Reklama

.

.

pondělí 20. června 2016

Propaganda policejních novinářů

Lenka Zlámalová
20. 6. 2016  Echo 24
 

V politickém souboji o reformu policie a hlavně o to, jaký dojem si z ní odnese veřejnost, sehrála klíčovou roli média. Přesněji řečeno dvě skupiny novinářů, kteří dlouhodobě pomáhali utvářet kult udatného bojovníka proti korupci Roberta Šlachty a odvážných státních zástupců Pavla Zemana, Lenky Bradáčové a Iva Ištvana, neméně odvážně Šlachtu dozorujících a vedoucích.

První skupina je jasně čitelná a její motivace velmi srozumitelné. Jsou to média patřící Andreji Babišovi, který se na policejní reformě rozhodl rozjet novou vlnu antikorupční hysterie. Klíčovou roli sehrály hlavně Lidové noviny. Silnější a vlivnější Mladá Fronta Dnes se tentokrát táhla v závěsu. Právě Lidové noviny jako první přinesly o chystané reorganizaci zprávu poté, co o ní policejní prezident Tomáš Tuhý informoval nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Na téma naskočila osvědčená dvojice Martin Shabu a Ondřej Koutník, specializující se na zpracovávání ‚investigativních‘ témat, která podporují Babišovy politické zájmy a zručně šíří ‚kmotrovskou atmosféru‘. Oba pánové se profilují jako investigativní reportéři, přiznaně názorové texty píší úplně výjimečně. Z toho ‚investigativního reportování‘ je ale zřejmý názor víc než z většiny komentářů, které se v českých médiích objevují. V tomto případě názor na reorganizaci policie tlačili především přes velmi pečlivý výběr rozhovorů s jejími hlavními odpůrci. Pavlem Zemanem, Ivo Ištvanem, sociálně demokratickou poslankyní a bývalou vrchní žalobkyní Marií Benešovou, exministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem. Kdo chtěl být in v tom, o co hlavním odpůrcům policejní reorganizace jde, musel číst Lidové noviny. Je pozoruhodné, že nejvyšším žalobcům nepřipadá lehce zvrácené, že si hlásnou troubu svých názorů udělali z Babišova deníku. Shabu a Koutník ovlivňují veřejnou debatu nesrovnatelně víc, než kdokoliv z komentátorů tohoto listu.

Tady alespoň každý čtenář, který vědět chce, ví, že Lidové noviny jsou Babišovy. A může k nim kriticky přistupovat jako k tiskovému servisu Agrofertu a hnutí ANO.

Druhá skupina je podstatně záludnější. Jsou to specializovaní policejní novináři, často se jim také zavádějícím způsobem říká ‚investigativní‘. To, že za ‚investigativní‘ novinařinu jsou ve veřejném prostoru považovány neveřejné informace z policie, státních zastupitelství, tajných služeb, případně Bezpečnostní rady státu, je kapitola sama pro sebe. Policejní novináři bývají považováni za hvězdy svých redakcí. Průkopnicí této profese bývala Sabina Slonková v MF DNES, dnes šéfredaktorka internetového deníku Neovlivní. Na rozdíl od jiných zástupců tohoto druhu se ale vyvinula v mnohem svébytnější a na policejní agendě méně závislou autorku a mediální manažerku. Je ale jednou z mála vzácných výjimek.

Policejní novináři hrají zvláštní dvojroli. Jejich úspěch záleží na tom, že mají informace od policistů a dalších bezpečnostních složek. Zároveň v mnoha případech se svými zdroji souzní tak, že od nich ztrácejí jakýkoliv kritický odstup a fungují jako jejich marketingoví manažeři. Z tohoto mediálního podhoubí vyrostl kult neohroženého bojovníka proti korupci Roberta Šlachty.

