Reklama

.

.

pátek 29. července 2016

Karel Havlíček „burcující“


khb
Přemysl Votava
29.7.2016  Vaše věc

Nezapomínejme! Před 160 lety - 29. 7. 1856 - zemřel Karel Havlíček Borovský, národní buditel, politik, novinář, ale hlavně statečný člověk.

K. Havlíček Borovský, byl statečným českým vlastencem a také i obhájcem práv slovanských národů v rakouské říši. Ve svých 27 letech, v revolučním roce 1848, byl zvolen i poslancem říšského sněmu ve Vídni. Jeho protirakouské vlastenecké postoje se staly důvodem, jak jeho uvěznění, tak i později, jeho nuceným vyhnanstvím do Brixenu, kde strávil přes tři roky (1851- 1855), v politické izolaci. Byl zde pod policejním dozorem, zcela izolován od českého politického prostředí. Nesměl dokonce ani na pohřeb své ženy Julie. Po návratu z vyhnanství mu byl zakázán pobyt v Praze, teprve krátce před smrtí je mu zde povoleno léčení. Zde také nemocen a uštván umírá ve svých pouhých 34 letech. Z jeho pohřbu se stala protirakouská demonstrace.

K odkazu K. Havlíčka se hlásil zejména T.G. Masaryk. Ve svých projevech odkazoval na statečnost, národní uvědomění, ale i na mravnost Karla Havlíčka Borovského. Poukazoval na jeho zásadu neustupovat před zlem. V jednom ze svých projevů T.G.M. připomenul citací odkaz z K.Havlíčka Borovského : „Není nám hodno se lekat a strachovat před zlými, nejsme přece slepým nástrojem času, jsme sami tvůrci svého osudu. Nesténejme jako děcka, ale jako muži, se chopme činu…“.

Dnešní politická garnitura není příznivě nakloněná k osudům našich národních hrdinů. Je dokonce snaha jejich statečnost a hrdinské činy zpochybnit, nebo jim dát zapomenout. Vlastenectví, tedy láska k vlasti, se dnes „nenosí“. Ani slovanství se nehodí do „nové Evropy“. Mizí dokonce sochy a symboly našich národních hrdinů, národních buditelů. Přepisují se dějiny. Jak ty evropské, tak zejména ty naše české. Vytváří se noví hrdinové…

Havlíčkovo jméno se stalo symbolem statečnosti. Proto i Německý Brod, který byl úzce spjat s Karlem Havlíčkem Borovským, byl druhý den po květnové revoluci 1945 přejmenován na Havlíčkův Brod. Do parku byla navrácena socha Karla Havlíčka Borovského, odstraněná za okupace nacisty.

 
Přemysl Votava

22 komentářů :

 1. Také si myslím,že nyní probíhají závody v útěku před zlem,které je logicky i vydáváno za největší a jediné správné dobro.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Byl bych čekal na nějakou vzpomínku na K.H.Borovského, viz článek, který určitě není o likvidační politice a blaf blaf - jako vždy jsem se nedočkal, protože na něco takového diskuzní blafači a všeznalové většinou nemají. Tak snad na jeho počest - zde je jeho úžasný epigram...

   Je to bída na tom světě, kam se noha šine,
   sotva přejdeš jedny hory, už jsou tady jiné.
   Je to bída na tom světě, všechno je hned jinak,
   dneska tě maj za svatého, zítra budeš sviňák!

   K.H.Borovský byl dokonalý Čech. Dokonale znalý českých poměrů, české mentality a nátury. Před svou smrtí už dobře věděl, že lidi si úplně všechno kazí a taky zkazí sami. Hlavně pak Češi. Podle jiné básně K.H.Borovského - našemu národu odmítl panovat i sám Perun ( slovanský bůh), s tím, že každý Čech chce něco jiného. Svatá pravda! Ani ten epigram K.H.Borovského nemá chybu - do puntíku pravda, my neumíme žít v klidu a v pohodě. My prostě své hory, své svízele, nesnáze, strach a oběti potřebujeme k životu. A dnes se klaníme a padáme na hubu před někým, komu zítra nadáváme sviňáků. Bořitelé soch, přepisovači knih a historie, přejmenovávači ulic - to jsou Češi, ten chrabrý národ.

