Reklama

neděle 24. července 2016

Je nutné prolomit informační embargo na to, co se po nezdařeném puči děje v Turecku

Yekta Uzunoglu
24. 7. 2016
Erdogan si v Turecku po nezdařeném puči může dělat, co se mu zlíbí. Zneužil pokus o puč k tomu, aby mohl hned druhý den uskutečnit dlouho plánované čistky. Turecký prezident ví, že bezvízový styk s EU v současné konstelaci Evropské unie neprojde. Drží EU v šachu tím, že když EU bude zlobit, pustí uprchlíky do Evropy. Z Turecka po nezdařeném pokusu o převrat přicházejí zprávy o rozsáhlých čistkách v různých oblastech společnosti. Nejzávažnější je skutečnost, že čistka začala hned druhý den po pokusu o převrat, stanné právo přitom bylo vyhlášeno teprve ve čtvrtek. Ani ne čtyřiadvacet hodin po pokusu o převrat jsme zaznamenali, že bylo propuštěno téměř čtyřicet osm tisíc státních zaměstnanců ze všech oborů a ministerstev. Nejtragičtější ale je, že jde i oblast školství a že učitelům, rektorům a děkanům bylo odebráno jejich oprávnění. Rychlost čistek navíc znamená, že seznam musel existovat již dlouho před pokusem o převrat, a vytvořit takový seznam lidí ze všech oblastí je podezřelé. Erdogan pokus o puč jenom zneužil k tomu, aby mohl hned druhý den uskutečnit svůj záměr.

S konspirační teorií, že vše bylo inscenováno samotným Erdoganem ne zcela souhlasím. Nemyslím si to, ale je zde důvodné podezření, že o přípravě puče věděl a udělal veškerá opatření k tomu, aby převrat neuspěl, aby pak mohl realizovat svůj vlastní plán. Tím, že o puči předem věděl, jsou si znalci poměrů jistí.

Dopady Erdoganových čistek na Kurdy

Je otázka, jaká bude po potlačení puče a vyhlášení výjimečného stavu situace tureckých Kurdů. Erdogan už před rokem přerušil veškerá jednání s Kurdy, která do té doby jeho vláda vedla, protože se po volbách kurdská strana dostala do sněmovny. Erdogan se zděsil a začal hrát na válečnou afinitu svých voličů, což mu vyšlo a jeho popularita jako válečníka začala stoupat. Válečný stav s Kurdy přetrvává a pokus o puč to neovlivní, ale předpokládám, že represe bude mnohonásobně větší než předtím. Turecká vláda mimo jiné pod diktátem Erdogana prohlásila, že nebude dodržovat evropskou konvenci o lidských právech. To je dost odstrašující signál, spravedlivé soudy nebyly ani dosud, ale teď se dá očekávat, že se nebudou dodržovat ani lhůty zadržování nebo budou zatčení týráni ke smrti.

Spolupráce Turecka s Islámským státem

Doposud aspoň některé noviny směly psát o tom, co zjistili jejich investigativní novináři o spolupráci Turecka s Islámským státem. Pokud je zde dnes stanné právo, je prostor pro bezmeznou cenzuru a Erdogan bude moci kontrolovat už i ten zbytek médií, jak se mu zachce.

Důvěryhodnost Turecka jako partnera členských zemí NATO

To, že Turecko není důvěryhodným partnerem, NATO ví, a že tuto realitu ignoruje, je jiná věc. I Evropská unie ignoruje porušení základní listiny lidských práv, ví o tom, ale německé vládě ostrá konfrontace s Tureckem nevyhovuje, a to hlavně z ekonomických důvodů, protože Německo je v současnosti největším obchodním partnerem Turecka. To znamená, že současná německá vláda dělá, že nevidí porušování lidských práv v Turecku jen kvůli svým ekonomickým zájmům tak jako v roce 1915 při arménské genocidě, dějiny se nestudě opakují.

Dohodu o řešení uprchlické krize

Erdogan už před pučem prohlásil, že v této věci bude postupovat podle sebe a že dohodu dodržovat nebude. Teď má naprosto volné ruce, a když je v zemi stanné právo, nemůžeme už ani spoléhat na pár odvážných novinářů, kteří by nás o praktikách na místě informovali jako ještě přednedávnem - byť omezeně - a přitom riskovali svoje životy. Erdogan ví, že bezvízový styk s EU v současné konstelaci Evropské unie neprojde, zároveň ale patří k těm „vzácným“ politikům, kteří vše využijí ve svůj prospěch. Když tedy EU bude zlobit, určitě pustí uprchlíky do Evropy a možná nejen to.