Asi nejflagrantnějším případem je policejní reportér České televize Jiří Hynek. V divácích svými reportážemi a rozhovory vytváří dojem, že má detailní exkluzivní informace o případech vyšetřovaných protimafiánským útvarem. Často je má ve zvyku nafukovat, jako když při Šlachtově zásahu v Olomouci, známém jako Vidkun, v proudovém vysílání na ČT24 dlouho tvrdil, že v pozadí je solární byznys. Když se ukázalo, že je mimo, nijak se neobtěžoval divákům svůj úlet udávat na pravou míru. Když jakoukoliv Šlachtovu práci reportuje, je vyznění jednoznačně pozitivní. Skoro by stálo za to, aby si rada České televize nechala udělat u jeho příspěvků důkladnou analýzu vyznění obsahu. Své roli dostál, když se na tiskové konferenci zeptal policejního prezidenta, jestli odstoupí.

Podobnou roli při propagaci kultu Roberta Šlachty a také žalobců hrají i někteří redaktoři týdeníku Respekt. Především Jaroslav Spurný a Ondřej Kundra. Respekt je soukromé médium, patřící Zdeňku Bakalovi. Na rozdíl od veřejnoprávní České televize si může dělat, co chce . Jeho policejní novináři ale dostávají velký prostor právě ve veřejnoprávních médiích. Když Jaroslav Spurný v týdnu sporu o reorganizaci policie komentoval vývoj v debatním pořadu Události, komentáře, mixoval ‚exkluzivní‘ informace od olomouckého žalobce Petra Šeredy o vážném ohrožení kauz s vlastními názory o ‚elitním‘ útvaru policie, který chce policejní prezidium pod taktovkou ministra vnitra Chovance paralyzovat. Kritické příspěvky o práci Šlachty u policejních novinářů nenajdete.

Jsou dvě vzácné výjimky. Redaktor magazínu Reportér Jaroslav Kmenta a reportér Českého rozhlasu Janek Kroupa mají často z policejních a bezpečnostních kruhů exkluzivní informace, ale na rozdíl od jiných jsou schopni přinést kritické investigativní pohledy na Šlachtu i žalobce.

To souznění se zdroji a proměna v jejich PR agentury je u policejních novinářů skutečně výjimečné. Kdyby takovou adoraci politiků, o nichž referují, provozovali političtí reportéři, bude to na první pohled směšné. Ani ekonomičtí redaktoři tady nebudují v takovém rozsahu kulty bankéřů nebo průmyslníků. Přilnutí k objektu popisu se dá srovnávat snad jen se sportovními komentátory. A to je přece jen o dost jiná branže.

‚Elitní‘ policisté a někteří žalobci už si na to PR zvykli a berou ho skoro jako automatické. Když se objevila zpráva, že si olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan pozval policejního prezidenta a jeho náměstka kvůli reorganizaci ještě před jejím zveřejněním k podání vysvětlení, dala jsem textu titulek Ištvan vyhrožoval policejnímu prezidentovi kriminalizací. Chvíli po zveřejnění mi volal velmi rozladěný Ištvan, co si to dovoluji. Na moji námitku, že je to moje interpretace jeho kroku, mi odpověděl, že „většina mediální veřejnosti“ to vidí jinak.

Bude zajímavé sledovat, jak zareagují policejní novináři, až se Robert Šlachta třeba rozhodne kandidovat za hnutí ANO Andreje Babiše. Nebylo by to zas tak výjimečné. Bývalý šéf protikorupční policie Tomáš Martinec kandiduje v krajských volbách za sociální demokraty. Policejní exprezident Martin Červíček za ODS. Nikdo z nich se ale netěšil šlachtovskému kultu policejních novinářů.

30 komentářů :

 1. Nejste vy náhodou novinářka pracující pro Bakalu?

  OdpovědětVymazat
 2. Pane Davide koho tady necháte psát?Je mě s toho na zvracení.

  OdpovědětVymazat
 3. Pane Davide koho tady necháte psát?Je mě s toho na zvracení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsi ožralej nebo co, Jsi Unknown, nebo Volf. Z toho ti je na zvracení, dej si sodu.

