Reklama

.

.

úterý 19. července 2016

Nezdařený puč v Turecku může Západ zasáhnout efektem jaderného výbuchu

napsal/přeložil Geo
19. 7. 2016 Eurasia24

Pokus o puč v Turecku dostal Západ do osudově těžké situace. Západní oligarchie má před sebou dvě možnosti, z nichž jedna je horší než druhá: buďto před světem pohřbít poslední zbytky usilovně pěstované reputace „euroatlantické civilizace“, nebo po Evropské unii dopustit také erozi Severoatlantické aliance. To vše ještě podtrhuje skutečnost, že ani tentokrát se západním stratégům nepodařilo vtáhnout Rusko do rozsáhlého válečného konfliktu.


Turecko nikdy nebylo součástí takzvaného západního společenství. Pochopí to hned každý, kdo alespoň jedenkrát v životě vystoupil z letadla v Istanbulu nebo Antalyi. Je tomu tak i po skoro sto letech existence „moderního tureckého státu“; jedno století je zlomkem předchozího šestisetletého období Osmanské říše, která určila podobu Turecka a zanechala v něm nesmazatelné stopy i přes Západem protlačovaný kemalismus.

Prostřednictvím takzvaně sekulárních vlád proponenti „západní demokracie“ šířili své normy na východ od geografické hranice Evropy jednak proto, aby se jim pohodlněji vykrádal Blízký východ, a jednak proto, aby pevným spojenectvím s tureckými garniturami budovali hráz omezující přístup Ruska do Středozemního moře. Kdykoliv mělo toto spojenectví povolit nebo selhat, přišla ke slovu „pojistka sekulárního státu“.

Tentokrát ale nezafungovala a po brutálních čistkách (nejen v armádě, ale i v policii, justici a veřejné správě) už asi nikdy nezafunguje. Turecký stát je rozvrácen a bude trvat dlouhé roky, než všechna místa, která se stala cílem čistek, znovu obsadí kvalifikovaní odborníci schopni zajistit plnohodnotný výkon funkcí.

Válka s Ruskem se nekoná


Dobrou zprávou je, že pokud se Erdogan skutečně udrží, nejspíše dlouhou dobu nehrozí to, čeho se ještě před půlrokem mnozí obávali: vmanipulování Turecka do další války s Ruskem. Armáda, přestože vskutku výborně vyzbrojená, je nyní ve stavu ochromení a neschopnosti vést plnohodnotnou regionální nebo přeshraniční válku.

Vezměme si jen chloubu tureckých ozbrojených sil – letectvo s více než třemi sty nadzvukovými bojovými letadly. Právě tato složka měla být hnízdem odporu proti Erdoganovi a zasáhla ji značná část zatýkání více než šesti tisíc příslušníků turecké armády. Ostatně hlavní armádní postavou neúspěšného puče měl být velitel letectva generál Akin Öztürk.

Vyškolení a výcvik jediného specialisty vzdušných sil je časově i finančně velmi náročný proces. Erdogan se šmahem musel zbavit desítek až stovek i těch nejlepších: pilotů, kteří „mají nalétáno“ na společných cvičeních NATO i v samotných Spojených státech, kde mohli být infikování myšlenkami na svržení až příliš svéhlavého tureckého prezidenta. Příklady za všechny jsou čistka na strategicky důležité základně Incirlik, odkud mj. startují „spojenecká“ letadla k nelegálnímu narušování syrského vzdušného prostoru (říkají tomu „boj s teroristy“) nebo potvrzené zatčení posádky F-16, která loni v listopadu sestřelila ruský letoun.

Ne, do války s Ruskem už se Turecko vtlačit nenechá. Turecký prezident po sestřelu Su-24 zjistil nejen to, že se Rusko nedá vyprovokovat, že umí způsobit bolestivou ekonomickou újmu, ale především to, že Putin půjde za svým cílem v Sýrii až do úplného vítězství v podobě plné suverenity Sýrie v čele s Bašárem Asadem. Erdogan zjistil, že Sýrii nikdy neovládne a že za těchto okolností pro něj bude mnohem výhodnější Ruskem prosazovaná celistvá Asadova Sýrie než rozdělení země a silná autonomie Kurdů na severu země, o což usilují Američané.

