Reklama

středa 13. července 2016

Koncentrák – cena za věrnost

Ivo Krieshofer 
13. 7. 2016 E-republika
 

Deníky Ondřeje Sekory připomínají dobu, kdy jsme byli německým protektorátem ovládaným poslušnou soldateskou a svým způsobem varují před tím, abychom se stali novým protektorátem ovládaným německými finančníky a průmyslníky, kteří se stejně jako tenkrát opět pokoušejí ovládnout Evropu.


Na jaře letošního roku vyšla pod názvem Deníky Ondřeje Sekory 1944 - 1945 neobvyklá kniha. Její zvláštnost spočívá v tom, že obsahuje nejen malířovy deníky z věznění za druhé světové války, ale i četné kreslené obrázky, které dokumentují jeho zážitky. Neobvyklé je, že si každý arch s obrázkem čtenář musí sám rozříznout, aby si osobně připomněl těžkosti, které autor prožíval.

Patřím mezi nepočetné dosud žijící pamětníky té doby, a proto jsem si knihu koupil, abych si připomněl vyprávění svých rodičů a získal podrobnosti, které mně Sekorovy deníky skýtají. Vraťme se na chvíli do těch dob.

Po 15. březnu 1939 začaly i na území protektorátu Čechy a Morava platit tzv. Norimberské zákony. Zprvu se týkaly jen Němců, ale od konce června platily i pro ostatní obyvatele. Svazek mých rodičů, stejně jako Sekorových, se stal „smíšeným sňatkem“ a já se stal, stejně jako syn Sekorových Ondra, „míšencem 1. stupně“. K omezením, přijatým již za II. republiky (např. propuštěním osob židovského původu z činné státní služby, vyloučení Židů z Advokátní komory atp.), přibývala postupně další ponížení: soupis židovského majetku, vyloučení ze škol, nucené odevzdávání cenností, rozhlasových přístrojů, telefonních aparátů, lyžařského vybavení, zákaz vycházet po 20. hod., zákaz měnit bydliště i na přechodnou dobu, zákaz vstupu do hostinců, kaváren, parků, holičství, plováren, zákaz vlastnit domácí zvířata, vymezená nákupní doba v obchodech, jízda tramvají jen ve stoje ve vlečňácích… Od září 1941 bylo Židům přikázáno nosit na šatech i kabátech žlutou židovskou šesticípou hvězdu s nápisem JUDE.

Všechny tyto zákazy dopadly i na moji matku stejně jako na rodinu Sekorových. Otec byl v té době zaměstnancem Státního nakladatelství a bylo mu dáno na výběr: buď se rozvést a uchovat si práci, nebo dostat výpověď a nechat se zaměstnat podle rozhodnutí úřadů. Otec se nerozvedl a stal se nádvorním dělníkem v ČKD Praha.

Stejně tak pro redaktora Lidových novin Sekoru nebylo již v redakci místo. Protože se požadovalo, aby celá rodina člena Svazu novinářů doložila arijský původ do třetí generace (dědy i báby), což tedy paní Lída Sekorová nemohla, byl s okamžitou platností ze Svazu vyloučen, nemohl nikde pracovat jako žurnalista, zůstal bez prostředků a živil se reklamními kresbami.

Nacistický systém byl nucen vzhledem k početnému nasazení mužů do armády vytvořit systém nucených prací. Do této soustavy patřily i pracovní tábory pro tzv. židovské míšence a nežidovské partnery ze smíšených manželství. Nástup do nich byl nedobrovolný, odchod nemožný, osud nejistý, konec v nedohlednu. Do této mašinérie se dostal také můj otec Alois i Ondřej Sekora. Ohroženi byli nejen otcové, ale i jejich děti starší 14 let a především židovské manželky, které byly transportovány do Terezína a někdy i dál…

