Reklama

sobota 30. července 2016

Karel Havlíček burcující (1821-1856)

Přemysl Votava 
30.7.2016   České národní listy

Nezapomínejme! Před 160 lety 29. 7. 1856 zemřel Karel Havlíček Borovský, národní buditel, politik, novinář, ale hlavně, statečný člověk.


Karel Havlíček Borovský (K.H.B) byl vynikajícím novinářem i zakladatelem politické satiry.
K. Havlíček Borovský, byl statečným českým vlastencem a také i obhájcem práv slovanských národů v rakouské říši. Ve svých 27 letech, v revolučním roce 1848, byl zvolen i poslancem říšského sněmu ve Vídni. Jeho protirakouské vlastenecké postoje se staly důvodem, jak jeho uvěznění, tak i později, jeho nuceným vyhnanstvím do Brixenu, kde strávil přes tři roky (1851- 1855), v politické izolaci. Byl zde pod policejním dozorem, zcela izolován od českého politického prostředí. Nesměl dokonce ani na pohřeb své ženy Julie. Po návratu z vyhnanství mu byl zakázán pobyt v Praze, teprve krátce před smrtí je mu zde povoleno léčení. Zde také nemocen a uštván umírá ve svých pouhých 34 letech. Z jeho pohřbu se stala protirakouská demonstrace.

K odkazu K. Havlíčka se hlásil zejména T.G.Masaryk. Ve svých projevech odkazoval na statečnost, národní uvědomění, ale i na mravnost Karla Havlíčka Borovského. Poukazoval na jeho zásadu neustupovat před zlem. V jednom ze svých projevů T.G.M připomenul citací odkaz z K.Havlíčka Borovského : „ Není nám hodno se lekat a strachovat před zlými, nejsme přece slepým nástrojem času, jsme sami tvůrci svého osudu. Nesténejme jako děcka, ale jako muži, se chopme činu…“.

Dnešní politická garnitura není příznivě nakloněná k osudům našich národních hrdinů. Je dokonce snaha jejich statečnost a hrdinské činy zpochybnit, nebo jim dát zapomenout. Vlastenectví, tedy láska k vlasti, se dnes „nenosí“. Ani slovanství se nehodí do „nové Evropy“. Mizí dokonce sochy a symboly našich národních hrdinů, národních buditelů. Přepisují se dějiny. Jak ty evropské, tak zejména ty naše české. Vytváří se noví hrdinové…

Havlíčkovo jméno se stalo symbolem statečnosti. Proto i Německý Brod, který byl úzce spjat s Karlem Havlíčkem Borovským, byl druhý den po květnové revoluci 1945 přejmenován na Havlíčkův Brod. Do parku byla také navrácena socha Karla Havlíčka Borovského, odstraněná nacisty za německé okupace.

Karel Havlíček Borovský „burcující “ !Přemysl Votava
(Národní socialisté - LEV21)Karel Havlíček Borovský:

Mně se, mně se, mně se všecko zdá
Mně se, mně se, mně se,
mně se všecko zdá,
že pan Švarcemberk o ústavu hrá;

mně se, mně se, mně se,
mně se všecko zdá,
že o konštituci hrá:

to oblečení
nadarmo není,
to se časem svým
v robotu změní!

Mně se, mně se, mně se,
mně se všecko zdá,
že o konštituci hrá!

Škoda je těch časů,
když jsme povstali,
když jsme konštituci ve
snu dostali;

škoda je těch časů,
když jsme povstali,
že jsme my vás neznali:
měli jsme vás znát,
na fůru vás dát,
za hranice vyjet,
tam vás vysypat!

Škoda je těch časů,
když jsme povstali,
že jsme my vás neznali! 

19 komentářů :

 1. Měl pravdu co o nás psal, předseda! Nedorostli pro vlastní samostatný stát, nezaložený na literárních a politických padělcích a intrikách, jakož i na uplacených rakouských dezertérech. Bohužel o zpustlou Kotlinu už nikdo z vyspělejších sousedů nestojí (aby si vlastní stát nezamořil).
  Historie lenivého, příživnického pronároda se stále dokola opakuje: etapu lžidemokracie vystřídá diktatura lapkovské lůzy, která se následně připojí k zacinkání klíči – až zase všechno nakradené prožere. A každých dvacet let plive na tu lůzu předchozí a nostalgicky vzpomíná na tu lůzu předpředchozí.
  Současný konzumizmus není nic jiného, než převlečený a přebujelý komunistický materializmus. Řecká azbucká lůzokracie opět oblažuje svět.
  Zneuznaný, c. a k. Univ. Prof. TGM upletl bič z rakouského dezertérského lejna - avšak zapráskat s ním už nedokázal - ani ve své mnohonárodnostní, uměle vytvořené jepičí pidiříši. Proti literárním padělkům se sice postavil - avšak politický padělek a zmetek vytvořil. Ani děti se mu moc nevydařily. Pravda vyděsí !!!
  Čecháčkové budou spokojeni - až zase všichni budou mít stejné lejno - jen zasloužilí soudruzi (falmer) ho budou mít navoněné z Tuzexu nebo z ruské Berjozky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co na to říci? Jste jen prostý idiot historie neznalý, exhibující. Květa

