Reklama

čtvrtek 14. července 2016

Lidé sui generis

Oldřich Průša
14. 7. 2016
Svého druhu, zvláštní. Někým obdivováni, někým zavrhovaní – jak kým, jak kdy, jak za co, někteří možná i za kolik. Winston Spencer Churchill, ministr, premiér atd. dělal politické přemety - měnil strany v zemi nejvýznamnější rozhodující. Ubránil Velkou Británii i Její veličenstva před nacismem, nebyl zvolen po II. světové, pak zase byl. Mnoho peripetií. Spojenému království se nikdy nezpronevěřil.


Petr Pavel, ohvězdičkovaný generál a náčelník generálního štábu v. v.; toho zbytku Československé lidové armády, která se hrdě zove Armáda České republiky, taky udělal přemet. Jen jeden, ale zcela zásadní. Dokázal změnit světový názor jako na obrtlíku. Přísahal jako voják věrnost jedné zemi, jednomu svazku, jednomu vojsku. A hle. Otočil se naruby. Snad mu, alespoň ta věrnost zemi vydrží, mysleli si někteří optimisticky nepoučitelní. Samozřejmě planá naděje. Slouží poslušně jinému státu/státům a ještě se motá v jejich zájmu do politiky. Asi v rámci uposlechnutí rozkazu – jak jinak u staršího vojáka z povolání.

Je známé, že jakékoliv srovnávání, je věc ošidná. U lidí obzvláště. V této souvislosti to je ale snažší Úsilí k prosazování a zabezpečení míru je podstatně lehčí.

Není v tom sám, přísaha nepřísaha – hanba, nehanba. „Tak přísaháme“ řeklo mnoho polistopadníků; jedno ze které strany. Petr nebo Pavel. Prašť, jako uhoď.

Ctít a chtít nějakou morálku?
Tak co se divíte? Z vaší rodiny to neznáte? To buďte rádi. Zatím.

8 komentářů :

 1. Pan generál je profesionální voják a nic jiného pravděpodobně neumí.Proto se tedy chová jako landsknecht,který mění své živitele podle toho kolik peněz nebo jakou kariéru nabídnou.

  OdpovědětSmazat
 2. Aby se nepřepočítal. Alespoň by měl pamatovat na zadní kolečka, aby náhodou ...

  OdpovědětSmazat
 3. koho chleba ..... co naplat

  OdpovědětSmazat
 4. Ale iste. Každý to pozná aj z najbližšieho okolia. Ako sme za komunistov prižmurovali oči, keď si xy ukradol fúru šutru, strýc kšeftoval so strednou skupinou sovietskych vojsk, či človek vstúpil do KSČ, aby sa dostal na Západ...(?)
  Nenaučili sme sa na tých ľudí verejne pľuť a keď po 89-om brali celé fabriky, len sme impotentne čakali, že snáď zasiahne polícia...
  Dnes zdesene pozeráme, ako súdy nechávajú štát prehrávať spory s gaunermi. A dôstojník z WZ je zrazu dôstojník NATO.
  Vždy bol osobný úspech determinovaný servilnosťou voči práve vládnucej ideológii. Či sile. Bolo to tak, aj to tak je. A zostane, pokiaľ sa nebude formalizovať morálna autorita založená na princípoch ako Kresťanstvo, ale aj trebárs Budhizmus či Konfucius.
  Len kto v jej mene bude vystupovať?! Pápež z Vatikánu to nemôže byť ani náhodou. Možno dáky vedecký kongres, podporiaci Boha.
  Ale to som už niekde v Utópii.

  OdpovědětSmazat
 5. Ale Churchilla jako hodnotnou osobnost nebereme, vždyť chtěl atomové bombardování SSSR. Přestaňte už s těmi "ušlechtilými britskými personami", je to humbuk, jak z reklamní agentury.

  OdpovědětSmazat
 6. Zavést trest smrti a toho prašivýho generála oběsit, a to veřejně, jako největší děvku prodejnou

  OdpovědětSmazat
 7. Rozdíl mezi hrdinou a vrahem spočívá v uniformě.
  Bertrand Russel
  Morave

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.