Prezidentský systém nebo sultanát v Turecku

On už před několika měsíci protiústavně vyhlásil prezidentský stát. Není přitom pochyb, že je to protiústavní, ale od té doby se chová, jako by turecká ústava neexistovala. A není náhodou, že už byla uvalena vazba na dva ústavní soudce, kteří jistě nespolupracovali s pučisty, ale měli jenom odvahu Erdogana kritizovat za to, že ignoruje ústavu. Ústava je de facto už několik měsíců nefunkční a stejnou dobu má Turecko bez právní opory prezidentský systém. Spíš bych ale použil jiný výraz, než je prezidentský systém – je to sultanát.

Znovuzavedení trestu smrti

To je sekundární dopad všeho, co se v Turecku odehrálo a odehrává. Jestli někoho zabijí při výslechu nebo pak následně popraví, v tom není rozdíl. Když jsem viděl fotografie zadržených generálů a plukovníků, bylo vidět, že byli brutálně mučeni. S pučem samozřejmě nesouhlasím, ti lidé spáchali trestný čin, ale to nikoho neopravňuje k tomu, aby je utýral k smrti a tím porušil evropskou konvenci o základních lidských právech, to jest LPS, která třeba v ČR tvoří 3. článek ústavy ČR.
Vztahy Turecka s Ruskem
Nemyslím, že nyní vztahy budou na takové úrovni jako před sestřelením ruského letadla. Takovou důvěru Ruska už Turecko mít nebude, alespoň ne, dokud bude vládnout Erdogan. Možná kvůli strategickým otázkám dojde k nějakým společným kompromisům či postupům v partikulárních otázkách, ale důvěrný vztah už to nebude.

Antiamerikanismus Erdogana

Myslí, že s antiamerikanismem dává Erdogan hlavně signál směrem k Rusku, ale pan Lavrov je tak erudovaným a zkušeným diplomatem, že na takové primitivní turecko -islámoidní hry Erdoganovi neskočí. Sama Amerika se nyní nachází před volbami, takže žádnou zásadní reakci nelze čekat. Kdyby to bylo před rokem, určitě by Erdogan neměl odvahu k takovým prohlášením, jaká nyní směrem k USA činí.

Každý erudovaný odborník na Turecko ví, že za téměř každým převratem v Turecku v minulosti stály Spojené státy. I u toho současného existují jisté indicie, že by i za ním mohly USA stát. Erdogan toho určitě zneužije k tomu, aby armádu více připoutal po čistkách ke své osobě, to znamená k prezidentské funkci. První signály tady jsou, bezpečnostní rada podléhající Erdoganovi už učinila opatření, jako je likvidace prezidentské gardy, ze žandarmárie od příštího týdne bude spadat pod ministerstvem vnitra a ze cela armáda bude spadat primo pod Erdoganem.

Hrozba občanské války v TureckuObčanská válka v Turecku je v delším časovém horizontu nevyhnutelná, protože takovou polarizaci žádný právní stát, který znám, nemá. Když je dnes sto tisíc lidí z úřadů a škol na ulici a ti lidé mají zákaz působit, a přitom mají rodiny, jde možná o zničený život půl milionu lidí. 360.000 Kurdu museli opustit svoje rozbombardovaná města a ten seznam je nekonečný, a taková polarizace dřív nebo později povede k otevřenému boji, to jsme viděli v Iráku i v Sýrii.

11 komentářů :

 1. Ten Turek na tý fotce je nějakej podezřele vyvalenej - že von je v tom puči taky namočenej?

  OdpovědětSmazat
 2. Dříve nebo později půjde od válu i s tím jeho Tureckem. A jakým stylem bude odcházet, to záleží jen na něm. Když se bude cukat, tak po svých to být nemusí.
  Možná již ví, odkud mu hrozí největší nebezpečí. Že neměl být tak zpupný a tolik věřit spojencům, s kterými chtěl navíc hrát svoji vlastní hru.
  Je v kleštích a moc se cukat nemůže. Pokud udělá v současné době malou chybu, tak s ním udělají krátký proces. Pifku na něj mají téměř všichni.

  Prostě vůl, který čeká na porážku. Ale než k ní dojde, tak ho zapřáhnou a ještě s ním poorají.