   Smazat
  2. Né, to patří jinam, je to návazná reakce! Kdo moh tušit že to tu maj tak zkurvený! (dva stejný články kousek od sebe).

   Smazat
 2. Pardon, to patří ke stejnému článku jinde! On tu je totiž dvakrát!:)

  OdpovědětSmazat
 3. Bez se s tim mentalnim prujmem vycpat ...anonymni trolle.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dyk tu píšu debile, že je to vomyl! Číst tě nenaučilil hovado nemilé? Jak můžu čuchat že nejde o stejněj článek! Já to měl v paměti natažený a du k hotovýmu a najedou tu je vymetýno! Myslel jsem že zas "zapracoval" cenzor, a tak když už to mám v "peru!, tak to sem jebnul, no! Neposer se! Ale pak jsem zjistil že je tu ještě jeden článek stejnýho názvu a tak jsem to napravil! Tam to je v úplně jiným kontextu!

   Smazat
 4. Havlicek by vas vlastizradni komunisti z NR hnal svinskym krokem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevim nevim hochu obřezaná, vopejzelá, jetsli právě ty sji ten pravej povolanej brát si do svý chazarský tlamy slovo Vlast. Vlast totiž nenajdeš tam, jak se xindl tobě podobnej domnívá a jak je tvý parazitický ethnikum po tisíce let navyklý, kde můžeš okrádat původní obyvatele, ale tam kde žije Naše rasa! Pokud nám zem uzme negr či jiná vopice nebo tvý vobřezaný souvěrci, už to žádná Vlast není! Respektive jí být přestává! Pro nás Tvůrce kultury je Vlast tam, kde ji vytvoří naše Rasa, podvraťáku! Tebe a všechen podlidskej xindl z něhož vzlínáš zahrnem po osvobození bagrama pod zem zaživa! Aby dříve než vaše z mizerie bílých lidí zbytnělý trupiska prohnojí půdu, tuto vaše zlodějský čpáry ještě řádně v předsmrtných křečích prohnětaly! Takto zúrodněná zem dá pak žírný chléb příštím, šťastným generacím árijských dětí ...

   Smazat
  2. oprava: jestli ... jsi ...

   Smazat
  3. „Že se Židé, v Čechách bydlící, k národu našemu počítají, za Čechy pokládají, nemůžeme tu myšlenku nijak nazvati než nepravou a velice mylnou. Neboť při Israelitech se nesmí jenom ohled bráti na víru a náboženství, snad tak jako by Čechové, co do víry, katolící i protestanti i mosaité a snad i mohamedáni býti mohli, nýbrž také na původ a národnost.“

   K. H. Borovský, „Emancipace Židů“, Slovan, 12. října 1850

   Smazat
  4. „Veliká většina našeho lidu proti této emancipaci Židů jest, že se mnohé obce brání tomu, aby se v nich Židé usazovali. Ba připouštíme ještě více a řekneme, že ani takovým obcím za zlé pokládati nemůžeme jejich bránění se proti Židům, když totiž povážíme činnost obyčejnou Židů jednotlivých (výminky jsou ovšem i zde) usazených mezi křesťany. Jak známo, považuje Žid dle svých náboženských předsudků každého jinověrce za nepřítele svého a dovoluje si proti němu všeličehož v obchodu, čehož si proti stejnověrci nedovolí… dále že Žid nikdy skoro živnost neprovozuje, při které by silně pracovati musel, že se vždy jen čachrování atd. drží…“ K. H. Borovský

   Smazat
  5. A z havloidních magorů a zlitejch bezmozků by udělal krmení pro prasata!!!!!!

