Reklama

.

.

sobota 4. června 2016

Proč nepodepsat TTIP a nepřijmout euro

Václav Umlauf
4. 6. 2016   E-republika
 

Mezinárodně uznaná studie o konkurenceschopnosti potvrzuje trvalý úpadek USA a EU-zemí propojených eurem.

Mezinárodní institut pro rozvoj managementu (IMD) je známý ústav pro ekonomické analýzy v Lausanne ve Švýcarsku a vznikl sloučením různých institutů v 1990. Dnes je to nezávislá vysoká škola, kde pracuje 60 profesorů na plný úvazek. Klíčová je každoroční studie o schopnosti konkurence. Nedávno vyšlo další číslo klíčové ročenky IMD World Competitiveness Yearbook za rok 2016. Podívejme se na obrázek prvních 10 zemí. Celkové pořadí celkem 61 vyhodnocených zemí najdete kliknutím na horní odkaz.
Podívejme se stručně na význam této mezinárodně uznávané studie, protože má mnoho co říci do naší současné politiky. Za prvé: jasný a trvalý úpadek USA. Jsou překvapivě až na třetím místě, první je Hongkong, a skrze něj i Čína. Protože Čína už předstihla USA v celkové průmyslové výrobě tak to znamená, že USA nejsou schopny této zajímavé dvoj-zemi v současném stavu ekonomicky konkurovat. Proto musí vyhlásit studenou válku i Číně, nejen Rusku. Pro nás to znamená, že podpis smlouvy TTIP bude proveden s globálním lúzerem, který bude potřebovat kolonie všechno druhu, aby alespoň na chvíli mohl vzdorovat rusko-čínské spolupráci a bloku zemí BRICS. Možná by bylo dobré vzít rozum do hrsti, ale to naštěstí udělal prezident Zeman. Klíčový článek k tomuto trendu jsme publikovali již v roce 2014 pod názvem Technologické zaostávání aneb Důvod válek vedených Západem.

Za druhé. Evropské země mimo EU a mimo euro jsou na tom statisticky významně lépe než členské státy EU a euro. Porovnání 2016 ukazuje, že mezi 10 nejvíce konkurenceschopných ekonomik na světě obsahuje 6 evropských zemí. Dvě z nich nejsou členy EU (Norsko a Švýcarsko) a další dvě nejsou členy eura (Švédsko a Dánsko). V následné dvacítce jsou to celkem 3 země mimo euro (Švédko, Dánsko, Velká Británie). V top 20 žebříčku je pouze 8 z 26 členských států EU. To znamená, že vstup do eura negarantuje postup na žebříčku konkurenceschopnosti.

Za třetí. Všechny země jižní EU a bývalých východní zemí figurují až ve druhé polovině a jejich postavení se nijak nezlepšuje. Důvod je jednoduchý: zavedení eura. Na euro udělané podle německého standardu tyto země nemají, a pokud bude tato linie pokračovat, dopadnou jako Řecko.

Navíc je zajímavé, že nejúspěšnější země jsou malé a výkonné. Asi nejsou montovnami pro Německo za minimální mzdu, ale dělají něco jiného. Možná by stálo za to, abychom se nad touto tabulkou trochu zamysleli.Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!Související články:
Česko pomáhá v OSN postavit korporace nad lidská práva
Smlouva TPP ničí Salvádor
Smlouva TTIP: korporátní revoluce, která požere své děti
Smlouva TTIP jako příklad toxického spiknutí korporací
Obamova návštěva v Asii: TPP jde k ledu
Karty rozdány. Stejně jako ve 20. století
Dnešní křižovatka a „švédské stoly“ …
Vědomě placené daně a skryté výpalné (II. část)
Irsko se stalo kolonií mezinárodní bankovní mafie
Jak Draghi vytáhl z klobouku záchranného králíka

5 komentářů :

 1. Výborně Švýcaři ! USA urychleně odchází na smetiště dějin ! Ještě ji bude následovat slavná EU a lidé budou spokojni !!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. USAA než odejde na smetiště dějin, tak s sebou stáhne celou Evropu do kanálu.Tlak na podepsání bianco šeku TTIP-je ze strany USSa enormní.Obávám se, že se TTIP schválí, byť je to pro dosavadní EU naprosto nevýhodné.EU se přetvoří v americké výrobní kolonie, tím si zabezpečí odklon od čínského zboží a vytvoří volnou cestu, kdy jejich bezcenné, rotačkami kryté papírky, budou toto zboží platit právě jimi.Chrání sami sebe před postupným nasouváním platby ve zlatě a postupné utlumení petrodolaru do propadliště dějin.USSA do budoucna TTIP velmi potřebují!!Evropa však nikoliv.

   Vymazat
  2. "Existují jen dvě možnosti: buď spojenectví západní Evropy nebo nadvláda Ruska. Československo, Jugoslávie i polský stát - to vše bude smeteno. Vyvine-li se Rusko v mohutnou vojenskou sílu, nepřežijí tyto státní útvary jedinou generaci. Celá ta hra s okrajovými státy skončí jejich připojením k Rusku, pokud neuzavřou se zeměmi střední Evropy hospodářská spojenectví, s jehož pomocí dokáží ruské hrozbě čelit. Západní Evropa buď převezme ekonomické vedení a k tomu účelu se musí sjednotit, nebo podlehne velkému Rusku, jehož hranice budou sahat od Tichého k Atlantskému oceánu....to by ovšem znamenalo zánik jak německé, tak i francouzské kultury. Pak bychom udělali nejlépe, kdyby se naše děti již nyní ve škole učily ruskému jazyku a dějinám, aby se připravily na příchod velkoruské nadvlády." (Alexander Parvus, 1921 - vl. jm. Israel Lazaarevich Helphand)

   Vymazat
 2. No podle tiskové zprávy agentury je jadničkou Hong Kong,kontinentálni Čína je 25 jen o dvě místa před Českem.Když se porovnají USA,země EU a BRICS z žebřįčku konkurenceschopnost= ekonomická výkonnost,infrastruktura,efektivita podnikáni,účinnost vlád,tak zas na tem EU a USA nejsou tak špatně jak země BRICS,kde krom neochoty omezeni svrchovanosti a nedůvěře,riziková země/po sankcích,devalvaci rublu,/Rusko se snaží hrát ze zvyku prim a diktovat ekonomická pravidla.TTIP snad jen,co se o připravované
  smlouvě ví je zatim v rovině jpp,ale jedno je jisté,v 21 století jsou jinší podminky obchodu než v 19 a 20.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I ty "mudrlante" jeden, ty toho zase víš?!? Dej si nohy do ledu a uleví se ti?!!!

   Vymazat