
 13. To je koloběh života, nezapoměl upozornit filosof. Ale lidé už neměli myšlenky na filosofiy a ušlapali ho.

  OdpovědětVymazat
 14. neskutečny komoušsky prase,jen nevim proč se na konci ta svině odvoláva na boha

  OdpovědětVymazat