  OdpovědětSmazat
 3. Erdogan byl donucen spolupracovat s Ruskem. Teď probíhá očištění armády od amerického vlivu, to je ta část armády, která podporovala IS/ISIL/Daeš (neregulérní armádu USA). Erdogan měl velké zisky z kradené ropy, těch se musil vzdát a slíbit, že uzavře hranici se Sýrii. Neměl moc na výběr, protože ho USA neokoni hodili přes palubu a skončil by jako Kaddáfí nebo Husajn. Zkusil se vojenský převrat, který v Turecku byl běžný a dosud fungoval, ale neokoni už nemají podporu zákulisních hráčů a tak se nechali vylákat a puč spustili a teď je likvidují. Nedejte se mást medii a jejich křiku o lidských právech, která uplatňují jenom na své protivníky, přičemž sami na lidská práva neberou žádný ohled.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Erdogan ted tejra a pomoci rychlosoudcu odstranuje ucastniky prevratu dle vzoru USA, nebo se mylim ? A co by tito pucisti udelali s Erdoganem ,kdyby vyhrali? Asi by mu vystrojili vanocni stromecek a zpivali koledy...Nejdrive poradali teroristicke utoky, sestrelili ruske letadlo jako provokaci a chystali daleko horsi masakry a navic se nevi a je pravdepodobne, ze dalsi prevrat muze byt v reserve a Erdogan ma poradat verejne soudni pravnicke diskuse a dychanky za ucelem aby nebylo nespravne ukrivdeno nekomu pro dlouhy cas a o tom jak to presne vsechno bylo ,nebo nebylo, co kdo proved a co ne..Byl vzdycky silenec a kamarad US-NATO-EU-Merkel a najednou &ˆ$%#@$%ˆˆ&??..ma byt Karel IV. Silenec je porad a ocekavat cokoliv jineho a rozhlasovat moudra o tom,ze ma byt dobrak od kosti /kdyz je nachytal na svestkach a oni se nechali dost hloupe na svestkach chytit / je asi ponekud nemoudre....Ze zkusenosti vime ze university a skoly a profesori jsou siritele ideologii , ktere jim mocnost neridi dodrzovat. Laska k SSSR , tak jako laska k humanitarnimu bombardovani /hlava nehlava masakrovani ackoliv/ dela neplechy v hlavach postizenych. nejen,ze se neuci myslet ve svych "vygumovanych" hlavach, ale slepe poslouchat rozkazy a provadet cokoliv nasili a valky/prevraty a la Gulen/ za uplatu...A pocit /diplomni, diplomaticke ,doktoratni a profesorske /nadrazenosti !!!