Pokud není skutečný šílenec, musel pochopit, že jeho dosavadní „syrská politika“ pro něj byla naprosto destruktivní. Stejně jako ví, že horlivá podpora teroristických band, rozleptávající syrsko-tureckou hranici a destabilizující jihovýchod země – což teď bude potřebovat ze všeho nejmíň – se obrací proti němu samotnému.

Jen naivka by si myslel, že po nedávné omluvě ruskému prezidentovi za sestřelení Su-24 a smířlivých gestech vůči Bašáru Asadovi bude brzy zase vše v pořádku, nebo že by se snad Erdogan za nových okolností mohl stát Putinovým a Asadovým spojencem. Ale změny nastanou nepochybně, a to ještě významnější, než jakých jsme byli svědky v posledních týdnech, kdy turecký prezident jako by nabral rozum do hrsti.

Existenční ohrožení Západu

Jako nepravděpodobné se jeví, že by „převrat sám inicioval“, jak píší některá západní média. Riskoval by, že na podporu sekulárního puče vyjdou do ulic tureckých měst statisíce jeho odpůrců, jako se to stalo před třemi lety? Těžko. Podobné „úvahy“ západních médií jsou – stejně jako zničehonic objevivší se zpráva o údajném hýření Erdoganovy manželky – informační válkou a potvrzením tezí redakce Eurasia24.cz.

Naopak, je naprosto vyloučeno, aby o přípravě armádního puče (minimálně) nevěděly západní zpravodajské služby. Věděly a nechaly ho dojít do aktivní fáze. Obzvláště za situace, že kdy se Erdogan stává pro Západ stále nepohodlnějším a kdy za pučem byla druhá nejsilnější armáda NATO – dosud naprosto spolehlivá sekulární a prozápadní struktura uvnitř tureckého státu, plně spolupracující se západními zpravodajskými službami.

Přes všechna ujišťování poslušných kreatur typu Stoltenberga o podpoře „demokraticky zvolené vlády“ a tom, že „v NATO není pro vojenský puč místo“, dochází k explozi dosavadní podoby vztahů Západ – Turecko. Nemluvě o možném podílu západních oligarchů a jejich služeb na pokusu o puč, Erdogan musí zuřit už proto, že podobné tlachy začaly přicházet, až když bylo jasné, že má stát pod kontrolou.

Pro takzvaný Západ teď bude před světem kolosálně trapné po těchto rádoby podpůrných žvástech přihlížet, jak Recep Erdogan drtí všechny své možné i nemožné kritiky, jak „osmansky“ zasahuje do činnosti všech složek státní moci, jak potlačuje „svobodu, demokracii a lidská práva“ a jak mění armádu definitivně tak, aby už nikdy nemohla být onou „sekulární pojistkou“. Turecko není Saúdská Arábie, která si represe „může dovolit“, protože není ani členem „západního“ NATO, ani aspirantem na členství v „západní“ EU.

Zatímco členství Turecka v EU je pro všechny totálním nesmyslem (i když nastrčení šašci typu Mogheriniové stále melou tu svoji o „přístupových rozhovorech“), členství v NATO je fakt.

Erdogan ale už v minulosti ukázal, že NATO pro něj není svaté ani v té nejchoulostivější bezpečnostní otázce, totiž vojensko-technické. V loňském roce turecké ministerstvo obrany, navzdory „doporučení aliančních partnerů“ (čti přes obrovský tlak a vydírání), vybralo jako základ protivzdušné obrany státu čínský systém HQ-9. Z nákupu – ano, po brutálním tlaku NATO – nakonec sešlo (na rozdíl například od dotažené koupě čínských raketometů WS-1B), ale jestliže si podobné „výstřelky“ Erdogan dovolil ještě vloni, teď už si servítky opravdu brát nebude.

 

F-35 ukáže, zač je toho Turecko

A i když lze očekávat další várku prohlášení, že „Turecko zůstává spolehlivým členem Aliance“ budou to jen bohapusté lži. Ať dopadne americké (ne)vydání Fethullaha Gülena jakkoliv, lakmusovým papírkem důvěry bude prodej amerických bojových letadel F-35, které se podle dosavadních plánů mají stát budoucí páteří tureckých vzdušných sil.

