Reklama

.

.

pátek 24. června 2016

Šílenství (kolem) dopingu

Jiří Jírovec
23. 6. 2016
Doping lze definovat jako použití "nepovolených" chemických látek za účelem zvýšení výkonnosti lidského organismu.
Odpověď na otázku, proč proti němu bojovat je většinou podávána ve formé jednoduchých hesel: Doping je zločin a jako takový je podporován zločineckými (čti nejlépe komunistickými) režimy. A jde o zdraví a životy sportovců.


Doping ale nespočívá v tom, že si bláhový sportovec koupí nějaké bobule přes internet. V pozadí je velmi rozsáhlý výzkum, který musí někdo zaplatit. Stojí za ním i existenční zájmy "realizačních týmů", všech zúčastněných výzkumníků a v neposlední řadě i sportovců samých.

"Kdosi" studuje vliv různých látek (léků i jiných legálních substancí) na lidský organismus (rychlost léčení svalových zranění, získání potřebné svalové hmoty, psychologii sportovce atd).

Doping je prodatelný, pokud přichází se zárukou, že rychlost odbourávání drog a jejich produktů je dostatečně známá a lze tedy dávkování přizpůsobit tak, aby je nebylo možné detekovat v dané době dostupnými analytickými metodami.

O čem se nemluví
Nemluví se o tom, že jde o komplexní vztah poptávky a nabídky. Prostě kšeft na druhou.

Nemluví o tom, kolik lidských životů doping ohrožuje a kolik boj proti němu stojí.

Trocha statistiky
Počet obětí dopingu je, vzhledem ke ztrátám životů v jiných oblastech života, naprosto zanedbatelný.

Pomiňme války. V USA připraví střelné zbraně ročně na 30,000 lidí ročně. Z toho je asi 10,000 sebevražd a zbytek nehody a násilí. A zákonodárci nehnou prstem.

Tento zdroj (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_doping_cases_in_athletics) uvádí kolem 880 potrestaných případů dopingu v lehké atletice.

Z toho se 228 positivních nálezů stalo před rokem 2000. Celkem 125%) z těchto potrestaných atletů zemřelo. V průměru se dožili 57 let. Tohoto věku se nedožije 10% Američanů. (https://en.wikipedia.org/wiki/Life_table).

Největší zastoupení mezi dvanáctkou zemřelých mají USA a Švédsko (po 3) a Rusko (2). Zajímavé je, že kromě Ruska nejsou zastoupeny jiné státy východního bloku, ani NDR.

Připomeňme si, že při "pokořování" osmitisícovek již zahynulo 28 Čechů a Slováků.

O zdraví sportovců nejde
Ve špičkovém sportu jde o peníze. Jde o zisk majitelů klubů, o lukrativní televisní smlouvy, o vytahování peněz z kapes daňových poplatníků prostřednictvím financování stadiónů a úpravou podnikání pro sportovní kluby.

Je zapotřebí přitáhnout diváka tím, že se mu dodá vzrušení - většinou způsobem, který zdraví sportovce přímo ohrožuje.

V profesionálním hokeji existují tak zvaní bitkaři, tedy hráči, kteří jsou najímáni, aby ve správně načasovaném okamžiku "shodili rukavice" a rozpoutali řež s nenáviděným protivníkem.

Autor tohoto textu byl svědkem bitky v utkání NHL Ottawa vs. Philadelphia (hra i výsledek byly slovy klasika: nuda nuda, šeď šed). Domácí prohrávali 1:4 a tak bylo zapotřebí dát divákům "dárek" na cestu na parkoviště. Tak došlo, minutu před koncem, k vzájemnému mlácení holými pěstmi to hlav dvou bitkařů.

Nemá to nic společného se sportem. Jde to kriminální rozhodnutí majitelů klubů, kteří pod hlavičkou exklusivity sportu povolují brutalitu, která je jinak ve společnosti trestána.

Majitelé klubů NHL dlouho odmítali nést odpovědnost za pracovní úrazy svých zaměstnanců. Jde zejména o otřesy mozku spojené s těžkými psychickými poruchami, často končícími sebevraždami.

