Reklama

.

.

neděle 3. července 2016

Odchod Británie je symbolem vzpoury proti aroganci moci, přerozdělování a hlouposti. Následovat budou další země, tvrdí historik Vondruška

rozhovor
3. 7. 2016 ParlamentníListy

HISTORIE A SOUČASNOST OČIMA VLASTIMILA VONDRUŠKY Demokratické není zjevně to, co si myslí většina, ale co se hodí bruselským vladařským elitám. Tvrdí to spisovatel a historik Vlastimil Vondruška v souvislosti s výsledkem britského referenda o vystoupení z Evropské unie a s reakcemi, které na něj zaznívají. Je rověž přesvědčen, že odchod Velké Británie je symbolem vzpoury proti politice, kterou už dávno nezajímají voliči, proti aroganci moci, přerozdělování a hlouposti. Následovat budou další země.


Ten, kdo se v posledních dnech nevyjádřil alespoň jednou k brexitu, neznamená zjevně v mediálním, veřejném a politickém životě vůbec nic. S mimořádným entuziasmem se vyjadřují i politici, kteří zjevně nemají co říci, neboť krystalická chudoba jejich myšlenek je až zarážející. Podle nich doplatí Angličané na zradu Bruselu a evropských hodnot rozvratem, chudobou, rozpadem své země a možná se pokorně vrátí (nejraději se žebráckou mošnou). Pár realističtějších politiků dodává, že na brexit ovšem doplatíme my, protože se posílí tandem Německo - Francie, který nás bude dál válcovat.

 

Brexit vítám jako první vlaštovku budoucí evropské svobody


Veřejnoprávní média mají předem jasno - hanebná volba ve Velké Británii poškodila všechny slušné lidi v Evropě a jako živá voda na ně působí obskurní petice, aby se referendum opakovalo. Copak veřejnoprávní média netuší, co je demokracie? Proběhly volby a většina rozhodla. Tečka. Jenže tentokrát většina rozhodla proti eurohujerům. To se musí zatrhnout! Volby se zjevně musí opakovat tolikrát, až se dosáhne výsledku, který chce Brusel (jako v případě referenda v Irsku, které se muselo dvakrát opakovat, aby se prosadila idea evropské byrokratické jednoty). Demokratické není totiž zjevně to, co si myslí většina, ale co se hodí bruselským vladařským elitám. A není to první příklad, vezměte si Řecko nebo migraci.

Dovolte mi tedy, abych se vyjádřil jako spisovatel a historik i já. Na rozdíl od hlasů z veřejnoprávního prostoru a politické scény já brexit vítám jako první vlaštovku budoucí evropské svobody. A dovolte mi také říci pár poznámek, proč si to myslím.

Angličané po všech ústrcích, které v Evropské unii zažili, pochopili jako první, že ke spokojenému životu evropanství v pojetí Bruselu rozhodně nepotřebují. Zřejmě je čeká ještě hodně špíny, kterou jim bude na hlavu kydat Evropská komise a parlament spolu s proevropskými médii. Doma budou čelit vydírání Skotů, Irů a samozřejmě všech, kteří se v našich oficiálních analýzách brexitu uvádějí jako, „mladí, vzdělaní, progresivní a lépe placení Britové ve větších městech“ (tedy vrstva těch, kteří na existenci Bruselu profitují).

 

Brusel je zjevně ještě drzejší, než bylo vedení RVHP


Je pravděpodobné, že Angličany čeká krátkodobá hospodářská recese, zvláště pokud se na ně vrhnou podplacené agentury a budou jim snižovat rating. Uražený Brusel třeba vyhlásí na anglické zboží embargo (Francouzi to mají vyzkoušené, takhle s Anglií bojoval už Napoleon). V domácím průmyslu a zemědělství budou muset Angličané obnovit to, co museli kvůli evropskounijním kvótám a nařízením zastavit, zničit, omezit či zrušit.

