Reklama

.

.

čtvrtek 9. června 2016

Pomoci přímo horníkům – a na konto viníků

Josef Skála
9.6. 2016   Parlamentní listy
To, co se děje s OKD, je skandální nehoráznost už roky. Havíři jsou ti poslední, kdo si podobné zacházení zaslouží. Kdo kdy s nimi sjel dolů do šachty – já tu šanci měl poprvé už jako mladý kluk – ví, jak těžká i riskantní práce to je.OKD bývaly prosperujícím podnikem. Jen ale do chvíle, než se jich chopil „konkrétní vlastník“, hlavní to hrdina furiantských slibů po listopadu 1989. 

Spadly mu do klína za hubičku. Včetně 40 000 havířských bytů. Miliard, jež z tak lukrativního balíku stačil vyždímat za pár let, bylo několikrát víc, než kolik za něj zaplatil. Teď prý nemá ani na havířské mzdy – a byty, které havířům slíbil převést za pořizovací cenu, jim pronajímá za „tržní nájemné“. Je to „tunel“ jako řemen. Manko, co po něm zůstalo, by rád „znárodnil“.

Havíře nelze vydat napospas. Svou roli musí splnit stát. Půjčka, o jejíž výši se dohadují ministři průmyslu a financí, však samu podstatu stejně nevyřeší. A ve finále tak půjde – podobně jako už tolikrát – o to, kdo tu zlodějskou „černou díru“ zaplatí.

Bakala a všichni ostatní, po kom tu zůstala, nejsou žádné “socky“. Sedí na pohádkových majetcích. Včetně několika luxusních butiků v pražské Pařížské ulici, k nimž si pomohla Bakalova manželka. "Tunelování“ podniků patřících ještě nedávno nám všem, už nesmí dopadnout na bedra miliónů těch, kdo s ním nemají nic společného. Tím důležitější je trvat na dvou zásadách: Stát musí pomáhat přímo ohroženým havířům a ne žádnému z privátních vykuků. A vše, co do toho vloží z veřejných financí, vymáhat zpět i s úroky od těch, kdo OKD zpustošili. Neváhat přitom uplatnit všechny paragrafy, včetně těch z trestního zákoníku.

Právě o tom se chci poradit přímo s havíři. Setkáme se ve Frýdku-Místku už v pondělí. KSČM stojí na jejich straně od samého počátku. Je i iniciátorem toho, aby se situací v OKD zabývala jedna z nejbližších schůzí Poslanecké sněmovny. Kroky, které budeme prosazovat, budou o to účinnější, čím víc se opřou i o hlas a společnou vůli samotných havířů. O tom chci s nimi hovořit z očí do očí.
PhDr. Josef Skála, CSc., místopředseda ÚV KSČM

41 komentářů :

 1. Pomoc havířům ano, ale ne na úkor všech ostatních daňových poplatníků. Proč by jsme to měli platit všicni, když zloději jsou známí. Řešení je celkem jednoduché. Všichni věděli, že Bakala a spol si na dluh vyplácejí mylionové premie a to vše na úkor samotných horníků. Je třeba zabavit všem těm zlodějům jejich majetky, nechat jim životní minimum, aby si nemohli stěžovat, že nemají z čeho žít a je peněz na záchranu OKD a platy horníků dostatek.

  OdpovědětVymazat
 2. Kapitalismus je pořád stejný: ZISKY JSOU KAPITALISTŮ, ZTRÁTY JSOU VEŘEJNÉ A PLATÍ JE TI NEJCHUDŠÍ! Tak to za kapitalismu bylo, je a bude. Nikdy to nebude jinak. Vše je zabalené do slov demokracie, lidských práv, humanitě, spravedlnosti. Ti co 17. listopadu cinkali klíčemi se z části přesvědčili a ti co nevěří se ještě přesvědčí. Kapitalismus je charakteristický tím, že kapitalisti mají pořád málo. Málo je milion, deset milionů, sto milionů, pak je málo miliarda, sto miliard, pak je málo bilion a sto bilionů a můžeme pokračovat. Kapitalistům se na účtech hromadí miliardy miliard a pořád je to málo. A když už i to nestačí roztočí se rotačky tiskáren a tisknout nové miliardy miliard, aby kapitalisti měli dost. Není problém nasytit chudé lidi, je problém uspokojit nenažrané bohaté lidi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc pěkně jsi to napsal. Na 100% souhlasím a podepisuji.

