Reklama

.

.

čtvrtek 7. července 2016

Jan Keller: Další referenda jsou nepřijatelná, z meteorologických důvodů


Stanislav Blaha
7. 7. 2016  E-republika

První hodnocení ukazují, že zaostalí a nevzdělaní Britové šli v dešti dát hlas za vystoupení z EU, zatímco ti chytří a vzdělaní seděli doma, protože dobře věděli, že by se mohli cestou nachladit. Opět se tím potvrzuje, že EU - tak jak je dosud koncipována - je vyloženě projektem pro hezké počasí.
Za e-republiku jsme položili sedm otázek týkajících se Brexitu poslanci Evropského parlamentu Janu Kellerovi.Jak velké bylo zklamání, které způsobil britský lid svým a evropským elitám? Nezklamal tím tak trochu jejich důvěru?
Něco se prostě v kampani podcenilo. První hodnocení ukazují, že zaostalí a nevzdělaní Britové šli v dešti dát hlas za vystoupení z EU, zatímco ti chytří a vzdělaní seděli doma, protože dobře věděli, že by se mohli cestou nachladit. Opět se tím potvrzuje, že EU - tak jak je dosud koncipována - je vyloženě projektem pro hezké počasí.

Co si s tím britské a evropské elity podle Tvého názoru počnou?

Řešení je jednoduché. Protože víme, že v důsledku klimatických změn jsou extrémní výkyvy počasí stále častější, je jasné, že další referenda jsou nepřijatelná. Není to z nějaké politické nevůle, má to důvody meteorologické.

Neměla by i EU po vzoru Velké Británie poté, co její lídři tak skvěle zasáhli do průběhu britské předreferendové kampaně, uvažovat o změně "vyjednávacího týmu"? Mám konkrétně na mysli pány Junckera, Schulze a Tuska.

Je to složitější. Schulzovi končí tak jako tak funkční období za pár měsíců, bude vyměněn tak jako tak. Otázkou je, za koho. A hlavně, kdo o jeho nástupci rozhodne. Před pár dny jsem se v novinách dočetl, že Angela Merkelová je zklamána z jednání Junckera, kterého sama prosadila do čela Komise. Až dosud se nám tvrdilo, že Juncker se stal předsedou Evropské komise z vůle Evropského parlamentu, který tímto způsobem ocenil výsledky eurovoleb, v nichž vyhrály evropské lidovecké strany. Nyní se dozvídám, že vůle Evropského parlamentu byl prý jen krycí název, jenž maskoval rozhodnutí ženy, která nemá mezi evropskými institucemi co dělat. Jak vidno, má EU tři ústavní pilíře a jednu neústavní, ale o to vlivnější pilířku. Co se týče Tuska, ten snad Evropské unii zbyl poté, co její schopnější lídři v minulosti vymřeli.

Jak hodnotíš tu hypotetickou možnost, že se mladí pracovití a skvěle jazykově vybavení Východoevropané budou po Brexitu muset vrátit domů a živořit tu s námi?

Třeba nám to všem prospěje a oni nás povznesou na britskou úroveň. Jelikož má prý britská úroveň jít po brexitu rapidně dolů, nedá jim to ani tolik práce.

Jaká hygienická, organizační a bezpečnostní opatření bys v té souvislosti doporučil Spojenému království poté, co z něj zmizí polští instalatéři, lotyšské hajzlbáby a české ópérky?

Albion má bohaté zkušenosti s dovozem služebnictva z celého Commonwealthu, takže si jistě poradí i tentokrát. Ale vážně, britská společnost se výrazně sociálně diferencuje už řadu desetiletí. Zatímco na venkově a v menších městech jsou přítomny ještě všechny vrstvy včetně té střední, v Londýně jsou stále více jen vrstvy dvě: nadprůměrně úspěšní a ti, kdo je obsluhují. Střední vrstvy z Londýna odcházejí hlavně kvůli příliš drahému bydlení. Hodně se jich stěhuje do Francie, někteří ještě dále. Pokud pro setrvání v EU hlasoval v Anglii především Londýn, bylo by dobré vědět, zda se jednalo spíše o ty nadprůměrně úspěšné, anebo o pomocný personál. Ani jedni, ani druzí nebývají považováni za záruku demokracie. Za tu jsou pořád ještě brány střední vrstvy.

