Reklama

středa 13. července 2016

Jan Keller: Odsouzeni k modernitě

Stanislav Blaha 
13. 7. 2016  E-republika

Proč by sociologové měli číst klasickou literaturu? Co hledá sociologie a našla beletrie? Upoutávka na knihu Jana Kellera Odsouzeni k modernitě.  


Jan Keller v Odsouzeni k modernitě napsal:

Tvůrci pravidel strategického managementu se k nerozeznání podobají úředníkům z Kafkova Zámku. Obsahem jejich práce je vypracovávat předpisy použitelné k řízení aktivity těch, s nimiž se nikdy nedostanou ani do letmého kontaktu. Nikdy nepracovali s lidmi, vždy jen s procedurami. O firmách, které se budou jejich předpisy ve svém provozu řídit, vědí jen to, co o nich vyčetli ze spisů pořízených jinými vzdálenými experty.
Mezi tvůrci dispozitivů je nápadně mnoho mladých absolventů vysokých škol, kteří nikdy nebyli v podnikové praxi. Tvrdí, že je to jejich velká komparativní výhoda. Potřeby firem lze prý posuzovat mnohem efektivněji, jestliže sledujeme pouze údaje typu nákladů, stavu zásob, cen apod. a nevíme nic o tom, jak vypadá samotná firma. Takový kontakt by nás, podle jejich mínění, jen odváděl od racionálního rozhodování. To, že nemají žádnou zkušenost s tím, co řídí, je podle jejich slov jednou z nejužitečnějších kompetencí.

Všechno nové je jen dobře zapomenuté staré. Tuhle moudrost nám loni vydaná kniha ekologa, sociologa, publicisty a europoslance Jana Kellera připomíná téměř na každé stránce.

Alespoň ti starší z nás vědí, že problémy masové nezaměstnanosti, deklasování středních vrstev, či sociální marginalizace celých velkých skupin obyvatelstva nejsou nic nového pod sluncem. Překvapením však možná bude, že nic nového nejsou ani deregulace trhu, instrumentalizace vědění, financializace ekonomiky, komercionalizace sociálních rizik, orientace na sběr zážitků, zbytnělý indvidiualismus, sociální konstruktivismus a další jevy připisované moderně a postmoderně. A pokud by snad současní modernisté a postmodernisté tvrdili něco jiného, doporučme jim společně s Janem Kellerem, aby pozorně četli klasickou literaturu od Dickense po Orwella a vzali si k tomu na pomoc díla moderních sociologů.

KELLER, Jan. Odsouzeni k modernitě: Co hledá sociologie a našla beletrie. Praha: Novela bohemica, 2015. ISBN 978-80-87683-53-8.

Knihu s ilustracemi Borise Jirků si v brožované úpravě za 194 Kč můžete koupit např. zde
- - -
 

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

14 komentářů :

 1. V racionalizovaných procesech velkovýroby najdete mentalitu mravence, člověkem se stáváte až ve volných chvílích. V procesu obživy jste mechanickou součástkou.

  OdpovědětSmazat
 2. Společnost je dobře promazaný stroj, ve kterém buďto ztvrdnete na ozubené kolečko, nebo vás semele na olej.

  OdpovědětSmazat
 3. Jsme tam, kde filosofé krčí rameny.

  OdpovědětSmazat
 4. Když své vědomí definujete schopností vzdorovat, tak vám k němu dříve nebo později dojdou síly.

  OdpovědětSmazat
 5. Vzpomenout je potřeba hodně a hodně nazpátek.

  OdpovědětSmazat
 6. Fenomén řeči je sám o sobě složitým předmětem zkoumání. Je vždy třeba rozlišovat mezi tím, co píšeme a tím co čteme. Ne vždy má verbální projev vazby na svoji významovou stránku.

  OdpovědětSmazat
 7. Prvotními větami byly věty přací, z nich se postupně vyvinuly ostatní druhy vět.

  OdpovědětSmazat
 8. Žádná věta se zcela nemůže oprostit od větného kmene, kterým je vždy nějaké přání.

  Táže-li se někdo, je v tom přání.
  Rozkazuje-li někdo, je v tom znovu přání.