   Vymazat
 4. TO: pánové Bača, Unknown a Volf - Vy jste z toho Šlachty, ÚOOZ a jejich nebetyčných úspěchů zcela mimo. Osobně Echo24 nemiluji, ale tentokráte se té Lenky Zlámalové musím zastat. Co Vám vadí na jejím textu? Vždyť píše naprostou pravdu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teď byla zveřejněna zpráva, že ANO svolává schůzi bezpečnostního výboru sněmovny už na čtvrtek a zve tak všechny své nástroje, od Šlachty až po Ištvána. Vědí při tom, že předseda výboru Váňa je v zahraničí a vrátí se až v pátek, ale aby ho obešli, tak schválně to svolávají již na čtvrtek, bez předsedy. Další podraz ANO. ubohé!

   Vymazat
  2. Schwarz za ANO dělá jen to, čím vyhrožoval Babiš - že když tady nebude Sobotka, tak může BRS svolat on. Takže když tu není předseda Váňa, tak se receptem Babiše řídí Schwarz, i když jeden den by to jistě mohlo počkat. Doufám, že Váňa ihned ukončí služební cestu v Makedonii a vrátí se včas, aby výboru mohl předsedat

   Vymazat
 5. Je to tak cca 3 roky,co jsme protestovali se Slávkem Popelkou proti Nečasově vládě před úřadem vlády. Slávek Popelka dostal nedávno u soudu "politický" trest na půl roku podmíněně od této bandy soudců a prokurátorů napojených na americkou ambasádu v Praze. Takže v celé kauze Nagyová a Nečas + plukovníci kontrarozvědky americká ambasáda v Praze usoudila, že Slávek je jediný člověk, který je vinný. Není to k nevíře? Je se třeba proti těmto dobytkům napojeným na Shapira a zaklínajícím se bojem proti korupci začít bránit. Slávka Popelku ostudně odsoudil soud pro Prahu 1, FUJ americké ambasádě v Praze a speciálně Shapirovi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, také bych rád, aby jsme se dostali z pod diktátu Washingtonu a přestali být kolonií. Nicméně USA slábne a jediné co ji může pomoci je válka. Ale válku si nikdo inteligentní nepřeje, proto sem vozí bojechtivé mladé migranty bez morálky a inteligence. Spíš odhaduji, že USA padne na hubu a bude lépe.

   Vymazat
 6. Co má Ištvan s tím jeho xichtem? Není to nějaký geneticky zmanipulovcaný mutant?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Klause ml.nedohoní.Důležitý je mozek a čest.Tam nemá žádný deficit.

   Vymazat
  2. 9.56 má pravdu,
   Není důležité, jak kdo vypadá, ale jak mysjí a jedná!

   Vymazat
 7. česka narodni komedie kdy policie misto prace na ulici a nahaněni zloděju se zabyva sama sebou maximalně vyšlou dva pitomce kteři po vas šikanozně chtěji lekarničku či trojuhelnik kde je těch zbyvajcich 48000poldu je nad slunce jasnějši kuji pikle jak podrazit jeden druheho aby ziskali jeneralske primki s lukrativni korytkem na vovčani tak nějak sistematicki po bolševicku kali bobky

  OdpovědětVymazat
 8. :))
  ...tak to je masáž.
  Tohle dokáže jen strach a peníze, bravo*

  OdpovědětVymazat
 9. Autorka tak nějak "zapomněla" na úlohu Tržiště v celé kauze. Jinak o jí zmiňované "průkopnici" řízených úniků informací od policie S.S. se svého času tradovalo, že neležela jen pod policejním autobusem a taky blbě naletěla(?) provokaci (snad FSB) proti osobě pověřené zorganizovat rezidenturu rozvědky v Moskvě. (to jsou samozřejmě jen drby (!?))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To Anonymní 21. června 2016 6:13
   Vy si pletete morálku a práci, která je navíc zábavná. Prosatě pozitivní sinergický efekt. Já bych na morálku (stejně jako všechny zpravodajské organizace včetně zpravodajsk-nformačních) v klidu zapomněl a věnoval bych se jen pravdivosti informací, časové aktuálnosti a účinnosti jejich získávání. A v tom je práce paní šéfredaktorky zcela jistě příkladná.
   Specifická hormonální vybavenost má v některých profesích svou neoddiskutovatelnou konkurenční výhodu. O tom by mohl dalekosáhle vyprávět s. Marcus Wolf. Jeho strategie nasazování a využívání žen a LGBT agentů proti západu přinášela STASI neoddiskutovatelné úspěchy. On si v počátcích své zpravodajské kariéry osobně ověřil možnosti využívání svých fyziognomických předností a posléze ve vedoucích a nejvyšších řídících funkcích tyto metody vycizeloval k dokonalosti. Docela by mne zajímalo, zda jej BND či jiná služba, má na výplatnici.