Opravdu mají v Kremlu z výsledků referenda radost? Jak hodnotíš první reakce ruských politických elit?

Opravdu nevím, jakou náladu mají v Kremlu, nikoho odtamtud neznám, takže se nemůžu přeptat. Jestli to ví třeba někdo z týmu Evropské hodnoty, dost by mne zajímalo, odkud ty informace berou. Že by si neziskovky platily špionážní agentury? Vždycky jsem si myslel, že by to mohlo být spíše naopak. První reakce ruských politických elit, které se člověk dozví z médií, jsou vyloženě opatrné a spíše vyhýbavé. Netroufám si takové úzkostlivě diplomatické řeči rozklíčovat.

Dá se ještě Evropská unie zachránit? Pokud ano, tak jakým způsobem?

Nevěřím tomu, že by se Evropská unie rozpadla. Je celá řada možných scénářů. Za nejméně pravděpodobný považuji rozpad Evropy do podoby někdy před 2. světovou válkou. Takový scénář by nejspíše vedl jako tehdy dříve nebo později k vyvolání nové války. Myslím si, že zakladatelské státy (Německo, Francie, Benelux, Itálie) budou pokračovat v integraci, i když možná pomalejším způsobem. Je otázka, co bude s těmi ostatními. V případě České republiky bude určitě zájem ponechat nás blízko jádra, protože to Němcům hospodářsky i geopoliticky vyhovuje. Nebudou se chtít nechat legitimovat při nejkratší cestě z Berlína do Vídně. Ti u nás, kteří tvrdí, že Evropu prostě opustíme, jsou buď hloupí, anebo lžou. Za vyloučený považuji ovšem i ten scénář, že EU bude třeba jen střednědobě fungovat tak jako dosud. Tedy slibovat členství stále novým členům a nechávat neřešeny prohlubující se problémy. Prakticky všichni chtějí dnes Evropu reformovat. Bohužel nikdo neví, jak to provést. Rozporů v její skladbě i fungování se nahromadilo příliš mnoho. A ty rozpory jsou natolik hluboké, že mne humor docela přechází. Snažím se je aspoň pojmenovat v knize, která se bude jmenovat Evropa ve víru migrace.

Děkuji za rozhovor.

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč. Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!

Související články:

33 komentářů :

 1. Pokud by nastal extrémní scénář a EU se totálně rozpadla , kdo bude tím agresorem, kdo na jejím území rozpoutá válku? Bylo by užití atomových zbraní možné, když všichni vědí, že meteorologické předpovědí jsou nejisté?
  Obávám se více toho, že pokud se EU státy neoprostí od diktátu, budou jednotně vtaženy do atomové války proti Rusku, protože jejich loutkovodiči si myslí, že k nim by se atomový spad nedostal.
  Zdeňka Radičová

  OdpovědětVymazat
 2. Keller odpovídá pěkně vyhýbavě. Měl by si přiznat, že se rozhodl podporovat stranu, která všechno pěkně rozesírá a jde otevřeně proti lidem doma. Nebylo to šťastné rozhodnutí a musí si uvědomit, že ztratil mnoho na důvěře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím, zda vyhýbavě, spíše "rozpačitě"...
   Pjakin má na referendum ve V.B. zcela jiný pohled. Otázkou je, zda se více neblíží realitě, o které se u nás moc nemluví a nepíše.
   Doporučuji všem ke shlédnutí (od 0 do 30 min....:
   http://pravdive.eu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=544

   Vymazat
  2. Myslím, že ani vyhýbavě ani rozpačitě. V podstatě neodpovídá, spíše si z toho dělá černý humor.
   Bela

   Vymazat
  3. To ano, ale beznadějné to naštěstí není ani nedopatřením. A ty rozpory jsou natolik hluboké, že mne humor docela přechází.

   Vymazat
 3. Kdyby se pan Keller neživil jako Sociolog, Pedagog VŠ a Europoslanec, tak by mohl držíc pero chápavými prsty levé nohy dopisovat prázdná místa mezi řádky v budoucích Cimrmanových scénářích.