Bývalí hráči se s NHL soudí, protože zisky byly nadřazeny zdraví hráčů. (http://www.tsn.ca/nhl-alumni-association-sent-former-player-email-to-nhl-about-concussion-lawsuit-1.461816)

Proti zdraví sportovců jsou přímo namířena boxersko-zápasnická střetnutí v klecích nebo požadavek zrušit přilby, před nějakou dobou povinně zavedeny v amatérském boxu.
Box jako šermování pažemi? Dejte pokoj… divák chce vidět krev a destrukci.

Proti zdraví lyžařů jsou namířeny výmysly zvané skikross, které dávají na trať 4 závodníky najednou. Totéž lze říct o vytyčování co nejtěžších sjezdových tratí, kde každý pád hrozí těžkým zmrzačením.

Nadměrná snaha zdraví aktérů skutečně chránit, může vést k likvidaci sportu samého. Z Formule 1 se postupem času stala nudná záležitost. Okruhy mají únikové zóny a případné kolize většinou končí bez zranění jezdců.

V USA jsou nesmírně populární automobilové závody na oválech, protože ty slibují spektakulární kolize. Ne snad, že by divák chtěl vidět na trati pohřební vůz, ale co jiného než možné kolize ho drží několik hodin u oválu nebo u obrazovky.

Stejné platí pro automobilové soutěže, kde stromy a jiné pevné překážky vedou k těžkým haváriím a často k zabití jezdců nebo spolujezdců.

Zemřel v okamžiku, kdy dělal, co ho bavilo
Toto klišé používají novináři a pozůstalí. Jistě, u havárií automobilů jde o zlomek sekundy: bang-bang a je po všem.

Horolezec, který vypadne z jištění nebo parašutista, jemuž se neotevře padák těžko během těch posledních sekund myslí na to, že zrovna dělá, co ho baví.

Chemie lidského těla
Velmi obecně řečeno, lidské tělo není víc než soubor chemických reakcí a rovnováh. Jeho narušení má důsledky známé jako nemoc a v krajním případě smrt.

Snaha ovlivnit chemii lidského těla se datuje od dob šamanů, babek kořenářek a distributorů placeba zvaného víra: "věř a vůle tvá tě uzdraví".

Moderní doba přinesla obrovský rozvoj farmaceutického průmyslu a s ním jistou organizovanost vývoje nových léků a jejich schvalování pro humánní medicinu.

Úprava chemie lidského těla nevyžaduje jen přísun různých chemikálií. Může zahrnovat i trénink v nadmořských výškách nebo spaní ve stanech s uměle sníženou hladinou kyslíku. Může jít o úpravu tréninkových plánů, kontrolu příjmu potravin a tekutin nebo fyzio- a psychoterapii.

Neexistuje absolutně žádný důvod, proč by sportovci neměli mít právo používat jakékoli léky schválené pro humánní medicinu. Odvolávat se na ohledy na zdraví sportovců je absolutně pokrytecké.

Sport prý musí být čistý se stejnými podmínkami pro všechny
Čistotu ve sportu, odvozenou od amatérismu, prosazoval Američan Avery Brundage, předseda Mezinárodního olympijského výboru v letech 1952-72. Sport nesměl být znečistěn penězi.

Brundage tedy bránil amatérismus, zejména ten, jenž byl k nalezení na amerických universitách. Tam měli sportovci, a stále mají sportovní stipendia.

V bývalém Československu měli například někteří sportovci nárok na refundaci až 100% mzdy ve svém fiktivním zaměstnání. Zcela kuriózně existoval trest prací, kdy toto procento mohlo být sníženo.

Peníze přinesly dobré živobytí absolutním špičkám, ale rozhodně nepřinesly stejné podmínky pro všechny.

Například v tenisu si 200 hráčka na světě si ročně vydělá na výhrách míň než policistka na malém městě. Taková hráčka si nemůže dovolit tým spolupracovníků, ani nákladná léčení na špičkových klinikách. Tak jaképak stejné podmínky.

Sport jako podnikání
S přílivem peněz do sportu se ze špičkových sportovců stali podnikatelé. Vkládají do podnikání svůj talent, tělesné i psychické dispozice a vše ostatní, co cesta nahoru vyžaduje. Tedy i vlastní zdraví.

Ti nejlepší mají svoje právníky, lékaře, trenéry i marketing. Optimalizují zisky, investují a vyhýbají se placení daní jako jiní podnikatelé.

Sport a politika
Sport má národní (kdo neskáče není Čech !) i mezinárodní rozměr. Proto se tak usilovně počítají medaile, přestože oficiální pořadí národů neexistuje.

