Reklama

pátek 29. července 2016

Kdo porazí Zemana? Určitě ne anti-Zeman

Radim Valenčík
29. 7. 2016             RadimValenčíkPíše
Právě jsem se vrátil z Maastrichtu, kde probíhala "olympiáda ducha" – tj. 5. světový kongres Společnosti teorie her. Ten minulý před čtyřmi roky v Istanbulu byl sice lepší, ale i tento stál za to. Nobelisti byli tři včetně 86-letého Boba Aumanna v plné fyzické a duchovní kondici. Jeden z hlavních přednášejících měl přednášku na téma "Jak vyhrát prezidentské volby". Ukazuje se, že i velmi jednoduché modely, které teorie her nabízí, mají obrovskou vypovídací sílu.


Na několika případech z nedávné doby uvedl a ilustrativním konceptem doložil, že pokud se situace polarizuje do podoby "jeden kandidát proti všem ostatním", tj. kandidát a anti-kandidáti, má kandidát, proti kterému se profilují všichni ostatní, největší šanci vyhrát.

Jediný, kdo má v takové situaci šanci prosadit se oproti kandidátovi, vůči kterému se všichni ostatní profilují, je ten, kdo důvěryhodně dokáže obsadit pozici smiřující protivné strany.

Ostatně toho si byl velmi dobře vědom Lenin, když v roce 1921 s nebývalou intenzitou až agresivitou reagoval na Bucharinův pokus postavit se do čela "nárazníkové platformy", tj. platformy, která měla v tzv. sporu o odbory (ve skutečnosti šlo k soupeření mezi Leninem a Trockým, kdo se prosadí jako lídr revoluce) usmířit obě protivné strany. V roce 1937 pak Stalin velmi krutě zlikvidoval tzv."platformu za usmíření", která se chtěla postavit "nad" tehdy protivné strany – Stalinovy příznivce a odpůrce. Ani jeden z nich teorii her neznal, protože ta se ještě nezrodila v té podobě, ve které by byla v dané oblasti použitelná, ale s intuitivními herními modely či koncepty byli schopni pracovat.

Dnes – jak bylo v přednášce velmi pěkně ukázáno – standardní chybu profilace všech uchazečů a prezidentský post proti jednomu z dominantních kandidátů vidíme v USA. Z hlediska logiky hry si Trump nemůže přát nic lepšího, než aby ho všichni démonizovali a profilovali se proti němu. Hlavně aby byla eliminována platforma za usmíření protivných stran. Pak má největší šanci vyhrát.

U nás tuto chybu vidíme v pokusu porazit Zemana anti-Zemanem. To je největší hloupost, kterou odpůrci Zemana dělají. A všimněte si, jak se to, co nazývám "hloupnutí z globálního slouhovství" projevuje. 

Odpůrce Zemana ani nenapadne postupovat jinak. Oni hledají anti-Zemana a ani si nedovedou ani představit jiného kandidáta, který by mohl Zemana skutečně porazit. Tím, že by se postavil do role usmiřovače znepřátelených stran a vlastně i celé společnosti. Do role "ti mají pravdu v tom, ti zase mají pravdu v tom". Pokud by kandidát, který by šel do našich prezidentských voleb, obsadil tuto parketu, byl dostatečně důvěryhodný a měl silné zázemí, měl by velmi velmi velkou šanci, že vyhraje.

Je však dost pravděpodobné, že takový kandidát u nás prostě není. A pokud by byl, pak ti, co v důsledku svého slouhovství současné rozpadající se globální moci nevratně zhloupli, s takovým kandidátem prostě nepřijdou.

17 komentářů :

 1. V USA několikrát dokázali, že není problém zfalšovat volby, aby vyhrál ten koho tam potřebují. Naposledy to bylo vítězství Bushe, který prohrál, ale prezidentem stejně byl. Clintonová nejspíš vyhovuje zbrojnímu průmyslu a proto je možné, že vyhraje a zajistí pro zbrojařské firmy obrovské zisky a atomovou válku.

