Reklama

.

.

neděle 17. července 2016

Elity EU bez zásluh už řeší jen banality

Josef Skála
17. 7. 2016    Parlamentní listy (rozhovor, kráceno)
Varšavský summit NATO nás mění v živé štíty.„Elity“ už „řeší“ jen banality. Vše ostatní – s výjimkou vlastních rent a prebend – už jen mrší. Lidé to vnímají jako dotěrný opruz. Hroutí se tak i důvěra v instituce předstírající demokratické garance. Tím snáz to katapultuje kuriózní týpky. Neřízené střely a velkohubé exoty. Politická mapa se mění před očima. Samotíží to bere doprava. Směrem k novotvarům, z nichž vane autoritářská zpupnost. A místy už i totalitní manýra.


Co jiného je systém globálního odposlechu i jiného šmíráctví, využívaný jako vyděračský klacek? Nebo „změny režimu“, exportované brutálními válkami?

Nouzový východ vede jen dopředu. K civilizaci, která „elity“ bez zásluh postaví mimo hru. Je v akutním zájmu drtivé většiny. Prosadí ho jen blok, který mu dá i politický tvar. A nedá pokoj, dokud si většinový zájem nevynutí.

Zajímavé jsou i některé voličské přesuny podpory. Pro Brexit byli lidé jinak volící levici, Marine Le Penovou začínají podporovat dělníci. Co se to stalo s běžnou levicí? Přestala uspokojovat potřeby svého evropského voliče?

Nepančovaná levice si dodnes líže rány. Kdekoli si troufne hrát podle vlastních, a ne cizích not, riskuje kazetové bomby proti „stalinismu“. Favorizuje to „levici nelevicovou“. Ten pojem zavedl americký profesor James Petras. Míní jím strejce, tetky i mladíky, posedlé hlavně „salonfähig“ renomé. Vzdali i „reformy“, polidšťující poměry aspoň trochu. Systémovou změnu vykuchali na sci-fi. Visí v jiném století i galaxii. „Tady a teď“ umí jen supliky. Leckdy jako by vypadly z oka těm, co vozily staročeské dostavníky do Vídně. Heslo zní „dobrý každý den“. Koho to chytí u srdce? Natož uvede do pohybu?

V době nových médií, zvláště internetu, si lidé mohou snadno dohledat spoustu informací, které nutně nemusejí odpovídat tomu, co jim říkají politici. Publicista Jefim Fištejn doslova tvrdí, že internet „vychoval“ občany k nedůvěře k vlastním elitám. Je tomu tak? Vidíte v internetu naopak nějaká úskalí?

„Nedůvěra k elitám“ má pádnější důvody. Jsou to jen gypsové atrapy. Vox populi to už ví. Internet jejich absolutní monarchii drolí tak jako máloco. Protože ve sféře, která je základem „měkké moci“. Nabízí fakta, která dřív držely za sedmero západy. Otřásá pilíři vládnoucího katechismu. Tahá na skřipec jeho svátosti. Rozdává zakázané ovoce. A to vše jen za tarif nižší než předplatné jediných novin.

Tím rychleji se množí rodina médií, která jsou nezávislá doopravdy. Víc pravidelných čtenářů než všechny politické deníky dohromady už mají i u nás. Vláda na ně poštvala tři tucty Koniášů. Platí je z našich daní. Pasou po „neamerické činnosti“, páchané prý „agenty Kremlu“. To už je projev čirého zoufalství. Dnešní disent cizí agenturou není. Co na tom mění fakt, že se na internetu ukájí i kdejaký psychopat?

Ve Varšavě se konal summit NATO, který rozhodl o větší přítomnosti vojsk ve východní Evropě s ohledem na údajné nebezpečí plynoucí z Ruska. Mělo by k tomu podle vás dojít třeba i na úkor možné spolupráce s Ruskem v oblasti boje proti islamismu a terorismu?

Pobaltské „elity“ se hemží pimprlaty posbíranými z americké emigrace. Rodokmen většiny z nich tam vede už od poloviny 40. let. Proč asi, trkne i trdlo, co z dějepisu propadlo. Polská pravice je křížencem praštěné rusofobie a mrákot amerického janičáře. Když skučí o tom, jak to dopadlo v září 1939, zapomíná dodat, že chtěla táhnout na Moskvu už s Hitlerem. A ten ji pak šeredně napálil.

