Reklama

.

.

středa 29. června 2016

Proč Putin označil USA za „pravděpodobně jedinou světovou supervelmoc“? Zcela jistě to nebylo míněno jako kompliment


Fritz Morgen
28. 6. 2016   Zvědavec


Jaký je rozdíl mezi supervelmocí a mocností? Počet jaderných hlavic? GDP? Velikost vojenského rozpočtu? Velikost ovládaného území? Vůbec ne. Rozdíl spočívá v tom, že mocnost akceptuje právo dalších mocností na to být nezávislé, zatímco supervelmoc chce dostat celou planetu pod své barvy.

Vezměme si dvě klasické supervelmoci minulosti – SSSR a USA. Sovětský svaz chtěl zřídit komunismus po celém světě, Spojené státy chtěly kapitalismus a demokracii pod vedením USA. Protože tyto dvě věci nemohly existovat zároveň, vztahy mezi supervelmocemi byly extrémně napjaté, a pravděpodobně jsme dokázali zabránit třetí světové válce jen díky jaderným zbraním.

V 80. letech Michail Gorbačov se nejen dobrovolně vzdal statutu supervelmoci, ale rozhodl nacpat toxickou západní ideologii do sovětské reality. Tento jed vedl k nevyhnutelnému: v r. 1991 SSSR zkolaboval.

Rusko nejen ztratilo svůj statut supervelmoci, ale na jistou dobu vypadlo ze seznamu velkých mocností. V 90. letech jsme byli slabým regionálním státem, což je statut, který neodpovídá naší velikosti a našim možnostem.

Historie však nenávidí velké nepoměrnosti: pokud bychom neobnovili náš statut velké mocnosti začátkem tisíciletí, USA by nadále ruinovaly Rusko a nyní bychom byli několika malými zeměmi se vzájemnými konflikty, namísto silným státem.

Po rozpadu SSSR byla na planetě jen jedna supervelmoc. Americký cíl zůstal stejný: dostat celý svět pod svoji ochrannou známku – „demokracie“. Ale brzy se ukázalo, že se měly poučit z kolapsu Sovětského svazu – že rozdíl mezi vítězem a poraženým ve studené válce nebyl tak velký, jak se mohlo zdát na začátku.

Ukázalo se, že statut supervelmoci byl respektovanou, avšak peníze požírající záležitostí. USA musely udržovat svoji armádu, věnovat obrovské zdroje na prosazování své ideologie, denně se opírat o mnoho zemí.

A pokud dříve tyto země byly rozděleny do dvou táborů, podle americké terminologie „prvního světa“ (kapitalistického) a „druhého světa“ (socialistického), nyní probíhala dělící čára tam, kde to bylo pro USA méně ziskové. Američané se ocitli sami v táboře s několika malými závislými zeměmi, zatímco všechny velké a silné země patřily do druhého tábora.

Existuje zákon diplomacie: sjednoťte se k obraně proti silným a agresivním, protože ti jsou nebezpeční.

Nyní se podíváme na prohlášení Vladimira Putina na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě. Mimo dalších důležitých věcí prezident pronesl slova, která šokovala mnoho bloggerů:

Amerika je velká mocnost. Dnes pravděpodobně jediná supervelmoc. My to akceptujeme. Chceme a jsme připraveni spolupracovat se Spojenými státy. Proběhnou volby, nastoupí hlava státu s obrovskými pravomocemi. V USA probíhá mnoho komplexních ekonomických procesů a procesů domácí politiky. Svět potřebuje silné země, jako USA. Ale nepotřebujeme, aby se neustále vměšovaly do našich záležitostí, říkaly nám, jak žít, bránily Evropě budovat s námi vztahy.

Přeloženo z tohoto diplomatického jazyka:


Drazí Evropané, Američané se považují za supervelmoc. Jsou připraveni přiřknout vám roli svých výpalné platících vazalů, nic víc. Rusko nezasahuje a nebude zasahovat do vašich záležitostí; budujeme multi-polární svět a jsme připraveni spolupracovat s vámi na základě rovnosti.

Zatímco my jsme se poučili z hořkých lekcí úpadku SSSR, Američané padají do stejné pasti, jako Sovětský svaz.

Rusko nabízí mírové vztahy na základě rovnosti. Chcete legalizovat sňatky lidí se zvířaty nebo zřídit absolutistickou monarchii? To nemůžeme schvalovat, ale nevyjádřili bychom svůj nesouhlas nahlas. Nezasahujeme do vaší domácí politiky, dělejte si ve své zemi, co chcete. Když se budete chovat korektně a dodržovat mezinárodní dohody, budou naše země přáteli.

Spojené státy nabízí bezpodmínečné podrobení a zvrhlou ideologii – rituální přehlídky teplých, pro-americkou politiku, zapojení do mezinárodních trestních operací a tak dále: mnohem méně přitažlivou alternativu.

