Reklama

.

.

úterý 7. června 2016

Po očištění od inflace mají Češi v peněžence o dva tisíce víc než před 25 lety (fakt k smíchu)

7. 6. 2016  Outsidermedia
 

V roce 1990 si Češi přišli v průměru na zhruba 3300 korun, loni už se ale výdělky vyšplhaly na více než 26 tisíc. Na první pohled obrovský skok. V ekonomice ale nic nefunguje samostatně a při porovnání mezd tak musí do hry vstoupit inflace. Pokud o ní tedy výdělky očistíme, tak jsme si za 25 let od revoluce polepšili o něco málo přes dva tisíce.
Vůbec nejvyšší inflace v polistopadové éře nastala už v roce 1991, tehdy vzrostla o 56,6 procenta. Příčinou byly reformy související s přechodem na tržní ekonomiku. Liberalizovaly se ceny a zahraniční obchod, nastala devalvace měny a zavedena byla například i směnitelnost koruny. Svou roli zřejmě sehrálo i zrušení takzvané záporné daně, v důsledku čehož výrazně stouply ceny výrobků.

V roce 1991 tak sice průměrná nominální mzda vzrostla o přibližně 500 korun, ve skutečnosti ale po očištění od vysoké inflace byla o osm stokorun nižší než v roce 1990. Při pohledu na vývoj mezd očištěných od inflace je navíc vidět, že se výdělky dostaly na hodnotu z roku 1990 až po pěti letech.

Další období, kdy si Češi vydělali méně, i když byla jejich nominální výplata vyšší, byl rok 1998. Recesi v roce 1997 tehdy totiž vystřídalo období nízkého ekonomického růstu a inflace se dostala přes 10 procent.

V době, kdy se dostala finanční krize na své nejhlubší dno, tedy v roce 2009, reálná mzda v Česku paradoxně rostla.

Období 2012 a 2013 je pak jediné za posledních 25 let, kdy klesly jednak mzdy očištěné o inflaci, ale i výdělky nominální – to znamená jediné období, kdy si průměrný Čech oproti předchozímu roku pohoršil i na výplatní pásce.

Od roku 2014 začala česká ekonomika opět stoupat. Mzdy ale zůstaly trochu pozadu, protože firmy potřebovaly nejprve zalepit poměrně hluboké díry po recesi. Mzdy nyní sice v nominálních hodnotách nerostou tak výrazně, ale díky nízké inflaci zrychlují reálné výdělky. A podle analytiků by měly jak nominální, tak reálné mzdy slušně růst i v letošním roce.

Zdroj: Esondy


Stanův komentář: Tentokrát článek z partnerského odborářského webu dávám spíše jako odstrašující příklad povrchní novinářské práce, který bych čekal spíše v nějakých bulvárních novinách. Průměrná mzda, se kterou se zde zřejmě pracuje, vypovídá jen málo o tom, jak se vyvíjely reálné mzdy většiny zaměstnanců po roce 1989. Bez údajů o vývoji produktivity práce si navíc nelze udělat obrázek o tom, zda se jednalo o zdravý vývoj. Aby článek měl alespoň minimální vypovídací hodnotu, musel by například obsahovat i tyto údaje:
 • jak se změnily mzdy (průměr, medián, variabilita) v jednotlivých segmentech a profesích;
 •  jak se vyvíjelo zdanění a SZP, formálně správně by se měly porovnávat nikoli hrubé, ale čisté mzdy, což se v českých médiích (věřím, že z technických důvodů) nedělá;
 •  upozornění, že přesné stanovení inflace je velmi obtížné a používané odhady růstu cenové hladiny jsou tak nepřesné, že za 25 let mohou dosáhnout výše několika desítek procent;
 •  alespoň zmínku o tom, že mzda není jediným zdrojem příjmů zaměstnanců a že došlo k velkým změnám ve struktuře a výši vyplácených firemních benefitů a státních sociálních dávek. 