   Smazat
 4. či bude obč. vojna neviem, ale určite nie o pár rokov. Dnes sa režim upevňuje, konsoliduje, čistí od osôb s iným zmýšľaním. Bežne potrvá asi jednu generáciu, kým dôjde k zmene. Ibaže by došlo k vonkajšiemu zásahu - ako v Iraku a Sýrii. Tam bol protirežimný výbuch odporu odštartovaný brutálnou silou proti režimu zvonka.
  Sultán sa zbavil všetkých, o ktorých vedel, že sú stúpencami F. Gulenna. To bol jeho ideologický súputník až donedávna, keď sa ich cesty rozišli. História pozná podebné dvojice - Stalin-Trockij a pod.
  Pozastavenie európskej konvencie o ĽP je bežné aj v iných krajinách. V USA toto nedodržiavajú bežne, EÚ vlády v zahraničí bežne, doma len naoko. Domnievam sa, že okrem politických práv je Turecko možno právnejší štát ako SR.
  Čo sa týka vzťahov s USA, komentátor sa mýli, že teraz s tým USA do volieb nič nebudú robiť. Nebudú robiť len preto, že prevrat prebehol s ich vedomím. Teraz, čerstvo po puči nemajú čo robiť, lebo nevedia, čo zajatí generáli zaspievajú a čo na nich Erdogan má. Ak by sa moc cukal, použijú kedykoľvek regulárnu armádu (napr. za účelom ochrany jadrových hlavíc a jadrového mieru vo svete - to posvetí aj BR OSN), na to stačí prezidentovi aj posledný deň mandátu. Armáda sa teraz pevnejšie zomkne okolo Erdogana, Gulenovi prívrženci sú mimo, prípadne zajatí a mučení.Niektorí prevrátia kabát, niektorí začnú poslúchať a mnohí budú zlikvidovaní - fakticky alebo formou tureckého guantánama.
  Že gulenove inštitúcie boli len krytím pre pôsobenie CIA vo svete aj v turecku je známe. Že už z tohto dôvodu vzhľadom na rozsah dlhoročnej infiltrácie jeho prívržencov bol v turecku funkčný paralelný štát je tiež zrejmé. Erdogan robil jedno, gulenovci slovne tiež to isté, fakticky niečo iné. To diskreditovalo Erdogana doma aj vonku. Preto skončil Davutoglu ako premiér, lebo ako gulenovec si robil na Erdoganovi nezávislú politiku. Či bola riadená CIA neviem. Isté je, že destabilizácia regiónu vyhovuje CIA, rovnako aj podpora ISIL (na rozdiel od pentagonu) a preto je možné, že sa doterajšia politika zmení nie preto, že Erdogan sa potrebuje ukotviť na východe, ale možno preto, že bude môcť robiť autonómne rozhodnutia bez púrihliadania na gulenových prívržencov. To, že po prevrate sa vyporadúva s nimi svedčí o tom, že zoznamy boli vypracované rýchlo, možno aj v predtým. Veď Erdogan ich všetkých dobre poznal, veľa aj osobne, lebo donedávna boli spojenci v likvidácii sekulárneho štátu. Tento Uzunoglu je niečo ako akademik Zubov, alebo G. Mesežnikov. Plná huba humanizmu a ľp, ale len selektívne. Tí doma sú najhorší, v EÚ a USA najlepší. Šírenie európskych hodnôt ohňom a mečom je to pravé orechové, zasluhujúce podporu, šírenie identických, len blízkovýchodných, čínskych, ruských a tureckých hodnôt je fuj. Zato hodnoty saudskej rodiny sú hodné aj postu šéfa komisie OSN pre ľudské práva. Dva metre, dve morálky, newspeak. Niekedy ani nemusím čítať, stačí vedieť, kto to napísal. Snáď, až budú písať o love pstruhov, možno to bude pravda, politické hodnotenie vychádza z hodnôt, ktoré presadzujú Sorosove nadácie a nevládky, teda CIA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zajímavé! Došel jsem přesně k témuž názoru!
   Obrat Turecka nazývám "turxitem".
   Brexit je záležitostí je jen žvanivé politiky a tuberkulózního hospodářství Evropy. Turksit je podstatně důležitější. Zasahuje silnou armádu Turecka, NATO, možná postupně i vojenské napětí mezi USA - Rusko. Detail: "Turecká protiraketová obrany se vytváří za pomoci Číny, která v roce 2013 vyhrála tender T-LORAMIDS (Turkish Long Range Air And Missile Defence System) na dodávku Turecku protiletadlových raketových kompletů středního a velkého doletu."

   Takže, jsem zvědav na brzké setkání Erdogana s Putinem. I jakkoliv jiné státy mohou spolupracovat v míru. Ostatně ti dva už mají společně v Moskvě otevřenou největší mešitu. Tomu CIA jaksi nestihla zabránit.

   Zkrátka, CIA to v Turecku přepísklo, Erdoganovi došla trpělivost, teď se to oficiálně svádí na Gulenna. Děda.

