Reklama

.

.

čtvrtek 9. června 2016

Tereza Spencerová o posledních událostech na Ukrajině


9. 6. 2016    zdroj Parlamentní listy (vybrána jen otázka týkající se Ukrajiny)

Už dlouho se chystám sepsat zase větší souhrn ukrajinského dění, ale vždy se naskytne buď něco nosnějšího, nebo se na Ukrajině stane něco nového, co staví situaci na hlavu…A přiznám se, že se do toho nijak nenutím i proto, že zájem o dění na Ukrajině – čistě z pohledu čtenosti – hodně prudce upadá. A co že se tam tedy stalo v poslední době? Zkusme namátkou pár střípků: OSN vyčetla Kyjevu, že mučí lidi ve velkém; Německo s Francií dál marně nutí Kyjev, aby plnil minské dohody; příští týden má jít Kyjevem LGBT průvod, přijet má i náměstek ministra zahraničí z USA, ale policie připouští, že její příslušníci pochod hlídat nechtějí a Pravý sektor tvrdí, že žádný pochod „úchyláků“ ani nedopustí; dnes už poslankyně Naďa Savčenková v parlamentu nejprve podpoří jednání o ústavních změnách týkajících se justice, pak se sama hlasování zdrží a druhý den přijatý návrh zákona zablokuje, a to v době, kdy USA už „vítaly ukrajinské reformy“; Ukrajina už znovu chce po Rusku zemní plyn, ale nárokuje si to, že si sama určí cenu, za jakou ho bude kupovat, a navíc z peněz od Světové banky, protože vlastní už dávno žádné nemá; bezvízový styk s EU byl sice jedním z hlavních „mávátek“ na Majdanu, ale EU ho neustále odkládá a odkládá a odkládá, takže jsou lidi zklamanější a zklamanější a tím pádem zklamanější i z Porošenka, který to měl zařídit, ale místo toho se ocitl v Panama Papers… Víza mimochodem Ukrajinci nedostávají ani na to, aby mohli jet do Francie fandit svým fotbalistům, nejspíš proto, že beztak už každý osmý Ukrajinec žije v cizině. Ceny za plyn a elektřinu se znovu zdvojnásobují, na trh míří předražené léky ze Západu, Izrael si stěžuje, že se budou konat oslavy k uctění památky antisemitského masového vraha Petljury… Když k tomu ukrajinský Apostrof konstatuje, že by země potřebovala pevnou ruku a jako příklad uvádí čečenského Kadyrova, tak už musí být asi opravdu „husto“.

To mi jen zrovna vyskočilo v paměti. Jednotícím mottem by mohlo být něco jako „svrab, bída a neštovice“. Nebo „demokratická“ Ukrajina, která je už Západu víceméně ukradená, protože ji nepovažuje za stát pro lidi, ale jen za nástroj nátlaku proti Rusku…

11 komentářů :

 1. Jen by mně zajímalo, kdy těm hloupým Ukrajincům dojde, že byli jen užitečnými idioty USA, které zorganizovaly puč a dosadily si do vlády svoje lidi, které je vysávají jako štěnice. No a ten Krym zůstane navždy ruský a v Sevastopolu nebude nikdy americká námořní základna, takže amíci už na ně z vysoka kašlou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jako to těžko dochází u nás našim lidem, budou s tím mít problém i Ukrajinci.
   Podobně jako my, byli i oni nadšeni, že konečně snad to půjde k lepšímu a teď by si měli připadat jako totální trubky. To chce těžký vnitřní přerod a to chvíli trvá. Ale stane se to.
   Jenomže vzhledem k velikosti průseru by to tam mohlo být o něco rychlejší než u nás.
   I když všechno to rozkradené, tak jako u nás, už budou těžko dostávat zpět.
   Museli by na u¨to jít tvrdě. Vrahy věšet, zloděje zavírat a nakradené odebírat. A pak někdy snad i u nás.