  Za podstatný považuji postřeh, že je Evropská Unie nereformovatelná v mezích představivosti, což by se mohlo stát pevným odrazovým můstkem pro každou z marných snah.

  OdpovědětVymazat
 4. Skutečně, pan Keller je přirozený talent. Jestli svými projevy ještě nerozchechtal celý Evropský parlament, tak je v něm skutečně něco zakletého. Možná by pomohla směrnice, která by Evropským úředníkům předepisovala mírně povolené kravaty.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čeští poslanci EP na plénu nevystupují v angličtině nebo jiném evropsky rozšířeném jazyku. Oni připomínkují písemně česky. Překladatelé z těchto textů humor nevykouzlí. Nejinteligentnějšího českého poslance Ransdorfa si uštvali. Ten na takové vystoupení měl. Keller sotva.

   Vymazat
  2. Pokud je mi známo, tak Jan Keller umí plynně přinejmenším Francouzsky.

   Vymazat
  3. Tady jsou vystoupení JK na plenárním zasedání
   http://www.europarl.europa.eu/meps/cs/124695/seeall.html?type=CRE
   Všechny jsou písemně!
   Nechci kazit fanklubu iluze, ale mimo Česko a Slovensko není JK nikdo.

   Vymazat
  4. Jsou dva druhy řečníků, balvany a vzácné minerály.

   Vymazat
  5. Keller byl prospěšnější doma a ne v Bruselu v dresu velmi pochybné sociální demokracie. Jeho autorita se vytratila. Pravda zatím ne u všech.

   Vymazat
  6. Z těchto dvou druhů se potom za řečníka považuje jenom druh třetí, bláto.

   Vymazat
 5. Další krok by pro netrpělivé národní čtenáře jistě bylo učinit z těchto krátkých rozhovorů pravidelný seriál, aby nikdo nezůstal na pochybách, že ústřední mozkový tank Evropy žije víc, než by se zdálo v těch nejdivočejších snech.

  OdpovědětVymazat
 6. Ono je to tak, že odchod Británie je a ještě nějakou dobu zůstane bolístkou v srdcích Europoslanců, určitě mají i trochu výčitky, že se jim nepodařilo zabránit nesvolným Britům v tak nesmlouvavém rozhodnutí.

  OdpovědětVymazat
 7. Angličtina nyní pozbude v Evropě na významu a k zaslechnutí budou častěji a častěji jiné jazyky. To je vůbec záhada, jak se v takovém mezinárodním koloseu domluví.

  OdpovědětVymazat
 8. ... po dlouhé době článek, který Evropskou problematiku pojímá nezaujatě a střízlivě. Po Britském vystoupení by alternativní servery potřebovaly mokrý kapesník na čelo, jak jsou rozjaření v naději na návrat o sto let nazpět.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdo byl nebyl rozjařený, když evropský fašismus dostal od Britů ťafku?! Marek

   Vymazat
  2. Můžeš si pogratulovat, fašisto.

   Vymazat
  3. Proč mne napadáš? Jaký máš důvod? Nevidíš, jaká Evropská unie ve skutečnosti je a kam míří? Nevidíš podporu banderovských nácků na Ukrajině? Nevidíš podporu násilnických extrémistů v Sýrii, Lybii a Iráku? Nevidíš, jak se v EU rozhoduje a kdo tam rozhoduje? Jsi slepý a přitom nadáváš? Co jsi to za člověka? Marek

   Vymazat
  4. Británie si Evropskou Unii představovala tak, že jim 27 dalších států bude panáčkovat. Všichni mají v EU stejné, rovné postavení, jenže Britové chtěli být o něco "rovnější", a stálo jim to za to, aby se ke zbytku Evropy přestali znát. Když neznají oni mě, tak neznám já je. Jednoduchá reciprocita. S fašismem si začal ty, a krom toho, my jsme součástí té "fašistické" EU, a my do ní volíme své "fašistické" zástupce.

