Reklama

.

.

pátek 3. června 2016

Tankový boj ve městě aneb co dokáže modernizovaný T-72


Michail Ryčagov
3. 6. 2016 Eurasia24


Na výstavě vojenské techniky KADEX-2016 v Kazachstánu představí Rusko výrazně zmodernizovaný tank T-72 vybavený celým komplexem prostředků pro vedení boje ve městech. Náměstek generálního ředitele společnosti Uralvagonzavod Vjačeslav Chalitov přiblížil speciální schopnosti modernizovaného tanku v rozhovoru zveřejněném na webu televizní stanice Zvězda.

Jedním z hlavních problémů vedení boje v podmínkách městské zástavby je nedostatečná ochrana tanku před palbou z raketových protitankových zbraní. Řešením tohoto problému je vybavení tanku celým komplexem dalších prostředků ochrany.


"Na tanku je nainstalován automatizovaný optoelektronický systém vytváření kouřové clony,“ uvedl Chalitov. Tento systém zabezpečuje indikaci a vytvoření ochranné kouřové clony v případě hrozícího použití protivníkových protitankových prostředků.

Web televizního kanálu Zvězda již v dubnu zveřejnil informaci o takových systémech. V současné době se podobné systémy využívají v komplexech aktivní ochrany obrněné techniky. Jde např. o systém Štora (Roleta), který ruší naváděcí systémy řízených střel v oblasti infračerveného pásma. Elektronické snímače systému Štora automaticky identifikují zdroj vyzařování řízené rakety a v okamžiku příletu rakety vytvoří zdánlivý cíl ve stometrové vzdálenosti od skutečného tanku nebo obrněného vozidla. Současně se v mžiku vytvoří dýmová a aerosolová clona, na kterou střela reaguje – a zasažení cíle je tak znemožněno.

Součástí doplňkového komplexu ochrany je dále modulárně uspořádaný systém dynamické ochrany, konkrétně modul dynamické ochrany instalovaný nad kryty pásů a modul chránící tankovou věž.

A další součástí komplexu je mřížová ochrana instalovaná také nad kryty pásů v oblasti motorového prostoru, v zadní části tanku a částečně i věže,“ pokračoval Chalitov.

Navíc je na tanku nainstalována rušička RP-377, chránící tank před střelami naváděnými radiosignály.

Jde vlastně o speciální (vysílací) antény blokující svým vyzařováním radiové signály nepřítele v širokém frekvenčním rozsahu. Chrání tank před všemi výbušnými prostředky řízenými rádiovým signálem, a to včetně min,“ uvedl představitel Uralvagonzavodu.

T-72 se stává silnějším

Výrazná modernizace T-72 nespočívá jen v jeho vybavení doplňkovými prostředky ochrany. Tank dostane také modernizovaný kanon 2A46-M, nově umožňující i střelbu raketami, automatické nabíjení a zbraňový stabilizátor s elektromechanickým pohonem zamíření na cíl.

Tank vybavujeme také moderním systémem řízení palby, jehož součástí je zaměřovač Sosna-U,“ doplnil Chalitov. Termozaměřovač Sosna-U byl vyvinut konstruktéry běloruského závodu Peleng, ale po dohodě je vyráběn ve Volgogradském opticko-mechanickém závodě.

Uvedený zaměřovač patří k nejlepším ve své třídě a již dávno na sebe upozornil na nejrůznějších tankových cvičeních. Je vybaven laserovým dálkoměrem a je schopen odhalit a zaměřit objekty velikosti tanku na vzdálenost 5 km.

Mimo to jsme zajistili ochranu protiletadlového kulometu. Teď je umístěn v uzavřené pancéřové věžičce instalované v místě poklopu velitele tanku. Velitel tak může střílet z pancéřované kabinky, což snižuje pravděpodobnost jeho zasažení v porovnání se střelbou, kterou dřív vedl ve stoje z nekrytého otevřeného poklopu.“

Dále Chalitov uvedl, že pro boj ve městech je na tanku nainstalováno zařízení k odstraňování závalů a barikád: „Tank opatřujeme radlicí, která umožňuje vytváření průchodů barikádami a závaly. Radlice navíc umožňuje, aby si tank sám vyhrabal okop.

Uralvagonzavod řešil také otázku modernizace a zlepšení parametrů mobility stroje. V současnosti je do tanku instalován motor V922S2 o výkonu 1000 HP s automatickou převodovkou. Tyto úpravy již nejsou úplnou novinkou – byly vyzkoušeny při modernizaci tanků T-90S.

Pásy tanku mají rovnoběžný „dezén“ – to umožňuje opatřit je v případě potřeby speciálními „návleky“ pro jízdu po asfaltu.

Podle vyjádření odborníků může být tank zajímavou možností pro všechny státy, které ho mají ve výzbroji. „Jednáme o tom, že u starých tanků, které tyto státy mají, provedeme jejich generální opravu a modernizaci tak, abychom docílili potřebné úrovně jejich schopností s ohledem na zkušenosti získané v průběhu bojů v Sýrii,“ přiblížil průběh jednání Chalitov.

Současné ozbrojené střety často probíhají v podmínkách husté městské zástavby. I v Sýrii probíhají velmi často boje o obce a střediska městského typu. Ruský tank je po modernizaci velmi dobře adaptován a chráněn právě pro podmínky bojů v takových podmínkách, odborníci proto předpokládají, že na zbrojním trhu bude žádaným artiklem.

Je však třeba upozornit, že efektivní použití tanků v podmínkách bojů ve městech je podmíněno mj. zařazením tanků do útočného oddílu, jehož součástí jsou také motostřelecké jednotky a ženisté.

