Reklama

.

.

čtvrtek 16. června 2016

Ve stínu Brexitu

Zbyněk Fiala
16.6. 2016   Vaše věc
Finanční trhy ukazují v předstihu, co se stane, pokud Británie odejde z EU. Nevypadá to vábně, indexy míří dolů. Máme víc věřit bookmakerům, podle toho, co nabízejí v sázkových kancelářích? Zatím to mají nastaveno k výsledku, že Británie zůstane.
Ať už Brexit dopadne jakkoliv, zemi změní. Už teď není rozumná debata možná. 

Když předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že Brexit může být začátkem konce evropské civilizace, nastavil laťku opravdu vysoko. Ale proti tomu vytáhl tábor zastánců odchodu argument z podobného pytle – když pro ně máme takovou cenu, ať nám to tedy zaplatí. Tahle debata – a na této úrovni – bude nepochybně pokračovat i po referendu a bude hledat další témata, která by ji přiživila.

My jsme to zažili při trhání Československa, byť bez referenda. Tím hlavním argumentem, že oddělení urychlí růst Česka, se jeho autoři historicky znemožnili. Někdejší český předstih před Slovenskem už zcela zanikl. Zmenšení domácího trhu však zvýšilo zranitelnost obou zemí a snížilo jejich vyjednávací pozici ve světě. Vlastně se nás nikdo na nic neptá, už proto, že nám nic nepatří a nikam nesměřujeme. Horizont možného rozhodování zkracuje monokulturní ekonomika automobilového průmyslu, na které se obě části někdejší federace nešťastně přeorientovaly a která nemusí být slučitelná s nastupující civilizační změnou.

V Británii teď vládnou souběžně dvě protikladné nálady. Každý den přináší zprávy o průzkumech, že Brexit je na spadnutí. Vedle toho však setrvává představa, že ve finále se to srovná a členství v EU zůstane zachováno.

Souhrn všech průzkumů, který sledují Financial Times, ukazuje mírnou převahu stoupenců Leave (odejít) nad stoupenci Remain (zůstat) v poměru 47:44. To je obrat proti začátku měsíce, kdy Remain jednoznačně vedlo. Ostatně vedlo po většinu období, odkdy to začalo být horké, tedy od září 2015. Skóre je ovlivňováno pohyby v táboře nerozhodnutých, kteří se na jaře přesouvali do tábora Remain, ale nyní se jejich prudký propad na pouhých 8 procent promítl do přírůstku tábora Leave.

Proti tomu stojí jiný index, výpočet pravděpodobnosti odchodu podle informací od bookmakerů sázkových kanceláří. Nabízené sázky ukazují na setrvání v EU, byť už ne v poměru 8:2 jak to bylo v květnu, ale jen 6:4. Není to bezvýznamný signál. V minulosti se potvrdila vysoká vypovídací hodnota peněz vložených do předpovědi politických rozhodnutí. Lze však vyslovit i předpoklad, že při vyrovnaném poměru sil sázky míří spíše do kontrariánského tábora, aby se na tom vůbec dalo něco vydělat.

Mnohem větší sázky se však odehrávají na finančním trhu, a ten naopak pluje po proudu. Obvykle zveličuje impulsy, které proud přináší, čili přestřeluje. Když se v úterý objevily hned tři dílčí průzkumy, které ukazovaly výrazný předstih Brexitu, zavládla na trzích panika. Britská libra začala oslabovat k úrovním, kde byla naposledy v 80. letech minulého století. Akciový trh se rozeběhl dolů, jak peníze hledaly útočiště ve státních dluhopisech. A když je poptávka po dluhopisech, roste jejich cena, což se dá vyjádřit také jako pokles výnosů. Výnosy těch německých klesly pod nulu. Logiku záporného výnosu hledejme v tom, že lepší je malá předvídatelná ztráta než nepředvídatelná zničující pecka z investic jinam.

Pár dní před referendem míří zraky investorů taky přes oceán. Americký Fed má nyní rozhodovat o dalším zvýšení úrokových sazeb. Na prezidentské volby se na chvíli zapomnělo, tohle je opravdu důležité. Americká ekonomika se celkem rozvíjí, nezaměstnanost je nízká, sazby jsou jen kousek nad nulou, mohly by tedy vzrůst. Kdyby do toho ani v Evropě nic nelezlo, dalo by se to přežít. Banky přímo prosí, aby už se sazby zvedly.

