Reklama

.

.

čtvrtek 23. června 2016

Proud utečenců je obrovský. Není bydlení a práce, na pohotovosti čekáte 12 hodin. Zastánci EU lžou - píše krajanka z Británie

23. 6. 2016 Parlamentní listy

Dnes se rozhodne, jestli jeden z nejvýznamnějších členů Evropské unie – Velká Británie – v tomto společenství setrvá, anebo mu dá navždy vale. K otázce Brexitu se už v mnoha médiích vyslovovali významní politici, známí komentátoři i analytici. ParlamentníListy.cz ale tentokrát oslovily naši krajanku původem z Nového Jičína Šárku Nurdin. Dozvěděli jsme se tak například, že velkým tématem při rozhodování je migrační krize. Uprchlíci totiž enormně zatížili britské veřejné služby. „Lidé si stěžují na nedostatek míst ve školách, v některých regionech jich schází až 50 tisíc. Zvyšují se čekací doby u lékařů, na pohotovosti je to někdy až 12 hodin bez ohledu na charakter zranění. Jsou problémy získat bydlení a také práci,“ uvádí rodačka z Moravy.
Jaká panuje z vašeho pohledu právě dnes atmosféra ve Velké Británii? Chce více lidí z Evropské unie vystoupit, anebo je tomu naopak, jak to vy sama cítíte?

„Atmosféra, která právě teď u nás v Británii panuje, je hodně vzrušená. Prakticky na každého velmi doléhají vážnost a důležitost referenda. Politici, kteří po celou dobu kampaně nešetřili výhrůžkami a děsivými scénáři, vytvořili určitý tlak, což bude mít vliv na konečné rozhodování. Sama jsem překvapená z toho, že existují stále jedinci, kteří nevědí, jak budou hlasovat. Odvolávají se na nejasné informace, nedostatečná fakta a mluví o tom, že nedostali ani žádné záruky, ať už zvolí IN anebo OUT. Tito lidé se nakonec budou řídit jen svým instinktem, takže to bude v každém případě překvapení.

Výzkumy veřejného mínění zveřejněné v novinách nemají až takový význam, protože každý se zaměřuje na jinou část populace, a mohou se tedy lišit. Je zajímavé, že se Sun přiklonil na stranu Brexitu, protože vždy platil za konzervativní noviny a jakéhosi posluhovače premiéra Camerona. Každopádně v tento okamžik se zdá, že síly jsou vyrovnané. Jestli bude dnešek Dnem nezávislosti, jak řekl bývalý primátor Londýna Boris Johnson, anebo bude potvrzením, že jsme silnější s EU, se ukáže právě dnes.

Má velký vliv na rozhodování Britů u široké veřejnosti vražda poslankyně Jo Coxové? A jak si to lidé ve Velké Británii vlastně vysvětlují?

Vražda Jo Coxové byl hrůzný čin, který se stal v tu nejnevhodnější dobu. Nelze, než ho odsoudit, avšak zároveň nelze říct, že měl čistě politický motiv. Kořeny této tragédie můžeme hledat v nedostatečné psychiatrické péči, ve které útočník byl už téměř 20 let. Vědělo se o jeho psychickém stavu, vědělo se, že se zajímal o výrobu zbraní. Taktéž se mohla zajistit i policejní ochrana Jo Coxové. Veřejné mítinky, zvláště tak vyhrocené, nesou vždy určité riziko. Navíc už před třemi měsíci dostávala Jo výhružné e-maily. Domnívám se, že agresor Tommy Mair nešel útočit přímo na ni, obětí se mohl stát kdokoliv jiný, který se akce zúčastnil.

Připouštím, že určité procento lidí může být tím ovlivněno. Britové se budou ale spíše rozhodovat podle svých osobních zájmů. Tedy podle toho, jaký by to mohlo mít konkrétní dopad na jejich rodinu či podnikání.
  
Jaké jsou ty hlavní argumenty běžných Britů pro vystoupení z EU? Co jim nejvíce vadí?