   Vymazat
  2. Měl pravdu co o nás psal, předseda! Nedorostli pro vlastní samostatný stát, nezaložený na literárních a politických padělcích a intrikách, jakož i na uplacených rakouských dezertérech. Bohužel o zpustlou Kotlinu už nikdo z vyspělejších sousedů nestojí (aby si vlastní stát nezamořil).
   Historie lenivého, příživnického pronároda se stále dokola opakuje: etapu lžidemokracie vystřídá diktatura lapkovské lůzy, která se následně připojí k zacinkání klíči – až zase všechno nakradené prožere. A každých dvacet let plive na tu lůzu předchozí a nostalgicky vzpomíná na tu lůzu předpředchozí.
   Současný konzumizmus není nic jiného, než převlečený a přebujelý komunistický materializmus. Řecká azbucká lůzokracie opět oblažuje svět.
   Zneuznaný, c. a k. Univ. Prof. TGM upletl bič z rakouského dezertérského lejna - avšak zapráskat s ním už nedokázal - ani ve své mnohonárodnostní, uměle vytvořené jepičí pidiříši. Proti literárním padělkům se sice postavil - avšak politický padělek a zmetek vytvořil. Ani děti se mu moc nevydařily. Pravda vyděsí !!!
   Čecháčkové budou spokojeni - až zase všichni budou mít stejné lejno - jen zasloužilí soudruzi (falmer) ho budou mít navoněné z Tuzexu nebo z ruské Berjozky.

   Vymazat
 2. Rusové, kteří měli dopingovou minulost, startovat nesmí, Američané, kteří měli dopingovou minulost startovat můžou. To je bez komentáře, ale odpovídá to západním demokratickým principům. Dnes byl na ČT dokument o Kanaďanech, kteří hráli v roce 1972 proti Sborné. Aby vyhráli zlomili útočníkovi Sborné kotník a v dokumentu kanadští hráči řekli, že likvidačního faulu nelitují protože Kanadští hráči jsou známí tím, že pro vítězství jsou ochotní udělat vše. Myslím, že Američané jsou také ochotní udělat pro vítězství vše a proto zařídili, že atleti Ruska jim konkurovat nebudou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zlo má jednu obrovskou slabinu,kterou ho lze snadno porazit. Zlo si totiž myslí,že pokud bude hrát nefér,dobro vždy jen fér a na tom staví i svou veškerou strategii. Myslím,že nyní má Putin problém. Pokud ale neplatí dohody,neplatí nic.

   Vymazat
  2. Pro 22:16 to je samozřejmě kravina. Zbraní zla je, že se snaží převlékat za dobro, protože zlo není tolerováno. Zlo je cesta do zkázy a to si nepřeje nikdo, kromě několika nemocných. Problém však je jak rozlišit zlo od dobra.

   S tím fér a nefér je to otázka morálky, kdokoliv začne prohrávat, tak ho situace začne nutit k nefér hře. Čím slabší morálka tím spíše pokušení spojit se zlem podlehne. Proto Ti co vyhrávají se mohou zdát morálně lepší, ale poznáte je jací doopravdy jsou až jim začne téci do bot. Ale i když vyhrávají lze jejich morálku číst například podle toho jak se chovají k poraženým.

   Poznámka k Rusům a k Putinovi obzvlášť:
   Hodno respektu je to, že drží slovo.

