Reklama

neděle 10. července 2016

Oskar Krejčí: NATO pochoduje na východ a samo vytváří rizika!

Oskar Krejčí (rozhovor)
10. 7. 2016   První zprávy
Nejvyšší představitelé členských států odsouhlasili ve Varšavě to, co bylo už dávno známo. Žádná překvapení se nekonala. Jestli byl summit historický? Potvrdil zájem o dialog s Ruskem, a k jeho baltským hranicím poslal čtyři mezinárodní roty o celkové síle dva až tři tisíce vojáků. Podivní vyjednávači… S trochou zlomyslnosti by se dalo říci, že dějinnost varšavského summitu NATO je obsažena v historických analogiích. Německé jednotky do Litvy – to je tak trochu návrat řádu německých rytířů do Pobaltí. Britové se dostali do Estonska, což připomíná sny Londýna z dob Petra Velikého. Další analogie si raději odpustíme.


PZ: Nemyslím, že je možné celou situaci ironizovat. Množí se výroky politiků i různých komentátorů, že s Ruskem je nutné jednat z pozice síly, protože ničemu jinému nerozumí. Summit NATO vlastně potvrdil slova německé kancléřky Angely Merkelové z jejího projevu ve Spolkovém sněmu, že princip neporušitelnosti hranic byl zpochybněn slovy a činy Ruska...

…paní kancléřka dobře ví, kdo bombardoval Jugoslávii a odtrhl pak Kosovo.

PZ: Na summitu NATO ale několikrát zaznělo, že Rusko je zdrojem nebezpečí. Že situace na východní hranici Aliance je kritická. Vnímáte tato rizika?

NATO samo vytváří svá bezpečnostní rizika. Jsou obsažena v takových rozhodnutích a činech, jako je expanze Aliance na východ, bombardování Jugoslávie, útok na Libyi, intervence některých států Aliance v Afghánistánu, Iráku a v Sýrii. NATO formuje i vnitrostátní rizika tím, že svojí účelovou propagandou prohlubuje už tak nebezpečný rozštěp společnosti uvnitř členských států Aliance. Včetně štěpení české a slovenské veřejnosti.

PZ: Téměř každý den slyšíme o ruských vojenských cvičeních u hranic NATO, o provokacích ruských letadel ve vzdušném prostoru států NATO, o ruských kyberútocích na citlivé body v zemích NATO. Rusko ústy svého ministra obrany oznámilo, že zformuje na západě svých hranic tři nové divize. To podle vás nezní jako hrozba?

Výhrady vůči Alianci hlásí často i Moskva. To vše je projev prohlubující se ztráty vzájemné důvěry. Poměr sil se však nikterak zásadně nemění. Pojďme chvíli počítat. Podle zprávy z centrály NATO, zveřejněné v předvečer summitu, mají v souhrnu členské státy v aktivní službě přibližně 3,2 milionu vojáků. Londýnský Mezinárodní institut strategických studií uvádí, že Rusko mělo loni 771 tisíc vojáků. Podle citované zprávy z centrály NATO byly loňské souhrnné vojenské výdaje členských států NATO téměř 867 miliard dolarů; vzpomínaný londýnský ústav uvádí, že vojenské výdaje Ruska byly loni 65,6 miliard dolarů. A zmíněný oficiální zdroj z Bruselu předpokládá, že letos vzrostou vojenské výdaje členských států NATO o dalších téměř 23 miliard dolarů.

Takže sečteno a podtrženo: NATO má 4,1krát více vojáků než Rusko a vojenské výdaje má 13,2krát vyšší než Rusko. Navíc je zřejmé, že se poprvé v dějinách sjednotily proti Rusku všechny západní mocnosti.

PZ: Vy sám ale často tvrdíte, že rozhodující jsou strategické jaderné zbraně. Nejsou ruské jaderné rakety nebezpečím pro nás?

Stockholmský institut pro výzkum míru zveřejnil aktuální přehled o jaderných arzenálech. V kategorii „deployed“, tedy jaderné nálože v hlavicích raket či na základnách bojových jednotek, uvádí: tři jaderné mocnosti NATO – USA, Velká Británie a Francie – disponují dohromady 2330 náložemi, zatímco Ruská federace jich má 1790. Rusko nemá dostatek sil k prvnímu úderu, který by zničil jaderné zbraně států NATO. Jeho nukleární arzenál je ale dostatečný k tomu, aby odradil kohokoliv alespoň trochu rozumného od útoku na Rusko. Spoluvytváří podmínky pro nezávislou zahraniční politiku Kremlu.