Sekora byl s mnoha dalšími, někdy i veřejnosti známými osobnostmi, transportován do tábora u městečka Klein Stein ve Slezsku, kde budovali „Rollbahn“, přistávací dráhu. Tam byl i můj otec. Zpočátku byly poměry snesitelné, avšak s blížící se frontou se zhoršovaly. Nakonec bylo vězňům umožněno vrátit se domů, ale museli se ihned hlásit. Po krátkém čase dostali příkaz shromáždit se na Hagiboru v Praze a byli transportováni do městečka Osterode v pohoří Hartz. O tom všem si píše Sekora deník doprovázený četnými ilustracemi. A mně se tak připomínají otcova vyprávění i vlastní zážitky. Dá se předpokládat, že se otec i Sekora znali, otec o něm, stejně jako o malíři Wíšovi vyprávěl. Otcovi, kvůli podobě se jménem barona Ringhofera, říkali baron. Byl výborným společníkem, hrál na kytaru a nepochybuji, že tam měl mnoho dobrých přátel.

Vraťme se ale k Deníkům. Mohu jen doporučit jejich přečtení, protože dokumentují a ilustrují méně známou část české historie. Připomínají dobu, kdy jsme byli německým protektorátem ovládaným poslušnou soldateskou a svým způsobem varují před tím, abychom se stali novým protektorátem ovládaným německými finančníky a průmyslníky, kteří se stejně jako tenkrát opět pokoušejí ovládnout Evropu.
 - - -


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

18 komentářů :

 1. Jakýpak apel na možné hrozby o budoucím ovládnutí Evropy, potažmo ČR německými průmyslníky?

  Vždyť u ovládání jsme!

  Poslední stav:
  Vláda ČR v minulých dnech, na návrh ministra dopravy P.Ťoka prodloužila desetiletou smlouvu s firmou KAPSCHo další tři roky.
  S firmou, která v době Protektorátu B+M dodávala GESTAPU zařízení na sledování a vyhledávání krátkovlnných vysílaček českých odbojářů a parašutistů vysílaných do Čech a na Moravu z Anglie.
  Sub: obrazová publikace Min. obrany ČR nazvaná Antropoid.

  Takže Vládu ČR , tedy za přispění lidovce Šimonovského, Staňjury z ODS, kteří smlouvu založili a precizovali tak, že není údajně nyní vypověditelná, vydírá již let firma z Rakouska, která se přímo podílela na smrti nevinných lidí i z |Lidic, Ležáků, kteří byli nahony vzdáleni od provozu tehdejších vysílaček.

  Je taková činnost Vlády ČR vzkazem občanům ČR do budoucna, že mocným se musí ustupovat, vždy ustupovat?

  Je to nejen ostuda, ale vrhá to hanbu a ponížení na oběti našich nevinných předků!!

  OdpovědětSmazat
 2. Tento apel je zbytečný německými finančníky a průmyslníky již ovládáni jsme jen se tato skutečnost nesmí v hlásných troubách zveřejnit,většina soudných lidí si to již dávno uvědomila.
  Hold co jsme vyzvonili klíči to máme.

  OdpovědětSmazat
 3. Konečně nový článek - koncentrák - taky nic moc, ale nad diskuzními příspěvky té odporné, krvežíznivé staré smečky, která sem na NR leze ze serveru Novinky ( nejhnusnější, ostudné diskuze) jsem se už málem poblil. K článku o teroristech na Doněcku už osmdesát žvástů - a furt se to hádá, a nadávají si, ale takový kokotiny jaký píšou, vůbec ne k věci - hrůza! Diskuze na NR asi mají taky už na kahánku - jak by bylo možné zařídit, aby sem ta stará, sprostá a hloupá smečka nelezla? Taky povolit každému jen dva bláboly, což museli udělat na serveru Novinky, aby tu chátru sprostou, krvežíznivou, dementní a závislou, alespoň trochu usměrnila? Jenže tím to začalo. Napíšou ti fanatici své dva příspěvky k článkům a naleze to sem, a tady se to hádá a hádá. Br - to mají být spoluobčané? Kde jsme k tomu přišli? Ano -koncentrák by jim slušel. A bez přístupu k počítačům - tvrdá odvykačka. Denně makat - žádný dřepění u internetu - málo jídla - oni by si jinak vážili takzvané svobody slova, neboť jestli se vyznačuje tímhle!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebejt tvejch zbytečnejch pindů,bylo by líp!

