Reklama

.

.

čtvrtek 16. června 2016

Wiener Zeitung: Berlín a Peking o obchodní válku nestojí


16. 6. 2016   Střípky ze světa
Německo žádné „kavárně“ neustupuje
Pražská „kavárna“ má z „komunistické Číny“ kopřivku. Kancléřka Angela Merkelová to vidí jinak. O tom, jak moc se chce s Pekingem vyhnout obchodní válce, referuje Wiener Zeitung.
Rozsáhlé čínsko-německé projekty už běží i v Africe. Kancléřka vzala do Pekingu šest ministrů a početnou delegaci podnikatelských kruhů. Uzavřely tu celkem 24 konkrétních smluv. Konstatování čínského premiéra, že vzájemné vztahy doznávají „nové dynamiky“, dokládá i jedenáctistránková společná deklarace.Konkretizuje intenzívní spolupráci, sahající od společných kroků na pomoc řešení drastických problémů Afghánistánu po pokračování dialogu o právním státu, posílení vlakového spojení mezi oběma zeměmi či širší výměnu posluchačů různých typů škol.

Rozhovory přitom poněkud zkomplikoval spor, jejž vede s Čínou o status své ekonomiky jako tržní s EU. Když Čína roku 2001 vstupovala do Světové hospodářské organizace (WTO), součástí bylo jedenáctileté přechodné období, které vyprší koncem letošního roku. Čína proto očekává, že ji do ranku tržních ekonomik zařadí i EU. Tím obtížnější pak bude na ni uvalit ochranná cla. Peking na tento příslib spoléhá. Některé vlády zemí EU však schválení tržního statusu zatím torpédují. Vyvolává to i obavy, že v takovém případě uvalí také Čína sankce na firmy z EU.

Na pořadu byla i otázka vstupu čínského koncernu Midea do německého výrobce robotů Kuka. Kancléřka v této souvislosti jednoznačně potvrdila, že Německo bude zcela otevřené i čínským investicím. Očekává se však, že Čína vůči zahraničním partnerům postupovat shodně a svou ekonomiku dál liberalizovat. Čínský koncern Midea za zmíněný obchodní podíl nabízí 4,5 miliardy EUR. Jde o dosud největší čínskou akvizici v Německu.

„Kvalitativně novým impulsem bude i řada projektů v zemích třetího světa“, řekla Merkelová s odkazem na německo–čínské rozvojové záměry v Africe. Siemens dosáhl ujednání s čínskou železniční skupinou CRRC. Spojí s ním síly v Asii. Transakci agilně podporují i vlády obou zemí. Oboustranný zájem je i na pokračování dialogu o právním státu a tématice lidských práv.

9 komentářů :

 1. Jestlipak měla s sebou tibetskou vlaječku...

  OdpovědětVymazat
 2. Pani Merkel s Cinou zcela normalne obchoduje. Narozdil od Zemana, ktery leze tamnim diktatorum za potlesku ceskych komunistu zcela trapne do prdele.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nepište nesmysly a vraťtte se do amerického zadku !!!

   Vymazat
  2. Jdi už do prdele, blbečku.

   Vymazat
  3. 20:21 Jseš demagog, degil, kretén, imbecil, hovado, sviňa nenávistná, ješitný snob, zelený mozek, blbec, šulibrk. Zalez do díry a ani nedutej, skunku smradlavej. Kdypak sis naposledy vyměnil trenýrky a ponožky? Na tričko už nemáš, já vím.

   Vymazat
  4. Merkel do zadku Číňanům určitĕ neleze a já si osobnĕ počkám, až jim udĕlí přednášku o dodržování lidských práv v Čínĕ, tak jak to bylo důraznĕ(!) požadováno po Zemanovi 20.21 čím a jak lezl náš prezident Čiňanům do prdele? Kdyby jste mluvil o Anglánech , když ho vozili ve zlatém kočáře, tak snad...

   Vymazat
  5. pro 20:21 Ty jsi mamrd vzešlej z ussácký prdele!!!!!

   Vymazat
  6. 20:21
   Jasně Pepku, opět se projevilo, že někdo, kdo se narodí stbáckýmu politrukovi a syfilitický prostitutce nemůže mít IQ vyšší než 60, tedy je plnohodnotý retard. Takže ty odpudivý syfilitický retarde, vyskoč a táhni...

   Vymazat
 3. Co na to pražská kavárna, že by vyjela do Německa a na Bundestag vyvěsila červené spoďáry? Pak byste vy Štetinové, Mitrofanové a pod. ochutnali, co je to demokracie, ale v německém vězení.

  OdpovědětVymazat