Hlavní důvody pro vystoupení z Unie jsou poměrně specifické. Lidé chtějí zpět svoji osobitou britskou identitu. A chtějí také především získat kontrolu nad počtem imigrantů proudících na ostrovy. Není mnoho těch, kteří vystupují razantně proti imigraci, jen je třeba mít pod kontrolou počet lidí přicházejících do země. Ta čísla momentálně převyšují veškeré předpovědi, což uznala i vláda. S nekontrolovaným přílivem utečenců do země se může zvýšit riziko infiltrace lidmi, kteří přicházejí s extremistickými úmysly. Velký počet takových nových obyvatel vytváří i tlak na veškeré služby. Lidé si stěžují na nedostatek míst ve školách, v některých regionech jich schází až 50 tisíc. Zvyšují se čekací doby u lékařů, minimální lhůta je týden, na pohotovosti někdy až 12 hodin bez ohledu na charakter zranění. Jsou problémy získat bydlení a také práci.

Existují také témata, která zůstala nezodpovězená vládou oběma táborům. Hodně se hovořilo o tom, kolik liber denně odchází na účet EU a kolik se dostává zpátky. Ta čísla se lišila ve velkém měřítku, avšak z průzkumu naší The Office for National Statistic vyplývá, že deficit mezi výdaji a příjmy se od začátku roku 2016 zvýšil a nyní to dělá 23,9 miliardy liber.

Další ožehavé téma pro IN kampaň bylo přijetí Turecka do eurozóny. Premiér David Cameron utěšoval, že se to nestane, jelikož Turecko musí splnit 35 podmínek k přijetí a od roku 1997 splnilo pouze jednu. V posledních týdnech ovšem vyšlo najevo, že  EU už nyní posílá peníze na přípravu a „hladké“ přijetí Turecka do EU a také slibuje, že jejich občanům bude uděleno vízum ještě před přijetím do společenství. Ani veto jednotlivých zemí v tomto případě nepomůže…

Které pádné argumenty naopak zaznívají pro to, aby Anglie v Evropské unii zůstala?

To jsou zejména – ekonomická stabilita, zajištění pracovních příležitostí, udržení některých průmyslových odvětví a setrvání v jednotném trhu. Také se zdůrazňuje, že pokud Británie bude volit OUT, ztratí „židli u stolu“ a nebude mít možnost podílet se na rozhodování v rámci Evropy. Politici hovoří o kroku do neznáma, o nestabilitě, o propadu ekonomiky. Dále o úbytku financí ve státním rozpočtu a nižším počtu obchodních příležitostí. V podstatě slyšíme velká slova opakující se v každém monologu jednotlivých politiků, kteří si přejí setrvání v Evropské unii.
Musím také bohužel konstatovat, že jsme byli svědky mnoha nefér obvinění na adresu lidí přiklánějících se k Brexitu. Často se používala slova jako rasismus, xenofobie a bylo jim vyčítáno, že podněcují nesnášenlivost, rozšiřují lži a děsí veřejnost.
Oběťmi takových verbálních útoků byli zejména politici Nigel Farage, Boris Johnson, Michael Gove. Ustáli ale všechny invektivy s hlavou vzhůru, protože nestavějí na kampani svou kariéru. Snaží se jen ukázat negativa vedení tzv. superstátu a jeho nevýhody pro nás v každodenním životě i pro britskou ekonomiku a právo.

Podle některých českých politiků mají v této souvislosti běžným Britům dost vadit i přistěhovalci z Východu (Poláci, Slováci, Češi atp.), kteří tam prý mají často pobírat jen sociální dávky. Je to pravda, nebo jde o nepodložené fámy? 

Zvláště zaměstnanci si často zanadávají na konkurenci lidí přicházejících z Východu, říkají, že jim berou práci. Avšak zaměstnavatelé si je velmi chválí, protože je to pro ně jednak levnější pracovní síla a jsou navíc pracovití, důslední, dochvilní a nestěžují si. Češi, Poláci a Slováci jsou také oblíbení pro svůj přátelský přístup k lidem.

Jaká vládla vůbec atmosféra v britských domácnostech a na ulici?

Pořádalo se nespočet místních setkání, mítinků a debat v médiích. V podstatě se nehovoří o ničem jiném. Debaty jsou dost vyostřené. Lidé si stojí za svým OUT nebo za svým IN a těžko přijímají jiné názory. Je to osobní přesvědčení každého člověka a bohužel občas vídám, že odlišný názor má vliv na vztahy mezi lidmi, dokonce i na vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.