   Smazat
  2. Komu by bylo líp - tobě? Ty se taky rochníš v tom diskuzním svinstvu? Taky závislák? Taky potřebuješ odvykačku, abys viděl, že život je úplně někde jinde a tyhle pindy - dobrej byznys pro media z lidský blbosti - jsou v podstatě úplně o hovně. Mně to docela sere, i když by mně to mělo bejt jedno, ale nedokážu se smířit s tím, co se stalo z lidí. K čemu nám je dobrý vědět, co se zrovna teď děje na Ukrajině? A vůbec - pindej si tady se svým hejnem pindalů a na mně se vyser. Ukázal jsem tyhle diskuzní aktivity sousedovi, kterej nemá doma počítač, a nedívají se ani na TV - a díky tomu je celá jejich rodina normální a v pohodě, a ten byl z toho úplně zděšen. Kdyby to neviděl na vlastní oči, co jsou Češi za blbou havěť (viz diskuze) niky by tomu prý nevěřil. Vůbec nechápe, jak je tohle možné, a kdo to tady může dovolit. Toto cílené a účelové rozpoutávání nenávisti mezi lidmi vede a má vésti k občanské válce? Lidi už se tak nenávidí, že by se podřezali navzájem a to je ono, čeho mají media - i světová -docílit. Nadlidi a elity budou v pohodě, nebudou do těch jatek zasahovat a socky se mezi sebou pomlátí.Jak jednoduché! Tady na diskuzích si příšerně a sprostě nadávají, v reálu se pak podříznou - tohle tady NIKDY nebylo. Jak to mohli ti zločinci za 26 let dokázat, a proč tomu občanští blbci a ovce podléhají? To to nedokázali prokouknout? No - jak říkám - vrať se do hrobu - pardon, na diskuze.

   Smazat
  3. Tak co sem lezeš ty kecale u Prodaný nevěsty?????Na ty tvoje pindy jsi možná zvědaví dědouši v knajpě,tady nikoho nedojmeš!

   Smazat
  4. 18.47 - jsi ubožák. Vadím ti -co? Nazývám věci pravými jmény a ty jsi obyčejnej žvanivej závislák. Já ti to přeju. Jsi blbec a sám jsi starej posranej dědek. Mladý lidi se tady nevyskytujou, ti jsou zděšeni, co jsou důchodci za blbou havěť. Druh krvežíznivý blb domácí. A ten magor 18.49? Jsi při smyslech? Jsi schizofrenik jak vyšitej - co tady meleš o polévání benzinem a zapalování? Hned zítra upozorním na tenhle diskuzní hnůj policii, ať to někdo zatrhne. Abys tady vyhrožoval upalováním - co je ti do toho, kdo co vyznává, pokud nikomu neubližuje? Tobě snad někdo ublížil? Jsi duševní mrzák, sadista a psychopat, co píšeš, už je za hranicí snesitelnosti. Abys nesklidil krutou smrt sám, ty sráči blbej a jestli si myslíš, že diskuze nelze vysledovat a žes anonymní, tak se pleteš. Server NR to bude muset dát policii k dispozici - nemůžou nechat běhat po svobodě tak nebezpečnýho magora. Stačí blbí vrazi jako Breivik ( taky asi měl svůj důvod - ne?) A další. Zmetek, kterej ubodal knihovnici, čubka, která zabila studenta - oba schizofrenici. Ten americkej zmrd, kterej surově ubil celou rodinu své sestřenice, protože si chtěl připadat jako Alexandr Makedonský - a ty, ty křiváku? Komu vyhrožuješ? Pamatuj si, zítra na to upozorním, a následně budeš mít problémy. Nedělám si legraci. Plevel a hnůj musí být ze společnosti odklizen. Poputuješ do blázince - perverzní a sadistický magory tady nepotřebujeme. Jdi do prdele!