Na ruské hranici provokuje vojenská síla, jaká tu nebyla od dob, kdy ji hnala zpátky Rudá armáda. Varšavský summit NATO ji rozhodl ještě navýšit. Z nás si tím Velký bratr staví živý štít. „Ruské nebezpečí“ je „zbraní hromadného podvodu“, řečeno s britským liberálním deníkem. Stejného švindlu, jaký teď griluje Chilcotova zpráva. Blairovi za něj hrozí tribunál. O Rusku na kolenou sní jenom blb nebo kleptoman. Státník s ním uzavře koalici proti teroru. Tak jako Roosevelt a Churchill proti Hitlerovi.

Pokud jde o současné Česko, lze pochopit volání Miloše Zemana po referendu o členství v EU i NATO? Lze zároveň sdílet obavy některých politiků a aktivistů, že plánem Miloše Zemana je vyvést Česko ze západních struktur a přiblížit Rusku a Číně? Objevují se plány na mobilizaci proti Zemanovi, právě kvůli zmíněným výrokům.

Náš prezident si zaslouží i nejeden kompliment. Z toho, že nás chce dostat z NATO a EU, ho však podezírá jen „kavárna“. Až ta práčata cizího mamonu a moci spustí „mobilizaci“, dopadnou jako beznadějní šašci. Dobře jim tak.

Po roce 1989 v Česku převládala určitá očekávání, až idealistické představy o kvalitách Západu (ekonomice, společnosti, zahraniční politice…). Po skoro třiceti letech, kdy jsme součástí tohoto politicko-kulturního okruhu, můžeme u velké části populace pozorovat rozčarování. Jakou roli podle vašeho názoru v tom sehrály události a jevy, jako jsou bombardování Jugoslávie vojsky NATO (1999), rozporuplné dění na Blízkém východě, Ukrajině či neschopnost EU řešit migraci? Zkusme vzít jednotlivě každou z těch věcí.

Privatizační převrat nás napřed vyraboval. Sny o pozemském ráji padly už tehdy. Pak nás však změnil i v komplice válečných zločinů. Bomby na Bělehrad už zviklaly většinu. Afghánistán a Irák jí daly ještě tvrdší lekci. Jak brutalitou obou agresí, tak sprostotou lží, jimiž si myly pracky od krve.

Až sem nám to dělalo hlavně ostudu. Útokem na Libyi však startoval i přímý „chaos na export“. Migrační vlna je jeho ratolestí. Evropská honorace nehlesla ani proti bestiální vraždě Kaddáfího. Masu, kterou k nám importují Erdogan, „totáče“ Zálivu a převaděčské gangy, však do Evropy sama vábila. Že jde o víza pro teroristickou chátru, trklo i fanklub „humanitárních náletů“.

Na Ukrajině padlo tabu, platné od roku 1945. Krvavý puč vynesl k moci verbež pyšnou na nacistický rodokmen. Ministři zahraničí tří zemí EU a NATO mu dělali uvaděčky. Oligarchové dokrádají zemi na kost. Eskadry smrti masakrují Donbas. Většina penzí klesla na sumu rovnou naší tisícovce. Jen na složenky za elektřinu a topení vystačí i spousta platů. Ukrajina se propadá do černé Afriky. Na oltář politiky mající zlomit Rusko.

Když se tu mamon dral zpět ke korytům, vřískal „Nejsme jako oni!“. Vše, co vydává za „zločiny minulého režimu“, však předvádí sám. Tady a teď – a mnohonásobně víc. Ne proti sadistické přesilovce jako na prahu 50. let, ale v záchvatu velmocenské arogance.

Jsme plebejský národ. Fandíme tomu, komu ubližují. Je to o „my a oni“. O celé řády víc než za rachotu furiantských klíčů. Klid před bouří klame tělem. Tím víc si ty, kdo mu lezou krkem, podá v situaci, až se moc bude znovu válet na ulici. „Elitám“ bez zásluh už došel i pud sebezáchovy.

17 komentářů :

 1. A to mě právě zaráží,že lidé už ztrácejí i pud sebezáchovy.

  OdpovědětVymazat
 2. Aby se Hitler dostal k moci a nahnal lidi na válečná jatka proti Rusku, musel být národ nejprve zdevastován uměle vyvolanou krizí a tím zradikalizován. Nyní se děje to samé, to je oč tu běží. Snaží se zdevastovat Evropu, místo obilí a řepy pěstujeme nesmyslně řepku, chtějí bídu, hlad a komu se to nelíbí je xenofob, rasista, populista, extrémista, radikál atd. Lžou, kradou a říkají tomu demokracie, ale cíl je pořád stejný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdo lidi sjednotí proti vládním,poslaneckým a bruselským gaunerům ? Kdo dá pokyn k jejich sejmutí, dokud není pozdě ?

