Reklama

.

.

pátek 1. července 2016

Ministr Babiš škrtí výdaje, aby udržel schodek 60 miliard Kč, ale nedbá toho, že ČNB v témže roce vyhodí jen při vývozu 330 miliard Kč navíc.


Josef Mrázek
1. 7. 2016
Dne 30.6.2016 ohlásil končící guvernér Singer, že ČNB bude intervencemi udržovat kurs 27 Kč za euro ještě nejméně o rok déle. Nemohl poukázat na klady tohoto opatření, protože má jen zápory, a tak se mlhavě zmínil o Brexitu, ovšem ten, pokud by nás ohrožoval, tak jen následkem intervencemi obstarávané svázanosti koruny s eurem.


A právě ty intervence jsou v rozporu s §2, odstavec (1) zákona o ČNB, kde se píše: „Česká národní banka jedná v souladu se zásadou otevřeného tržního hospodářství.“ Intervence zásadně rušící otevřené tržní hospodářství jsou nepochybně neslučitelné s uvedenou zásadou a upozornil jsem na to třikrát dopisem pana prezidenta Zemana a jednou pana ministra Babiše. Zejména on měl, jako správce financí, reagovat na porušení zákona podáním trestního oznámení. A protože jde o vážné pochybení, mohl pan prezident odvolat guvernéra ČNB, odpovědného za porušení zákona. Nestalo se však nic.

Nebudu se zabývat všemi následky intervencí ČNB, ani náklady na jejich realizaci, již jsem to udělal a odezva (možná, že s ohledem na délku a složitost článků) nebyla dostatečná. Uvedu zde jen dopad na zahraniční obchod, a to postačí k pochopení rozsahu škod, velikosti ztrát pro republiku a zisku pro zahraničí.

Během roku, o který mají být intervence prodlouženy, dosáhne hrubý domácí produkt hodnotu asi 4,4 biliónů Kč. Z toho hodnota asi 3.6 biliónu Kč se vyveze.
I bez intervencí by došlo kvůli rozdílu směnného kurzu a kurzu stejné kupní síly ke kurzové ztrátě a mohli bychom zpět získat hodnotu jen asi 2.62 bilionu Kč, ale po intervencích jen 2.27 bilionu Kč, to je o 330 miliard Kč méně.

Zbývající původní podhodnocení koruny způsobovalo roční kurzovou ztrátu zahraničního obchodu 1 bilión Kč a ta se intervencemi zvýšila o dalších 330 miliard Kč. To je jen jedna kapitola šílenosti, která má trvat již čtvrtý rok.  A nikdo za to odpovědný nereaguje.

17 komentářů :

 1. Oligarcha agent Bureš nastoupil po oligarchovi Bártovi. Lidé mu věří, protože je nemastný a neslaný, ke všemu se tak hezky slizce vyjádří a hlavně umí MAKAT. Jeho ministři jsou vzorem. Třeba takový ministr obrany, který by sehrál i roli prezidenta.
  Jenom je třeba si dojet do Ameriky pro noty, podle kterých má hrát. Což jeho ředitel ve straně již dávno dělá.

  OdpovědětVymazat
 2. To přece pan Babišovi vůbec nevadí, hlavně když jeho podnikům půjdou dotace z Evropské unie ..
  Mnohým našim občanům přece stačí ke štěstí jeho koblihy a párky.
  "Demokrat" jak vyšitý - viz : http://zpravy.idnes.cz/babis-odmitl-zemanuv-napad-referenda-o-eu-ohradil-se-i-kalousek-pbq-/domaci.aspx?c=A160701_124924_domaci_kop

  Zřejmě si nikdo z nich ani nepřečetl, co pan prezident k otázce referenda ve skutečnosti řekl....

  OdpovědětVymazat
 3. Námi milovaný soudruh prezident Zeman to ale vidí jinak,ten vidí těch čistých 200 miliard Kč od EU(co politici z velké části stejně rozkradou)a nějakých každoročních 330 miliard Kč je mu v rámci oblbování davu u pr de le ! A další drancování stovek miliard,které úspěšně tečou každoročně na bohatě prostřený stůl demokratického Západu díky žebráckým mzdám a vysáváním peněz z podniků.

  zločas

  OdpovědětVymazat
 4. A Babiš? Již před volbami hlásal,že se musí snížit cena práce v ČR!!!Správný OLIGARCHA a NEČECH!Tak do roboty otroci,sklízet řepku udit salámy a péci koblihy!A Singer ví co dělal pro dobro synagog a Babiše!

  OdpovědětVymazat
 5. Nelepší nápad ČSSD na toto volební období a to sektorovou daň na bankovní, pojišťovací a telekomunikační sektor smetl Babiš ze stolu s tím že napřed zkusí zlepšit výběr daní.

  Velké banky ( všechny v zahraničních rukou ) vydělávají každoročně zahraničním majitelům okolo 55 miliard Kč čistého. V ČR platí daň okolo 12,5 %
  Podobné je to s pojišťovnami v zahraničních rukou a velkými telekomunikačními firmami.

