Reklama

.

.

pátek 24. června 2016

Ruský doping a naše pokrytectví


Pavel Letko 
24. 6. 2016  E-republika
Chceme-li trestat Rusko, trestáme je zároveň i za naše hříchy. Neblahou praxi dopingu a vlády mamonu rozšiřujeme o pěstování mezinárodního nepřátelství. Taková degradace olympijské myšlenky tu tedy opravdu ještě nebyla.
 


Rozhodnutím Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) potvrzené Mezinárodním olympijským výborem (MOV) nesmějí ruští atleti na nadcházející olympijské hry v Riu. Jde o kolektivní trest a rozvinutí ekonomických sankcí i do oblasti sportu? Na první pohled to opravdu vypadá na především politické rozhodnutí, a do jisté míry jím nepochybně je. Kdyby totiž šlo o dopující systém v USA, nepochybně by se nikdo z MOV ani IAAF ničeho takového neodvážil. Vystavil by se totiž riziku ztráty občanství své země. Jinak by se totiž jeho původní vlast ocitla v nebezpečí importu demokracie a čistého sportu z USA na křídlech dronů, neviditelných bombardérů, chytrých humanitárních bomb a dalších technických vymožeností nejzápadnější, nejčistší a nejdemokratičtější demokracie. Takový tlak by pochopitelně každý sportovní funkcionář nevydržel a raději by se držel osvědčených postupů individuální odpovědnosti sportovců místo kolektivních trestů celým státům. Na druhou stranu, pokud se to netýká zrovna USA a Izraele, podobný kolektivní osud by mohl potkat většinu členských zemí IAAF.

Pokrytecká civilizace

Nejde tu totiž primárně o politiku, ale o pokrytectví naší západní civilizace. Kdyby nebylo insiderů a zrádců celého pokryteckého (anti)dopingového systému, nebyla by ani mezinárodní aféra. Ostatně ani ti insideři by nestačili, hlavní protagonistka Julie Stěpanovová ohlásila rozšíření dopingu v Rusku (ovšem až poté, co byla sama usvědčena) již dříve a bez nějaké zvláštní pozornosti. Jenže pak se toho chopila německá televize ARD. Nakonec však nebyly rozhodující jen důkazy, které se svým mužem obstarala, ale také to, že v pasti se ocitli i vysocí funkcionáři nejen ruské, ale i světové atletické a protidopingové asociace. Podívejte se na dvojí metr oficiální tabulky antidopingových testů WADA.Postup je vlastně vždy stejný. Usvědčené hříšníky je třeba co nejpřísněji potrestat, skandalizovat a pokud možno doživotně vyloučit ze „slušné“ společnosti. Onu „slušnou“ společnost ovšem představují velmi často hříšníci ještě horší nebo stejní, avšak mají tu kliku, že zrovna nejsou usvědčeni.

Vyhoďme je z kola ven

Takové nechutné pokrytecké divadlo vidíme nejen ve sportu, ale i v politice. Mega-zloději dávali v našem parlamentu ruce pryč od „prohnilého“ Ratha, státní zástupce Jirát připomínal svým projevem prokurátory let padesátých. Tehdy lidské kreatury soudily „zrádce lidu“. Patent na takové pokrytectví ovšem nemají jen soudci, prokurátoři či funkcionáři „komunističtí“, ale je vlastní podvodníkům všeho druhu. Podvodníků nikoliv ve smyslu trestně právním, nýbrž v obelhávání vlastního svědomí. Smutnou zkušeností je, že naše společnost právě takové tvory s hroší kůží deleguje do čela spolků, politických stran, asociací, federací a dalších skupin všeho druhu. Jak jde o peníze, svědomí jde stranou. Postižen tedy bývá i tzv. neziskový sektor, kde, jak by se zdálo, již z názvu sice teoreticky nejde o zisk, ve výsledku však jde o prachy tak jako vždy „až v první řadě“.