Tragedií pro sport jsou politici, kteří drží a otevírají kasu tam, kde kyne naděje na medaile. Trochou peněžního cukru se snaží vyždímat z těl sportovců maximum, aby pak mohli říkat, že úspěchy jsou výsledkem jejich prozíravé politiky.

Z úspěchů se pak žije dlouhá léta. Viz například vítězství Kanady v hokejové sérii nad Ruskem (1972) české Nagano nebo Panenkova penalta na mistrovství Evropy. Vše se omílá kolem dokola, přestože jde o statisticky náhodné výsledky a výkony.

Připomeňme si dříve uvedené číslo 880 usvědčených dopujících lehkých atletů. Z nich bylo 97 Rusů a 82 Američanů. Nabízí se otázka, proč se nikdy neobjevily požadavky, aby ze sportovních soutěží byli vyloučeni sportovci USA.

Spekulace na závěr
Během několika let dojde k totální změně sportu. Zaniknou velkolepé akce typu OH, protože je jednotlivé státy odmítnou financovat.

Pro zánik World Anti-Doping Agency (WADA) bude stačit jediný průlomový výrok soudu, určující, že nikdo nemá právo zasahovat do podnikání a zakazovat sportovcům používání léků schválných pro humánní medicinu.

Sport se změní i díky tomu, že dávno přestal být pro mladé lidi z bohatých zemí finančně a fyzicky přitažlivý. Dovoz gladiátorů z chudších zemí postupně vytlačí zlenivělé bělochy ze hry.

Pro zánik různých sportovních asociací bude stačit, když se najdou investoři, kteří sportovcům zaručí vyšší výhry než mají teď.

Jack Kramer, to předvedl v roce 1963. Přetáhl tehdejší špičkové tenisové amatéry (Lavera, Gonzalese, Rosewalla , Hoada a další) do své profesionální skupiny (říkalo se tomu tenisový cirkus). Po pěti letech přestal amatérský tenis existovat.

28 komentářů :

 1. Selský rozum mi říká, že boj proti dopingu je proto, aby na startovní čáře neměli "atleti" centimetr široké zornice, pěnu u úst a tep 220.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z článku: "Připomeňme si dříve uvedené číslo 880 usvědčených dopujících lehkých atletů. Z nich bylo 97 Rusů a 82 Američanů." Tady to vypadá, že ne jenom Rusko by mělo dostat zákaz startu svých atletů na OH v Brazílii. V článku bylo hodně řečeno, ale doplnil bych skutečnost, že pokud Američtí atleti nejsou odhalení ve větší míře, je to ze dvou důvodů. Ten první je, že chemické laboratoře v USA jsou na vyšší úrovni a tedy to, co dopují Američtí atleti nelze jenom tak odhalit. Ten druhý je, že Američani mají v dopingových, atletických, svazových komisích, své lidi, kteří uhlídají, že trestání budou jenom Rusové a Američani jsou jako lilie. Mohl bych přidat ještě třetí důvod a to že USA do přípravy svých gladiátorů může dát víc peněz než kterákoliv jiná země, ale to již souvisí s těmi předcházejícími dvěma body. Je tedy nabíledni, že zánikem amaterského sportu a příchodem obrovských peněz do tohoto odvětví lidské činnosti už o sport v podstatě nejde. O co tedy jde? Jde o soutěž chemiků, politiků, propagandistů, bafuňářů, funkcionářů. Tedy cele řady státních mafiozních skupin a sprotovec je až na posledním místě. Jinými slovy: Vyloučení Ruska z OH v Brazílii je výsledkem cílené politiky USA, protože kdyby to v USA mysleli upřímně, museli by začít u sebe a to oni neudělají protože co? Jde o velké peníze, o velkou propagandu, prostě o samou špínu.

   Vymazat
  2. Přesně. Zbývá dodat leda : "AMEN"

   Děda 2

   Vymazat
 2. "Celkem 125% z těchto potrestaných atletů zemřelo." - To je (alespoň pro mě) dost znepokojující poznatek. Na to byla použitá nějaká nová matematická věta?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V textu vypadla mi bohužel závorka: Celkem 12 (5%) z těchto potrestaných atletů zemřelo.

   Vymazat
 3. Před útokem Chazarů na Rusko je třeba použít všech prostředků, aby se lidé v Evropě nedivili, proč jejich děti umírají ve válce s Ruskem. Je někdo, kdo tomu nerozumí?

