Reklama

pondělí 11. července 2016

Francouzský generál: Evropa nepotřebuje ochranu USA, ale spojenectví s Moskvou


11. 7. 2016    zdroj
Ve vysílání analytického programu na kanálu TV5 Monde, věnovaném napjatým vztahům mezi Ruskem a NATO, vyjádřil francouzský generál a vojenský analytik Vincent Desportes naději, že Evropa "se vzchopí" a zřekne se spojenectví s USA. Podle něj Američané nepřijdou Evropanům v těžké chvíli na pomoc na rozdíl od přirozeného spojence EU - Ruska, s nímž je třeba co nejdříve uzavřít "gentlemanskou dohodu".Takže mluvíme o rovnováze sil, nebo ne?

Vincent Desportes, divizní generál pozemních vojsk:
Rovnováha sil není příliš důležitá na rozdíl od rovnováhy projevů vůle. Zde je hned vidět, že existuje jeden stratég, který má zcela konkrétní přání - je to Vladimír Putin. A před ním je skupina slabochů - států, které zcela odlišným způsobem vnímají hrozbu, jak již bylo řečeno, a ne všichni chtějí stejně bojovat. Což je dobře, protože pan Putin ví, že Evropané a Američané s ním nepůjdou do války, ať zabírá Krym a posílá své pomocníky na Donbas. Myslím, že právě to je důležité - rovnováha projevů vůle.

Pokud jde o rovnováhu sil, tak ruská armáda téměř čtyřikrát převyšuje francouzskou, ale zároveň je o polovinu menší než americká armáda. A co je NATO? NATO je maličkost, je to součást americké armády.

Ale je NATO účinný nástroj? Promiňte, ale pro vás generály, promiňte, že o tom tak mluvím, se to zdá být směšným, maličkostí? Nebo si myslíte, že NATO může být užitečné a efektivní? Ptám se vážně.

Vincent Desportes:
Zabývám se otázkou, zda NATO představuje nebezpečí. V souvislosti s tím, že NATO, které mělo zmizet před 20 nebo 25 lety, stále existuje. A NATO má samozřejmě zájem na tom, aby mělo protivníka, aby zvyšovalo napětí a podobně. Takže je jasné, že naše zájmy ... Myslím, že NATO je nyní pod větší hrozbou než naše bezpečnost.

Proč?

Vincent Desportes:
Protože kdyby NATO neexistovalo, kdyby zmizelo před 25 lety, Evropa by dnes byla schopna se samostatně bránit. Dnes bychom měli evropskou strategickou organizaci.

Promiňte, ale jak to můžeme posuzovat?
Vincent Desportes:
Protože pocit nebezpečí se k nám vrátil. Vždyť co udělaly evropské vlády? Řekli svým lidem: "Nebojte se, jste chráněni, Američané nám dávají mimořádné záruky, takže můžeme snížit obranný rozpočet." To je to, co se stalo. Ale kdyby NATO neexistovalo, Evropa by se vzchopila. A já velmi doufám, že se vzchopí.

Chcete říci, že toto cvičení [Anakonda] představuje nebezpečí?

Vincent Desportes:
Ne, to jsem neřekl, že je nebezpečné, ale chtěl jsem říci, že dnes je třeba být rozvážný. Dříve jsem také říkal, že jsme nyní mezi eskalací a zadržováním. A v určitém okamžiku, když napětí stále roste a roste, nemůžeme předvídat, jak dlouho to bude trvat.

A v takové situaci vždy nastává okamžik, kdy někdo opravdově vybuchne.
Vincent Desportes:
Přesně tak. Všechny konflikty právě tak začínaly. Kromě toho víme, že Rusové jsou dost nedůtkliví. Domnívám se, že přirozeným spojencem Evropanů a Francouzů je Rusko, nikoliv USA. Jsme předurčeni najít společnou řeč, abychom společně řídili ten velký prostor s názvem Eurasie. Musíme si uvědomit, že za několik let, ať se stane cokoliv, Američané nebudou zasahovat do evropských záležitostí z několika důvodů, které nyní mohou být formulovány, pokud si to přejete. V našem zájmu tedy je, abychom uzavřeli gentlemanskou dohodu s Ruskem a případně společně restrukturalizovali Evropu. Zdá se mi to samozřejmým. Zatím všechno nezašlo příliš daleko. Zda je možno považovat NATO za efektivní? Ano, je to efektivní nástroj. Ale tento nástroj je zcela zbytečný, když vede k protikladným výsledkům, pokud jde o všeobecnou bezpečnost.