Příčiny

Neřešitelný rozpor, kdy jde ve sportu a ve vrcholovém zvlášť především o peníze a o politický vliv. Proti tomu stojí ideály, kterými se sport honosí. Tato kombinace plodí nevyhnutelně pokrytectví. Nemůžeme mít totiž obojí. Na prvním místě nemůže sedět zároveň mamon a politika, a zároveň svědomí, spravedlnost, pravda či další pozitivní ideály. Pokud má jít ve sportu o zušlechťování těla a ducha, nemůže být zároveň součástí tohoto procesu miliardový byznys spojený se studenou válkou. Podobně je tomu s politikou a dalšími oblastmi života. Je-li osou a hlavním ukazatelem našeho úspěchu rostoucí HDP vyjádřené v korunách, nemůžeme čekat nějakou spravedlnost, pravdu nebo dokonce lásku. Vysoký růst HDP nám může přinést rychlejší auta, tady alespoň některým. Nemůže nám však přinést pokoj v naší duši. Sportovní či ekonomické výhry mohou být sice zajímavé, ale nikoliv uzdravující. Naše společnost je založena na podvodu, a proto jsem obzvláště znechucen podobnými odsudky, které vyjádřila IAAF i MOV.

Každý hájí svou židli a dobré bydlo

Místo toho, aby usilovali o navrácení sportu ke svému původnímu ušlechtilému poslání, pokrytecky odsuzují druhé, jen aby sami mohli dále sedět na velmi dobře placené židli. Nyní dokonce plivli paušálně na všechny sportovce Ruska, místo toho, aby si nejdříve zametli před svým zaneřáděným bafuňářským prahem. Konají tak to, co je vlastní celé naší západní civilizaci. Přezíravý postoj k „těm druhým“, absence elementární pokory, empatie a sebereflexe. Jen tak můžeme vylučovat sportovce Ruska za doping, přestože dopingové skandály sportovců z jiných zemí nepolevují úplně stejně. Jenom tak můžeme humanitárně bombardovat a rozvracet celé země, plkat o individuální odpovědnosti a kolektivně vyhlazovat celé Fallúdže a Gazy.

Naše společnost je založena na podvodu hlásaných ideálů a žité reality, která je s těmito ideály v naprostém rozporu. A tak vrcholový sport dávno nepěstuje harmonii těla a duše, stejně jako politika nespravuje věci veřejné, věci „polis“ pro blaho obecné, nýbrž je nástrojem seberealizace a blaha především vlastního. Chceme-li trestat Rusko, trestáme jej zároveň i za hříchy naše. Neblahou praxi dopingu a vlády mamonu rozšiřujeme o pěstování mezinárodního nepřátelství. Taková degradace olympijské myšlenky tu tedy opravdu ještě nebyla.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!

Související články:

16 komentářů :

 1. Známá skutečnost je: "Připomeňme si dříve uvedené číslo 880 usvědčených dopujících lehkých atletů. Z nich bylo 97 Rusů a 82 Američanů." Tady to vypadá, že ne jenom Rusko by mělo dostat zákaz startu svých atletů na OH v Brazílii. V článku bylo hodně řečeno, ale doplnil bych skutečnost, že pokud Američtí atleti nejsou odhalení ve větší míře, je to ze dvou důvodů. Ten první je, že chemické laboratoře v USA jsou na vyšší úrovni a tedy to, co dopují Američtí atleti nelze jenom tak odhalit. Ten druhý je, že Američani mají v dopingových, atletických, svazových komisích, své lidi, kteří uhlídají, že trestání budou jenom Rusové a Američani jsou jako lilie. Mohl bych přidat ještě třetí důvod a to že USA do přípravy svých gladiátorů může dát víc peněz než kterákoliv jiná země, ale to již souvisí s těmi předcházejícími dvěma body. Je tedy nabíledni, že zánikem amaterského sportu a příchodem obrovských peněz do tohoto odvětví lidské činnosti už o sport v podstatě nejde. O co tedy jde? Jde o soutěž chemiků, politiků, propagandistů, bafuňářů, funkcionářů. Tedy cele řady státních mafiozních skupin a sprotovec je až na posledním místě. Jinými slovy: Vyloučení Ruska z OH v Brazílii je výsledkem cílené politiky USA, protože kdyby to v USA mysleli upřímně, museli by začít u sebe, což neudělají.