Ale vidíte, co dělá Brexit. Kdyby 23. června opravdu prošel a strach ochromil banky, Evropská centrální banka musí znovu vyvalit miliardy euro na kvantitativní uvolňování, aby ekonomiku rozdýchala. To postrčí sazby dolů. Fed se musí rozhodnout, jestli chce riskovat takové rozevření nůžek – s globálními dopady. Peníze se začnou uvolňovat z investic, které nevynáší, do investic, kde lezou výnosy nahoru. Proto ekonomové straší globálními důsledky Brexitu. Teď postrkuje opravdu ty nejmocnější globální páky.

Při vyrovnaném poměru sil přitom výsledek dost záleží na náhodě. Velkou neznámou představuje účast voličů v referendu. Mladí měli tendenci podpořit Remain, ale k urnám jich chodí málo. O osudu Evropy může rozhodnout i čtvrteční počasí. Bude lijavec? Vyrazí jen skalní? Tyhle sázky jsou těžší než fotbal.

17 komentářů :

 1. Kagda my buděm golosy europejskich durakov i otrokov sčitat, Britanija ostanět v savjetskoj europejskoj uniji, nado mnogo rabočich rabov. Zdrávstvujtě tovaryšči, vaš Bronštejn-Trockij

  OdpovědětVymazat
 2. Perfektně rozehraná fraška pro plebs. Žádný Brexit se konat nebude, o tom bylo už rozhodnuto, protože “The world is governed by very different personages from what is imagined by those who are not behind the scenes.” - Benjamin Disraeli, English Statesman 1844. Což ostatně vidíme denno denně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně. Je to jen fraška. Prohnaní Britové si pouze vymíní v EU extra status, prostě zůstat svobodni ve svým rozhodování, ale pindat do řízení EU. Takovej černej kůň v pozadí se silou USA v zádech. Proto Brusel bude držet hubu a krok. A ten ostatní plebs hlavně z východu bude poslušně šlapat a makat a uklánět se tím víc, místo teho aby vztyčil hlavu a řízl do stolu třeba jako samostatná frakce V4

   Vymazat
 3. Nevěřím na Brexit - co peklo schvátí nikdy nenavrátí !!

  OdpovědětVymazat
 4. Tak nyní se vražda britské poslankyně začíná jevit ve světle posledního pokusu na zvrácení Brexitu. Když se měla otevřít zatvrzelá srdce Evropanů, tak v každé upoutávce kdekoliv byl utopený syrský chlapec. Myslím si, že to nějakou dobu fungovalo. Nyní to začíná vypadat podobně. Falešná vlajka se nyní hodně nosí.
  Sims.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Simsi napadlo mně to samé

   Vymazat
 5. Týden před Brexitem dech beroucí zvrat v průzkumech: posledních 18 anket (!) provedených mezi 8-15.6 dalo celkový průměr +2.7% převahy stoupenců odchodu (při započtení 11 anket jen standardních agentur je výsledek ještě lepší +3.7%). http://nn.bb/18anket 14.6. poprvé v historii http://7.ly/sazkovky daly eurostoupencům méně než 60%. Probruselští politici v šoku. Panika se šíří...a pak jim náhle přišla spásná pomoc, jako blesk z čistého nebe. Paní poslankyně.
  Ta nyní zafunguje jako sakrální oběť. Neboť zastánkyně EU zabita vrahem, který vykřikuje „Britain First“ , což je název krajně národnostní a protibruselské strany, jejíž hlavním sloganem je: „Vezmeme si naši zemi zpátky.“ Zoufalý boj elit o zvrácení trendu očividný. Hrozby, strašení a vyhrožování směřované k voličům nezabraly. A tak slova přešla v čin, následovaný přerušením kampaně (která čím dál tím víc otvírala lidem oči). EU není nedemokratická, ona je přímo antidemokratická. Švýcarsko má se světem 7x více obchodních smluv, než EU, protože není jejím členem a tak si může uzavírat smlouvy s kým chce. Evropský parlament, co nemá zákonodárnou moc (nemůže navrhovat zákony), proto jeho funkci nahrazuje nikým nevolená, a tedy nikomu se neodpovídající Evropská komise, které šéfuje nikým nevolený úředník (tedy nikoli politik) Juncker=premiér 508 mil. EU. Další informace, o kterých jste možná dosud nevěděli, v 70 min. britském dokumentu http://6.ly/jakSkodiBrusel s CZ tit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Agličani rozhodují o budoucnosti za sebe a také za 500 milonů obyvatel tohoto bruselsko-amerického Guantanáma
   !!!