Kdyby se v roce 1989 někdo pokusil obhajovat úspěchy reálného socialismu tím, že by tvrdil, že se reálné mzdy oproti roku 1964 zvýšily o cca 7 % (předpokládám, že ty zmiňované dva tisíce jsou v dnešních korunách), vysmáli bychom se mu. Dnes je to běžná metoda zastánců nových pořádků. Proto mě mrzí, že ČMKOS, známá svými excelentními makroekonomickými analýzami, není v rámci své kampaně proti nízkým mzdám schopná vyprodukovat obsažnější a přesnější analýzu změn životní úrovně zaměstnanců za posledních 25 let.

34 komentářů :

 1. Hospodaření 25 let po převratu - 4x horší než světová válka:
  http://svobodnenoviny.eu/hospodareni-25-let-po-prevratu-4x-horsi-nez-svetova-valka/

  OdpovědětVymazat
 2. V letech 1992-3 stouply ceny na dvojnásobek , občané ztratili víc peněz než při měně v roce 1953 !!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V roce 53 proběhla měnová teforma v poměru 50:1. Nauč se aspoň počítat ty idiote.

   A nejvyšší porevoluční inflace byla v roce 1991 a to 57%. Takže další tvůj blábol.

   Vymazat
  2. Meles nesmysly, hlupaku - menova reforma byla provedena v pomeru 1:10 (v prumeru), zatimco agregovana mira inflace za poslednich 25 let je v nekterych cenovych kategoriich i pres 1:100, ty idiote...

   Vymazat
  3. Anonymní 7. června 2016 14:40 uvádí poměr pro případ, kdy zájemce chtěl měnit nakradenou sumu peněz. Nezlobte se na něho.

   Vymazat
  4. 15:31

   Tvůj jakýsi "průměr" si strč do prdele. Já mám svědectví z první ruky od mého dědy, který těsně před reformou musel prodat dům po rodičích aby se vyrovnal se sestrou. Zbyly jim z dědictví oběma jen oči pro pláč. A takových případů byly statisíce.
   Vyser si oko ty debile jeden. Vůbec nevíš jaké hovna meleš.

   15:51
   A tebe ty kriple kdybych měl po ruce tak bych ti ty tvé špinavé pracky kterými jsi naklepal tu sračku do klávesnice zpřerážel.

   Vymazat
  5. Peníze ze slamníku se roku 1953 měnily skutečně v tomto kursu, peníze na vkladech pak podle délky uložení.
   Popření blízké měnové reformy prezidentem Zápotockým si vyžádal přímo ÚVKSČ. Zároveň ale skončilo přídělové hospodářství, např. ve Velké Británii pokračovalo dál. Následovala industrializace oblastí bez průmyslu , zatímco při reformě v devadesátých létech Spořitelna poskytovala 4% úrok z vkladů, ale 14% poplatek za výběr. Za desetileté úspory jsem si koupil dva obleky a jízdní kolo Eska . Následovala dezindustrializace.

   Vymazat
  6. Do určité výše se peníze měnily 1 : 5 a hlavně v roce 1989 měli lidé ve spořitelnách daleko víc peněz než v roce 1953 , tedy o víc zdražením a inflací přišli !!

   Vymazat
  7. 17:11 - moje prababka taky přišla o všecko a nadávala jak špaček, táta naopak byl vysmátej. Páč vona měla balík našušlenejch peněz z kulackýho hospodářství přes židokeťase z Turnova a vo ten přišla. Ale táta měl svý prašulky vydělaný coby posádkovej fotograf roztroušený asi na 10-ti vkladních knížkách a nepřišel skoro o nic:))) Musíš bejt krapet objektivní. V 90 roce to byla prasárna - pivo u nás zdražilo z 3,30 na 6,60. tak nežvaň nic o 57%! To je normálně dvojnásobek! je fakt že pak na čas s tím zas šli dolu, na 5,70-, ale zas voda zdražila 1000x! Takže najednou inkaso neďálo 4 stováky, ale 16! A kde na to měl fotřík jako důchodce brát? On si nenasyslil z židovských peněz jako jeho babička prodejem vajec, masa, másla, který její vlastní děti, včetně mý babičky neviděly na stole ani o posvícení!