  Věty přací jsou obecnou kategorií vět, každá věta je zároveň přáním.

  OdpovědětSmazat
 9. Z téhož důvodu mohou věty působit jako magnet, jsou-li vůči přáním zformulovány správnou polaritou. Nemají-li věty východisko, stávají se pastí.

  OdpovědětSmazat
 10. Tisíc a jedna intelektuální rezignace. Nevzdávám to i když vím, že nemám šanci.

  OdpovědětSmazat
 11. Faktem je, že to co se nyní děje, jako například uprchlická krize v podobě Amerikou organizovaného exodu Afričanů, Asiatů do Evropy za účelem rozvrátit státy Evropy, to není nic nového pod sluncem. Proběhlo to již dříve v historií v různých podobách a výsledek byl vždy stejný a byla to devastace společenského systému, který byl takovým organizovaným exodem zasažen. USA v Africe a v Asii vytvořila válečné konflikty, které tam organizuje již řadu let, ale nyní ke všemu USA ještě organizuje uvedený exodus hordy lidí s odlišnou mentalitou a pracovními návyky u kterých je zcela evidentní, že nikdy nesplynou s Evropany a vytvoří v Evropě kolonie nepřizpůsobivých s kterými si Evropané neporadí, tak jako do dnešních dnů si bílí Američané neporadili s Afroameričany na území Severní Ameriky. Celý tento proces je řízený s konkrétním cílem snížit životní úroveň Evropanů na minimum, vytvořit sociální nepokoje, rozvrátit křesťanskou kulturu na území Evropy. Že se to Američanům povede o tom není pochyb, již nyní Evropská komise bez ohledu na Brexit, který byl jasnou známkou činnosti Evropské komise, připravuje další opatření k volnému přílivu milionů dalších takzvaných uprchlíků do Evropy a tato komise vymyslela na státy jako je Maďarsko, Slovensko, Česko a další, sankce takže jestliže tyto státy nadále nebudou přijímat miliony uprchlíku, živit tyto uprchlíky na úkor vlastních obyvatel, budou postiženy likvidačními sankcemi, které jednoznačně prosadí v Evropském parlamentu. Samozřejmě další referenda v dalších státech EU již demokraticky připuštěná nebudou s odkazem, že to co vymyslí Evropská komise je vrchol demokracie a dál se o tom diskutovat nebude. Až se všechny faktory sečtou, to znamená miliony uprchlíků, tištění miliard EUR Centrální Evropskou Bankou, důsledek vyhlášených sankcí proti Rusku, které postihují především nás, přijetí nevýhodné obchodní smlouvy s USA a další likvidační opatření Evropského parlamentu a Evropské komise, budeme úplně na dně, ale budeme muset demokraticky držet hubu a bude nám zdůrazňováno, že si za to můžeme sami, protože jsme neschopní, nedosahujeme pořád produktivity práce vyspělých západních států, kulturně zaostáváme, že nedosažitelnou výspou demokracie je Západ s velkým Z. Jednou budeme nuceni emigrovat směr východ a ještě budeme rádi, když nás jako utečence přijmou v Rusku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas s dovětkem, že organizování exodu je dlouhodobou plánovanou akcí USA, což dokládá, že před tímto organizovaným exodem, bylo nutno všechny státy Evropy donutit přijmout likvidační zákony, které nedovolují Evropským státům vracet uprchlíky, které je nutí každého kdo řekne, že je uprchlík přijmout a složitě procedurálně prošetřovat, což trvá celé léta, byly vytvořeny nevládní neziskové, nezávislé organizace, které působí přímo proti vedení států, které by chtěly nepřijímat uprchlíky.

   Smazat
 12. Kritizovat hloupé ministry může skoro každý až na poslance vládní strany. Co ví o školství ministryně za sociální demokracií? Nikdy nikoho neučila, takže nic. Doporučuji si zamést před vlastním prahem než žvanit o postmoderně.

  OdpovědětSmazat
 13. Citim se jako "vezen" v socialnich strukturach a vlastnich socialnich vetvi. Pojidam "odpadky" ostatnich v jakemsi myslenkovem santusactvi.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.