   Smazat
 5. Někde jsem četl, že pan Yekta má vedlejšák u CIA, ale to víte, lidé toho napovídají. Ale jeden příměr, s takovýmto profilem bych udělal, že dnes by pan Yekta jako učitel v Turecku opravdu přišel o své místo ve školství, ale možná, že si pan Yekta vydělává více u pana Shapira. To jen na okraj. Nechci diskutovat o tom, co se teď děje v Turecku, zkrátka se tu čistí Augiášův chlív od CIA a občas odlítne nějaká tříska. Já se spíše budu věnovat globálnějším záležitostem ve vztahu ke Kurdům a varovat vás, abyste opět Kurdové neudělali chybu, jakou jste již udělali. Vtah Erdogan a Gullen, to jsou bývalí přátelé, Erdogan je Gullenovým žákem z náboženského semináře, ale pak se nepohodli, ale ne kvůli korupci, jak tvrdí Havlisté. Gullen, to je takový turecký Halík, náboženský funkcionář napojený na CIA, ale to jen tak na okraj. Pokud se někdo tomuto vztahu chce věnovat hlouběji, potom si vygoglujte největšího zrádce zrádců, není to Chovanec, ale Turek židovského původu: Tuncay Guney- případ Ergenekon. Předešlu, že největší pogromy v Turecku na Kurdy byly v době, kdy vládla Čilerová, americká profesorka ekonomie a také největší loutka CIA ze všech tureckých politiků, kteří tu snad kdy byli. To jen poznámka „k přátelství“ Američanů ke Kurdům. Ti ostatní, to už byl jen čajíček proti této vražedné bábě. Myslel jsem si původně, že ten bombový útok v Ankaře před rokem na kurdské mírové shromáždění u nádraží v Ankaře má na svědomí Hakan z turecké bezpečnosti, dnes si to nemyslím, byla to CIA a na ni navázaní turečtí agenti a Hakan k agentům CIA určitě nepatří. O co jim šlo? Poštvat proti sobě Kurdy a Turky, dobře si ještě pamatuji na Ačilim – řekněme usmíření, které začal Erdogan sám ze své vlastní iniciativy vůči Kurdům. A někomu toto nevyhovovalo. Že by Turkům? To ne. Že by Kurdům? To také ne. Ani nešlo o ty podělané volby, jak se nějaký Mekta může domnívat. Byl tu někdo třetí, kdo tomuto procesu nepřál. A ted´ vás navedu na případ Dolapdere, vy asi pane Yekto víte, o čem mluvím, kdy turecké letectvo ve spolupráci s USA rozsápali na cucky bombami kurdské vesničany z vesnice Dolapdere, viz. tato odvolávka: https://en.wikipedia.org/wiki/Roboski_airstrike, tady to přesně začalo, a kdo byl u toho? CIA + velení tureckých vzdušných sil (byl Ozkok, americký poskok). Barzáni dnes hopsá, jak mu CIA píská. Ano, pane Yekto, rozumíme tomu oba stejně, nejdříve Američané rozdmýchali opět válku mezi Kurdy a Turky, aby jim Kurdové poté padli vděčně do náruče, ale pozor Američané vždycky zradí každého, to je jediná věc, kterou si u nich můžete být jistí. Nejdříve Američané slíbili Erdoganovi kus Sýrie, když jim pomůže ji rozbít, ale mezitím slíbili Kurdům i Kurdistán, až se bude dělit Turecko. Nepřipadá vám to nečestné na obě strany? Mě jo, ale to je to pravé americké ořechové. Víte pane Yekto, Čechové ke Kurdům mají sympatie, fandí jim, ale pozor, toto bude trvat jen do té doby, než vyjde na povrch, že Kurdy řídí americká CIA, takže pozor, varuji, zase s vámi vyjebů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ... a naše vláda už vícekrát darovala Kurdům střelivo (prý i zbraně). Pokaždé zdůrazňovali, že dar bude předán prostřednictvím americké armády. Ta už měla i v Iráku kurdy otočené kolem svého prstu. Snadno si lze domyslet, a to jsem taky pokaždé učinil. Děda.

   Smazat
 6. A jak to bylo po našem majetkovým puči v roce 1989 - už jste zabudli? Jak během roku letěly statisíce lidí z práce na dlažbu bez náhrady? Drancování podniků, majetku státu, zemědělství? Jak si vyráběli své voliče z posraných domácích, díky vrácení desetitisíců činžáků obsazených slušnýma lidma ( rodiny s dětmi, senioři) bez jakýchkoliv zajišťovacích smluv? Co ti posraní domácí předvedli? Kde myslíte, že se dnes vzalo tolik ubytoven všude? Je to z činžáků, odkud byly rodiny vyházeny na ulici darebáky a nenažranci.Proč dnes tak často hoří, a doplácejí na to lidé - protože spousta bytů je obsazována různými přivandrovalci - to se vyhodili nájemníci, do bytů se narvaly palandy, a už se tam bydlí po šesti i více kouscích. V pelechu se kouří, a je to hned. Zlatej Turek, protože takovej hampejz, jakej vytvořila ze slušné země smečka hnusných zaprodaných šupáků ( vlastní občané) si nikdo z vlastní země nevytvoří - leda snad blázen. Zmršeno, zludračeno a zničeno je úplně všechno - do mrtě! A proč? Pro pár všiváků, kteří holt mají delší střeva a obří pajšl, musí asi desetkrát víc žrát než ostatní. Pro nadlidi - ti si teď budou kupovat zámky - ne? Zámky půjdou na drapačku, každej ten hajzl se usadí na zámku, a za dotace EU si ho bude zvelebovat. Nová šlechta fujtajksl!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky sem letěl. A nebyl sem zaprodanec cizinců.

   Smazat
 7. Doktor Pan Yekta je stejně znepokojený jako černý muž v bílé chýši....Proč asi ???? Je zajímavé si prostudovat předchozí výstupy pana Yekty......

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.