  Všechny tyto firmy dotují své vlastníky v zahraničí , neb banky v zahraničí ( ERSTE, SOCIETE GENERALLI, KBC, takových zisků, jako jejich dceřiné společnosti v ČR nedosahují)

  to platí i pro firmu KAPSCH a další. Tyto zisky nízce zdaněné v ČR pak chybí - tudíž důchody jsou nízké, nelze pořádně investovat do infrastruktury atd.

  OdpovědětVymazat
 6. Autor by udělal dobře, kdyby si nastudoval alespon základní fakta o zahraničním obchodu, směnných kurzech, o postavení ČNB a vzal si k tomu kalkulačku a pro vedl pár základních matematických operací typu kupecké počty. A snažil se pochopit, že pokud má republika ve s vé bilanci převahu vývozu nad dovozem, což má, pak z oslabeného kurzu koruny vůči euru -PROFITUJE! Za utržená eura a dolary tuzemští vývozci prostě inkasují víc korun. Kterými platí své tuzemské náklady. Naopak - dovozcu to mají dražší a tím i spotřebitelé při nakupování dovezeného zboží. Ovšem celkové saldo je s obrovským plusem na vývoz. Opravdu nechápu, jak někdo může podobný příspěvek myslet vážně. Apríla už dávno bylo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Abychom si rozuměli. Zdá se to logické, ale není to úplné.
   Jaksi mi tam chybí taky výpočet, jak při tomto postupu bohatí bohatnou, a kolik jich je, a jak obyčejní občané chudnou, a kolik jich je.

   A právě stěhování bohatství do ruk 1% vede k ohrožení západní civilizace, k válce.
   Doufám, že si teď už rozumíme. Asi jste z těch bohatších, já zase z těch chudších.
   Děda.

   Vymazat
  2. Pro (17:50)
   Bylo by dobře si nastudovat realitu a všechny faktory zahraničních hospodářských vztahů.
   1. To, kdo na deformovaném kursu Kč vydělá, je dáno obchodní smlouvou zainteresovaných stran, kde se dohodnou, v jaké měně bude obchod sjednán a jak bude postupováno proti riziku kursové změny. Vůbec to tudíž nemusí být vývozce, kdo má z toho profit. Budou-li to v případě vývozu koruny a v případě dovozu éčka, doláče aj., máte smůlu.
   Právě v situaci, kdy mnohé české firmy jako subdodavatelé zahraničních korporací v rámci obchodního vztahu přistoupily vůči nim na tzv. otevřené účetnictví, jsou v louži. Zahraniční korporace je sotva nechají slíznout kursovou smetanu, ale "dohodnou jim" ceny v Kč a sami inkasují zisk z deformovaného kursu. To nejlepší pro české firmy pak přijde po ukončení měnových intervencí, až jim tyto korporace odvětí, že posílení koruny je jejich problém, který musí zvládnout vnitřními úsporami.
   2. Takto deformovaný kurs Kč zlevňuje zahraničním investorům jejich investice v ČR. Nakupují zde "za babku" (fabriky, zboží, služby, lidi). V situaci, kdy značnou část vývozu ČR představuje zboží českých poboček zahraničních firem vyrobené za korunové mzdy, je to pro zahraniční firmy milý dárek.
   3. Naopak tuzemský výrobce, chce-li dovézt zahraniční technologii, modernizovat výrobu, musí za ni zaplatit více, což zpomaluje inovační proces a snižuje konkurenceschopnost domácích firem.
   4. Rozbor dopadů deformovaného kursu je v situaci, kdy v zahraničním obchodu nevystupují jen vyložení (tuzemští) vývozci a (zahraniční) dovozci, ale i zahraničními subjekty zde zřízené a vyrábějící, dovážející a vyvážející firmy, složitý. Drahé zboží z dovozu zvýhodňuje v očích spotřebitele domácí výrobce, ale doveze-li ho zahraniční firma, která zde utržené koruny může v nějaké výrobě či kšeftu otočit, tak tento efekt může snížit.

   Oslabení kursu se používá při vstupu na cizí trh, kdy si musíte získat místo na trhu. To bylo pochopitelné v 90. letech, nikoli více než 20 let po listopadu ´89, v okamžiku, kdy už tuzemské firmy získaly v zahraničí pozice, osvědčily kvalitu, získaly renomé a měly začít z této pozice těžit, modernizovat, expandovat a též čeští občané mohli vyjíždět do zahraničí už nikoli jako chudáci.

   Než papouškovat učebnicové poučky a vydávat teorii a ekonomické modely za praxi, tak by bylo lepší se seznámit třeba se stanoviskem, které vydali při startu intervencí makroekonomové ČMKOS Jaroslav Ungerman a Martin Fassman.
   KR

   Vymazat
 7. Už dobrý voják Švejk říkal, že v Čechách je házení hovny vždycky ten nejpádnější argument. Házení hovny je zde velmi oblíbené - v současné době se hází hovny na Babiše, kdysi se házelo na Paroubka -je to různý. Argumenty jsou vždycky sice velmi slabé, ale hovny se hází udatně. A pak vždycky celá smečka dobrovolníků, s nimiž se automaticky počítá, sbírá hovna a hází je stejným směrem, jakým hází smečka mediální s tím rozdílem, že mediální smečka za to kasíruje tvrdou valutu, dobrovolní házeči kasírujou jen to hovno. Takový bojový nadšení, jaký je v ČR na diskuzích, kdyby se dalo nějak zužitkovat! Škoda že ne.