   Vymazat
  8. Nevytahujte tady svoje babky a dědky - co je nám do nich? Takhle - stonásobně zdražená voda vás nesere? Ty šílený nájmy? elektrika? plyn? žrádlo? a ještě jedovatý? Jděte do prdele s barákama, měnou a svejma dědkama. Co mají říkat lidi, kteří nemaj na bydlení, a bydlí i s dětma na ubytovnách plných vší a štěnic? Lidi, kteří nemaj na obědy pro děti ve školách? Tady se slejzáte samí důchodci, důchody máte, žrádlo máte, do klávesnice třískáte, makat už nemusíte - tak vytahujete dědky a báby a baráky. Opakuju - jděte do prdele!

   Vymazat
  9. Ožrala Venca slíbil Švýcarsko. Tak kdo to pokazil? Nebo se pletu a slíbil to jen kámošům? Teď jsem zmatený.

   Vymazat
 3. tak a dosť - máme sa lepšie a hotovo - nie všetci ale podaktorí hej -

  OdpovědětVymazat
 4. Stanův komentář - jen doplňuji: zaměstnaní jsme tehdy byli prakticky všichni, dnes mnozí mají doma nezaměstnané i bez příjmů. Přídavky na dvě děti byly 2 x 500,- Kčs - také pro všechny rodiny. Kromě těchto příjmů existovaly i různé slevy - jízdné, obědy, lékařská péče včetně proplácené dopravy k lékaři (s dětmi i rodiče), VŠ koleje za 27,- Kčs měsíčně...
  Zdeňka Radičová

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Socík krachl. Všude. V celé východní Evropě. V 70 a hlavně v 80. letech zcela ztratil krok se západem. Obchody byly prázdné, nenakupovalo se, ale "shánělo". Kdo neměl známé nesehnal nic. Soudruzi už nevěděli kudy kam . Socík už nikdo nechtěl, soudruzi ho udržovali jen represemi.

   Je zcela zbytečné nad mrtvým, zkrachovalým projektem ronit slzy a jakkoli ho porovnávat s dneškem. Nechápu že vás to i po skoro 30 letech stále baví.

   Vymazat
  2. Lidé většinou nechtěli kapitalismus, ale demokratizaci systému. Proto se dlouho v devadesátých letech v médiích nesmělo připustit, že tady kapitalismus bude.
   Pravda, zboží bylo méně, zato kvalita jídla podle nejvyšších norem, dostupné bydlení, snadná možnost změnit zaměstnání i bydliště, kvalitní školství, oblečení z kvalitních přírodních materiálů, rozložení obyvatelstva rovnoměrné, dopravní dostupnost hromadnými prostředky běžná, pracovní doba přiměřená, ...To mi tedy tehdy opravdu nevadilo.
   Na pádu systému, jak dnes zpětně vidíme, měl podíl i vnější faktor - a to asi větší, než jsme si dokázali představit.
   ZR

   Vymazat
  3. Milý Anonymní 7. června 2016 15:18,
   v době převratu zde nebylo známek krachujicího hospodářství. Ty se objevily, až se moci ujali hochštapleři. Šlo o lidi většinou za tzv. normalizace ukřivděné (nyní je už zřejmé, že si svoje postavení zasloužili) a lidi nadměrně ambiciozní, kteří byli ve skutečnosti hlupáci a lenoši.

   Vymazat
  4. 15:57

   Buď té dobroty a ve vlastním zájmu si pročti stenozáznamy z posledního sjezdu ÚV. Zoufalí soudruzi už nevěděli kudy kam a byli vlastně rádi, že revoluce přišla a oni mohli utéct od zpackaného díla. Ti "chytřejší" z nich si stihli i hezky nakrást.