   Mír s námi!
   Ferro

   Vymazat
  2. To Ferro:
   Pravda je, že morálka nemá v tomto "zaměstnání" zrovna místo a nikdo to snad ani neočekává.
   M.W. nebyl zdaleka první ve verbování specifických osob. Např. členové "Cambridge Five" (Kim Philby a spol. - asi nejúspěšnější sov.agenti) byli čistě náhodou snad všichni "čtyřprocentní".

   Vymazat
  3. To Anonymní 21. června 2016 12:56

   Máte pravdu! Určitě se ale podívejte i na jejich etn. původ a dozvíte se zajímavé věci. Možná i to byl jeden z podstatných motivů, proč kývli na spolupráci se sovětskou NKVD.
   Tehdy byl SSSR mezi světovou veřejností znám jako projekt násilného převratu inspirovaný, financovaný, plánovaný a provedený vyvolenými. Tenhle informační pel setřela naše výchova a vzdělávání v socilaistickém prostředí. Zde byl jednoznační pojem "židobolševismus" politicko korektně nahrazen a zastřen internacionálním socialismem a vývoz revoluce komunismu na pancířích tanků nahrazen osvobozením pracující třídy od vykořisťovatelů. Takže některým závažným informacím nepřikládáme jejich skutečnou důležitost.

   Mír s námi!
   Ferro

   Vymazat
 10. Já to řeknu asi tak! Už mně to o tom bordelu nebaví ani číst. Prostě v této zemi je nehorázný bordel ve všem, zkorumpovaná policie, zkorumpované soudy, zkorumpovaná státní správa.... Zloději se vysmívají - Rittig, Topolánek, Sobotka... a ovce akorát drží hubu. Jediná naděje je SPD, tj. Okamura. Má v programu dvě hlavní věci, tj. lidové referendum a referendum o výstupu z EU, a přímou demokracii (volba a odvolatelnost politiků). No a je proti té cílené, systémové migraci, která má za cíl zlikvidovat Evropu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Okamura by se rád nechal zkorumpovat, ale ještě se nenašel nikdo kdo by z takového blba měl užitek.

   Vymazat
 11. Nechápu jak někdo může tvrdit, že Nová republika vydělává na diskuzních závislácích, když si v prohlížeči Google Chrome mohou zapnout Ad block a sledovat počet zablokovaných reklam. Tak mi netvrďte, že se jedná o nějaké podnikání¨.