   Smazat
  5. Co to plkáš za debiloty ty retarde?!!!!!Jsi stejný kretén jako ty havloidní vohono,jen strkáš rypák do věci,kterejm nerozumíš,ty Cardo Retardo!!!!!

   Smazat
  6. 19:09 -abych tě nedopad buzerante zasranej strachem s pacifistickým sajrajtem za ušima, a nenadělal z tvý zkurvený famílie psí žrádlo! Na pana Breivika nesahej rasozrádnej dobytku! Moh bys vyfasovat lázně! Ty s léčivým účinkem H2SO4!

   Smazat
  7. No jo, předseda má recht, ty xenofilní termofilcko z 19:09! Jestli budeš ty svý buzerantofilcky šířit po netu, najdu si tě z a zasunu ti do tý tvý smrdutý havlismem projebaný lejnolíhně rozpálenou ocelovou tyč! Pak zatančíš tanec duc-duc techno, smažáku vodredovanej!:)))

   Smazat
  8. Ahoj prasečí magoři - už jste se stačili udělat s těma hnusnejma výstřikama tady? Jste něco tak odporného, že to komentovat nelze - zkrátka -novinkáři. Odpornej zelenej sliz - chrchle a plivance. Hnůj a smrad. Senkrůvna - to všechno jsou zvratky z novinek, přelezlí na NR.

   Smazat
 4. Vyborne panove, sice nevim proc se hadate, ale GRATULUJI VAM VSEM ! To je prava a zdrava demokraticka diskuze ! Kazdy ma pravo na svuj nazor !

  Prvni clanek americke konstituce jasne mluvi o svobode projevu ! O svobode nazoru ! O svobode slova ! O svobode shromazdovani ! At zije nova Republika ! My se zde shromazdujeme a ja se zde ucim nadavat, proto zde rostu.

  AT ZIJE NESMERTELNA KONSTITUCE !
  A prohlasuji zde , ze UFOuni existuji. Jdu je hledat.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 5. Dík autrovi za velice poučný a zdařilý článek.
  Dnešní mladá generace je vychovávána tak, aby
  ji tyto skutečnosti byli co nejvíce potlačeny.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 6. Německý průmysl a bankovnictví jsou ovládány americkým, ten židovským.
  Pro vlastní bankovnictví již není místo.
  Takže otázka zní , potřebuje Česká republika v 21. st. bankovní systém.
  V případě, že ano, je schopna si jej vybusovat sama?
  V případě, že ne, je schopna eliminovat ten, který vládne v EU?
  V případě, že ano, je schopna jej nahradit z vlastních zdrojů, resp. odkud bude čerpat?
  Je na světě jiný zdroj, než z Číny, Ruska nebo islámských zemí?
  Který z těchto zdrojů autor upřednostňuje, jak dalece jeho myšlení ovlivňuje fakt, že je autor "židovský míšenec"?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:34-skvělá připomínka.Díky za ní.... Všichni dřív,než něco začnou posuzovat a odsuzovat,je potřeba dát si věci do souvislostí,jinak může docházet ke špatným vývodům a tragickým koncům stejně tak,jak při vzniku nejen 2. sv.války....

   Smazat
 7. Den za dnem dokazujete, že nemáte na tomto světě co dělat.Vyjadřování a sprostota panuje.Ukazuje to na velkou čistku, kdy obyčejní budou umírat za hloupost a mamon.škoda máte plné stoly a teplo.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.