Reklama

.

.

sobota 25. června 2016

Za pět minut dvanáct = Pět a půl


Zdeněk Hrabica
25. 6. 2016
Vylidněný Václavák před polední sobotní demonstrací 25.června 2016 proti válce a za mír. Proti NATO! - Ano, mír! NATO, ne! - Na protest a k vzplanutí hněvu vůči herci v roli „protektorátního“ ministra obrany Martinu Stropnickému, proti armádnímu generálu v cizích službách Petru Pavlovi. Křivému, jako turecká šavle. Připodobněnému řečníky k tragickému osudu plk.Gšt. Emanuelu Moravcovi, prvoreblikové československé armády, kolaborantu a zrádci národa, heftlingovi Hitlera i Háchy. I on strašil Ruskem. A bolševismem. Jakož i ti dva nynější. Tropická vedra. Bavím se se skupinou krásných a statných černochů v civilu; přijeli z Bavorska z americké okupační základny v Německu - prožít víkend do Prahy. Přijeli bez jediného bělocha. Politika jim je, jak se netajili, u zadku. Radím jim, kde mají ve středu Prahy dobré pivo a vysvětluji, jak se dostat nejblíže do hospody U Pinkasů nebo U Jelínků. Na teploměru je 34 stupňů Celsia. Nad nulou. Řečníci jsou promíchaní, někdejší dizidentka, spisovatelka Lenka Procházková, někdejší dizident a hned na to první místopředseda československé vlády, JUDr. Ján Čarnogurský, místopředseda poslanecké sněmovny, komunista JUDr. Vojtěch Filip.

Demonstraci otevírá bývalý ministr zdravotnictví MUDr. Ivan David za Novou republiku, dále mluví veterán války, který vystrčil ve Vyškově svou nahou část těla v ústrety koloně amerických dragounů, věří, že nebyl posledním, kdo se odhodlal k takovému skutku. Z telefonního přenosu burcuje režisér Zdeněk Troška. Mluví jasně a bez obalu proti režimnímu vyplachování mozků apeluje na selský rozum. Exceluje Ján Čarnogurský. Neuvěřitelně analyticky varuje před válkychtivými silami z USA a z NATO. Brání Rusko. Proklíná Merkelovou, kam zavedla Německo a Evropskou unii. Potlesk patří libozvučné slovenštině.

Manifestace se jmenovala Za pět minut dvanáct! Jak symbolické. Přišlo nás na ní – Pět a půl. Malověrní zase zalezli do děr, stateční nedbali tropických teplot. Přišli. Symbolické, tolikrát už stejně bylo i ve společných dějinách – Čechů i Slováků Spolu jsme patřili k vítězům ve druhé světové válce. Tentokrát – s blokem, do něhož jsme byli podvodně zavlečeni a vyhecování ke zvonění klíči, bychom již zcela určitě patřili k poraženým. Nedbaje historické zkušenosti. Nepatřili bychom k vítězům.

Psáno pro Novou republiku, Nové slovo a LUK.

11 komentářů :

 1. Nevím, proč autor zmiňuje zvonění klíči jako důležité společenské gesto.Bylo to pouhé zpestření jinak nudného a prázdného politického prostoru, navíc zvuk, který nebyl oposlouchán (zvukaři, pokud nahrávali průběh demonstrací, ovšem mohli mít s nahrávkou technické problémy).V době ,,zvonění" vládnoucí moc neměla životaschopnou představu o tom, co dělat a nenabídla demonstrujícím masám žádnou vlastní představu budoucnosti. Normalizace odstavila reformní socialisty a postavila svoji moc na tom, co po jejich eliminaci zbylo, tedy i na antisocialistech. Normalizace v očích veřejnosti (zákaz vycestování jsem na sobě zažil) zpochybnila odbory i politiku všeobecně. Celkem bez námahy se podařilo po převratu vytlačit odbory ze hry, jak bylo vidět na postupně slábnoucích odborářských demonstracích.Odstátněním hospodářství (jiné, než státní tu tehdy za mého dosavadního života nebylo) a jeho vyvedením do zahraničí zhasla pro hospodářsky výkonné jedince perspektiva (pro zloděje naopak). Hledal jsem v době převratu ´89 , kde se formují politické síly, které navážou na dosavadní dějiny. Nenašel jsem je a asi nejsem sám. Důvěra v budoucnost vyrůstá z osobní zkušenosti.