  OdpovědětVymazat
 12. Když sledujete televizi a vystupování představitelů České policie, všimněte si několik věcí, které uvidíte: 1) nejvyšší hodnosti mají krásné mladé ženy v uniformách, které jsou na pozici mluvčích, jsou to hodnosti od kapitánek po plukovnice a na jejich uniformách nechybí řada metálů v počtu, jako by prošly východní frontou, ale oni neprošly, tak kde a za co ty metály dostaly??? 2) Nejlépe živení jsou funkce kolem policejního prezidenta a policejní prezident sám, pěkně tlusťoučcí důstojníci s velkými zlatými hvězdami na ramenou, jako carští důstojníci s množstvím metálů na prsou, které si vyseděli v kancelářích policejního prezidia. 3) Představitel a předseda Nezávislých policejních odborů vždy bezvýhradně říká přesně to co potřebuje Policejní prezidium a jinak o nějaké řadové policisty se nikdy nezajímal a předseda těchto odborů podplukovník dostane za svoje vystoupení ve prospěch policejního prezidenta generála Tuhého s množstvím metálů na prsou, určitě pěkně kulaťoučkou odměnu. 4) Všimněte si hlavní věci, ani nejde o reformu, jako o to kdo bude kočírovat ten super úřad vytvořený po vzoru FBI v zemičce, která má míň obyvatel než NY, a Šlachtovi vzkázali, že se může přihlásit do výběrového řízení což Vám kdejaký policista u policie řekne, že tyto výběrová řízení u policie jsou výběrová řízení s předem vybraným vítězem a ostatní tam mají roli křoví. Šlachta asi nechce dělat křoví. Výběrová komise by mu nejspíš dokázala, že nemá v ničem znalosti a je úplně neschopný, přesně dle zadání policejního prezidenta, ale mohl se přihlásit a tím bylo demokracii učiněno zadost. 5) Jestli jste neměli možnost si přečíst ještě v novinách, tak na Tachovsku jsou prázdné oddělení policie, jenom proto, že tam už nemá kdo sloužit a přitom jenom na policejním prezidiu je v kancelářích přes pět tisícovek pěkně živených, pěkně oblečených, pěkně ohvězdičkovaných, pěkně ometálovaných, pěkně mzdově ohodnocených nad padesát tisíc měsíčně. Důvod proč jsou policejní stanice na Tachovsku prázdné. Řadový policista na ulici se směnami noční denní, neděle, soboty, svátky slouží za 16 tisícovek s povinnosti jít do rizika kdykoliv a kdekoliv a jak řekla poslankyně ODS z bezpečnostního výboru a má za povinnost nasadit i svůj život v reakci na její zklamáni, že v Uherském Brodě nezahynul ani jeden policista. Je jasné, že se tam měl nechat oddělat aspoň jeden policista, aby uspokojil poslankyni. Ale dle vystupování policejního prezidenta to jsou všechno prkotiny, protože hlavně jde o to pořádně se nadlabat v jídelně policejního prezidia, kde mají oběd levnější než v poslanecké sněmovně a pro policisty zařídili, že už nedostanou ani stravenky na obědy, protože těch závratných 16 tisícovek za měsíc je závratné číslo za které stojí nasadit i svůj život za policejního prezidenta.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nikdo by to neřekl lépe.Gratuluji.Teď už jenom aby si to přečetli pánové jichž se to týká a přesunuli svá dobře živená pozadí na prázdné služebny.

   Vymazat
 13. Autorce článku: Milá paní. Nejlepší je vlastní zkušenosti. Pokud takovou nemáte, raději nepište. Já vím, že mnozí soudci a policisté jsou zkorumpovaní, propojení s organizovaným zločinem. Stejně tak i mnozí politici, úředníci, lékaři atd. A je jisté, že osoby, které vá mpřipadají uměle heroizované, to vědí ještě lépe než já.

  OdpovědětVymazat
 14. http://www.lidovky.cz/strujce-kontroverzni-reformy-policie-laube-z-stb-na-generala-policie-12o-/zpravy-domov.aspx?c=A160619_115838_ln_domov_sij#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ln_lidovky&utm_content=main

  OdpovědětVymazat
 15. 9:59
  Vcelku inteligentní příspěvek. Podle sebe soudím tebe. Ach jo...

  OdpovědětVymazat
 16. Sabina Slonková, to bývala prostitutka jaksi moderního ražení - nelezla do pelechu s kdekým a za prachy, ale jen s papaláši za informační úniky. Na tomhle perverzním modelu postavila svoji kariéru... Teď už je to jen dekonspirovaná stará hajtra, s níž nechce mít nikdo nic společného. Pro diváky seriálu "Dům z karet", nic nového pod sluncem, tam takovou čubku rovnou aktér zamorduje!