Pokud byl SSSR ochoten děkovat každému africkému princi, který respektoval ideály marxismu, nyní musí Spojené státy věnovat obrovské zdroje na prosazení svých ideálů po celém světě. Čím hlasitěji Spojené státy hlásají svoji toleranci, tím více se ostatní země ohlíží k baštám rozumu a stability – Rusku a Číně, například.

Dokonce i tak mocný stát, jakými se po druhé světové válce staly USA, nemá nekonečné zdroje. Nyní, v r. 2016, dochází Američanům síla k řešení buď domácích, nebo zahraničně-politických problémů: již jsou přetížené.

Pokud se v listopadu dostane k moci Donald Trump, pravděpodobně učiní rozhodnutí vzdát se statutu supervelmoci, zbavit majetku oligarchy tábora Obamy/Clinton, zaměřit se na ekonomiku a prodělat nevyhnutelnou krizi bez katastrofických ztrát. Pokud budou Američané nadále bojovat za ovládnutí světa do svého posledního dechu, bude osud poslední supervelmoci tragičtější, než té předposlední.


Why Did Putin Call US 'Probably World's Only Superpower'? vyšel 27. června 2017 na russia-insider.com. Překlad v ceně 332 Kč Zvědavec.

24 komentářů :

 1. Presne tak AMErika padne! Putin to predpoveda. Musia upusti z myslienky o ovladnuti sveta!!!!

  OdpovědětVymazat
 2. Velmoci? Supervelmoci? Vláda nad světem? Super moc? To vše pod názvem GLOBALIZACE?
  Pěkná blbost. I poslední venkovan ví, že je to jen a jen o zrůdnosti a sobeckosti lidí - ergo určitejch lidí na téhle planetě, které posedl čert a neví roupy co by a jak by. Dřív si s tím dokázali jakě takš poradit a dovedli si je patřičně usměrnit. A dnes? Zpitomění populace masírované ze všech stran a její impotence dosahla nade všechny meze. Lidi prostě přestávaj být lidmi a je z nich ona masa podle vzoru bejvalejch komoušů. Inu i z komunizmu se moderní světovládcové dokázali přiučit......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:45 Vaše přirovnání přehlíží jednu drobnost. Komunisté se snažili, aby lidé táhli za jeden provaz ke spolešnému prospěchu. "Moderní světovládcové" se snaží mít na jednom provazu všechny uvázané, táhnoucí ku světlým zítřkům jen je samé.

   Vymazat
 3. On totiž Putin řekl ještě jedno důležité slovo: DNES. Což znamená že zítra může být vše jinak . To je ta skrytá hrozba.

  OdpovědětVymazat
 4. Velké srdce velkáho národa Ruska bude střežit Mír.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:11 :) Ale myslel jste mír-bez konfliktů a nenávistivisti,co nevede k hromadnému násilí,
   nebo mir jako svět? Netřeba překlad z diplomatického jazyka.Ví se,co by rádo Rusko,kdo néni slepej vidí ty mírové vztahy na základě rovnosti a mezinárodního práva v podání Kremlu.Gruzie,Ukrajina,podpora separatistů v bývalých republikách SSSR atd.A kdo neni hluchej slyší i dnes,jak tenkrát za Stalina,
   jen výhružky,když neni po jejich.Jojo,Rusko bylo vždy zvyklé diktovat podmínky a jestliže Kreml,od nástupu Putina v r.2008,uvažuje vážně o vojenském konfliktu neni divu co bylo řečeno v "Leningradu"

   Vymazat
 5. Mně se fakt tady líbí, že všechny články na téma rozpadu SSSR svádí vinu na Gorbačova !! To je přece směšné - celý SSSR i se svými satelity prostě ekonomicky a politicky zbankrotoval !! Krach byl vidět už dokonce za Brežněva ! O čem to tady melete ??
  Stupidní systém řízení společnosti přivedl nás všechny akorát tak do pekel - u nás naštěstí jenom 40 let, ale komunisti v Rusku vládli 70 let !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A mně se fak´t líbí,že jsi blbej jak štoudev a nevíš o čem meleš,ty havloidní genitále!

   Vymazat
  2. pro 1446: proč nadáváš ? Nemáš snad jiné argumenty než nadávatsprostě ?