Významnou pomoc v průběhu bojů ve městech může tankům poskytnout také obrněné vozidlo Terminator-2, určené pro podporu tanků. Tento stroj už také dokázal vyděsit americký tisk. Před nedávnem americký časopis The National Interest zveřejnil článek, ve kterém uvedl, že podobnou techniku nemá Západ k dispozici.

Závěrem je tedy možno uvést, že pod jednotným velením je skupina tanků T-72 modernizovaných Uralvagonzavodem, s podporou pásových obrněných vozidel Terminator a útočného motostřeleckého oddílu, schopna „vyčistit“ od nepřítele jakoukoli část města a výrazně posílit efektivitu bojových operací.


Zdroj: tvzvezda.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.cz

20 komentářů :

 1. Proti EMP (elektromagnetický puls) imunní není. Je to stále jen šaškárna.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bla, bla, bla... dle čeho to usuzuješ, "fachmane"?!

   Vymazat
  2. priko
   EMP zbraně jsou v plenkách. Do použitelnosti na bojišti mají daleko, pokud teda je zdroj nepovažuješ jaderný výbuch

   secundo
   celej tank je jedna velká faradayova klec. Myslím, že proti tomu bude odolnej už od "přírody"
   J.

   Vymazat
 2. Připadá mě podivné, když čtu takové informace jako, že ten Terminator nemá západ k dispozici. Při zbrojení USSA ve výši přes 600 miliard ročně a při zbrojení Rusů ve výši něco přes 100 miliard, by člověk předpokládal, že by se mělo v podobných případech stále psát - tento systém nemá Rusko /samozřejmě/ k dispozici. Toto uvádím ne z důvodů, že bych fandil Američanům, ale že je zde jakási podivná nepochopitelná diskrepance.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Žádná diskrepance v tom není - jedni pracují pro vlast, druzí pro zisk. Jak prosté.

   Vymazat
  2. 20:28

   Jasně ty fanatický rusácký idiote

   http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/rusko-kosmodrom/r~84ef855e19b511e6b597002590604f2e/

   Jak někdo může být tak blbej a zaměňovat svoje bludy o rajské krajině zvané Rusko, kde se nekrade a všichni pracují s plným nsazením zdarma pro svou vlast, za realitu???

   Vymazat
  3. Chujmere prvoku,jsi zdařilá parodie na ussackou prdel....jdi si dodělat zvláštní školu a přestaň blbě pindat!!!!

   Vymazat
  4. Je to nedostatek konkurence. Dva soupeřící bloky, bylo pro zdraví obou bloků lepší. Pokud není konkurence nastává monopol a s ním vše dovolování. Nač vyvíjet lepší zbraně proti komu. Rusko bylo rozpadlé a teroristi, to jsou prodloužené ruce tajných služeb států, které slouží tomu, aby byl kšeft pro vojensko průmyslový komplex a mohlo se krást ještě více (jako například plán dodávat kradenou ropu od ISIL do Evropy a vydávat ji za břidlicovou ropu). Jenže vše dovolování je možné jenom dočasně, než se spotřebují zdroje.

   Teď už to USA nemohou dohonit a jejich krach je neodvratný. Kádry a schopní lide vznikají od dětství výchovou a vzděláním, to se snadno nedožene, většina mladých Američanů, kteří se v policejním státě cítí utlačení, touží po Evropě.

   Vymazat
  5. Musíte si uvědomit, že kladivo do amerického vojenského náklaďáku přijde Pentagon na 25 dolarů. V ruské armádě takové kladivo pořídí za čtyři dolary. Pak vám ty vojenské rozpočty obou států vyjdou trošičku jinak. Nebo si porovnejte plat amerického důstojníka a důstojníka ruské armády. Je to obdobné jako u těch kladiv.

   Vymazat
  6. Žádná diskrepance (nevím, proč nepoužíváte české výrazy) v tom není, když si uvědomíte, že Američané mají dvakrát početnější armádu než Rusko, udržují ve světě 750 základen, oproti osmi ruským, a např. výroba jedné stíhačky je šestkrát dražší než podobné stíhačky ruské. Americkému vojenskoprůmyslovému komplexu jde hlavně o to, aby vysál co nejvíce z rozpočtu USA, kdežto Rusko si podobné plýtvání umí více pohlídat. Mimojiné i proto jsou také USA zadluženy částkou téměř 19 000 000 000 dolarů.

   Vymazat
  7. Bude tam asi maličká chyba v nulách. 19 miliard je prkotina.

   Vymazat
  8. Jedná se o 19 000 000 000 000 (bilionů) dolarů.

   Vymazat
 3. Chce to uranové střelivo.
  Když můžou Amíci, proč ne Rusové?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. rusové jej mají taky. Jedny s wolframovým jádrem a druhý s uranem.
   J

   Vymazat
 4. Oni chcou Rusaci dobyvat nejaka mesta? Uz vidim, jak za radostneho kviceni soudruhu z NR opet strili do fasady Narodniho muzea.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Palmere,Vy dobytku,to už máte zase záchvat?Co žpak Vám ošetřující lékař nenařídil ve 20.00hod. uklidňující klystýr?

   Vymazat
  2. 21:11 je čistý hňup. Prosím nereagovat. Hrozí nákaza hlouposti a špatného vychování.

   Vymazat
 5. O tom by mohl přednášet na Universitě obrany Kalousek.
  To je jediný odborník na T-72. A mohl by i přednášet o tom, jak utratit desítky miliard za přestavbu těchto tanků a nepřestavit nic.

  OdpovědětVymazat
 6. Blbost,žádný tank na světě nedokáže ve městě bojovat bez podpory pěchoty. Tvzvezda.ru Eurasia24.cz zase lakujou blbum mozky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a proto tam píšou že v jednotce musí bojovat aj ženisté a motostřelci ty jelimane

   Vymazat