   Vymazat
 6. Hlasování bude jako ve Skotsku . Proč takový tiátr ? Škoda života poslankyně . Dávno je domluveno Británie zůstane v EU . Klidně si vsaďte je z tutovka . Marcel

  OdpovědětVymazat
 7. http://zvedavec.org/komentare/2016/06/6929-byla-poslankyne-jo-cox-proste-obetovana.htm

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také si myslím - "falešná vlajka" pouze se ztrátou jednoho života a s možná lepším výsledkem než 3 000 obětí 11. září.
   Ostatně ten zrádce Ruska otrávený plutoniem - také jeden takový ...
   Volič-Vilč

   Vymazat
 8. Brexit je naděje, že by se mohlo něco změnit. Pokud ne, bude to už jen horší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně to si myslím i já, kdyby byl Brexit, tak by top byl políček na nevymáchané huby Juncekrů, Merkelic a dalších "profipolitiků". Muselo by něco změnit, aby nedošlo k efektu Exempla trahunt a nedošlo k dalším "exitům". Takhle to může dopadnout tak, že si budou připadat "posíleni" ve svém snažení nás dohnat k úplnému zničení. jestli britové zůstanou, sešup bude pokračovat v nastaveném tempu dál.....možná k válce, možná k nekontrolovatelnému rozpadu EU, což bude mít následky, kterým si jakoby chceme vyhnout a proto trváme na svých pozicích. Pak to ale bude hukot. A do toho přijde migrace a už zbývá jediné "zlé" slovíčko - apokalypsa.
   Sims.

   Vymazat
  2. Obávám se,že není možná....čokovopice v ussa a Bildeberg to nedovolí!

   Vymazat
 9. Čím dříve se koncentrák národů rozpadne tím to bude menší průšvih pro všechny. EU se již plně zdiskreditovala a její politická scéna ukázala jako parta loutek kopajících za cizí zájmy a mamon. Od začátku to byl podvod na národy. Osobně si myslím, že tentokrát opět předvedou podvodné divadélko jako v USA volba Algor-Busch, nebo divadéklo ála Syriza Řecko, komedie o svobodě Skotska, případně poslední číslo zmanipulované výsledky voleb v Rakousku. Bude to jako těsné vítěztví uvědomělých občanů pro EU. Takhle ještě po Evropě sfalšují pár voleb a bude to definitivní konec toho co nazývají demokracie v Euroatlantické civilizaci a bude následovat její naprostý a neodvratný rozvrat a bankrot, protože zhnusení občanů už půjde napříč všemy státy a proti podvodnému systému, který nic nenabízí. Dělají to vlastně velice dobře pokud chtějí dopadnout jako fašisti nebo následně komunisti. Tak budou tlačit na pilu až jí zlomí. Jako za komunistů budou všichni na oko oddaní, ale v zákulisí každý občan bude brousit kudlu do zad té schnilé pakáže. Co nabídnou? Co je může pak zachránit? Krást, lhát do očí, podvádět a terorizovat se nedá do nekonečna, když nic nemáš a nenabízíš.

  OdpovědětVymazat
 10. VOTE LEAVE, LEAVE, LEAVE GO, GO, GO, GREAT BRITAIN!!!!

  OdpovědětVymazat
 11. Je na Angličanech, jak se rozhodnou. To neustále strašení je jen proto, aby ty vyvelené státy v EU byly co nejsilnější a mohli ostatní co nejvíce ovládat. Tak těm by VB určitě v EU chyběla. Nevěřím ani v žádné ekonomické otřesy v případě odchodu VB z EU. Samozřejmě nějakou krátkou dobu by to zamávalo trhem cenných papíru a ostatními fin. institucemi, ale nakonec by se to zklidnilo a žilo by se dál. Využívat vraždy mladé poslankyně a maminky dvou dětí pro ty či onaké důvody, je strašné a nanejvýš nelidské. Proto říkám, nechť se Angličani rozhodnou sami.

  OdpovědětVymazat