   A nyní k věci: na rozdíl asi od Tebe jsem v té době žil, pracoval a studoval. Dobře si pamatuji ten marasmus, který přicházel z SSSR. Dobře si pamatuji, jak náš podnik vůbec nedokázal investovat do nových projektů - a jak vyloženě před očima se všechno kazilo.
   Jezdiol jsem i v té době do Moskvy atd - a garantuji Ti, že u nás ještě to bylo skoro jako ze zlata. Tam na místě v centrále všeho komunizmu jsem se bál i ohlédnout, aby na mne náhodou nějaká zeď nespadla.
   Svoje kdesi naučené řeči si proto můžeš nechat od cesty. Celý slavný socializmus naprosto nestačil na technologický rozvoj a proto zkrachoval. Blížící se průsery byly vidět už po smrti Brežněva - nedostatek zboží, pořadníky, fronty na cokoliv, shánění i základních potravin (ano - třeba masa). To byl super život - jestli soudruzi rádi vzpomínáte, tak zakopaný pes je asi v něčem jiném. Je to na vašem krku a má to kulatý tvar.

   Vymazat
  3. Škoda,že jsi nestudoval v USSA,tam bys viděl vše bez front a pořadníků.....nejlíp v černošských ghetech nebo Indiánskejch rezervacích.

   Vymazat
  4. A- že jsem tak smělej 14.54 - na co stačí kapitalistickej rozvoj, jehož blahobyt vzešel a vchází dál z otroctví, z vysávání kolonií a dovážení otroků? Na co postačil a stačí tenhle úžasnej rozmach a rozvoj? Aby statisíce lidí chcípaly hlady pod mosty, zatímco hnusní - na otroctví zbohatlí darebáci - žerou kobylí vejce, kupují prezervativy E.Presleye za miliony, a vyhazují prachy za úplný hovadiny? Vyzbrojují hrdlořezy po celém světě a svrhávají vlády, zabíjí a mučí prezidenty - co vzešlo z tohoto kapitalistickýho sajrajtu? Červený koberce? Miliardy sypaný kašparům a modelkám? To je ono - to úžasný, o čem tady zpíváš? Co z toho vzešlo pro miliony obyčejných lidí ty pokroku? Strach o žvanec? Hrůza z válek? Zabíjení? Mučení? Kde teda je ten zakopanej pes ty zfanatizovanej magore? Jsi vůbec schopnej vidět svět takovej jakej opravdu je, bez tý tvý posedlý nenávisti - nebo taky dělíš vraždy na správný a špatný? Zalez - jdi do prdele a nepiš nic! Uděláš líp.

   Vymazat
  5. 14:39 "Stupidní systém řízení společnosti přivedl nás všechny akorát tak do pekel".
   Můžete prosím uvést alespoň 5 srovnání řízení společnosti z RVHP a z dnešní svobodné EU? Opravdu jsme tehdy byli v nesvobodě a područí, kdežto dnes si můžeme o naší zemi a zákonech svobodně rozhodovat?

   Vymazat
  6. pro 1621 nemluv sprostě, nebudu reagovat na nevychovance.

   Vymazat
  7. 1700: socialistické řízení společnosti (v čele s KSČ pochopitelně) vedlo právě k tomu, že z jedné průmyslově vyspělé země před válkou jsme se dostali až do totálního krachu na konci 80. let.
   Jedním z mnoha výsledků tohoto experimentu byla naprostá ztráta individuality člověka, naprostý nezájem o postup vpřed v jakékoli oblasti. Všichni jsem byli tehdy stejně chudí. Dnes platí na 100%, že "každý je svého štěstí strůjcem".
   Tímto postupným devalvováním lidských zdrojů jsme to v ekonomice a hospodářství celkově dopracovali až do bankrotu.
   Srovnávat RVHP a EU nemá smysl - stačí, když se podíváme kam dospěla společnost v EU a kam v RVHP.

   Vymazat
  8. Socialismus se obrozoval na konci šedesátých, prosazovala se cesta k tržnímu socialismu, ale s Moskvě, Varešavě a Berlíně se to nelíbilo a tak nás obsadili a dosadili debily. Ale pozor, na konci 80. let jsme byli soběstační ve všech potravinách (samozřejmě mimo tropického ovoce). V krámech bylo téměř vše k sehnání a rozjížděli se nové investiční celky. Dobře šlapalo mnoho podniků, žádný bankrot. Cinkáním klíčů lidi chtěli odstranit kolaborantské vedení KSČ a navázat na šedesátý osmý. V SSSR se to začalo hýbat a nebýt blba Gorbyho, který fakt ničemu nerozuměl, jen žvanil, tak mohlo dojít ke změně k lepšímu, konečně k socialismu s lidskou tváří a pořádnou ekonomikou. Dějiny a CIA tomu chtěly jinak. Leo

   Vymazat
  9. Leo, kéž by to byla pravdivá analýza a došlo k tomu.