   Vymazat
  2. A ti bohatí těm chudým sežrali všechno jídlo? Nebo kde to jídlo teda je? Schovávají ho boháči před chudými někde v podzemí? Mohl by jsi mi to vysvětlit?

   Na "nasycení" stačí jednomu průměrnému člověku 2.000Kč na měsíc, což vydělá za 2 dny. Tak kde je kurva problém? Nasycená je v západní společnosti každý kdo vyvine aspoň minimální aktivitu.

   Vymazat
  3. Pozor TROLL...!!!

   Vymazat
  4. Havlovid se přihlásil!!!!

   Vymazat
  5. 18:38 - je to tak jak píšeš! Ale je třeba o tom říct Bakalům! Oni to netuší a stále si myslí že k přežití potřebují každý jeden nejmíň 10 miliard a ti které okradli a podvedli podle nich naopak vyvíjí příliš velké úsilí, aby jim to oplatili, chápeš?

   Vymazat
  6. Viz též rukojmí.cz - Penzion Sobotka.
   Vážení diskutující, je třeba přejít od slov k činům. Kdo z Vás je ochoten a schopen podat žalobu na Sobotku, Bakalu a ostatní, kdož se na tunelování a likvidaci OKD podíleli? Faktů je dost, jen to sepsat, podepsat a odeslat na nejbližší státní zastupitelství. Kdo z vás má odvahu??? J.B.

   Vymazat
  7. 21:37

   No ty zřejmě ne.

   Vymazat
 3. Je to tak s veškerým veřejným majetkem, který byl rozkraden po roce 1989. Kapitalistický stát se k socialistickému vlastnictví zachoval jako lupič k uloupené kořisti. Co si nerozebrali "kamarádi", to rozprodali za pakatel zahraničnímu kapitálu. Jediným spravedlivým řešením je: co bylo ukradeno musí být navráceno těm, kteří to vytvořili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem pro, aby vše co bylo ukradeno bylo vráceno těm, kteří ty hodnoty vytvořili. Jenže jakto provést??? Tím by jsme se vrátili zpět ke komunistickým praktikám o zabavování majetku. Musel by na to být zákon, ale kdo ho schválí???? Žádný kapr si pře svůj rybník nevypustí.

   Vymazat
 4. Jak se to zpívalo" Už tu máme co jme chtěli do rachoty z veselá,".Já bych obešel ty naše budiš kničemu právníky a zadal to do Švaicu.

  OdpovědětVymazat
 5. Běžte už s těma horníkama do prdele. Že se těžba uhlí na Ostravsku utlumuje bylo jasné hned po revoluci a že zavře OKD je jasné nejméně 2 roky. Tak jaké překvapení? Proč kurva pomáhat lidem s 35.000 průměrnými platy?

  A ten komouš Skála ať jde do prdele taky. V konkurenčním prostředí komouši nedokáží provozovat se ziskem ani večerku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hloupě mluvíš. Ti kapitalisti ze západu se k nám jezdili učit hospodařit. Nikdo nemuže umět všechno, ale my jsme byli špička ve strojírenství, zemědělství, automobilovém průmyslu, leteckém průmyslu a rovněž jsme byli schopni vyrábět reaktory pro jaderné elektrárny, v potravinářství jsme měli tak přísné normy, že ani dnes není nikdo schopen je uplatňpvat, a další a další obory. Počti si v historických záznamech a dočteš se.

   Vymazat
  2. 18:32

   Proboha, běž s těmi žvásty do prdele. Komu ty kokotiny chceš nabulíkovat? Každý kdo po 89 vyjel za hranice do Německa a Rakouska mohl porovnávat.

   Zápaďáci k nám jezdili s plnými šrajtoflemi v Mercedesech a skupovali co je napadlo a Češi s holými řitěmi ve stodvacítkách akorát očumovali výlohy ve Vídni a naprázdno polykali.

   Škodovky s daleko bohatší výbavou než u nás se prodávaly na západě za polovinu ceny západních aut a i tak je nikdo nechtěl jaké to byli poruchové krámy.
   Počítače nebyli vůbec, Barvné televize stály 6 platů a i tak se dali sehnat jen po známosti, Favorit stál 30 platů...

   Atd.atd. Já si nic nikde čís nemusím ty troubo. Já jsem tady tehdy žil.