   Smazat
 5. Karel Havlíček Borovský byl podnikatel, novinář, básník a spisovatel. Využil prázdné místo na trhu - český čtenář, na rozdíl od německého, měl málo časopisů. A ke čtení dostal to, co chtěl číst, jinak by se časopis neprodal. Prodával dobře, prodával inzeráty....
  Smůlou byla mezodpovědnost a nedostatek sebereflexe čtenářů - voličů, kteři "chtěli samostatnost" ale netušili, jak to bude vypadat v praxi. Ignorivali své, nevlastenecké, spoluobčany, kteří se, třeba z lenosti, Česky nenaučili a po celý zbytek života hodlali vystačit s němčinou.
  Kdy už si tady lidi konečně uvědomí, že komunikační jazyk je proměnná, ne konstanta.
  To, co je dnes angličtina, byla dříve němčina - odborná literatura té doby byla psána německy.
  TGM byl zvolen do parlamentu R-U, ale co tam dělal? Jak se podílel na pozvednutí úrovně celé monarchie, Uher, Haliče, severní Itálie?
  A, po vzniku Československa, jak se staral o Maďary, Slováky, lidi neovládající češtinu?
  Po vzniku samostatnosti Československa Agrárníci "zkorumpovali" Čechy a Slováky zisky z pozemkové reformy velkých pozemkových vlastníků.
  Stejně komunisté "zkorumpovali" Čechy a Slováky rozdáváním majetku po odsunutých .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vlastní komunikační jazyk, zvláště pro menší národy, je základní podmínkou "životaschopnosti" kulturní i existenční.Útok na jazyk, zvyky, obecně "kulturu" je podmínka úspěšné asimilace, v dobrém pojetí(jednotlivců) nebo zlém(deklasovat národ). I díky K.H.Borovskému se to druhé u nás nepovedlo, díky.

   Smazat
  2. Po ovoci poznáte je. Obávám se, že anonym 11:46 nemá na to, aby si Havlíčkovo dílo přečetl a pochopil, kolik toho udělal pro český národ a lidstvo vůbec na cestě ke skutečnému člověku.

   Smazat
  3. Nic proti češtině, ta možná přežije i další staletí, ale vědecké poblikace na světové úrvni pro odbornou veřejnost se v ní nikdy publikovat nebudou.
   A odklon od němčiny způsobil, že si spousta lidí nedokáže přečíst ani doklady 100 let staré, týkající se jejich vlatních předků. A to je hooodně špatně.
   30 let lidé u nás dohánějí neznalost angličtiny, v EU raději mlčí, než aby odhalili, že nerozumí, o čem je řeč, a za výsledek koždodenně platíme.
   Po Brexitu se těžiště EU posouvá na východ, jenže ten náš Sobotka se asi nedomluví ani s tím Sobotkou rakouským / ministr vnitra/.

   Smazat
  4. 14:28- spoustě lidí nevadí, že neumí anglicky, německy, včetně mne(ani rusky), spoustě lidí vadí, že jim jsou pře(d)kládány hodnoty nám cizí, jako jsou ti "cizinci" předkladatelé. Máme vlastní lidi, též vzdělané, bez cizích pasů. PS. pak že se historie neopakuje. I když, "Bílá hora" bez boje"?, to tu ještě nebylo.

   Smazat
  5. Němci mají s angličtinou také potíže. Není to pro ně mateřská řeč. Dokonce i někteří Češi hovoří anglicky lépe než průměrný Němec.

   Kdyby se mělo kompletně přejít na angličtinu znamená, že Češi se stanou otroci. Téměř nikdo neztratí český přízvuk, jestliže začne s intenzivní angličtinou po 11 až 12 létech věku. Je našim společným zájmem udržet na tomto území češtinu. Komu se to nelíbí, ať emigruje a stane se doživotně méněcenný přivandrovalec.

   Smazat
 6. Před několika dny odvysílala ČT - CT - Art pořad, věnovaný KHB, v něm vystoupili opravdoví znalci - prof. MUDr. Hoschl, politolog Doležal, Adam Drda a jiní a předvedli divákům, jak se dá trýznit česká historie. Do děje Havlíčkova pobytu v Brixenu zapletli drama Milady Horákové, zneuznaný prof. Putna - proti komunistickým zločinům, to měl KHB ve vyhnanství jako v lázních. Neřekli to sami poprvé, spíše mne zaujalo, že jistá sorta lidí - je už odhodlána lámat cokoliv přes koleno. Každoročně se zastavuji v Borové - abych si připomněl. Ještě před nedávnem hrozilo rodnému domku uzavření, nedostatek peněz...Pak se našly. Cožpak tito pánové nepochopili, že by se neměly cpát už úplně do všeho, kde získat body v jejich třídním boji? Peníze opravdu nesmrdí...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.