Tentokrát nejde o prodej „nějakých letadel“, ale o naprosto zásadní záležitost strategického významu pro obě strany kontraktu. Lockheed Martin F-35 Lightning II je nejdražší zbrojní program v lidské historii, je plný extra citlivých technologií a je na prodej jen těm nejspolehlivějším. Turecko jich má nakoupit nejméně stovku. První tyto letouny kategorie stealth mají být dodány do Turecka v příštím roce, ale lze o tom pochybovat. Pokud si Američané začnou vymýšlet důvody, proč letouny nemohou dodat včas, bude jasno.

Možné otálení s prodejem letadel Erdoganovi může znamenat jediné: ztrátu důvěry v „aliančního spojence“. A nedělejme si iluze, že si to turecký prezident nevychutná.

V sázce není nic menšího, než ohrožení jihovýchodního křídla NATO. Ostatně Recep Erdogan coby premiér už v roce 2012 vyslovil možnost přeorientovat se na Východ prostřednictvím plného členství v Šanghajské organizaci pro spolupráci. Aneb jestli má Zbigniew Brzezinski při svém věku špatné spaní, tak teď se o to ani nemusí pokoušet.

Nevydařený pokus o puč Západ navždy poznamená. Byl jakýmsi finálním jaderným výbuchem v tom šíleném červencovém týdnu roku 2016, kdy se úpadek „euroatlantického společenství“ rozjel na plné obrátky, zanechávajíc za sebou všechny zastřelené v Americe a rozlámané na promenádě v Nice.19 komentářů :

 1. Islamista typu Erdogana,který se soustavně snaží dostat Turecko do plného otroctví islámské víry, ten nemůže nikdy být součástí Evroamerické civilizace a to ani jeho členstvím v NATO. Jsem opravdu rád,že je v článku zmíněna jeho jím vyřčená snaha-cíl stát se členem SCO (ŠOS),protože to veškeré nynější dění v Turecku plně vysvětluje. V islámu obecně platí,že jakékoliv zlo a jakýkoliv třeba zrovna podraz,je vůlí Alláha,pokud je prospěšný věřícím v něj. Takže,přísahám,nedivím se vůbec tomu,co se nyní děje v Turecku a jen jsem to čekal. Nemohlo se to vyvíjet jinak. A zdůrazňuji,na základě mých znalostí, že islám nerespektuje naprosto nic. Je tedy největším rizikem,že je Turecko v NATO a doufám,že buď samo vystoupí a nebo bude z aliance vyloučeno. Bude to obrovsky bolet ale je to lepší,něž aby byl v NATO zombie. Těžko se proti němu totiž bojuje,protože prostě nerespektuje nic a to "ani přírodní zákony". Islám je myšlenkový vir (Forma logického myšlení založená na špatných základech potvrzených hlubokou neznalostí nebo vírou). Pokud je navíc muslim na nižší vývojové úrovni a není tomu v naprosté většině jinak a navíc třeba i zlý,což lze všude pozorovat, pak by jakékoliv spojenectví s islámem byla jen cesta do pekla. Asi dobře,že se Erdogan projevil ještě příliš brzy,protože později by už bylo možná příliš pozdě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne všichni muslimové jsou teroristi, ale všichni teroristi jsou muslimové. Všichni teroristi jsou klidní ve svém okolí nenápadní, tiší. Pak spáchají teroristický čin, kterým zabijí a zmrzačí Evropany a v naších médiích slyšíme pohádku o tom, že se zradykalizovali, ale jinak se nic neděje, protože přeci na dálnici zahyne mnohem víc lidí. A dále je nám z médiích zdůrazňováno, že tyto teroristické útoky nesmí za žádnou cenu ovlivnit přijímaní dalších milionů uprchlíků, tedy muslimů, do Evropy. Ve zprávách zaznělo, že afgánec, který ve vlaku napadl cestující a vážně je zranil a byl policií zastřelen, zastřelen být neměl, měl být dle členky strany zelených, jenom zraněn i když otevřeně zaútočil na policii. Tady se dostáváme k odpovědi, proč v Kolíně, když došlo k hromadnému znásilňování žen, muslimy u Kolínského nádraží, policie adekvátně nezasáhla. Je to proto, že zákony a hlavně jejich výklad, je postaven tak, že pokud by policie adekvátně zasáhla, hrozily by zasahujícím policistům sankce a vyhazovy. Jinými slovy, muslimové si můžou beztrestně znásilňovat ženy a policie bude na to přihlížet a následným šetřením se již pak nic nezjistí a pokud se zjistí, tak soud argumenty nepřijme a odsoudí pachatele z řad muslimů za nějaký banální přestupek a propustí ho. Evropské obyvatelstvo toto všechno vnímá a má jedinou možnost odpovědět na zhoršující se bezpečnostní situaci spojenou jednoznačně s masivní migrací muslimů do Evropy, volit ve volbách ty strany, které tento exodus muslimů do Evropy zastaví. Jiná možnost není, protože spoléhat na to, čemu již nikdo nevěří, a to, že muslimové se budou v Evropě integrovat, že budou pracovat a splynou s Evropským obyvatelstvem, není možné. Všichni muslimové budou žít nenápadně, budou tiší, a pak pojedete v autobuse a muslim na vás zaútočí sekerou a výsledek bude, že politik to vyhodnotí tak, že se vlastně nic neděje, protože přeci více lidí ročně zahyne na dálnici. No a vy máte být, třeba již jako mrzák v klidu a spokojený.