PZ: Takže NATO není z východu ohroženo. Proč tedy podle vás tolik strachu?

Strach někomu vyhovuje. Už jsme spolu několikrát hovořili o tom, že zvyšování vojenských výdajů a rozmisťování nových jednotek směřuje především ke zvyšování nákupu vojenského materiálu. Problémem je vojenskoprůmyslový komplex, jeho potřeba stále vyrábět, modernizovat – a mít zisk. Tak jako se pravidelně objevuje hrozba epidemií, aby se nezapomnělo na farmaceutický průmysl, tak se strachem živí také vojenskoprůmyslový komplex.

PZ: Chcete říci, že žádné epidemie a války nehrozí?
Ale hrozí. Jenže falešné poplachy vedou ke snížení ostražitosti. A výsledkem je, že se necháme zaskočit takovými rakovinovými novotvary, jako je takzvaný Islámský stát.

PZ: Varšavský summit NATO ale věnoval pozornost nebezpečí terorismu. Byla to jedna z jeho priorit.

To máte pravdu. K paradoxům doby však patří, že výzvy k boji proti terorismu provolávají i ti státníci ze zemí NATO, kteří mají velký podíl na pěstování násilných barevných revolucí. Převratů, které se pak nedají zvládnout. A je tu ještě jeden problém. Aliance tlačí na Rusko, ale bez Ruska se efektivně proti terorismu bojovat nedá. Jak vidíme v Sýrii…

PZ: Pro některé analytiky je však ruská angažovanost v Sýrii zdrojem nebezpečí pro NATO z jihu. Nemluvě o obviňování z přívalu migrantů.

Takové nesmysly si nezaslouží ani komentář. Podívejme se ale na oblast, kde by se měl odehrávat hlavní konflikt s terorismem – na práci zpravodajských služeb. V dubnu 2013 bratři Carnajevovi spáchali atentát na bostonský maraton. Ruské zpravodajské služby své americké kolegy před těmito dvěma imigranty varovaly, ale nebyly vyslyšeny. Před necelými dvěma týdny na letišti v Istanbulu zahynulo po atentátu 45 lidí. Podle dostupných údajů atentát spáchal Achmed Chatajev, jehož vydání Rusko žádalo za účast v druhé čečenské válce. Chatajev ale v roce 2003 získal statut běžence v Rakousku. Když byl v roce 2010 zadržen na Ukrajině, nebyl do Ruska vydán, protože se za něj ostře postavily Amnesty International a Evropský soud pro lidská práva. Do řad válečníků takzvaného Islámského státu se Chatajev připojil v roce 2013.

Bojovníci proti Kremlu jsou na Západě velice často nekriticky vítáni jako hrdinové. Lze samozřejmě mít výhrady k ruskému způsobu vládnutí, nemusíte mít třeba rádi pravoslaví. Ovšem zpravodajci by měli věcně analyzovat problémy a osobnostní profily, neměli by podléhat ideologické zaslepenosti. Uvedené příklady jsou smutnou ukázkou západní sebevražedné rusofobie.

PZ: Mluvíte o zaslepenosti na Západě. V čem je podle vás její zdroj?

Je jich více, ale jeden je zvláště důležitý: neschopnost mocenských elit vnímat konstruktivní připomínky. Co je platné, že po více než deseti letech britská komise vedená Johnem Chilcotem oznámila, že útok na Irák byl chybou. Mezitím v Iráku zahynulo více než čtvrt milionu vojáků a civilistů, miliony lidí byly vyhnány ze svých domovů. A nikdo neví, jak z této trvající tragédie vybřednout. Je nutné si stále připomínat, že už před začátkem invaze tu byli lidé, kteří útok pokládali za chybu. Politici, jako byl tehdy ještě prozíravý Barack Obama. Nebo vědci jako profesor Chicagské univerzity John Mearsheimer, který varoval, že žádná mocnost nemá dostatek prostředků na to, aby praktikovala hegemonii takovým způsobem, jako je intervence v Iráku. Tyto lidi nejen nikdo neposlouchal – byli prohlašováni za škůdce, byli ostrakizováni. Bylo trestuhodně pozdě, když George Bush ml. až po odchodu z Bílého domu označil intervenci v Iráku za chybu. Stejně jako dnes mluví Obama o své chybě při rozhodnutí zaútočit na Libyi. V době, kdy mohli věci ovlivnit, neposlouchali ani oni, ani jejich týmy kritické výhrady. Měli moc, tak ji použili. Chybně. Velmi chybně. To platí i dnes při pohledu na chování NATO.