  OdpovědětVymazat
 4. Není důležité vyhrát, ale prostřílet se.

  https://www.youtube.com/watch?v=VVrsGHs2MCk

  OdpovědětVymazat
 5. Obhajovat doping nelze, principielně, a když se zrovna Rusko, které se v posledních dvou letech stalo na politické scéně otloukánkem, dopustilo vážných provinění proti dopingové politice a KULTUŘE!, tak to neznamená, že se pro hezké ruské oči bude z této kultury a politiky slevovat. Ruské organizace mající na starost dopingové kontroly byly mezinárodními sportovními organizacemi shledány a nazvány - skrz naskrz prohnilé - ale asi je to málo, protože ruskému otloukánku se přeci všechno musí odpustit. Nemusí. Vzpamatujte se a začněte být spravedliví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z článku: "Připomeňme si dříve uvedené číslo 880 usvědčených dopujících lehkých atletů. Z nich bylo 97 Rusů a 82 Američanů." Tady to vypadá, že ne jenom Rusko by mělo dostat zákaz startu svých atletů na OH v Brazílii. V článku bylo hodně řečeno, ale doplnil bych skutečnost, že pokud Američtí atleti nejsou odhalení ve větší míře, je to ze dvou důvodů. Ten první je, že chemické laboratoře v USA jsou na vyšší úrovni a tedy to co dopují Američtí atleti nelze jenom tak odhalit. Ten druhý je, že Američani mají v dopingových, atletických, svazových komisích, své lidi, kteří uhlídají, že trestání budou jenom Rusové a Američani jsou jako lilie. Mohl bych přidat ještě třetí důvod a to ře USA do přípravy svých gladiátorů může dát víc peněz než kterákoliv jiná země, ale to již souvisí s těmi předcházejícími dvěma body. Je tedy nabíledni, že zánikem amaterského sportu a příchodem obrovských peněz do tohoto dovětví lidské činnosti už o sport v podstatě nejde. O co tedy jde? Jde o soutěž chemiků, politiků, propagandistů, bafuňářů, funkcionářů. Tedy cele řady státních mafiozních skupin a sprotovec je až na posledním místě. Jinými slovy: Vyloučení Ruska je výsledkem cílené politiky USA, protože kdyby to v USA mysleli upřímně, museli by začít u sebe a to oni neudělají protože co? Jde o velké peníze, o velkou propagandu, prostě o samou špínu.

   Vymazat
 6. Sport přestal být sportem, postupně sestál špinavou politikou, což je koncentrovaná ekonomika, jen honba za zisky, třeba přes mrtvoly, kolik je dopujících Američanů a kolik je dopujících Rusů? .... Proč nejsou vyloučeny všechny státy, jejichž sportovci dopovali? kšeft na sportu založený by se zhroutil ...

  OdpovědětVymazat
 7. Olympijský výbor rozhodl, že Výsledky Ruských národních dopingových testů mají NULOVOU vypovídací hodnotu. Spolehlivost NULA.

  Nesebralo to úsměv z tváře ani Putinovi, ani Peskovovi, ani ministru sportu, ani Isinbajevové ... všichni jsou v pohodě a nikdo za nic nemůže. Za všechno může zlý Olympijský výbor, který uvěřil fotografiím, videím, emailům a dalším důkazům, které z Ruského "fair-play" udělaly ubohou frašku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A proto zaútočíme na říši zla a začneme humanitárním bombardováním.

   Vymazat
 8. Budeme podvádět, a když nás načapou, budeme říkat, že ostatní také podvádějí. Gratuluji! Rozbili jste kasíno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ruští atleti budou jediní, kteři na olympiádĕ nebudou používat doping.!

   Vymazat
 9. SERU NA TENHLE POSRANEJ SERVER Z BUZERANTAMA, CO TU MAŽOU PŘÍSPĚVKY.

  OdpovědětVymazat
 10. TY BUZERANTE ZASRANEJ CO TU MAŽEŠ!!! DI SI SEŽRAT SVOJE HOVNO !!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsi chorý, doporučuji studenou sprchu a nejméně jeden den klid na lůžku bez mobilu a PC.
   Volič - Vilč

   Vymazat
 11. dnes soudruzi z pražské kavárny dostali echo, že měsíc trvající nepřetržitá propagandistická akce Brexit skončila pro ně fiaskem a tak od půl páté melou je a jen o další programově řízené akci. Akci doping.