   Vymazat
  2. Anonymní18. července 2016 11:45
   To je dobrá otázka. Nejradikálnější z komunistů nám oznámil, že od komunistů to očekávat nelze. Ti si počkají, až se bude moc „válet na ulici“. Smutné. P.K.

   Vymazat
  3. To může napsat jen idiot 12:43

   Vymazat
 3. Faktem je, ze Rusko nikdo neohrozuje.
  V nebezpeci jsou v prvni rade postkomunisticke zeme, ktere chce Putler znovu ovladnout a vubec se tim netaji.
  No a pak stejne jako v pripade Stalina a Hitlera i zbytek Evropy a sveta.
  Smutne je, ze se i v nasem narode najdou lidska lejna - vlastizradni quislingove, kteri byvaleho kagebaka a jeho zlocineckou sebranku podporuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co s do svý hnusný vopejzelý tlamy ty rasozrádný hmyze bereš jakejkoliv národ! Vůbec to osvátný slovo jerejskej xindle smradlavej, od chazarský lejnolíhně odpadlá jarmulatá filcko neber, nebo až tě najdu, zlámu ti ty tvý zkurvený zlodějský čpáry a nakopu tu lhavou tlamu tak, že budeš sám jedna velká hromada hoven, kurvo mizerná!

   Vymazat
  2. Svinskej Žid se nesmí brát vůbec do svý talmotlamy slovo "Národ"! Natož aby takovej odpad a podčlověk žvanil o tom kdo je a není "zrádce"! Svinskej Žid jako ten 3:56 má znát jen svý číslo a hlásit se s ním k dezinsekci!

   Vymazat
  3. Je tomu přesně tak! tady by si mrzáci havlofilní buzerantský měli vzít příklad ze starého Khárla Schwarzenberga! Toho poctivého, ne toho jeho kriplika co "tanečním krokem" (ve skutečnosti vycpanej posranejma plínama) obráží pražský knajpy! Tak tento poctivý Karel v roce 1937 napsal: " ...Žid nesmí se vyskytovat v místech, příslušejících státnímu národu. Jestliže totiž jsme varovali Židy, aby se vůbec příliš neukazovali, dvojnásob musí se vystříhat, aby se neukazovali na místech neočekávaných. Nic tak nevzbuzuje antisemitism, jako když člověk prohlíží nějakou oficiální instituci své vlasti, nebo politickou organizaci svého národa, a z ničehonic se zrakům objeví gestikulující postavička Asiata. A pak nechať se Židé neukazují v prvých řadách boje proti nacionalismu. Nepomohou si tím, a právo na to nemají, dokud nesprovodí ze světa židovské "kde domov můj" - nesrovnatelný žalm ´U řek babylonských´."

   Vymazat
  4. Faktem je že Rusko má historické poslání! A to pořád ještě nesplnilo, páč se tam od roku 1917 rozchcapujou všelijaký zednáři - rudí, modří, zelení, obřezaný i neobřezaný! Když Ivan IV. zničil nordickou Rus v Novgorodě a nahradil ji definitivně Projektem, svou legitimitu založil na přísaze znovu obnovit Východní Řím! Málo kdo to dnes už ví, ale MOskva je jen dočasné sídlo - náhradní, tzv. Třetí Řím! Ale to není cíl! Cílem je osvobození Konstantinopolu a Antiocheje se Sýrií z rukou musulmanů! Dnes je Putin blízko jeho naplnění, ale pořád to nestačí a bohužel často lavíruje jako kdysi Petr I. Veliký, který se začal cpát do prohnilé židozednářstvem ovládané Evropy a na poslání Ruska prakticky rezignoval založením čtvrtého Říma - Petrohradu! Je třeba vrátit se k tomu, proč Rusko jako Říše existuje a definitivně vypráskat Turka z Malý Asie a pak se pokusit osvobodit i Západní část Římské říše která úpí pod chazarským bičem ..

   Vymazat
  5. Nevážený 3:56,
   díky že nám usnadňujete rozklíčování Vašich příspěvků. Sice to nejsou příspěvky do zdejší diskuze, protože jste příliš mimo mísu, ale jakmile použijete slovo Putler, je aspoň hned jasno.
   Před dávnou dobou jsem nebyl schopen pochopit, proč někteří lidé (lidé?) nejsou schopni ani té nejprimitivnější analýzy a syntézy, ale brzy jsem zjistil, že slovo Rusko některým lidem automaticky zatemňuje mozek.
   Asi tak jako pedofilům zatemní mozek chlapecké stehýnko, gerontofilům ochablá vrásčitá kůže, nekrofilům ztuhlý sinalý hnát, tak stejně tak SS-filům zatemní mozek cokoliv ruského. Není jim pomoci, leda vykastrovat.