  OdpovědětSmazat
 2. Zemana může porazit jen ještě větší národovec. Toho by si měla být vědomá "Pražská kavárna" a nepokoušet "štěstí"!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si myslím,že v dnešní době 27miletého cíleného proevropského výplachu mladých Čechů ve všech školách Česka,je už pozdě.

   Smazat
  2. 22:54-Jsem optimista, krev není voda a "Evropanství" mi nevadí, jen "náplň.

   Smazat
  3. 23:52. A mozek je sval, je nezbytné ho posilovat.

   Smazat
  4. 0:02-kůry mozkové máme dost, jen ji využívat.

   Smazat
  5. 0:31. Bohužel vám lidem zatím pracuje jen ta kůra a zbytek je vám jen závažím pro rovnováhu při chůzi. Kdyby to bylo účelem,narostly by vám třeba rohy.

   Smazat
  6. 0:37-Milý trollí Čeni, Váš čip je jistě poslední provenience ale na lidskou kůru mozkovou ještě nemá, zklapněte.

   Smazat
 3. Hlavně sem necpat nějakého usmiřovače typu ty máš kousek pravdy, a ty také. Dáme to dohromady a je to - paskvil.
  Z tohoto by zase vznikla nějaká pravda a láska, která by se nechala přikrmovat židozednářskými politiky a oligarchy. A ta by nás táhla určeným směrem strýčka Sama.

  OdpovědětSmazat
 4. Myslím, že tohle už došlo Horáčkovi, takže se podobným způsobem profiluje. Ale holt je to Horáček. Kdyby to byl Horák, tak snad, ale tohle šanci nemá, i kdyby usmiřoval jak ďas. Kdyby byl Zeman Zemánek, tak by snad měl Horáček trošku naději.

  OdpovědětSmazat
 5. Horáček je přiblblík jako Kocáb.
  Co to je za doktora, když nedělá vědeckou kariéru. To si udělal titul jen aby mohl oslňovat své okolí?
  No to normální lidi už nenachytá.

  OdpovědětSmazat
 6. Teorie "usmiřovače" je jedna věc, praxe je věc jiná. Zeman má velkou podporu proto, že říká pravdu o věcech, o kterých jeho protivníci lžou. Jak chcete najít věrohodného "usmiřovače" někde uprostřed? Jestliže Zeman říká, že "císař je nahý" a krejčíci léta přesvědčují "lid" o kráse neviditelný šatů, jak mezi tím najdete kompromis? Může někdo hlásat, že císař sice je nahý, ale ty šaty jsou krásné?

  OdpovědětSmazat
 7. Populistu Miloše Zemana mohou v přímé volbě prezidenta ČR porazit současnosti dvě jména:EKONOMKA-ILONA ŠVIHLÍKOVÁ A ŠÉF ODBORŮ- JOSEF STŘEDULA.
  JINÁ JMÉNA ZATÍM NEPŘIPADAJÍ V ÚVAHU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Středulu bych vyloučil. Odbory nesou vinu za to, že jsme se stali kolonií, jak píše Švihlíková.

   Smazat
 8. Josef Středula není odpovědný za bývalé vedení odborů a atmosféru ve společnosti v době hospodářské transformace pod vedením Václava Klause a Miloše Zemana.
  Autor textu Radim Valenčík se mýlí.Miloš Zeman na funkci prezidenta porazitelný je.
  Docentku Ilonu Švihlíkovou na funkci prezidenta je podle mého názoru škoda.Slušela by jí více role ministra financí.

  OdpovědětSmazat
 9. Prezidentem nemůže být nikdo bez politické praxe!!! Jinak se stane polodementním kladečem věnců a maňáskem "poradců". Myslím, že tohle většina voličů podprahově cítí. Archetyp vůdce/krále tu pořád je a nikdo vlastně nechce aby jím byl komorník či lokaj... 😂

  OdpovědětSmazat
 10. Prezidentem nemůže být nikdo bez politické praxe!!! Jinak se stane polodementním kladečem věnců a maňáskem "poradců". Myslím, že tohle většina voličů podprahově cítí. Archetyp vůdce/krále tu pořád je a nikdo vlastně nechce aby jím byl komorník či lokaj... 😂

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.