   Vymazat
  5. Shánělo se hlavně duchovno! Třeba filmy na VHS - i čtvrtý a pátý kopie! Přitom to byly děsivý sračky - třeba Rambo IV.! Já to měl na pátý kopii, samej blik a cuk! A u nás deset sousedů polehávalo kde se dá a na sole 50 lahváčů, tři plný popleníky. Dneska bych za to nedal ani pětku a když to náhodou dávaj na některým z 20 programů, ani se nenamáhám to hledat. Zato tehdy jsem si já blbec nenahrál severokorejský válečný film deník válečný dopisovatelky - naprostá pecka! Co bych za něj dal dneska! Holt časy se měněj! To jen k tomu "shánění" ...

   Vymazat
  6. Pardon - upsal jsem se - to byl Rocky IV.! Jak tam ten Švéd Lungren hraje Rusáka! Rambo co frčelo byla Dvojka! Jak "osvobozoval" ty americký zajatce ve Vietnamu a pobil přitom půl tamní armády:)

   Vymazat
  7. Socík u nás nekrachl z ekonomických důvodů, ale čistě z ideologických. Byli jsme ve všem soběstační a bez dluhů, nebyl důvod krachovat. Německo je a bylo hodně sociální a přesto nekrachuje. Naopak krachuje silně asociální kapitalistické USA. Proto kapitalisti ženou opět svět do záhuby připravovanou válkou proti Rusku. Tak funguje kapitalismus: od katastrofy k další katastrofě.

   Vymazat
  8. 19:20

   To byl přesně důvod proč socík krachl. Že byli u moci idioti jako ty, kteří se stále holedbali, že vše je v nejlepším pořádku, plány se plní na 110%. Ani na okamžik nebyli schopni připustit jakoukoli reformu socíku tak jako třeba v Číně.

   V čem jsme ty troubo byli soběstační? V ropě? Plynu? Počítačích?
   Kdyby jsi stavěl barák tak jako já tak by jsi věděl, že jsme měli úplné hovno. Nikde nic nebylo, obchody prázdné.
   Na všechno byly pořadníky. Na auta, motorky jízdní kola, televize, ledničky...

   USA krachuje? To není žádná novinka. To podle vás, fanatických komunistických debilů už od výstřelu z Aurory.

   Vymazat
  9. Nebýt té takzvané "sametové revoluce", tak by na tu reformu socíku došlo. Takhle akorát došlo k rozkradení majetku, který lidé vytvořili svou prací, a tím pádem k ekonomickému a morálnímu úpadku.
   Nesmíš posuzovat ostatní podle sebe. Jestli ty jsi měl úplné hovno, tak to neznamená, že na tom byli stejně všichni. Můj táta postavil obrovský barák v r. 1966 (to mu bylo 28 let, a pracoval jako dělník) bez toho, že by se musel zadlužit po zbytek života hypotékou.
   Jo, lidi se měli za socíku tak špatně, že každý druhý měl ještě chatu k rekreaci. Pořadníky byly akorát na škodovky a obchody byly plné kvalitních potravin. Tehdy jsem dokonce vyráběli vlastní pračky, televize, auta, traktory, náklaďáky, lokomotivy, tramvaje, motorky a vyvážely je do celého světa.
   Představ si ty pako, že USA opravdu krachuje a oddaluje ten krach jen díky tomu, že si tiskne dolarů kolik potřebuje a díky tomu, že vyvolává chaos a války po celém světě. Snad ti to dojde pár vteřin před tím než se vypaříš, až ti tví oblíbení Amíci se rozhodnou, že teď je ten pravý okamžik zmáčknout tlačítko a poslat svůj jaderný arzenál na Rusko. Protože Rusko je ohrožuje tím, že reaguje ne jejich provokace a agresi.

   Vymazat
  10. 20:30

   Na žádnou reformu by nedošlo, žádná reforma ničeho se nikým nepřipravovala, žádný reformátor mezi komouši nebyl. Soudruzi neměli žádné recepty na řešení a jen blábolili jako ty jak se máme skvěle. Dopadlo by to jako na Kubě. Postupný totální úpadek.