   Vymazat
  6. 18.července 3:56 - To je teda fakt, že Rusko nikoho neohrožuje – předpokládám, že ses jen překlepl.
   Ale není to celá pravda. Rusko vážně ohrozí toho, kdo začne shromažďovat vojska a stavět základny u ruských hranic. Až se sklenice naplní a přijde poslední kapka, Rusko UDEŘÍ. Jak to vím?
   Já to nevím. Ale na jeho místě bych to udělal. A ty, kdybys nebyl idiot, bys to udělal také. Rozšmelcoval bych to tak, že by vrchní velitel NATO vůbec nenašel, kde ta základna stála. A že začali válku? Když ji nezačne jeden, začne ji ten druhý. Proč by tam jinak ty vojáky skladovali?

   Když si Rus přečte, co se o něm píše ve veřejných dokumentech NATO, tak mu těžko namluvíš, že ti vojáci si tam pořádají skautský tábor. A kdyby je tam nechal příliš rozplemenit, už by to pozděj nezvládl. Máme na to říkadlo:
   V střeše byla díra,
   váhal sedlák Jíra
   přinésti pár došků,
   ucpat ji jen trošku.
   Přišla bouře v spěchu,
   odnesla mu střechu.

   Až tam toho vojska bude dost, aby to stálo za to, musí to srovnat se zemí. Nemá jinou volbu.

   Pak sice budeme řvát: „Koukněte, jak je nebezpečnej, pořád sme to říkali, a vy, rudohnědá chátro, jste nám nevěřili. A teď to vidíte, Putler nechápe, že to byla jen taková sranda, aby byly zisky za zbraně. Dyť my sme to nemysleli vážně, jen sme tak dokazovali, jaký sme chlapáci. A on hned vraždí! Teď projevil svojí bestiální povahu, teď se odhalil!“

   ----------

   A já tady mám provolání za České matky:
   „Soudruzi čeští generálové! Neposílejte tam ty naše vojáky. Máme jich málo, a bylo by škoda, kdyby měli zemřít za zájmy nadnárodní oligarchie. Nemusíte tam posílat zrovna kanonenfutr, dyť tam pošlete třeba bednu prezervativů, to je taky dobrý.“
   PB

   Vymazat
  7. Ty zmrde z incestu počatej, na beton vyblitej ! Takové ksindly bude národ brzy věšet ! To bude odvaz, až budeš třepat nožičkami !

   Vymazat
 4. Pane Skála.
  Možná ještě ve Vás vězí kousek zdravého rozumu,ale rychle byste měl založit opravdovou komunistickou stranu.To co předvádí doposud KSČM,nemá nic společného komunistickým učením.Klaus si KSČM udržoval,aby měl čím strašit voliče a přitom jste mu pomohli pokaždé.To co předvádí Filip je ono známe Slovenské pojmenování fiškál.To co předvádí Prognosťák Dolejš,spíš by měl být ve straně TOP.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To, že je KSČM také nereformovatelná jako EU se ukázalo na posledním sjezdu, kdy byl pan Skála opět nepřipuštěn do rozhodujících struktur. Takto jsou skutečně levicové myšlenky rozmělňovány na oportunistickou kaši podle hesla "jedno křeslo v Parlamentu EU stačí". PK2

   Vymazat
 5. Kolegove,jednoduse nas prodali nasi politici..co muze rozhodovat herec -sasek na pozici min.obrany,co prdilka Sobotka?Co prodejni politici typu Knize,Kalousek a Havlokavarna?A lidi samotni neprotestuji,jdou na porazku,jak ovce prez Ramadan..

  OdpovědětVymazat
 6. Pane Skála, je povzbudivé poslouchat nebo číst Vaše příspěvky.Vaše strana, ale je jiná než Vy, chová se velmi smířlivě, občas při hlasování ve Sněmovně škodí naší společnosti.
  Kdysi jsme se KSČ neměli moc rádi, občas jsem vedl provokativní řeči a tak mě to vraceli. Nyní jste naděje. Teď dlohodobě voliči dávají hlasy KSČM, ta ale je jakoby impotentní a postupně ztrácí důvěru voličů. Škoda, že jste se nestal předsedou. Zkuste to změnit, ať se toho ještě dožiju.(74 let) Držím Vám palce.
  (Mimochodem používáte nevšední slovní obraty a spojení. Překonáváte Zemanovy bonmoty v době jeho největší slávy)

  OdpovědětVymazat