   Vymazat
  2. A kdy dojde většině Čechů, že hrají roli užitečných idiotů? V systému, který si rád dává přívlastek "demokratický", žiji již 26 roků. A stále víc jsem přesvědčený, že jde o něco, co vlastně vůbec neexistuje. Vezmu to popořadě. Kolik lidí má tu čest znát dobře vrcholové politiky? Jenom bezvýznamná hrstka. Ti zbylí se musejí spolehnout pouze na informace z médií. A tady jsme u druhého bodu problému. Většina médií je komerční. Jakmile je něco soukromého, podřizuje se to více méně vůli vlastníka. Potom můžeme silně pochybovat, že např. Babiš, velký podnikatel a miliardář, bude vytvářet prostor a podmínky v jeho médiích např. pro komunisty. Jakkoliv s touto ideou nemusejí někteří lidé souhlasit, patří do do politického spektra, které, pokud chceme mluvit o skutečné demokracii, musí zabírat od extrémní levice, po extrémní pravici. A je jenom na vládnoucích stranách, aby svým jednáním nezavdávali voličům důvod k volbě zástupců extremistům z jedné, nebo druhé strany politického spektra. Zákazy jednoho, nebo druhého, nejsou rozhodně znakem skutečné demokracie. Tak že když to shrnu, většina voličů je krutě manipulována médii a značná část už ani volit nechodí. Pravděpodobně kvůli z pocitu frustrace, že ať volí, koho volí, situace je stále horší.

   Vymazat
  3. Až tak jednoduché to nebude, že soukromé je špatné. Poslechněte si někdy veřejnoprávní Radiožurnál a zkuste se u toho nepoblít, to skoro nedáte.
   A naopak Prima, nechci ji malovat narůžovo - je to bulvár, ale v migrantské kauze se pokoušejí mít aspoň trochu odlišný pohled od hnusně prorežimního mainstreamu.
   Ale máte pravdu, pokoušejí se nás manipulovat, u mnoha se jim to i daří, a bude to čím dál horší, a my musíme být čím dál chytřejší. To jim nesmí vyjít.

   Vymazat
  4. Ono je to ještě složitější. Já již dlouhou dobu zastávám názor, že na novinářský průkaz by měl jeho majitel být prověřován přinejmenším stejně, jako žadatel o zbroják. Spíš ještě přísněji. Majitel zbraně zabije zpravidla jednoho člověka, v nejhorším možném případě několik lidí. Zatímco novináři zmanipulovaný dav vybije polovinu města. V extrémních případech vyvolají válku s miliony mrtvých. Pokud by jsme měli skutečně nezávislou justici, mohl by novinářský průkaz vydávat a odnímat soud. Ale ani ten u nás již nefunguje. Princip trhu umřel tehdy, když do soukromých médiích lijí peníze vlastníci ze svého podnikání a veřejnoprávní musíme platit, ať se nám líbí, nebo ne.

   Vymazat
 2. Franta z Náchoda9. června 2016 17:49

  Jo pravdivé příspěvky, ale většina na to přišla dost pozdě.

  OdpovědětVymazat
 3. Ukrajinci by museli na to jít tvrdě. Vrahy věšet, zloděje zavírat a nakradené odebírat. A to v demokracii nejde, protože kradení a zabíjení je podstata kapitalismu který se zaštiťuje demokracii.

  OdpovědětVymazat
 4. A děti nosí vrána a čáp???Ty banderovci ussacký svině jen podporují!

  OdpovědětVymazat
 5. Ukrajina přece byla Západu ukradená od samého počátku toho majdanu!!
  A od samého počátku byla jen za nástroj nátlaku proti Rusku …
  O ničem jiném ta "delikátní" mise přisprostlé Nulandové nebyla.
  Jen ta otevřená válka mezi Ukrajinou a Ruskem se jí (jaksi) nepovedla.
  A nadto, prošustrovala Krym. To jí ovšem US neoconi nikdy neodpustí.
  I ta loutková Merkelka, která vypadá, že dodnes nepochopila migrantskou válku vedenou proti její zemi, o tom Krymu bude donekonečna žvatlat a tlachat.

  OdpovědětVymazat
 6. Jediny pozitivni vysledek Obamova radeni na cele uSSa je navraceni Krymu do Ruske Federace. Vsechno ostatni co udelal vyustilo v masove vrazdeni. Vi nekdo kolik lidi ma na svedomi tenhle nositel Nobelovy ceny miru? Obavam se z v tomto ihledu mu muze konkurovat jedine Kissnge.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A odkdy je pro SS vraždění negativním výsledkem?
   1) Vždyť přece za to může Putin nebo Asad;
   2) nebo všechny oběti jsou teroristi;
   3) nebo je to rusofilní Putinem placená propaganda a číslo jsou 100x nadsazená;
   4) nebo jsou to jenom nezbytné kolarterální škody, které za krásnou budoucnost stojí.

   Nebo úplně nejlíp tohle všechno dohromady, kolaborujícím propagandistům je stejně jakákoliv logika ukradená.

   Vymazat