Pokud máte pocit, že evropská hospodářská koncepce nemůže být postavena na takové hlouposti, jako je likvidace domácí výroby, pak vězte, že Brusel je zjevně ještě drzejší, než bylo vedení RVHP. Velká Británie musela po vstupu do Evropské unie v podstatě zlikvidovat své rybářství, vybít milióny kusů dobytka, podle kvót musely být vykáceny statisíce (možná dokonce miliony) ovocných stromů, téměř zlikvidován byl cukrovarnický průmysl (do té doby největší na světě), a to vše jen proto, aby se podpořilo zemědělství na kontinentě (rozumějme - francouzské!). Díky prozíravé evropské hospodářské koncepci ztratila Velká Británie potravinářskou soběstačnost. A teď snad už chápeme, proč se celý anglický venkov postavil proti Bruselu.
 

Historie se opakuje, někdy až s děsivou neúprosností

Nejsem ekonom, abych počítal koeficienty HDP a měnových kurzů, aby mne zajímaly ratingy a indexy burz. Tyhle makroekonomické šarády jsou hračka zasvěcených, ale jejich problém je ten, že vyjadřují jen krátkodobé tendence, postavené na statistice a rozmanitých ekonomických modelech (co ekonom, to jiná teorie!). S delšími vývojovými cykly si tyhle analýzy poradit neumějí.

Proto bych věřil logice dějin, neboť historie se opakuje, někdy až s děsivou neúprosností. ... (dokončení rozhovoru ZDE)

14 komentářů :

 1. Nemám radost z Brexitu, chci být Evropanem, ale v první řadě jsem Čech. Britové na vystoupení z EU určitě neprodělají, jak si mnozí myslí. Budou vést svou politiku, své obchody na základě vlastního úsudku, ať už to bude s EU nebo s USA nebo dokonce přehodnotí svůj vztah k Rusku (i když jsou jedni nejvíce protiruských již od konce II světové války). My bychom asi prodělali.

  OdpovědětVymazat
 2. Naprostý souhlas s panem Vondruškou, jen škoda, že náš pan premier a sním celá vláda se nad tímto článkem sotva zamyslí( možná bude i pod jejich úroveň - díky názvu - si ho přečíst)

  OdpovědětVymazat
 3. To by musel mít Sralbotka a spol.koule a vlastní mozek,ne bejt jen podržtaška a loutka EU a těch kriplů z NATO!!!!

  OdpovědětVymazat
 4. Oni jiz maji pripraveny jine scenare:

  https://youtu.be/rbr1e2OiiWg

  A ti, co na ty scenare upozornuji, maji jeste "vytribenejsi" vkus...

  http://www.hlavnespravy.sk/polsko-chce-z-vysehradskej-stvorky-urobit-sestku-karpatskeho-regionu-navrhuje-prijat-do-spolku-rumunsko-a-ukrajinu/803096

  Z blata do louze, nebo cas dozral? Karty na stole?
  Nevim, jak to pojmenovat, Praha zajiste souhlasi jak s prvni, tak 2. variantou. Ostatne, Praha je Praha, ze?

  OdpovědětVymazat
 5. VB byla před unií a bude jistě i po ní. Za soudruha bylo jedním z hlavních kritérií ve stavebnictví míra proinvestovanosti. Čím více, tím lépe. Nehledě na efektivitu. Současná a předešlé vlády mají zaklínadlo v podobě čerpání evropských dotací. Čím více, tím lépe. Nehledě na efektivitu a smysluplnost. A hlavně pozor na nevyčerpání. Celé tohle přerozělování je jen živnou půdou pro korupci a oblbování národa. Čím více očůraných rohů modrou vlaječkou tím lépe. Kurva! Jak ti naši dědci zvládli vybudovat tuhle republiku bez dotací a směrnic EU. Jednoduše. Zisk z ekonomické činnosti byl reinvestován do národní ekonomiky a národního prostoru. Tedy republika byla před vstupem do EU a jistě by byla i bez ní. Nikdo totiž nehledal strategického partnera na utírání zadku, který by mu tvrdil, že utírat si zadek pravou rukou je špatně byť jste to tak dělali celý život dokonale a dočista dočista. Moudrá rada strategického partnera tedy zněla. Lépe levou a papír odevzdat anžto je to ekonomicky neefektivní utrácet za hovno. No a tak ho tedy máme v celé kráse. Jen bych si dovolil podotknout, že RVHP stálo na plánování a dělbě práce, což se z dnešního pohledu krachujících odvětví a vysoké nezaměstnanosti může jevit jako ne úplně blbé. Notabene když ČSSR byla za koruního prince toho spolku. Vyváželi jsme investiční celky: elektrárny, cukrovary, pivovary, strojírny, vodárny ......... Po převratu jsme za velkého aplausu předali lukrativní firmy jak ten toaleťák i s portfoliem odběratelů. Takový dobrovolný odchod ze slávy. No. A teď máme tedy co? EU, plešouna a bratrstva co nikdy nemakali a parazitují na tom torzu ekonomiky co zůstalo ještě České.

