Reklama

.

.

středa 29. června 2016

Skandál? Parlamentní listy zase přehánějí…Ivan David
Parlamentní listy dnes přinesly zprávu: „Skandál v církvi. Aktivní gay údajně fakticky řídí nejznámější český řád a prodává nekale řádový majetek. Jde i o restituce. Řeší to i ve Vatikánu a toto nám řekl Duka.“ Zde. Vidím v tom snahu zveličovat, „dělat z komára velblouda“ a hledat hnidy na Církvi svaté. Parlamentními listy nafouknutá kauza není ničím, co by mohlo v kontextu historie katolické církve překvapit. Že se do významných funkcí dostávají darebáci, to je přece běžná věc i v organizacích s relativně demokratickou kontrolou, tím spíše může takový jev nastat v přísně hierarchické organizaci bez demokratické kontroly. Věřící přece církevní funkcionáře nevolí.

Má nás snad v podmínkách katolické církve ohromit „nekalé hospodaření“ s majetkem movitým a nemovitým? To snad ne. To je přece něco, čím je církev proslulá po staletí.

Jako údajně šokující tedy snad zbývá jen homosexuální orientace vedoucího představitele řádu. Mně osobně tento fakt pohoršuje ze všeho nejméně, přesněji řečeno nepohoršuje vůbec. Partner představeného řádu je dospělý a jejich vztah je jistě dobrovolný. To se nedá říci o zástupech katolických kněží, kteří dlouhodobě zneužívali malé chlapce (tím nezlehčuji zneužívání nedospělých dívek).
 Věřím, že se naučíte říkat "Promiňte" v 63 jazycích.

Parlamentní listy přehánějí. Co je na této nepatrné epizodě v dějinách katolické církve „skandálního“, když její praxe je po staletí v obrovském měřítku daleko skandálnější. Jestli je kardinál Duka rozhořčen, pokládám to za pokrytectví, které je osobnostní výbavou nutnou pro uplatnění ve vyšší církevní hierarchii.

15 komentářů :

 1. Tak, tak. "Jakejpak škandál". Měli jsme u nás faráře, který proslul hláškou: "nedívejte se na to co dělám, ale poslouchejte co kážu". Kradl jak straka, lhal a podváděl, a i ta ženská se mu nějak neošklivila. Plzeňského biskupa Radkovského, který byl spíše vnímán pozitivně, a uznáván, nahradil zasloužilý restitučník a huba nanažraná Holub. Takže žádný stres ani vzrůšo, že. Všechno jde správnou cestou. J.B.

  OdpovědětVymazat
 2. Jednou jim to znovu vezmeme. Nebylo to jejich, nebude to jejich. Pavel P.

  OdpovědětVymazat
 3. Jsou to jenom lidé. To jenom slabomyslní jedinci v nich vidí, nebo alespoň vidět chtějí, nadpozemskou autoritu. Zástupce boha na zemi.
  A teď by neměli věřící číst dále. Víte kdy vznikla první víra v nějakého boha? Když se poprvé setkal hlupák s vych..caným.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vladimíre, máte pravdu. Víra je individuální vztah a má ji každý z nás. Kolektivní vyznávání je na bázi Vaši poslední věty. I ve Starém zákoně je "dobře" popsáno, který rod Izraelitů si dokázal zabezpečit bezpracné žití pomocí "obětních darů, desátků". Nic z toho ale není "Bohu libé"!

   Vymazat
 4. Mezi vírou a náboženstvím je diametrální rozdíl. A některá náboženství nejsou vůbec náboženstvím, ale zvrácenou ideologií, která nemá v Evropě co dělat.

  OdpovědětVymazat
 5. Když jeden kněz, Pater Beno, za 1. republiky při kázání řekl, že není spravedlivé, když papež vlastní paláce, jejichž místnostmi ani za celý rok neprojde, a zde jsou tak chudé rodiny věřících, že musejí bydlet v jedné místnosti, i několik rodin najednou, tak mu církev zakázala veřejně kázat a zavřela ho do cely kláštera. Jenom proto, že říkal pravdu. Chudobní věřící na venkově, udřené babičky a dědečci, mu tehdy přezdívali "svatý muž".
  "Znovu vám říkám: Spíš projde velbloud uchem jehly, než vejde bohatý do Božího království."
  (Matoušovo evangelium 19,24)
  Pomocí církevních "restitucí" zřejmě vyvíjejí nanovelbloudy, jinak si to počínání, kterým popírají učení Bible, nedovedu vysvětlit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podobně resp. hůř dopadl Mistr Jan Hus. Ze všeho jen vyplývá, že církvi nejde o pravdu boží, ale jen o vlastní mamon a klídek na práci s "ovečkami".
   Sims.

   Vymazat
  2. Dominik Duka, primas český, kardinál?
   ten dokázal slibovat pozůstalým nebožtíků, že ten "jejich šel přímo do nebe", tedy pokud ten , kde byl řádným přispěvatelem- nosil peníze na diecézi v H.K., kde vykonával funkci biskupa.
   Peníze rozhodují, to církev katolická ví a v praxi realizuje. Duka je toho důkazem.

   Vymazat
  3. Dukův názor na masového vraha Srbů, Židů Ante Paveliče, jak jej projevil v Č.rozhlase loni při výročí 600 let upálení Mistra Jana Husa a nedávné jeho znevažování Haškova pomyslného -literárního Josefa Švejka svědčí, rovněž projevenou prostř. Č. rozhlasu tom, že Dukova realita je mimo.
   Jó, penězům a... moci, těm rozumí.

   Vymazat
 6. Nikomu by nevadilo, že jsou to gayové třeba všichni, ale neměli by proti nim oficiálně tak silně brojit, takhle to vypadá, že se jim nedá věřit. A když se jim nedá věřit v jedné věci, tak co ty další? Papež něco nesměle kníkl a ticho po pěšině. Až oficiálně církev prohlásí, že gayové jsou synové Krista, tak pak se na to jistě nebude poukazovat. Takhle to je jenom jako když nějaký komunista za totality prohlásil, že by měly být volby z více stran, tak taky se to nebralo tak, že jako teďka už se nesmí komunistům veřejně vyčítat, že jsou nedemokratičtí.

  OdpovědětVymazat
 7. Článek v PL obsahuje zajímavější informaci než tu, že je jakýsi církevní šizuňk gay. Důležitější je to, že Vatikán má právo, či přímo povinnost schvalovat kšefty s církevním majetkem, pokud jde o víc než 40 miliónů korun. To je jde proti tvrzení, které se objevilo kolem restitucí, že Vatikán nemá s českým církevním majetkem nic společného.

  OdpovědětVymazat
 8. Tzv. církev "svatá" je odpudivá totalitní organizace, plná sexuálních deviantů, lhářů a podvodníků, jediným jejím cílem je nahromadit majetek od svých oveček, kterým vymývají kebule.

  OdpovědětVymazat
 9. Imanuel Kant napsal: "...dvě věci mě naplňují úžasem, hvězdné nebe nad hlavou a mravní zákon ve mně....vidím je před sebou a spojuji je bezprostředně s vědomím své jsoucnosti".
  Netřeba potměšilých a pokryteckých prostředníků, kteří káží vodu a pijí víno.
  "Znovu vám říkám: Spíš projde velbloud uchem jehly, než vejde bohatý do Božího království."
  (Matoušovo evangelium 19,24)

  OdpovědětVymazat
 10. Po staletí prokletá církev a její pomahači, ničitelé rodů Českých, jenž ve znaku mají mrtvolu člověka.*

  OdpovědětVymazat