Reklama

.

.

středa 15. června 2016

Uprchlíci, o nichž se mlčí


Emran Feroz
15.6.2016

Na útěku či v exilu je minimálně desetina Afghánců
Pozornost světové veřejnosti je upřena hlavně k těm, kdo migrují do Evropy. Ti, komu se to daří jen uvnitř vlastních zemí, však vesměs zůstávají nepovšimnuti, píše německýalternativní zdroj.

Jako zvlášť drastický příklad uvádí Afghánistán. I ten sice spousta lidí opouští, mnohonásobně víc jich však na tu šanci nedosáhne a zoufale hledá útočiště v jiných regionech vlastní země. V rozsahu, nemajícím srovnání v celých jejích dějinách.

„Poslední zpráva Amnesty International kritizuje v tomto směru nečinnost afghánské vlády i mezinárodního společenství.“ A uvádí, že „počet vnitrozemských uprchlíků se zdvojnásobil jen za poslední tři roky“, přičemž „situace přinejmenším 1,2 miliónu z nich je katastrofální“.

Také mnohé lidskoprávní organizace se shodují, že jejich problémy jsou ještě nepoměrně vážnější než těch, kteří jsou již na cestě do Evropy. „Afghánci představují po Syřanech i nadále druhou největší uprchlickou skupinu na světě. Asi desetina afghánského obyvatelstva je na útěku či žije v exilu.“

Spousta dalších byla vyhnána z domovů jen v průběhu posledních týdnů a měsíců. „Podle OSN uprchlo před boji jen za prvé čtyři měsíce tohoto roku přes 37.000 rodin. Při průměrné velikosti rodiny, čítající sedm osob, je to asi 260.000 lidí. Souvisí to hlavně s rozšiřováním zóny válečných operací po celé zemi. Afghánská armáda a Talibánsvádějí stále prudší boje. Lidem ztěžují život i nová uskupení IS a dodnes i pravidelné nálety sil NATO. Podle Amnesty International je tak vyhnáno z domovů v průměru na tisíc lidí denně.“

„Válka v Afghánistánu probíhá hlavně ve venkovských regionech, a vyhnanci tak často míří do měst typu Kábulu, kde patří k nejchudším z chudých a žijí ve zchátralých obydlích. V těchto chýších, přibývajících den co den, panují katastrofální hygienické podmínky. Jsou tak i živnou půdou různých chorob a epidemií.“

„Situace afghánských vnitrozemských uprchlíků je zároveň ilustrací panující nerovnosti. Obrazy dětí uprchlíků, které denně žebrají poblíž pompézních vil a svatebních síní či míří za nejtěžší prací, aby i ony živily své rodiny, dnes patří i k tváři Kábulu. A zatímco mnoho zdejších lidí - stále se totiž válčí i v hlavním městě – už balí a hodlá prchnout do zahraničí, s válečnými uprchlíky z provincií se zachází jako s lidmi druhé kategorie, vystavenými diskriminaci.“

Sílící vlnu „vnitrozemských uprchlíků provází i vzestup válečných obětí. Podle OSN bylo v roce 2015 v Hindúkušizabito nebo zraněno přes 11.000 civilistů – nejvíc od roku 2009, kdy se jejich počet eviduje. Nově je k dispozici i zpráva OSN za 1. čtvrtletí 2016. Podle ní bylo jen v tomto období zaznamenáno 1.900 civilních obětí.“

OSN z toho viní hlavně Talibán a ostatní vzbouřenecká uskupení. Mají na svědomí 60% civilních obětí, třikrát víc než vládní ozbrojené síly. Od jisté doby však na civilních obětech roste i jejich podíl.

Výroční zprávy OSN, připomíná německý zdroj, přitom vyvolávají i kritiku, že řadu civilních obětí pomíjejí. Podle těch, kdo je sestavují, se sice každý případ ověřuje minimálně ze tří zdrojů. Tam, kde se v Afghánistánu válčí, však svědectví novinářů i aktivistů boje za lidská práva zpravidla chybí.

Notný díl pravdy mnohdy dluží i mediální zpravodajství. |Na to, že statistiky civilních obětí jsou často značně neúplné, upozornil nedávno i britský deník Guardian.