   Vymazat
  3. Přesně tak 18:32 Bejvávalo . Bohužel . Kam se to všechno podělo co naši předkové po staletí budovali ? A nic se neděje . Zloději potrestáni nebyli a asi nikdy nebudou . Co si zaslouží národ , který se nechá takto ožebračit ? Odpovězte si sami .

   Vymazat
  4. 18:49

   Kam se to podělo? V roce 1948 jste všechno ukradli. Od špičkových fabrik přes statky, živnosti až po činžáky. Byli jsme po válce 10. nejvyspělejší ekonomikou světa. Za 40 let kdy jste vše prožrali jste naši zem dovedli do úplné prdele. O vašich vraždách a lágrech se ani raději nebudu zmiňovat.

   A dnes místo abyste byli studem zalezení někde 100 metrů pod zemí tak drze vykřikujete takové sračky. Hajzlové jedni.

   Vymazat
  5. Pro 19:18
   Tak poslouchej, ty chytrej!!! Moje máma i můj táta dřeli od úsvitu do soumraku u sedláků. Spali s dobytkem v maštali. Chceš mi tvrdit, že hodnotu, kterou přinesli tomu sedlákovi, dostávali od něho ve mzdě???? Leda prd! Dostávali pár korun za práci, kterou bys nedělal ani den!!! Tak jaképak ukradli?? Půda, nechť patří těm, kdo ji obdělávají. Jedině tak je to spravedlivé. Co chceme, je spravedlnost na tomto světě. Nic víc, nic míň. Na nějakou svobodu ti kašlu. Když není spravedlnost, není svoboda. A tak to vidím já. VK

   Vymazat
  6. Napapaný Duka věčně řve, že co bylo ukradeno, musí býti vráceno. Tak se může ukázat, že to myslí vážně a začít hned přímo u Bakaly.

   Vymazat
  7. 18:49

   Kam se to podělo? No přece ODS to nechala rozkrást nebo rozprodat "za hubičku". To nevíš?? Ještě k tomu znárodnění - doplň si laskavě ve vlastním zájmu informace, ať tady ze sebe neděláš hlupáka: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bene%C5%A1ovy_dekrety

   Vymazat
  8. 18:49 - jenom žvaníš a víš prd! 10. na světě jsme NIKDY nebyli - jen jedna z pitomých legend antikomoušů, ale ti žvaní spíš o tzv. První republice, o nějaké vyspělosti po válce, kdy nás válka vysála se nedá mluvit už vůbec! To nás naopak srazilo někam na 30. příčku za státy kdteré na válce vydělaly! A k tý První republice cituju: "Mýtem je, že ČSR patřila mezi deset nejvyspělejších států světa. Nepatřila, v národním důchodu na hlavu byla na 17. místě, před ní byly všechny západoevropské vyjma Itálie a skandinávské státy kromě Finska, dokonce i poražené Německo a Rakousko. V roce 1932 byla úrovní cen vůbec nejdražším státem světa. Byly-li ceny v českých zemích v roce 1913 přepočtené na zlato rovny 100, pak koncem roku 1932 v ČSR byly 102, zatímco v USA 92, ve Francii 80, v Belgii 74, v Japonsku 67. Laicky řečeno: za určitý obnos bylo v ČSR ke koupi méně zboží než v zahraničí. Domácí výroba byla drahá vlivem kurzu koruny (Rašínova měnová politika) i nedostatečnou technickou úrovní výroby, což podlamovalo export. O technologické vyspělosti svědčí i tento údaj: v roce 1937 tvořil podíl strojírenských výrobků v čs. exportu pouhá 3 %; dovoz stejné komodity byl značně vyšší." - http://nassmer.blogspot.cz/2014/03/jak-na-tom-byla-prvni-republika-ve.html

   Vymazat
  9. Byl jsem v 15letech na brigádě v JZD . Mzda byla pěkná ale v životě bych tam nešel makačka od rána skoro do večera . Sedláci byly roboti nebo kokoti za první republiky .

   Vymazat
  10. 18:47 Dobře jste popsal, proč se naši občané nechali omámit různými cingrlátky, za které se dobrovolně nechali zkolonizovat. V čem se to liší od kolonizace Afriky a jiných zemí, kde tamní obyvatelé přenechali cizincům svou zem se vším bohatstvím za hrst korálků a zrcátek? Jen ti nejblbější jsou stále šťastní, že jim mohou sloužit a jen ti největší hajzlové se na vykořisťování svých spoluobčanů sami podílejí. Přitom se ani nestydí vyřvávat, jak se jim v tom marasmu krásně a svobodně žije.