Carl Jung, jeden ze zakladatelů psychoanalýzy, kdysi charakterizoval demokracii jako nekrvavou občanskou válku. V návaznosti na něj se dá říci, že političtí bossové uzavírají svoji mysl odlišným názorům a vášnivě bojují proti nim. A každý jiný názor, než je ten, který má momentální nositel moci, je pokládán za nepřátelský. Západní demokracie má zabudované mechanismy obrany proti kritice mocných, a proto nemá schopnost včas rozpoznat své chyby.

Za První zprávy vedl rozhovor Jiří Kouda

19 komentářů :

 1. Zásadní a akutní problém je, že jsme v posledních volbách si zvolili zrádné reprezentanty.
  Měli by by si už nechat potvrdit důvěru voličů referendem.
  V nejbližších volbách by se do parlamentu už neměla dostat žádná ze zavedených stran. Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Největší šílenci,váleční štváči a příznivci fašismu, jsou vygenerováni samotnou STOP 09.

   Smazat
  2. Bohužel, lidi jsou nepoučitelní blbci. Zapřísáhlí křesťané volí stále lidovce, absolutní kreténi Topku nebo ODS, vyčůrání podnikatelé ANO,neinformovaní ČSSD..., a tak je to stále dokola....
   Boháčům, kteří si nakradli, tento bordel vyhovuje , těch poctivých je málo, a většina národa řeší jak přežít z ubohé výplaty....

   Smazat
  3. Tezi o tom, že je na Světě třeba jediné supervelmoci, která všem vládne prosazují jen Američané a jejich loutkové vlády. V dnešní době už ani tento úmysl nezakrývají, kdy jejich prezident Obama prohlásil, že pravidla může vytvářet jen Amerika a svět se jimi musí, chtě nechtě, řídit. Nějak si nikdo asi nevšiml, že by se na tomto Americkém způsobu vládnuti, světové společenství shodlo, třeba někdy v minulosti na valném shromáždění OSN. A proto jsou státy, které se tohoto cirkusu nechtějí účastnit a jsou DOSLOVA!!! Zničeny. Vypovídá to o tom, co potřebuje zbytek světa vědět o "demokratických" principech, kterých je Amerika zárukou. Amerika je, jak již v minulosti dokázala, vykořisťovatel, který se ohání demokracií, má demokracie plnou hubu, společně se sladkými kecy o sebeurčení, které platí jen někdy a pro někoho, jak se jim to zrovna hodí. Ve skutečnosti se však chová jako skrytá diktatura. Nátlaky na vlády ostatních zemí již byly prokázány v minulosti, pokud nepomůže dolar, přicházejí výhružky, pokud nepomůže ani to, přichází uměle vytvořená humanitární krize, kdy je vláda postižené země „nálepkovaná“ diktaturou, a hurá do akce. Rozvrat země může začít. Nemá cenu se teď rozepisovat o jednotlivých vládcích zničených zemí, kteří jistě nejsou či nebyli andělé, ale dokud jeli podle amerických not, byli to přátelé a moudří vládci, jakmile se začali cukat, třeba nechtěli obchodovat se svojí ropou v dolarech, v tu ránu lehla popelem celá jejich země se desetitisíci mrtvými a miliony uprchlíky. Tohle je ta Americká záruka demokracie?

   Smazat
 2. Jen se koukněte, co řekl kníže pán.

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Reznice-a-psychopilotka-Schwarzenberg-na-Pohode-Summit-NATO-a-zle-Rusko-444171

  „Kdo zaútočil během posledních dvou let?! Nebylo to NATO, ale Ruská federace, a tudíž se k tomu musíme postavit tak, abychom byli obranyschopní a aby bylo jasné, že každý útok na Alianci bude mít své následky,“ upozornil čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
  TOP 09 - Helena Langšádlová
  Marek Benda - ODS
  Tomáš Zdechovský - KDU-ČSL
  ANO Martin Komárek
  ANO Jiří Zlatuška
  Antonín Seďa (ČSSD)  Zapomněli na to, kdo se první tlačil na Rusko a kdo plánoval základnu NATO na Krymu!!!

  Je třeba, abychom nezapomněli my ve volbách.
  Správně ocenit dávno zaslouží.

  OdpovědětSmazat
 3. Spoluobčané, to se nestydíte,jaká zaprodaná a bezcharakterní sebranka za nás mluví a rozhoduje?!? To se nestydíte, komu naše vláda leze do zadku a podporuje války a vraždění? Naprostou většinu těch zločineckých a prolhaných ksichtů podporujících NATO nahnat do ringu, ať se ta krvelačná a nenažraná chátra pozabíjí mezi sebou!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jako člen NATO jsme spoluzodpovědni za každou smrt, způsobenou "vývozem demokracie" do celého světa.

   Smazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 5. Tak se mi zdá, že jsem zaregistroval informaci ze summitu NATO, která je podle mě vodítkem k něčemu, z čeho se mi dělá zle. Do článku 5 alianční smlouvy, chtějí vpašovat upřesnění, týkající se tzv. kybernetického útoku. Jde o ten zásadní článek, kdy země NATO mohou společně začít horký konflikt proti nepříteli. A pokud bude opravdu stačit kybernetický "útok" jako argument, je vymalováno! Jeví se mi to tak, že když se Rusko nenechalo vyprovokovat k útoku, výrobí se tento argument a už nebude problém zinscenovat záminku......! Nebude síla prokázat kdo kyberneticky zaútočil, ale prostě se bude tvrdit, že Rusko! Fakt se modlím ať nemám pravdu......

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Modlit se nemusíte. Záminky jsou na světě od zapálení Říma, který dal zapálit sám císař Nero, aby z toho mohl obvinit křesťany, a pak je házet lvům. Záminky k tažení proti někomu a následnému drancování, byly a jsou používány běžně - neboť jaké by jinak byly důvody k válkám? Stačilo by zaslat nějaké vládě SMS - "máte to a to nerostné bohatství, neumíte ho využívat, my jo, a nabízíme vám tolik a tolik, a když nesvolíte, vynutíme si to vojenskou silou?" - Tak se také vedou války. Chasníci v hospodách se rvali do krve pro holku, proč dělají po celém světě političtí chasníci ( pardon - dnes kmeti) bordel a vyvolávají války, už nikdo netuší. A nechápe. Ale záminka se najde i na Rusko - postačí tam uplatit pár peněz a vlivu chtivých chudých - tací jsou také všude. Proto se svět dělí na bohaté a chudé, a bude to uměle udržováno také pořád. T chudých se pak rekrutují prodavači orgánů ( právě pro ty krvežíznivé kmety, kterým se nechce chcípnout) sebevražední atentátníci, rebelové, povstalci, žoldáci, a podobná chátra. Kdyby si byli občané v podstatě rovni, a mezi majetky jednotlivců nebyly propastné rozdíly, války by se vedly jen těžko. Proto to elity nechtějí nikde na světě. Kdo patří mezi nadlidi a elity - by měl být stažen z kůže, rozčtvrcen a hozen rybám.

   Smazat
 6. Proto musí voliči volit stranu, která dlouhodobě trvá na vystoupení z NATA jako zločineckého nástroje hegemonie USA ! A tou je KSČM !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na tento příspĕvek jsem před hodinou velice slušnĕ a vĕcnĕ reagoval, s tím, že ani naši reformovaní komunisté kapitalistického typu nejsou dnes to pravé ořechové. Kam asi zmizel...?

   Smazat
 7. Co válečný štváč to poskok židokapitálu.
  Znárodnit a předat vládám bez židozednářských slouhů.

  OdpovědětSmazat
 8. Cau kuci,je to pekne si tady popovidat ze nechceme vojnu a presne vime,kto to chce,kto je stvac a pod..ale je nam to prd platny,kdyz vlezprdilkove CR,nechteji od valu a zenou nas na jatka,pod rouskem Ruske hrozby,ktere,ani sami neveri.

  OdpovědětSmazat
 9. Ať jde celý západ, EU, USA a hlavně NATO do pr.ele!!! Vezměme si svou vlast zpět do svých rukou!!! Ty zrůdy nahoře se mají starat o svůj národ a ne o svá nenažraná banďera!!! Nechceme zbrojení, války, chceme uchovat svou ČESKOU zemi se všemi kulturními hodnotami a tradicemi pro naše děti!!!

  OdpovědětSmazat
 10. Zde jest další pojmenování knížetepána: Schwanzenberg nebo lepší by bylo více po německy - Bergenschwanz /pro neznalé němčiny: Schwanz - ocas, Berg - hora/

  OdpovědětSmazat
 11. Obdivuji ruskou trpĕlivost vůči NATO a USA . Bohužel jen na ni závisí to, že ještĕ žijeme. Ale i trpĕlivost má své meze...M. Radikowski.

  OdpovědětSmazat
 12. Já bych řekl, že NATO byl ve Waršavě sjezd zoufalců, kteří nevědí vlastně, co je čeká. V USA každý týden dělají černoši Majdan a pokud bude zvolen Trump, dojde k velké rotaci papalášů. Pokud ne, bude situace ještě nejistější. Putin nemusí dělat nic, požerou se navzájem.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.