   Vymazat
  2. Na dalnicich zahyne spousta lidi protoze penize na odstraneni nebezpecnych mist a tisice jinych veci nutnych resit se davaji islamistum..Jako odmeny za masakry a na jejich vyzbrojeni vsude na svete.. Jedina obrana jsou ozbrojene skupiny branici svoji oblast sva obydli rodiny a deti ve dne v noci. Neverit vubec nikomu ani policii a policii zvlaste! Kdo se nebude branit bude zmasakrovan...

   Vymazat
  3. USA se již několikrát pokoušela odstranit Erdogana. Bylo tomu před časem, kdy vyvolala proti němu protesty na náměstí a vypadalo to, že události naberou směr podobný tomu co se odehrálo v Egyptě. Jenže Erdogan se naučil ze SIA bojovat a nyní se zdá, že rozjetím puče proti němu měl již v šuplíku všechny agenty CIA a nyní USA bude přihlížet jak jsou lidi pracující pro USA likvidování. Sice se objevují kriticky namířené komentáře, jak je možné, že Erdogan likviduje agenty bez důkazů, ale vytváří to dojem, že to je jenom štěkot psů na vzdalující se karavanu. Erdogan zvítězil a CIA bude muset začít znovu. A že začne o tom není pochyb a stačí si vzpomenout na Ukrajinu, kde nakonec investovaných pět miliard dolarů, vyškolení agentů na základnách v Litvě a Lotyšsku a také v Polsku a podpora fašistů nakonec vedla ke kýženému cíli i když Americká základna na Krymu se nepovedla - zatím, že?

   Vymazat
 2. Buď jste četl Střed civilizací od Samuela Huntingtona a děláte si z nás srandu, nebo jste to nečetl, a skáčete ve své neznalosti na špek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omlouvám se za hrubku. Nejedná se o Střed, ale o Střet.