  OdpovědětVymazat
 2. Ruské sportovce to bude mrzet, ale když se nad tím člověk zamyslí, ve skutečnosti je nemusí mrzet vůbec nic. Proč? Na OH v Riu se bude podvádět.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono se již podvádět začalo a to pořádným kalibrem.

   Olympijská idea je MRTVÁ, jedeme dál, za peníze cokoliv

   Vymazat
 3. Potrestání každého dopujícího sportovce zákazem činnosti je jistě správné, ale vyloučit z olympiády všechny sportovce určité země je mimo jakékoli chápání práva a spravedlnosti, ale i zrůdné. Je to jen důsledek amerického protiruského světového tažení, ze kterého budou více medailemi profitovat američtí sportovci, kteří ale za to také nemohou.

  OdpovědětVymazat
 4. Pro mě LOH skončily, aniž vlastně začaly. Diváci by je prostě měli bojkotovat!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Drzá nabídka pro ruské sportovce: vystupovat pod neutrální vlajkou a jako hymnu slyšet Ovčáci čtveráci, protože antiruská demagogie dosáhla stavu, kdy jen slyšet ruskou hymnu je flustrující. Poprvé se nebudu na politické OH dívat.

   Vymazat
 5. 16:21 ty nejsi divák,protože jistě přeješ rusku,takže nejsi Čech a už vůbec sportovec,když máš rád doping tak si šňupni kokain a drž hubu,ty atlete

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bože, vy jste ale velký blb. Co to tu melete za hovadiny?

   Vymazat
 6. 19.49 Kdo dnes nedopuje, nemá na olympijáde co dĕlat, protože jinak nemá šanci na úspĕch. Zvítĕzí ti s tím nejvymakanĕjším dopingem. Jsem Čech a taky OH nijak ,,žrát" nebudu. A Rusko je mi šumák, i když budou jedinou zemí, jejíž atleti nebudou na OH dopovat.

  OdpovědětVymazat
 7. 20:27 máte pravdu,možná blb,jenže to přiznám ale ti atleti RF a anonymní na NR se k tomu nemají říci nahlas,anobrž říci,že doping je v rusku povolený

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milý anonymní, nemáte pravdu. Doping je bohužel v každé zemi a proto řešit zvlášť Rusko, to dělá jen totální hňup. A to že jste sprostý a hloupý a anonymní je bohužel fakt. Hezký večer

   Vymazat
 8. Dle mého soudu by měly být OH v Brazílii zrušeny kvůli akutnímu zdravotnímu riziku ohrožující celou lidskou populaci. Když jeli cyklisté Závod míru v údajně zamořeném Kyjevě, žvaníme o tom dodnes jako o neodpovědnosti. Tohle je mnohem horší.

  OdpovědětVymazat
 9. Takže na tom vlastně budou Ruští sportovci dobře ostatní si přivezou mimo medailí i něco(nikdo neví co)navíc,ale oni budou alespoň zdraví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zase se protiRuské sankce obrátí proti jejich stvořiteli,

   Rusi by si měli udělat paralelní OH, třeba Asijské.

   Založili konkurenční světovou banku (BRICS), otevřeli konkurenční ropnou burzu za Ruble (SPIMEX), svět se stává stále více paralelní, proč ne paralelní OH. Již chybí jen roztrhnout zeměkouli vedví.

   Vymazat
 10. Dopingová aféra je jen další kartou vhozenou do hry protiruské histerie. Vše jde jak na drátkách jak předválečném Německu. Nepřítel byl stvořen a teď je jen třeba systematicky klást jednu vrstvu svinstva na druhou až konečně vy hlavy dubové pochopíte, že je třeba preventivně a samozřejmě zcela humanitárně spálit Rusy v jaderném žáru. Jen je v té střední Evropě ještě moc pamětníků. Sakra! Co s nimi?

  OdpovědětVymazat
 11. Doufám , že Rusové udělají v Moskvě OH pro slušné lidi !!

  OdpovědětVymazat