   A zbytečně mudruješ. Lidé vás prostě měli plné zuby, což se plně potvrdilo v prvních porevolučních volbách, kde jste dostali pouhých 13% hlasů. A těch cca 13% dostáváte dodnes. To je jasný důkaz jak se lidem po tom vašem humusu stýská.
   Jakým právem jste vy hajzlové 40 let nutili drtivé většině lidí to co vůbec nechtěli?

   Vymazat
  11. ... jo a volby bez důvodu jsou nesmysl!

   Vymazat
  12. Pro (20:51)
   Lžete. Prognostický ústav měl zpracovanou koncepci ekonomické reformy. Měla asi dvě nebo tři varianty. Rovněž byl ve finiši návrh nové Ústavy, již bez pověstného článku 4. KSČ návrh publikovala někdy na jaře 1990.
   Není tudíž pravda, že by vedení státu a KSČ nic nedělalo.
   Ohledně podpory toho kterého režimu či vlády si najděte volební výsledky a průzkumy veřejného mínění ne/souhlasu. Snadno zjistíte, že při volební účasti 60 % a percentuálních ziscích jednotlivých stran to žádná sláva není a většinou vládu lepí ze tří kusů reprezentace čtvrtiny národa. Kapitolou samou o sobě jsou tristní výsledky senátních voleb. Z průzkumů byste se mohl dozvědět, že byly doby, kdy s vládou bylo bez výhrad spokojeno třeba jen 8 % dotázaných a spokojených ať již plně či částečně nebyla zdaleka ani polovina.
   O tom, jak se komu stýská - KSČ, resp. KSČM se celých 25 let pohybuje okolo Vámi zmíněných 13 %. To nevymírá? Voliči KSČM odcházejí na věčnost, ale noví stále přicházejí, protože je život poučil. Kde jsou OF, OH, KDS, ODA, US-DEU, republikáni, VV a kdoví kdo další prošel za 25 let parlamentními lavicemi? Uvedené strany zazářily a zhasly, ale KSČM je nejstabilnějším prvkem politické scény. Kdyby ostatní strany byly tak úžasné, tak už lidé KSČM nevolí. Naopak se před třemi lety dostala KSČM do vedení dvou krajů a, zdá se, že v podzimních volbách dopadne přibližně stejně. Lidi určitě moc nezklamala, což je pro ostrakizovanou stranu úspěch, i když žádný velký skok vpřed se také konat nebude.
   Politika a politické smýšlení lidí je složitější, než se Vám zdá. "Argumentujete" 13 % už řadu měsíců, ale ani nedovedete rozklíčovat, co tento výsledek dlouhodobě znamená. Jste hlupák.
   Blábolíte nesmysly a lži a patrně doufáte, že nenarazíte na pamětníky a budete nerušeně moci ohlupovat mladší generace. To si ovšem budete muset ještě pár desítek let počkat - pokud Vaši chlebodárci udrží režim při životě, protože zásoby ze socialismu (sociální a zdravotní systém, vzdělanost a přežívající zbytky školského systému, vybavenost vlastními byty, torzo zemědělství a průmyslu atd.), se tenčí. Podtrženo sečteno: z obsahu Vašich příspěvků plyne, že Jste nejen hlupák, ale Jste i nemorální, Jste hajzl.
   KR

   Vymazat
  13. Také nájmy, voda, elektřin, plyn - to vše vzrostlo asi 20x. Dříve mi zbylo na spoření skoro 1000 Kč z 1800. Dnes po zaplacení všeho nezbývá na spoření někomu vůbec nic.

   Vymazat
 5. Protektoři z Germánie vám českým otrokům pracujícím pro ně za 1/5 platy a dostávající 1/8 důchody než mají ONI- nadlidé v Germánii vzkazují : ARBEIT MACHT FREII !!!A děkují i obřezanci Singerovi!!!jen tak dál!