   Vymazat
 3. Musím se přiznat, že mi už příčí slovní obrat Euroatlantická civilizace, pod kterým se rozumí západní Evropa a USA, tedy hlavně anglosaská pospolitost. Už se pod tím nerozumí např. Mexiko, Argentina, nebo Brazilie, ačkoliv uspořádání těchto zemí také vychází z evropské civilizace a také přiléhá k Atlantiku.
  Pro neanglosasa, např. středoevropana, je přirozenější pospolitost Evroasijská. Euroasijská spolupráce, by měla být základním kamenem, našich národních zájmů. Zvláště za situace, kdy se anglosaští globalisté snaží Evropu rozvrátit. Přitáhli sem pro ten účel dravou šelmu, islamisty. Tato, sama o sobě dost zmatená šelma, však bez váhání napadá každého, na koho ji poštvou.
  Takto vidím současnou situaci. Ohrožuje nás šelma, ale našim nepřítelem, jsou její manipulátoři. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Situace je celkem zcela jednoducha. Generalove meli po uchopeni moci daleko vice provokovat Rusko k valce !/Zase jsme na chvilku unikli/. Erdogan lajdacil a s Putinem si dokonce vypraveli ...Valkychtivi silenci NATO spolu se starou kurvou EU-Evropou ale Erdogana potrebuji zoufale do te doby nez se jim podari se ho zbavit. Turecko je strategickym klicem v zoufalem silenstvi psychopatu proti Putinovi.Erdogan to ted chape jeste daleko vice nez doposud..Bude se mu zase slibovat,vyhrozovat,tajne sluzby budou stvat populaci proti nemu jako predtim / teroristickymi masakry, ruznymi provokacemi, falesnymi zpravami sirici paniku mezi lidmi, hospodarsky teror... tech prostredku je hodne...Je mozne , nebo i jiste, ze si bude muset zvolit ...Nemuze ale v zadnem pripade zustat stat mezi dvema mlynskymi kameny. Rusko se vetsinou do vnitrnich zalezitosti statu neplete a kdyz slibi pomuze !!!

   Vymazat
  2. Anonymní20. července 2016 7:09
   „… ale Erdogana potrebuji zoufale do te doby nez se jim podari se ho zbavit.“
   Hezky vyjádřeno. P.K.

   Vymazat
 4. Velmi dobrý článek, zatím nejlépe a nejpravděpodobněji popsané proběhlé události a vývoj situace v Turecku.

  OdpovědětVymazat
 5. Duch článku není špatný, malými vadami jsou: 1. Turecko je rozvráceno čistkami. Není, je konsolidováno, je silnější. 2. Chybí tam to, že thesi o falešné vlajce vyslovil jako první Gülen, média tím navnadila kontrasféru a ta to připitoměle vyhlásila za fakt. 3. Chybí tam, že čistky nejsou náhodné, ale že úřady dlouhodobě evidovaly členy Gülenovy sekty a teď tyto členy vyházely. Je to zhoubná sekta (bují i v Texasu), má vznešené jméno Služba. 4. A je taky podceněna úloha USA v převratu. Američani převrat pasivně nesledovali, ale vedli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud ho Amíci fakt vedli, tak to to tedy dost posrali...

   Vymazat
 6. Velmi dobrý článek, mám stejný názor.

  OdpovědětVymazat
 7. Také souhlasím,až na nějaké výjimky.
  Pokud Erdogan věděl o různých oponentech,kriticích až odboji,tak sehrát puč a zbavit to toho všeho,je nejjednodušší.Jak píše Anonymní 13:08,jestli to vedli Amíci,asi těžko,to by bylo jiné drama.Jedno je pro mne jisté,musel sehrát divadlo o příklonu k Rusko,Turecko potřebuje Rusko v každé oblasti a hněv podnikatelů nemohl odbít.

  OdpovědětVymazat
 8. Převrat probíhá v Turecku až nyní. Začal ráno po noční operetní předehře několika vojáků, když Erdoganovi lidé vytáhli tisícihlavé seznamy vojáků a soudců, o den později několika tisíc ministerských úředníků, dnes omezili svobodu pohybu VŠ učitelů atd. K tomu oslavný tyjátr na ulicích.
  Sekulární Atatürkovo Turecko končí. Pro tentokrát. Naštěstí je tam už dost lidí, kteří pojali za svou evropskou civilizaci a mohou se opřít o nemalou část z turecké komunity v Evropě - ne všichni Turci v Německu a jinde jsou totiž islamisté. Opozice to ovšem bude mít nyní v Turecku sakra těžké, to mohou potvrdit Kurdové. Erdogan ale časem ztratí stávající spojence, neboť je spojují jen zájmy, nikoli hodnoty. A jeho velkoosmanské, muslimské až islamistické a v neposlední řadě i jeho egoistické zájmy budou pro ostatní nestravitelné.
  Bude to ovšem veselé pozorování, 1. jak dosavadní partneři budou kličkovat, aby nějak vysvětlili, proč se roky přátelili s takovým gaunerem, 2. kteří noví partneři se budou s tímto darebákem paktovat a jak jejich příznivci budou kličkovat, aby ten partnerský humus nějak vysvětlili, zametli, zakamuflovali.
  Erdoganovo Turecko bude dalším zrcadlem, které ukáže, kdo má jak křivou hubu - a nebude to zakřivením zrcadla jako v petřínském bludišti.
  KR