  OdpovědětVymazat
 2. Dopustil jste se dost podstatného omylu. V zemědělství za minulého režimu převažovalo družstevní hospodaření (JZD) a nikoli státní (SS). A JZD nebyla přímo řízena státem. Podobně v hospodaření s byty byl výrazný podíl družstev (stavebních i bytových).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím s vámi, že část správy bytového fondu (právě transformovaná družstva) funguje rozumně, odpovědně. Restituované bytové domy však často chátrají,uvnitř teče- neteče teplá voda, funguje-nefunguje rozvod TV ,majitelé
   mají zájem o dnešní zisk,zítřek je nezajímá.
   Jako nezemědělec samozřejmě nevím,proč ve městě chátrají prázdné skleníky, zatímco zeleninu sem dovážejí polští hokynáři.Severní Morava se vylidňuje.
   Jako epochální vynález slibujeme horníkům dřívější odchod do důchodu. Ale kdo jej zrušil?Cožpak jsme ztratili paměť?
   Právě paměť a osobní zkušenost v lidech utvrzuje přesvědčení, že se nedá nic změnit, vše běží nezávisle na jejich vůli.
   Ti,kdož se ještě nenechali otrávit a promlouvají k desítkám shromážděných samozřejmě mají pravdu. Pohyb samospádem není program. Na druhé straně ti,kteří samospád potřebují,protože z miliardové celospolečenské ztráty může být milionový soukromý zisk, si ticho na místní úrovni hlídají.

   Vymazat
 3. 150 vlastizradnych komunistickych blbecku vystavenych pohrdani zbytku naroda.
  To jste se zase rudi nackove vyznamenali. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak, Pepi, klídek, vezmi si zase ten prášek, ale hlavně, jestli se ty pokládáš za zbytek národa, tak to ten národ musí být na tom s inteligencí zatraceně špatně, což se mi tak ale nejeví, naštěstí.

   Vymazat
  2. Nevím, proč se oháníš nacismem. Vy (NATO) jste vraždili civilisty v Jugoslávii. Vaše letadla mezi prvními zabila tříletou holčičku Milicu Rakič, vy jste bombardovali porodnici v Bělehradě, vy jste rozbombardovali mezinárodní rychlík plný cestujících. Takže zalez zrůdo a necpi se mezi slušné lidi!!

   Vymazat
  3. Psychopate, vezmi si prášky, ať si neublížíš.

   Vymazat
  4. Jsme v Čechách. Do vlastizrádců nadávají vlastizrádci (zloděj křičí chyťte zloděje ?).Armádním generálem se může stát člověk,který nikdy nevelel ani pluku- Absurdistán hadr.

   Vymazat
  5. Skutečně absurdistán, je to smutné, jak se mohlo stát, že světu vládnou takové zrůdy, ještě smutnější, že jim někdo věří.Když se nějaká Šiklová má možnost vyjadřovat v médiích, že se raději bude mýlit s USSA než aby měla pravdu s Ruskem, přitom ta zdrápaná filcka vyučuje naši mládež na vysoké škole. Tak to je vymývání mozků které je úplně beztrestné.
   Stela

   Vymazat
  6. Je mi vás líto. Ale doufám, že i vám se podaří časem probudit vaše mozkové závity ze sna a budete přemýšlet o své budoucnosti. Ta v rozkrádání a ani posluhování jiným mocnostem není. Je jen v práci pro ostatní a ve skromnosti a poctivosti. Vzpoměňte si, tedy pokud jste socialismus zažil, pokud ne tak budete muset hledat, a to bez urážek a bez hloupých proklamací.

   Vymazat
 4. Šiklová ta je pořádně divná, https://www.youtube.com/watch?v=f51O_fiPV4Q

  OdpovědětVymazat