  Německo vytváří třetí nejsilnější ekonomiku na světě a je mezi velkými státy největším exportérem. Vyváží kolem 40 % svého HDP, což je více než Čína (v procentech HDP, nikoli v celkovém objemu!). K takovému výsledku mu pomáhají servisní státy s takzvanými levnými pracovními silami, tedy moderní kolonie, jako je naše republika.

  zločas

  OdpovědětVymazat
 6. YOUTUBE.dirk müller und ernst prost sprechen klartext.Vtipny nazor v nemeckej televiznej diskusii na bankovnictvo.Expert na burzu vysvetluje system urokov z urokov.Preco ti bohati bohatnu este viac:Ak by zalozil JOZEF pre svojho syna JEZISA pred 2 tisic rokmi vkladnu knizku volakde v Judei s 1.1 euro;na 5 percentny urok, vkladna knizka sa volakde zabudla,a teraz si Jezis spomenul,zasiel do banky,vybrat po 2 tisic rokoch.Bola otazka na divakov,na tip,kolko mal Jezis na knizke,z 1.1 eura,pri 5%uroku pocas 2 tisic rokov.Jeho vkladna knizka by mala hodnotu 95 milionov zemeguli z cisteho zlata.Podla burzoveho experta.Ak by ale Jezis kazdy rok urok vyberal,ostane len 1 euro.Ti bohati vdaka urokom z urokov bohatnu,ale tie ich uroky musia ludia vyrobit pracou.Prisli sme k bodu,ze ludia uz nestacia robit na tie obrovske uroky bohatym.M

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokracovanie.druhy odbornik vyslovil problem penazi jednoduchsie,,v skole nas ucil ucitel ekonomiku,kde sa cert vyserie,ta kopa automaticky rastie.