   Vymazat
  3. 22:52. Pokud se Putin snaží převlékat za dobro,fakt se mu to ale vůbec nedaří. Nějakým slovem,myslím ,bylo i Budapešťské memorandum 1994,kterým se Rusko zavázalo nejen respektovat stávající hranice Ukrajiny ale ještě i k tomu ji bránit. Sorry,Váš asi vtip,jsem naprosto nepochopil.

   Vymazat
  4. 22:59- s anglosaským smýšlením nepochopíte hodně věcí, natož 22:52.

   Vymazat
  5. 0:03. Já nemám anglosaské myšlení,jsem Čeň (Czeni).

   Vymazat
  6. 0:03. My Čeňi jsme byli kontaktováni vesmírnými civilizacemi,protože naše vývojová úroveň jim to už umožnila.

   Vymazat
  7. Je třeba, vy dva Čeni, abyste "dorostli" aspoň ke klasickému pojetí filozofie jako 22:52, abychom si rozuměli. Vyřiďte to Vašim "Stvořitelům"!

   Vymazat
  8. 0:48. Necelé dva miliony,teoreticky.

   Vymazat
  9. 0:52-myslíte počet Čenů nebo počet vašich mozkových závitů?

   Vymazat
  10. 22:59 - von je tam pod tí cancem vlastizrádným někde podepsanej nebo co? Podle kreténa tvýho ražení by musel pan Hitler respektovat demilitarizaci Porýní jen proto že to nějakej špinavej Ebert či jakej xindl vlastizrádnej parafoval? Nasrat chazarče, tobě i tvým obřezaným maňasovodcům!

   Vymazat
  11. 22:59 Už jsme si to několikrát tady řekli o tom Vašem Budapešťském memorandu, Ukrajině, Krymu. Neustále ho zmiňujete a vracíte se k němu, ač je téma jakékoli.
   Nejste náhodou vyšinutý?
   Nebo jste ukřivděný politik, podpolitik, volič nějaké skomírající strany.

   Ať žije věčný odkaz Václava Havla na věčné časy a nikdy jinak.

   Vymazat
  12. Navíc v tom memorandu jasně stojí, že se to týká pouze neutrální Ukrajiny! Ne agresívní USAfašounské! Taková, jak je tam v tajném dodatku - a to se málo ví - napsáno, naopak musí být a bude zničena jako celek! Tak bacha nato ...

   Vymazat
  13. To samé, o slovu, by se dalo říci o nerozšiřování nato na východ.
   Tam někde začalo obzvlášť veliké kašlání na všechno, a navíc ještě z úst našeho veleslavného prezidenta, když bylo třeba jít na jugošku a do Iráku. Tam nás přece po spojení s největším demokratickým státem na světě, čekaly ty investice, které nám trochu usypou, když se zapojíme. Nebo snad ne?
   A jak to vypadá dnes?
   Zbyly nám jen lavičky, za které musí město platit nájem nějaké neziskovce?!
   Tomu se říká pravá židovina.

   Vymazat
 3. Je to všechno pravda a pravda je taky to, že zelené papírky s názvem dolary mají kouzelnou moc a hodně naších politiků okouzlení zelenou barvou dolarů jsou uhranuti do té míry, že zapomenuli, že jsou Češi a slouží za jidášský groš těm za velkou louží.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Někteří z nich mají dokonce dvojí občanství jedno v USA i když to je i proti zákonu v USA. Co pak čekat od nelidí, kteří pohrdají zákonem.

   Vymazat
 4. Dneska by se takového Havlíčka v Bruselu zbavili raz dva.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je pravda -nabídli by mu místo europoslance nebo eurokomisaře s mocí a obrovským platem, když přestane psát,nebo začne psát jak oni potřebují. Tak se to dělá dneska například s odborářema. Dnes chodí Zavadil s Kalouskem na pivo - a takovej to býval bojovník za lid. A taťka dělníků Falbr? Ani nemluvím.

   Vymazat
  2. Třeba by ho před tím poslali i na školení do států, aby byl in a cool.
   (Nebo hin a vůl?)

   Vymazat