Odvysíláno 8. června 2016.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová


19 komentářů :

 1. Jsme vězni geopolitické duality, ve které si vybíráme mezi dvěmi politikami, které jsou definovány vzájemným opakem.

  OdpovědětSmazat
 2. Evropská politika musí být diferenciálem kompatibilním na obě strany.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vašnosto, ty jsi ale moudrýýýýý!!!!!

   Smazat
  2. To je přesné, až na to, že y strany nejsou dvě, ale minimálně tři (nebo čtyři - podle názoru) - USA, EU, Rusko+Čína (nebo Rusko, Čína). Politici EU musí především hájit zájmy obyvatel EU. Ta by mohla, pokud by ji nevedly současné sra*ky, být zásadním blokem geopolitiky a obohatit svět. při současném vedení však svět obohatí leda tak o radioaktivní záření. To asi bude to jediné, co z EU zbyde.

   Smazat
  3. Moudrý? Spíš idiot, který se snaží o nemožné. Pošlu do prdele stejně Rusa, Američana, Číňana, Žida, Eskymáka, Indiána, Černocha, Araba, Mongola, Hispánce, Japonce, Němce, Švéda, Maura, Rumuna, můžete pokračovat, jestli se vám chce.

   Smazat
 3. A co na to naši generálové ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemáme žádné "naše"generály...,ti kašpaři,co máte na mysli,patří američanům....

   Smazat
  2. Vás nenapadlo porovnání názorů Desporta a Pavla, hrdého a suverénního Francouze a lokajského Čecha ?

   Smazat
  3. Nasi generalove jsou jako gen Sandor.ktereho Vasek vyjmenoval v rozporu se zasluhami,jenom jako sprajc komancum.Sandor nic neobjevil,nic nevysetril,byl to jen symbol tzv.rychlekvasene demokracie,pod.jako 9-vaty a baca ze slovenska Ruml.Parodie pro Dietla !!

   Smazat
 4. A co chce pan generál udělat s Polskem?
  Poláci udělají pro USA cokoli, na svém území jim darují mučírny, jen aby se Amíkům zavděčili.
  A jen co mají pocit bezpečí, budou Rusy provokovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. nemusíme s něma přátelit,přece je tu Slovensko ,Maďarsko,Rakousko,Slovinsko,Bulharsko s kterýma můžeme založit spolek

   Smazat
 5. Takto rozumně má mluvit generál na svém místě!Ne jako podplacený poskok NATO, bezmozek Petr Pavel!

  OdpovědětSmazat
 6. Já si myslím,že Evropa nepotřebuje žádnou ochranu NATO,protožeEvropa je schopná mít svoje obranné vojsko a uplně bez problému a nevím proč tomu už dávno tak neni

  OdpovědětSmazat
 7. Evropská část NATO by si měla sjednat výjimku ze spojenectví, kdyby Americká část NATO napadla Rusko nebo jinou zemi.

  OdpovědětSmazat
 8. Stud Petra Pavla není.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Petr Pavel,ten zradce,dnes bude poucovat a hrozit Ruskem !! Je to spina,jak Gen.Sejna...kazda doba ma sve jidase !!

   Smazat
 9. Preco povolani EU nepovedia do oci Juesej,thank you,we are home here !! Lenze prdilky ako Sobotka,Fico,sa drzia valu a predaju nas aj s katatama !!Spiny !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nechaj Fica na pokoji! Niežeby bol ideálny, ale robí, čo môže...Postavil sa byrokratom z EU! Podal žalobu - ako jediný! A to vedel, že máme na krku predsedníctvo... A že Lajčák by rád kandidoval do OSN...

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.