  OdpovědětVymazat
 8. Anonym 17.50 se mýlí snad ještě více, než většina občanů, které se pokouším informovat o stavu věcí. Uvedu jádro problému. Oslabení koruny znamená, že za vyvezené hodnoty dostaneme méně eur a proto menší kupní sílu, takže za ně můžeme koupit a dovézt domů menší hodnoty. Bilanci takového obchodu můžeme vyrovnat jen tím, že větší hodnotu vyvezeme a menší dovezeme. Tak to děláme již 24 let a vznikla při tom škoda kolem 15 bilionů Kč, možná i více. Bilanci by mohla trochu zkreslit inflace korunových cen, ta ale nenastala. S Vaším mýlením Singeři a podobní počítají a pečlivě ho udržují. A daří se jim to.
  Zdraví autor

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On anonym 17.50 bude asi NeČech s nefunkčním mozečkem a zřejmě je po mozkové mrtvici.Takže vítá to,že Germáni nemusí jít za levnou pracovní sílou do Asie a mají to pár metrů od sebe a ušetří tak i za drahou dopravu zboží z asijských dálek.Ale dnes ani otroci v Asii již nejsou tak laciní jako otroci v tom našem protektorátu!A navíc ty drahé komponenty nakupované práv v Germánii,aby se mohlo"lacino"vyvážet!No není to skvělé český otroku?

   zločas

   Vymazat
  2. Autore,

   rozumíte tomu jako koza petrželi. Za vyvezené hodnoty dostaneme STEJNĚ eur. Drtivá většina kontraktů se zahraničím je nasmlouvána v eurech. Zahraniční odběratele totiž nějaké výkyvy koruny nezajímají.
   Takže vývozci dostávají stejně eur za které smění více korun. Část z nich mohou dát zaměstnancům v podobě růstu mezd, což se děje. A jelikož je infalce blízká nule tak nikdo nic netratí. Naopak, rekordně rychle rostou reálné mzdy a nezaměstnanost je nejnižší v EU.
   Těch 15 bilionů korun nemá cenu komentovat, to je blábol za který se vám každý ekonom vysměje.

   Singer je špičkový odborník a vy jste ekonomický šarlatán.

   Vymazat
  3. Autor má pravdu, protože mluví za občany. Kdo se na to dívá z hlediska cizích firem, u nás vydělávajících, tleská Sígrovi. Jen jsem na pochybách, zda s tím může Babiš něco udělat. ČNB je nezávislá na našich občanech jako postupně více institucí, soudců a neziskovek.

   Vymazat
  4. Běžte radit Číně a poučovat je jak to dělají špatně, blbečci. Na takové chytrolíny se vzděláním a praxí v oboru NULA tam čekají.

   http://ekonomika.idnes.cz/reuters-devalvace-juanu-je-vystrelem-v-globalni-menove-valce-p5y-/eko-zahranicni.aspx?c=A150811_201655_domaci_kha

   Vymazat
 9. je to jak když soudruzi mimochodem taky jezdili na konzultace do usraele a svoje prohry a neumětelstvi vydavali za totalni vitězstvi no a kdopak asi řidi do dneška česke votroky pitomcum napovim zdarma

  OdpovědětVymazat
 10. zapomente na nějaké "české" vývozce. Jsou to jen čeští lidé makající pro zahraniční pobočky zahraničních firem, které si odskočí vyrobit ty své výrobky tady a zase si je vyvezou k nim, a proto kdo podporuje Singra je vlastizrádce v ekonomickém smyslu. Co říká pan David je pravdivé. Což se samozřejmě těmto firmám nebude líbít a chtějí ještě horší podřízenost ČR. Ti co útočí zde jsou průhlední !užiteční idioti", nebo dezinformátoři. Neštěsstía ekonomické otroctví způsobuje pouze nízká cena práce, která má být zachována u nás navždy. Ti vyvolení se vyvléknou z tohoto jha tím že jsou "ocenění" vysokými platy a tedy myslí si jak jsou "dobří". Ale oni jen dobře slouží cizím pánům. (těch nemnoho českých, úspěšných a dobrých se najde také, tak prominou. Ale nehrají bohužel podstatnou roli)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Poučeným lidem ,by mělo být varováním nápadná podoba situace s kurzem koruny.

   Před protektorátem 1: 7vůči marce,za protektorátu 1: 10 tj, mínus 40%

   Kurz Kč / Euro po intervenci ČNB 1:27
   a srovnání s kurzem dle parity kupní síly
   1: 19 rozdíl? Mínus 40 %.Historie se opakuje?Selhání inteligence,školství,ekonomů?Nebo jen náhoda?
   Co nás čeká ,když se nepoučíme z vlastní historie?

   Vymazat