   Vymazat
  11. Pro (18:47)
   Dopouštíte se častého omylu či oblíbené manipulace. Porovnáváte jen pár položek, které zdaleka nezachycují celé spektrum výdajů domácnosti a ty největší dokonce zdaleka obcházejí. Kdepak Jste nechal výdaje na bydlení? Kde jsou potraviny, energie, výdaje na vzdělávání, zdravotní péči, kulturu, různá pojištění atd.?
   Spotřební koš současného ČSÚ obsahuje přes 800 položek, proto vytrhnout z výdajů domácnosti tři je projevem hlouposti či nemravnosti.
   Přitom ani porovnání celkového spotřebního koše by ještě nebylo dostatečným porovnáním životní úrovně - kde je délka pracovní doby, možnost čerpání dovolené (člen družstva ji má určitě vyšší než soukromý farmář), délka mateřské dovolené, nefinanční firemní benefity. Rozklíčovat by bylo třeba úroveň a početnost jednotlivých sociálních skupin. Při ještě hlubším zkoumání by se muselo jít do dopadů ekonomiky na životní prostředí, do profitů z nerovného zahraničního obchodu Severu a Jihu. Ve srovnání Západoevropanů a Středoevropanů bychom asi trochu zaostávali, ale ve srovnání obyvatel kapitalistického a socialistického světa by zase měli navrch občané socíku. Více stamilionů lidí v bídě bylo určitě v Africe, nesocialistické Asii a Jižní a Střední Americe než v Číně.
   KR

   Vymazat
 6. HORNICI ! Musite si vzit priklad z nasich americkych horniku
  a kdyz je s vami vyjebano, tak se musite umet branit !

  Vase zelezne pesti a ocelove svaly jsou na hovno, kdyz se neumite organizovat a mate mozky jako kolibrici na Sanibelu.
  (To je ostrov v teplem mori, vy bezperspektivni nedochudcata !)

  Donald Trump v Americe se zastal horniku ve West Virginii proti Hillary Clintonove ! Zarucil jim jejich prumerne rocni platy $ 60-80 000, protoze se nadrou jako koni a svet je potrebuje.
  Bylo s vami vyjebano, tak jak se o to zde, ve WV. pokousela Hillary s mistnimi horniky.
  Oni ji vypiskali.

  Donald Trump ji nekolikrat nazval otevrene - pred celou Amerikou - CROOKED Hillary (crooked = KRIVAK) a jak je videt, tak nektere vase autority jsou crooked take.
  Nedejte se !
  nick honolulu - tribun pracovniku, pod korouhvi Donalda Trumpa.
  A nyni pisen o West Virginii, aby jste mysleli na uspesny boj tamnejsich horniku ! (Poseroutkove !)
  John Denver - Take Me Home, Country road. (Na YouTube)

  OdpovědětVymazat
 7. kujva tak je kapitalismus nebo socialismus stačilo by kdy sralbotka rozesral každemu vovčanovi do ktere kategorie patři ale takto si kapitalista mysli že žije v komunismu zatimco vovčanovi se tvrdi že je kapitalismus a dluhy a exekuce je standartni vymoženost noveho rajchu eu

  OdpovědětVymazat
 8. No ne, pan Burns prohrál elektrárnu v kartách. Takový schopný vlastník, kterému byl každý vděčný za ten nelehký úkol.

  OdpovědětVymazat
 9. OKD není Kladno . Praha je vstřebala jak hovnocuc . Za komanču horníci šli do důchodu v 50 letech . Teď když je útlum tak to je správný řešení . Stejně maj zdraví v hajzlu .

  OdpovědětVymazat
 10. Za jaké vlády a kdo přihrál Bakalovi OKD? Jako dnes vidím oranžovou barvu na celé Moravě. Za blbost se platí! Palas už je za vodou a je nedotknutelný.