  OdpovědětVymazat
 17. V těch informacích, které nám média předkládají, se nedá vyznat. Ani NR nemá šanci... 1) Přijde mi to jako trénink pro obyvatelstvo, abychom se uměli bez skutečné znalosti věci jednoznačně postavit na tu či onu stranu. 2)Fakt je, že Chovanec je jedním z nejzřetelnějších a podle mého nejlepších našich ministrů vnitra a možná by se ho proto leckdo rád zbavil.

  OdpovědětVymazat
 18. Pani POLICAJTI,
  to si nesmite nechat libit !
  16 000 Kc mesicne je $ 167 tydne, a to neni vyplata ! T.j. urazka ! T.j. vysmech !

  Vazeny pane plukovniku Slachto !
  VEREJNE SE OMLOUVAM, ze jsem si z Vas delal srandu, kvuli tomu, ze chodite neoholen a oblecen jako mexicky bezdomovec.

  Nevedel jsem, ze policajti v Cesku maji vyluxovane penezenky. Uz tomu rozumim, proc nemate na holice.

  Pred 20 lety - zduraznuji 20 lety ! Nastupni plat policajta byl $35 000 rocne. Hasic mel o neco vice.
  Mel jsem kamarady u policie na severu, proto to vim. Jak je to zde na jihu a ted, nevim. (Florida.)

  Ale vim, ze je to vyberova a prestizni organizace. Je
  NEPOLITICKA (oni svedomite namlati vsem) a oblibena u vsech vrstev obyvatelstva.
  Kdyz policajti namlati vsem kriminalnikum, tak cenna nasich nemovitosti jde nahoru. V noci mam klid ! Oni nikdy nespi a jsou motivovani..
  Policajti maji zdarma sladkosti a kafe o pulnoci, kdyz vejdou do Convenience store, ktere je otevreno 24 hod.
  Prodavaci je radi vidi a hned je pohosti. (Videl jsem to mockrat.)
  nick honolulu


  OdpovědětVymazat
 19. Videno z dalky a s odstupem. Dve party policajtu se nemaji radi a media udelala z prdu kulicku.

  Nic se nestalo a nic se nedeje. Vzajeme obvineni plk. Slachty proti gen. Tuhemu a obracene je bezcenne, protoze je bez dukazu. (Zatim.)

  Pad Necasovi vlady na objednavku, kvuli zakazce pro Temelin, byl proti pravidlum naseho kapitalismu.

  Uvezneni pani Nagyove kvuli zenskym hloupostem, (kabelka, zarlivost, ozdoby), byla demonstrace policejini neschopnosti. Kdyz nemeli nic v rukou, tak ji nemeli zavirat do vezeni.

  Lincovani jedincu v Cesku medii je lumparna, ktera by mela prestat. Je to terorizovani populace a nikdo si to nezaslouzi.

  Ujistuji kazdeho z vas, ze ani pro Ameriku, ani pro Rusko, nebo Cinu, NEJSTE zatim duleziti.

  Vy vidite sebe jako dulezite centrum sveta, ktery se na vas diva.
  Diva, ale udivene pro vasi sebedulezitost.
  Zatim nejste jazyckem, ktery vychyli vahu.
  Az budete, tak vas budu informovat.

  President Zeman, Merkerova, Orban, Nigel Farage, pani Le Pen - to jsou svetem ostre sledovane evropske osobnosti.

  Cameron, Hollande jsou osobnosti druhorade.
  Premier Sobotka je viden jako schopny butler/komornik a
  muj oblibeny plk. Slachta jako zahadna a zabavna neznamost.

  Rad chodim cist na Novou Republiku.
  Casto se hodne zasmeji ! Potom prejdu na americke diskuze a divim se odkud jsem se to vratil.

  Jeste jednu vetu.
  Panove, to je uplne normalni, ze tam, kde je hodne lidi - ve stejne firme, nebo organizaci, prichazi ke srazce povah a je napeti.
  Plukovniku ! Zaradte se k utvaru ! Ukrizovan na Staraku za utok na sveho generala budete pozdej, nepredlozite-li dukazy.
  Armadni pucflek
  honolulu
  (Moje uniforma byla hezci nez vase ! Ale pochcali mi ji opice v Africe.)  OdpovědětVymazat