   Vymazat
 6. Je to tak - Gorbačev byl zrádce a ne že ne! To co napsal kolega 16:21 o povrchním pozlátku kapitalismu by se dalo shrnout slovy, které říká MUDr. Vinkler v seriálu Legenda o živých mrtvých: "Jsou choroby, při kterých na pohled kveteme, a přesto vyžadují nelítostný chirurgický zákrok. Svět je již dlouho nemocný. A proto jsem komunista."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A ti před Gorbačovem ? Přece ti svým přístupem a řízením společnosti zaseli ty problémy, se kterými se ani taková bohatá země jako SSSR nedokázala poprat. V SSSR ke konci 80. let prakticky nebylo nic k sehnání - a to byl výsledek hospodářské politiky možná všech předchůdců Gorbačova !! Ten to chtěl nějak ještě zachránit, uvolnil poměry - a všechno ruchlo, protože to bylo na spadnutí už roky před tím.
   Naprosto si nedovedu představit jinou verzi tohoto příběhu - i kdyby přišel do vedení SSSR jakýkoli jiný génius, tak s tím neudělá nic.

   Vymazat
  2. A co Putin? Ten se objevil odkud? Leo

   Vymazat
  3. pro 1746: Putin - ten myslitel a velikán ? To je ten, co ani za skoro 20 let své vlády nedokázal v Rusku reformovat hospodářství a nastartovat ekonomiku ?
   Proto mají mínusový vývoj HDP, jsou stále závislí na cenách nějaké ropy, kterou možná v budoucnu už nikdo potřebovat ani nebude. HDP je nyní asi na úrovni několikanásobně menší Itálie.
   Rusko díky úžasnému Putinovi nemá téměř žádné přirozené partnery v sousedství a nebo ve světě. Rozhádal se všemi okolo. Naprosto chybnou politikou a anexí Krymu ztratil své největší sousedy a družnba tam nebude přes několik generací.
   Dělá stejné chyby jako jeho předchůdci - Brežněv vtrhl do ČSSR s tankama a výsledkem bylo, že do té doby alespoň nějaké přátelství našich k SSSR, se naprosto vytratilo a dodnes jedna až dvě generace našich obyvatel jsou proti Rusku zapšklí.

   Vymazat
  4. To nevadí,blbečku,hlavně,že jsi byl prověřený soudruh a jezdil do Moskvy!Za poukázky TUZEX,koupil jsi si Fiata,nyní jako zloděj privatizátor máš AUDI.....tvoji parchanti jsou JUDr z Plzně.....Jdi do PR DE LE BOLŠEVICKÝ ZMETKU!

   zločas

   Vymazat
 7. Tady bych se zastal člena 14:39 a naopak bych vyzval ke vzpamatování se 14:46- první diskutující má svůj názor a na rozdíl od druhého nikomu nenadává.Pokud by jste si odpustil ty nadávky, mohla to být docela dobrá polemika.Nevadí mně lidé s jiným názorem, vadí mně primitivové, kteří těm druhým hned začnou nadávat.Nemám problém přijmout kritiku na SSSR. A od lidí, kteří tam byli, jsem moc chvály neslyšel.Pokud takový člověk jedním dechem dodá, že ani tady teď není situace růžová, poznám, že není zaslepený, ale je realista a dá se s ním diskutovat- tu budeme souhlasit, tu se naše názory nesejdou.

  OdpovědětVymazat
 8. Jenže ten "člen" právě objektivní moc není. EU vyzdvivihuje, RVHP absolutně zavrhuje. Je evidentně jednostranně "zaťatej".
  Ani už nemá cenu vypočítávat, co jsme uměli a vyráběli "před plyšákem", a co jsme pod tlakem EU museli opustit. Z hlediska sociálních jistot , práva na práci atd. to rovněž nemá cenu rozebírat.Mluvit o krachu je prostě zlostná lež. Ostatně Brexit je důsledkem oné "neodolatelnosti" a svobody v EU. Plivat nekriticky na všechno, co tu bylo, a stejně nekriticky adorovat to, co je nyní, není realismus, to je typická "bolševická", případně nábožensko sektářská víra. Nelze odsuzovat rostoucí počet občanů, kteří zklamáni novými pořádky říkají, že ty klíče měli v 89 tém raději hodit do kanálu. Také mají právo na svůj názor. Nebo ne? J.B.

  OdpovědětVymazat
 9. Pane JB, souhlasím s Vašim náhledem na situaci. Mně však vadilo, že člověku s jiným názorem, kde v příspěvku neměl nic rudohnědého, nikomu netykal hned někdo začal nadávat do genitálu.To bylo to, co mně vadí, Tohle nás přece snižuje na primitivní úroveň.Něco jsem zažil, dost se zajímám o historii a vím, že nic není bílé, nebo černé.A vidím to, co co se děje dnes, tolik špíny a zmaru, a kdyby jen mělo platit aby si každý zametl nejdříve před vlastním prahem- zrovna teď jsem měl debatu s dcerou co říkám na Brexit- a skončili jsme u takzvané karibské krize, Horákové a Rosenbergových, objektivním informování a dalších věcech.

  OdpovědětVymazat