  OdpovědětVymazat
 12. Mimo téma:
  B R E X I T zvítězil.
  Teď bude doufám na řadě ta lavina rozpadu.

  A později můžeme začít sjednocovat Evropu znovu. Pokud nebude mezitím sjednocena rovnoměrnou vrstvou radioaktivního popela. Coby výdobytku současné EU, přesněji NATO.
  Děda.

  OdpovědětVymazat
 13. Tak co vy bando rudohnědých idiotů?
  Omluvíte se za ty vaše debilní žvásty, že referendum bude zfalšované, je o výsledku dávno rozhodnuto a je to jen divadlo pro lidi?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No a není to divadlo pro lidi? Jak by asi poctivé referendum dopadlo u nás v ČR? Nebylo by Evropanům lépe, kdyby jim nevládlo USA přes Bruselké nastrčené figury, kterých je velké množství a zabývají se zakřivením banánu, zelenosti jablka. V Evropě si my Češi musíme uvědomit jedno: Západní země v Evropě nás nikdy neuznají, jako sobě rovné. Pro ně budeme vždy jenom ti druhořadí. Můžeme si za to sami, protože volíme do vlády lidí, kteří nehájí naše zájmy, ale zájmy západních zemí. Důkaz? Zahraniční podnikatelé neplatí žádné daně, zisky si odvádějí a zdaňují u sebe na západě. O těchto podmínákách si náš podnikatel může jenom zdát a proto jsme tam, kde jsme. Další důkaz? Naše firma Barum vyráběla všechny rozměry a druhy pneumatik ve špičkové kvalitě a měla světovou úroveň. Otázka je, proč nedostala stejné podmínky, jako Korejská firma na pneumatiky, která s velkým halasem přijde vyrábět k nám pneumatiky a dostane veškerou infrastruktůru zadarmo, daňové prázdniny na mnoho let, kvalifikovanou pracovní sílu, na zaučení které nedala ani haléř? Svoje firmy jsme zlidkvidovali a cizí firmy, které nás odírají, podporujeme? Koho tedy naší politici reprezentují? Ať žije Check exit!!!

   Vymazat
  2. to 6:49
   Je zajímavé, že jakákoliv zpráva (negativní i pozitivní)způsobuje určitým diskutérům (schválně nepíši lidem, protože je mezi lidi počítat nelze)záchvaty zuřivosti, plné úrážek.Věřím, že i oni se jednou dočkají svého osobního "brexitu" a vypadnou ze společenství slušných, normálních lidí.

   Vymazat
  3. 7:39

   Nejsem vůbec zuřivý. Jen se směji vám, konspiračním idiotům, kterak vám vůbec nic a nikdy nevychází. A vy si z toho nikdy nevezmete žádné poučení, nikdy se nechytnete za nos, nikdy se za vaše předešlé bláboly nestydíte, nikdy se za ně neomluvíte. A hned začnete vymýšlet další a další, ještě hloupější. Prostě dokonalí idioti.

   Vymazat
  4. A ty ses omluvil za to,že ses vyskytnul ty prasečí a věčně zlitej dobytku z impotenta Havla!!!!!

   Vymazat
 14. Po 2 dekádách velmi negativních zpráv a událostí - (kromě Zemanova vítězství nad idiotem Schar....) máme konečně průlom v globální politice .... (Vlastně tady byl v dubnu v Číně průlom se zlatem...)

  To co říkám je KONEC EU - KONEC FAŠISTICKÉ ORGANIZACE - POČÁTEK PÁDU NACISTŮ -

  .....A TO JE BREXIT .....

  Cameron skončí na ulici .... zaprvé .... za druhé bude čistka imigrantů ve VB jakou nikdo dosud neviděl ....

  VB - bude asi stále v NATO ale za to Německo vycouvá, krok za krokem z NATO ... po pádu EU bude pád NATO ....

  Pak měnová reforma do zlata a SVOBODA národům dobré vůle, což je špatná zpráva pro nacisty - rasisty sionisty

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby bylo vše tak jednoduché-to by byl ráj !

   Vymazat
  2. Tak sláva, Vlastík v tom má jasno.
   p

   Vymazat
 15. Vím ,že nic nevím???????!!!!
  V.J.Horák

  OdpovědětVymazat