  OdpovědětVymazat
 6. On už Bohoušem musí takhle mluvit,republika rozprodána,tak si nemůže dovolit,majitelé zlobit.
  Největší nesmysl ohánět se dotacemi,kdyby zůstaly tady ty mld.co obnášejí dividendy,které si odnesou zahraniční firmy,tak máme šestiproudou dálnici z Aše až na Slovenské hranice.

  OdpovědětVymazat
 7. Článek realisticky shrnuje fakta, až na jednu větu"Angličané po všech ústrcích, které od EU zažili...., když si vyjednali nejvíce vyjímek ze všech členů, mi přijde trochu přes čáru. Ale chtějí pryč a mají na to právo, prostě "hrdý Albion"! V.J.Horák

  OdpovědětVymazat
 8. 17:56 Samozřejmě, ohánět se tvrzením, že od unie dostáváme dotace a jen hlupák to nevidí je zřejmý nesmysl , ale "účel světí prostředky", zvlášť v politice. Je třeba číst i mezi řádky ...
  Ještě zřejmě není ten pravý čas ...!?

  OdpovědětVymazat
 9. Před 30 lety se říkalo, že kdybychom pustili Američany k odpadu z uranových dolů, tak by nám za to udělali všechny silnice v republice nové. A plivali jsme na Rusa.
  Dnes zase pliveme na firmy, které lifrují zisky pryč, protože ty silnice ještě nové nejsou přestože Rus odtáhl.
  A mezitím život utíká skrze prsty. (To je o co tu jde všem zúčastněným. Nakrást si, dokud jsem JÁ naživu. Udržet se do příštích voleb a ostatní mne nezajímá. Před volbami se to zase nějak zařídí, když budu dobře sloužit. V případě Makrely třeba předsednictví v OSN.)

  OdpovědětVymazat
 10. Nic se nezměnilo. Lidé jsou stejní. Akorát místo v jeskyních žijí v drahých barabiznách. Vorat se sebou nechávají stále. Frexit, Rexit, Poxit, Spaxit, ... honem sem a zase tam. Kafemlejnek jede a lidi točí. Přestat točit ještě nikoho nenapadlo.

  OdpovědětVymazat
 11. Pane Vonduska,
  Vase clanky jsou velmi zajimave a logicke. Je dulezite, aby jste psal dal !
  Po strance ekonomicke - index na Wall str. NEukazuje zadny pokles, spise na opak - ROSTE !
  To bylo LHANI 24.6., ze se market zhrouti.

  Evropa NEBUDE mit finnacni prusvih kvuli odchodu UK z EU, ale definitivne ho bude mit kvuli invazi a zaclenovani nezaclenitelnych.

  To zavinila Merkerova ! Budete platit ! Soros mluvi o 30 billionech (americkych).
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 12. Tak nějak mne napadá, že Vondruška trošku podcenil tu aroganci moci o které píše. Brexit nechají vyhnít a budou strašit jak uškodí, při tom po celou dobu připravovat odchod z EU, připravovat a připravovat a čekat co a jak se vyvrbí, aby se v zásadě nic moc nestalo a nezměnilo.

  OdpovědětVymazat
 13. To není arogance, to je pravděpodobně řízené. Četl jste někdo, že by Makrelová kritizovala stav, kdy se Řecku po "úsporných" opatřeních zdvojnásobil za pět let dluh a státy EU mají bilionové dluhy? A budou to splácet všichni a to je účel. Ovládnout "pronárody" a poslat je na Rusko umírat. Nám budou nadávat do rasistů, ksindlové.

  OdpovědětVymazat
 14. Pan Vondruška je naším nejlepším spisovatelem současnosti. Všichni ti oslavovaní pisálci a režiséři přisluhovači současného režimu mu nesahají ani po kotníky.

  OdpovědětVymazat