„Letitá válka v Afghánistánu doléhá mimořádně tvrdě právě na vnitrozemské uprchlíky. Představují nejnižší společenskou vrstvu, oscilující mezi bojovými liniemi, která je na ráně jako první. Na rozdíl od jinak situované populace, hlavně nevelkých středních vrstev a zámožných elit, si útěk do západních států dovolit nemohou. Jejich chudoba, bijící do očí, je se životem těch, kdo si užívají rozmařilého luxusu, v příkrém kontrastu. Díky vládnoucí ignoranci se na tom ovšem v blízké budoucnosti cokoli změní jen sotva.“

6 komentářů :

 1. Afganistánu přeci i naše armáda darovala mír a demokracii.
  Proč se tedy všichni Afgánci nechytnou za ruce a netančí v ulicích?
  A proč se spátky do Afganistánu nehrnou davy nadšených, prácechtivých a vzdělaných Afgánců, kteří čekali v zahraničí na tento tak šťastný, NATO darovaný , EU a USA zaplacený, šťastný okamžik?
  Nestala se někde chybička?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. v čele s "milovaným" Václavem Havlem s jeho slavným humanitárním bombardováním a dalšími hrůzami !!!!

   Vymazat
 2. Nestala. Zbrojaři shrábli zisky za výrobu zbraní zaměstnanci ve svých fabrikách, vojenští velitelé dostali metály za boje svých podřízených, politici udělali kariéry svým žvaněním o demokracii, svobodě, míru a obnově zemí, kterým se vyhnuli rozhodování o nezaměstnanosti, růstů nerovností apod., finančníci shrábli úroky za půjčky na to vše a za tisk nekrytých peněz. Pro tyto lidi se žádná chybička nevyskytla. Jedině nějaký šťoura by možná chtěl udělat chybičku z toho, že voliči toto nevidí, trpí a fakticky podporují, což ovšem z hlediska první skupiny žádná chybička není, nýbrž naopak to je dar z nebes.
  KR

  OdpovědětVymazat
 3. videla som taký obrázok - zima, dážď, ide bosá žena, na chrbte jedno decko, za ruku vlečie ďaľšie dve a vedľa nej zo 5 mladých zdravých dobre obutých aj oblečených chlapcov - s textom oni nemajú súcit s nikým, prečo by sme mali súcitiť s nimi my?

  OdpovědětVymazat
 4. Chybicka se nestala a nestane, protoze volby nic nevyresi. Koho volit ze dvou stran, kdyz volby jsou veci velkych penez prave tech co je maji. Ti si svou politiku a rozhodovani zaplati. Jednou ti a podruhe ti druzi a tak stale dokola a jeste s pompeznim divadlem, jehoz se obycejni lide ucastni. Viz ve sve dobe rimske Koloseum. Nesplnene sliby snad nikoho z verejnosti netrapi ba ani nerozciluje. Stejne neni z koho vybrat. Ti mali budou stale mali a budou povinni naslouchat velkym i kdyby zvoleni byli. Mam pocit, ze se tento stav nazyva tridni spolecnost s vysokou davkou demokracie.

  OdpovědětVymazat
 5. Napište hlavně do Ameriky, těm zrůdám, co kvůli drogám tuhle válku udržují. Z Afganistánu do Kosova, tam sedí krvavá řeznice Olbrajtová a pytlíkuje drogy, ty se posílaj do USA aby panáci jako Bushova rodina měli ještě více a více. A pitomí konzumenti ani nepřemýšlí nad tím, komu vlastně prospívají. Ať si tam Talibán udělá pořádek a my ať se do toho hlavně vůbec nesereme. Je to jejich země, kultura, zvyky, tak co tam furt ksakru dovážíme? Lidí mi je líto, aly když zdrhaj, tak jim někdo musí říct, že tady nemáme ty jejich podělaný modlitebny, báby nechoděj se šátkem na hlavě, nešukají taky chlapi kozy nebo ovce, pracujeme a nemlátíme hlavou o zem 5x denně, ženský studujou a jsou samostatný. Jenže oni přijdou a okamžitě chtějí přesně to co doma ale tady v Evropě. Takže v podstatě jejich neřešitelné problémy nám sem zatahují a tak se z toho stává ta tzv. xenofobie.

  OdpovědětVymazat