  OdpovědětVymazat
 9. Vskutku překotné události posledních několika týdnů v Turecku mají hlavního vítěze v Putinovi,kterýžto mistrným a nekrvavým způsobem velice oslabil NATO a jeho chystanou agresi proti své zemi....Velmi oslabil jižní křídlo agresivního NATO a získal vděčnost gaunera,který mu dluží za záchranu života a postavení,gaunera,který měl být proradnými anglosionisty použit jako pěst proti Rusku a pak odhozen stejně,jako svého času pološílený Dolfek H....Kolo dějin se pootočilo a historie se nezopakovala,neb na rozdíl od zdegenerovaných vůdců Západu je dnes v čele Ruska státník hodný svého učitele Stalina,který do těch židů vidí,"jak do hubený kozy"stejně,jako jeho slavný a všemi jeho nepřáteli proklínaný předchůdce....Budou mít podobné místo v dějinách... i Putin bude vždy vzbuzovat tak,jako Stalin emoce a to nenávist všech stále stejných krvelačných sionistů,kterým šlápl na kuří oko a překazil jejich plány o světovládě a naopak vděk všech,kteří jej pochopili a které zachránil od jisté záhuby....a podle vztahu k jim oběma vždy rozlišíme,ke komu se daný emocemi zmítaný člobrda kloní....

  OdpovědětVymazat
 10. *VLASTENEC*:
  _________________


  TREFA = moc dobrý článek ..i dobré komentáře !!!


  Jak prý prohlásil Erdoan "převrat byl dar od boha" !!!

  ..a taky že jo :

  1) úloha USSA v převratu = Američani převrat aktivně vedli
  (nelíbilo se jim omluva Rusku a sbližování s Putinem)

  .. ale POSR_ALI TO DOKONALE !!!
  .. DÍKY BOHU = 3WW ODVRÁCENA(zatím aSpoň na rok)

  2) Turecko je teď konsolidováno a stojí za Erdoanem =
  teď si může dělat co chce = i popravit tisíce odpůrců ! a to LEGÁLNĚ !!!

  3) čistky postihují členy Gülenovy sekty a proamerické vlastizrádce
  = to Samé jako jako v ČR, jsou to nevládní organizace, soukromé univerzity, podplacení soudci a úředníci, armádní velitelé.

  ProStě Turci mají kliku !!!

  = přeSně tyto kroky by Se měly udělat i v ČR a každé zemi zotročené vrahy z USSA
  = to je vlaStně v celé EU !!!!
  ..ale to by mainStream, USSA, MMF, BruSel a i NATO pěkně řvali
  a Snažili Se to potlačit i Silou !!!
  (..mimochodem i PolSko něco podobného zaačalo ..a jak EU řve a vyhrožuje)

  Turci Se teď mohou VYMANIT Z POD JHA OTROKÁŘŮ Z USSA !!!!!!!!!
  ..a USSA, EU, NATO nemohou říct na to ani POPEL !!!!!!!!
  ***************

  - a to těm USSA ROZVRACEČSKÝM SMEJDŮM PATŘÍ !!!!!!!!!!!!

  CHÁ - CHÁ !!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V bodě 3 jste zapomněl na komedianty a presstituty a jejich vliv v mééédiích...

   Na tu z USA řízenou paralelní,parazitickou řídící strukturu si musíme dát velký pozor a pokud nynější zákony neumožňují proti ní účinně zasáhnout aspoň ji idedntifikovat i s jejími exponenty,sledovat a být připraveni na její eventuální výstupy....sioAnglosassům se krátí čas,ztrácejí nervy a dělají jednu chybu za druhou,zatím co druhá strana se v "tom" každým dnem vyznává čím dál víc....

   Vymazat
 11. Práce se musí vést z lásky.Přisluhovači za mamon spojených států zmařili naději rozpoutání války proti Rusku.Zatažení Ruska do inscenací SS bude pokračovat.Ale zima varuje.Kutuzov.ZFV

  OdpovědětVymazat