   Vymazat
 9. Britům se podařilo ze suchozemců udělat blbce, a ti si k tomu ještě gratulují. Kupte mi lístek na Zéland nebo někam, kde žijí normální lidé, prosím.

  OdpovědětVymazat
 10. Demokracie nemůže udělat chybu, jen blbost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co to je za výplod. Demokracie samozřejmě je schopná udělat obojí a také to často činí. Květa

   Vymazat
 11. keler se jen přizpůsobil svému chlebodárci a zpívá jeho falešnou píseň a referendum BUDE a zmrd keler to nezmění a žlab z kterého se přežírá mu bude odebrán !!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řekl notorický jedničkář Pažout do ukradeného sluchátka.

   Vymazat
  2. Autorovi předchozí poznámky se to líbit nebude, ale Kellerovi obdivovatelů ubylo. Stačí projít diskuzi na PL a je zřejmé, že náš Honza má dost kritiků. Ostatně před časem připomínal svou loajalitu k ČSSD a k Sobotkovi osobně, což ho staví do podivného světla. Nevybral si nejlepší patrony, viz Sobotkovy emaily a hlášky k imigrantům.

   Vymazat
  3. Jsou různé způsoby, jak pro společnost něco udělat. Někdy i za cenu ztráty obdivovatelů.
   Honzovi Kellerovi věřím, že pracuje ve prospěch ČR.
   Zdeńka Radičová

   Vymazat
 12. Paní Zdenko, jste si jistá, že pro společnost něco užitečného udělá? Vám nejsou divné projevy a chování Kellerova ochránce Sobotky?

  OdpovědětVymazat
 13. Sobotka je případ sám pro sebe, ale dovedete si představit, že by se rozhodoval jen podle sebe?
  (Tedy podle návodu TOPky) Teď máme naštěstí prezidenta Zemana a v EU velice informovaného sociologa Kellera. Když se někdo zabývá tolik let sociální situací a bojuje proti nesmyslům, nenechá se koupit - to je jakoby Einstein musel popřít svá bádání. Za stávající situace je to záchrana. (Taky bych si to uměla představit s jiným - autentickým - vedením ČSSD)
  Ale oba určitě potřebují zpětnou vazbu od nás - já JK také píši kritické poznámky. Zároveň ale potřebují vědět, že mají naši podporu.
  ZR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je přirozené, že si lidé chtějí pomoci k lepšímu. Jsou také takoví, kteří chtějí pomoci ostatním, zkrátka společnosti. Velmi však záleží na pořadí. Kdysi po převratu přesvědčil Klaus nebo některý z jeho spolupracovníků československé manažéry, aby nejprve mysleli sami na sebe a pak na podnik. Za komunistů bylo pořadí opačné. Když toto pravidlo přenesu na politiky, tak takovou stranou, kde top vedení myslí především samo na sebe, je sociální demokracie. Přece už Sobotka leze EU do řiti ve všem a nejraději by prodal celý národ do otroctví. Odporoval někdy nějaké blbosti z Bruselu? Sám by se tam nejraději viděl přes svou směšnou angličtinu. Lidem z jeho okolí nelze věřit byť by se chovali sebevíce úlisně a mluvili by samé zlato.

   Všechno je docela prosté k pochopení. Lidé mají jakýsi blok a něco nikdy nepochopí. Netrápí mne to. Věřte si čemu chcete. Třeba na Čihošťský zázrak.

   Vymazat
  2. JK je europoslanec za ČSSD, ale není jejím členem. To mu dovoluje neposlouchat stranické příkazy, ale naopak mít vlastní názory, které jsou podložené znalostmi sociálních jevů. Proto může vystupovat svobodně a je určitým ukazatelem pro řadové členy ČSSD. Vzpomeňme jen na dobu, kdy po Miloši Zemanovi nastoupilo křídlo Špidla a spol. V důležitých otázkách - Ukrajina, migrace je vidět, kdo je kdo.
   ZR

   Vymazat
 14. Jak EU vidí Britové
  https://dotsub.com/view/8724474e-92e3-4322-ba4b-e3a2b497a34f?utm_source=player&utm_medium=embed#.V1s22kHFl6E.facebook

  OdpovědětVymazat