  OdpovědětVymazat
 11. Víte horníci byli před sametovým pšoukem šlechta a stát se jich bál, Masaryk do nich dal střílet. Myslíte že se s nima dneska bude někdo mazlit? Je jich zatím ještě dost aby provedli nějakou rotyku a také volby jsou blízko. Takže salámovou metodou a opatrně je budou ojebávat až do úplného vyjebání s nima. Jó kde jsou ty časy když v roce 1989 v praze nesli horníci hesla, "Horníci z Ostravy podporují Občanské fórum". Jo jo, čo bolo to bolo, terazky jsou v pr.eli.

  OdpovědětVymazat
 12. Tatru antracitu na vchodové dveře Parlamentu, pepo, a může se začít vyjednávat.

  OdpovědětVymazat
 13. Nemělo to být ekrazitu?

  OdpovědětVymazat
 14. Racionalita vzlíná. Pomalu, ale až po bambuli.

  OdpovědětVymazat
 15. Přejeme informovat širokou veřejnost, že finančního zajištění úvěr společnosti je v současné době rozdává úvěr za přijatelnou výši 2% ročně. Dáváme se minimální výše úvěru na 1,000.00 a maximální množství 100,000,000.00. Pokud jste v nouzi financí pro rozšíření obchodní činnosti, zemědělské účely, splacení dluhu, auto úvěr a vzdělávací úvěr pak si můžeme být velkou pomocí a pomoci vám. Pro další dotazy ohledně našeho úvěrového programu, doporučujeme kontaktovat naši oficiální e-mail je uvedeno níže:: (chosengenerationloans@fastservice.com
  http://chosengerationloans.webs.com/

  OdpovědětVymazat
 16. Z procent úroků odkapává jed.

  OdpovědětVymazat
 17. Ano, v roce 1989 nesli horníci transparenty " Jsme s ODS " a " Komunistům usekáme hlavy ". Ti horníci, kteří byli šlechtou mezi našimi občany, ti kteří dostávali i to o čem se ostatním ani nesnilo. Za to, jak si vážili toho, že chodili v 50 letech do důchodů, měli platy na úrovni krajských vedoucích tajemníků KSČ, jezdili zadarmo na ozdravné pobyty do Jugoslávie, se zachovali tak, jak se v r.1989 zachovali. Mají nyní, co chtěli a za co " tak bojovali " v r.1989. Ať si nyní pomohou sami stejně tak, jako miliony dalších lidí ze zrušených závodů.

  OdpovědětVymazat
 18. Potřebujete půjčku? Jste obchodní muž nebo žena a potřebujete úvěr zvýšit vaši firmu ?? Potřebujete kapitál k zahájení podnikání? Ať už může být vaše problémy úvěr, přichází vaši pomoc, nabízíme půjčky pro jednotlivce i firmy za nízké a cenově dostupné úrokové sazby. Kontaktujte nás ještě dnes na (carrenbenfirm@outlook.com nebo carrenbenfirm@gmail.com), jak dostat své úvěr dnes.

  OdpovědětVymazat
 19. Když mají zločinci jako Bakala politické krytí, tak si mohou dovolit všecko. Jakmile se někde šermuje miliardama, tak si můžete být jisti, že je to těžká mafie, které je nějaký Tonda nebo Franta na šachtě UPŘÍMNĚ U PRDELE.

  OdpovědětVymazat
 20. Když páčka lapají, pěkně mu zpívají. Kdo nedokáže včas rozpoznat co si zaslouží, ten se usouží.

  OdpovědětVymazat
 21. rozkradena republika už nikoho nezajima jo jestli vyhraje andula či pepik ve vivolenich tak to je tema na sto let

  OdpovědětVymazat
 22. POTŘEBUJETE půjčku POKUD ANO Použít.
  Luis Carlos finanční společnost je omezena do základního kapitálu. Nabízíme úvěry a
  Finanční služby všeho druhu. Náš úvěr se pohybuje od podnikání
  osobní půjčky nebo dlouhodobé i krátkodobé podmínky s příznivým zájmu
  ceny (2%). Náš úvěr proces je velmi rychlý a spolehlivý s
  záruky. Pro více informací o našich službách naleznete na webových stránkách našeho e-mailu (luiscarlosfinance@outlook.com) dejte nám prosím
  znát výši úvěru, kterou potřebujete a chcete dobu trvání úvěru. My
  doufat, že slyším od vás. Můžete poslat zprávu na e-mailovou adresu
  níže. luiscarlosfinance@outlook.com

  Poznámka: všechny e-maily by měla být dopředu: luiscarlosfinance@outlook.com

  Děkuji

  OdpovědětVymazat