Píše se o tom v britských médiích, jaký názor zastává královská rodina? Anglická královna prý pronesla větu, že by chtěla znát důvody, proč v EU setrvávat. Je to vůbec pravda?

Královna vedla konverzaci při soukromé večeři s přáteli a skutečně se zeptala, zdali by jí mohli říct alespoň tři důvody, proč setrvat v EU. V její přítomnosti se často vedou podobné rozhovory, avšak ona nenaznačuje svoje osobní názory ani preference. Královna zůstává politicky neutrální a veřejně se k politickým záležitostem nevyjadřuje. Jestliže se dozvíme, že pronesla nějaký politicky laděný výrok, většinou je už mnohokrát účelově překroucený. V tomto případě se rozhodl její mluvčí celou věc nekomentovat.

(...... celý rozhovor zde)

12 komentářů :

 1. O výsledku referenda jestli Velká Británie má nebo nemá vystoupit z EU je dávno rozhodnuto. Výsledek bude, že Velká Británie setrvá v EU. Celé referendum je jenom komedie pro lidi, která má potvrdit demokratické principy západní Evropy. Dopadne to podobně jako volby prezidenta v Rakousku, kde všichni volili kandidáta který byl proti migraci a přijímaní uprchlíků a nakonec zvítězil Američany podporovaný zastánce bezbřehého přijímání uprchlíků do Evropy. Američani potřebují sjednocenou Evropu pro připravovaný vojenský útok na Rusko, který dlouhodobě připravují a podle požadavků Američanů referendům i dopadne! Británie bude poslušně plnit příkazy z USA a bude součástí Evropy, která ponese hlavní tíhu vojenského střetu s Ruskem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejdříve nenažrané USA potřebuje rozkrást celistvou, hloupu EU, pomocí TTIP.Až se dostatečně agresívní NATO seskupí a masívně obklíčí ruské hranice, nastane armagedon.USA je v krachu a svou ekonomickou a poziční bilanci hegemona, řeší situaci pouze válkami.Ussácký protektorátní jenerál BEN HODGES má již jasno.USA, NATO a EU na věčné časy do prvního ozáření!

   Vymazat
  2. Dobre si to napisal. JA BY SOM TO NENAPISAL LEPSIE REFEREDUM UZ MALO VITAZA ESTE KED SA LUDIA NEDOSTALI K URNAM. usa SI ICH pekne podrzi nic sa nebude trhat

   Vymazat
 2. Kdyby Velká Británie vystoupila z EU, pomohla by tak všem státům Evropy, protože úředníci v Bruselu by už nebyli tak všemocní. Na toázku zda by Velké Britanii bylo hůř kdyby vystoupila, je možné jednoduše odpovědět praktickým příladem: Švýcarsko není a nikdy nebude členem EU a žije se jim náramně dobře. Dalším příkladem je Norsko, které bez EU jenom vzkvétá. Ale souhlasím s názorem, že ve věci referenda jde jenom o komedii a v podstatě bylo dávno rozhodnuto: Není důležíté jak kdo hlasuje, ale kdo sčítá hlasy a hlasy budou sčítat lidé pod kontrolou USA ambasady...

  OdpovědětVymazat
 3. Ten kdo zastřelil nastrčeného vraha prezidenta Kenedyho, byl těžce nemocen a jeho vraždou byly zametené poslední stopy, které mohly vést k odhalení, kdo provedl jednu z nejbrutálnějších vražd na hlavu USA. Totiž ti co to organizovali, nenechali nic náhodě a bylo jim jasné, že Osvald se nemůže dostat k soudu, kde by hodně faktů, že atentát byl připravený a provedený z nejvyšších mocenských kruhů USA, vyšlo najevo. Vražda poslankyně Jo Coxové spadá přesně do kategorie, kdy jako vše, je náhoda, ale náhoda to není. Kdyby to provedl nějaký odstřelovač, bylo by to skoro jasné. Že to udělal duševně nemocný člověk ukazuje na to, že duševně nemocný člověk je dobře manipulovatelný a někdo ho dobře použil. Prospělo to těm, kdo hlásají, že Velká Británie nesmí vystoupit z EU, což samo o sobě je velice podezřelé a ukazuje to na skutečnost, že tato vražda nebyla náhodná.