   Vymazat
 7. Co obnášela tak zvaná "TOTALITA" ?, Všichni měli práci. • Zákony byly jednoduché, jasné a přísné, platily pro všechny. • Kdo pracoval, dostával pravidelně 2x do měsíce mzdu nebo plat. • Pojištění bylo skutečně pojištěním, smlouvy jednoduché, srozumitelné i laikovi. • Levné a všem dostupné úvěry. • Získání bytu s nízkým nájemným (v mnoha případech i získání podnikového bytu). • Všechny srážky šly automaticky ze mzdy nebo platu a byly vypočteny vždy tak, aby člověku zbylo na důstojné vyžití. • Skutečně bezplatná lékařská péče, značně preferovaná prevence a očkování. • Výdej léků a léčiv jen za symbolickou částku 1,- Kč. • Podpora mladých rodin, matek na mateřské, jakož i péče o zdravotně postižené,seniory a těžce nemocné. Nebyla taková zvěrstva jako dnes,kdy hodně lidí, a dokonce i dětí, umírá jen proto, že rodiče neměli na jejich léčbu, případně nepatřili k těm šťastným, kterým se včas podařilo peníze sehnat za pomocí ponižujících zdlouhavých sbírek mezi lidmi. • Bezplatné preventivní prohlídky a očkování dětí, mnohdy prováděné lékaři přímo ve školních zařízeních. • Rozsáhlá sociální síť se skutečnou pomocí, kde neexistovalo, že by někdo zůstal na ulici, bez domova, bez pomoci. • Byla přísně trestána šmelina a lichva, kupčení a spekulace. Tyto činy se vyskytovaly velmi vzácně, především ve velkých městech. • Bezplatné školství od jeslí, přes mateřské školky až po VŠ. Obrovská podpora učňovského školství, kdy již v průběhu učiliště učni získávali praxi a zkušenosti přímo v podnicích, do kterých pak po skončení učiliště a získání výučního listu nastupovali. • Lepší kulturní využití volného času, jak dětí, tak i dospělých. • Téměř neexistovaly drogy a narkomani a zcela žádné herny. • Učitelé ve školách, ale i mimo školy, měli přirozenou autoritu,respekt a úctu,měli větší možnosti v postihování přestupků žáků a rodiče s nimi skutečně spolupracovali. • Policisté (tehdy příslušníci veřejné bezpečnosti) byli respektováni,měli větší autoritu a velmi vysokou objasněnost trestných činů. • Soudy všech stupňů byly daleko pružnější a řešily každý případ kompletně,tj. pachatel byl odsouzen zcela automaticky k náhradě škody a ta mu byla ihned a samozřejmě srážena z platu kdekoliv, kam nastoupil do zaměstnání, dokud vše nezaplatil. • Velmi nízká kriminalita způsobená tím, že pachatel věděl dopředu, že bude dopaden a škodu bude muset splácet. Tehdejší věznice (-nápravné ústavy) nebyly jako dnes, kdy mnoho rodin nebydlí v takovém luxusu jako současní vězni v nich dnes. • Nízká kriminalita byla způsobená také tím, že v záznamech pachatelů jejich trestné činy byly uvedeny stále, a ačkoliv nebyly počítače a internet,přece jen o každém zločinci a jeho skutcích věděli všichni zainteresování ,a tudíž nebylo úniku do anonymity. • Existovaly funkční odbory, podnikové rekreace, dětské rekreační prázdninové tábory, zájezdy… • Mládež byla maximálně zapojována do mimoškolních aktivit. • Velmi nízké zatížení lidí státní byrokracií, většinu pracovních věcí řešila mzdová účtárna. • Relativně větší soukromí a svoboda (možná někdo namítne, že to není pravda, ale je třeba si , že díky dnešnímu zneužívání techniky např. mobilní telefony, kamerové systémy, internet, kreditní karty, účty v bankách,velké množství duplicitně vedených registrů, se kterými pracuje velké množství lidí, a děravým zákonům na ochranu osobních údajů, je sledovaní soukromí tehdy proti současnému sledování zanedbatelné). NEVÝHODY • Nebyly denně banány, mandarinky, pomeranče… • Dováželo se jen to, na co byly finance, tj. za peníze, které se utržily za vyvezené zboží. • Omezené cestování do zahraničí mimo tzv. NSZ, které bylo regulováno převážně z důvodu nedostatku zahraničních měn, kdy bylo preferováno dovážení zboží,které jsme neuměli vyrobit. • Strach z STB, z této složky bezpečnosti měli strach hlavně ti, kteří chtěli a nebo již škodili zájmu všech. Kdo pracoval a nekradl, ten většinou s nimi neměl problém.


  OdpovědětVymazat
 8. Zajímavý je přepočet na zlato, tj. zhruba kolik zlata si bylo možné v tom kterém období za dejme tomu hrubou měsíční mzdu koupit (v době socialismu beru v potaz tzv. turistický kurs, protože to byl kurs za který měl normální občan možnost si valuty a pak zlato pořídit - ten kurs do určité míry zhmotňoval všechny překážky, kterým byl normální občan vystaven, když platil v obyčejných korunách, aby se mohl dostat ke zboží a službám, které byly většinou nedostatkové). V roce 1965, v době, kdy životní úroveň ještě snesla srovnání se zeměmi jako Rakousko to byly zhruba 3 unce. V roce 1987 to už byla ale sotva polovina unce. V roce 2016 je to zhruba jedna unce. V Rakousku to jsou ale cca 4 unce. Takže je vidět, kdy došlo k největšímu pádu. Též je jasné, že náprava potrvá ještě dlouhé desítky let.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě lepší je, že nás Němci v roce 1989 předběhli v době dožití o 4 roky...

   Vymazat
 9. Já jsem nedostal přidáno od roku 2004, mám pořád stejný plat protože dělám v zahraniční montovně. tam se s dělníky nepářou. Lidská práva to platí jen pro někoho. A ti co pracují ať klidně zdechnou hlady. To je ta dnešní demokracie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dříve také platil Zákonník práce, podle kterého byla běžná pracovní doba 8 hodin. To už dnes skoro nikde neexistuje a pracovní doba je skoro jako za feudalismu. Dokonce se někde ani povinné přesčasy neplatí.

   Vymazat