  OdpovědětVymazat
 4. Děkuji Vám pane Dvořáku za použití slov "krajanka a rodačka z Moravy". Takto si představuji "Novou republiku", protože jsme z jednoho kraje, ale necítíme se všichni býti jedné národnosti.

  OdpovědětVymazat
 5. EU by bylo lépe bez Velké Británie. Ta nikdy nehájila zájmy EU . Legalizovalainvazi do Iráku (2003), byla aktivní ve všech konfliktech které mají za následek masovou emigraci do Evropy ( Irák, Afgánistán, Libye, Sýrie)

  Nikdy nepřijme měnu eur, není v Schengenu, nepoužívá jednotky SI( kg, m, km , ale libry, palce, míle ) , jezdí po druhé straně silnice - prostě v ničem se Evropě nechce přiblížit. nedávno Cameron vydíral EU ve snaze vylepšit podmínky Británie v EU a toto je nové vydírání.
  Pro Británii by bylo odchod z EU mnohem horší než pro EU , význam Londýnské City ( která zajišťuje 10% HDP VB by klesl ve prospěch ECB ), Skotsko by patrně chtělo v EU získat ( ve vodách Skotska v Severním moři leží 90% zásob ropy) a není vyloučeno že automobilky Japonska ( Honda, Toyota) by odešly do zemí s nižšími nároky na mzdy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím proč Vám vadí takové maličkosti jako libra a ne kg etc. Je vidět, že Vám vadí jinakost, takže nevím jak to je s Vaší xenofobií? Já za sebe bych byla nejraději, kdyby se začala EU urychleně rozpadat a státy si opět uvědomovaly svoji identitu, chránily své občany a nenechaly si poroučet od jiných než od svého lidu. Z historie je známo, že velké celky, které drží pohromadě vždy silou a ne idejemi nikdy nepřežijí dlouhodobě. Nebo Vám taky vadí, že v některých státech USA mají trest smrti a jinde ne? A že je to hodně podstatná věc, když jde prakticky o život. o tom nepíšete ani slovo.
   Sims.

   Vymazat
 6. Něco bych napsal,jenže ten starej prostatik maže jak laciná děvka za dvě pětky na hajzlu.Dvořákovic vůl je placenej pablb,kterej nesnese když má někdo jiný názor,takto se diskutovalo před rokem 89.

  OdpovědětVymazat
 7. Žijeme s rodinou v Británii a kdybysme měli právo o tom hlasovat, hlaovali bysme pro BREXIT a to proto, že Británie do EU nepatří. Protože než aby bylo Bruselem schválené, že občané států z bývalehého východního bloku jsou občané druhé kategorie, tak to ať raději jdou. Hanebné schválení Cameronových výmyslů vládou ČR, potažmo Sralbotkou, že naše děti mohou jíst jen jednou za dva dny, kdežto ty Britské potřebují jíst každý den, je opravdu ostuda. A je to na koupel ve Vltavě. Vláda, která nedokáže hájit své občany je k....(lidský exkrement na pět).

  OdpovědětVymazat
 8. Za mlada jsem jezdil do Londyna z jizni Afriky a pozdej z Ameriky za zabavou... Londyn bylo fain mesto. Bylo tam veselo s hodnotnou zabavou i kdyz v anglickych restauracich vse chutnalo jako prevarene zeli s papundeklem.

  Dnes mi Londyn pripada jako NAIROBI a stoji to tam uz uplne za kakanec.
  Myslim si, ze v pripade UK se nevrati zpet, ke sve identite, tak se stane smetistem Evropy, coz udela velkou radost Boerum v JAR, (a me take.)

  Jediny Anglican, ktery ma vysokou inteligenci je Nigel Farage. Ti ostatni nestoji za zamysleni.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 9. To má EU za buzeraci: pomazánkové máslo, úsporné žárovky, rovné okurky ... a hlavně za migranty.

  OdpovědětVymazat