Reklama

.

.

úterý 19. července 2016

P.C. Roberts: Washington znovu politizuje olympijské hry


19. 7. 2016    PaulCraigRoberts
Washington ve spolupráci se svým kanadským vazalem směřují svým vlastnoručně vyrobeným ruským dopingovým skandálem k jedinému cíli: vyřadit Rusko z účasti na olympijských hrách v Brazilii. A ruku v ruce s tím tlačí na další země, aby se k této vendetě proti Rusku, vedené pod falešnou nálepkou „ochrany čisté atletiky“ taktéž připojily


Můžete ovšem vsadit svůj život na to, že Washingtonu ani v nejmenším nejde ve sportu o férovost či o stejné podmínky pro všechny. Vždyť je to on, který férovost či stejné podmínky pro všechny zlikvidoval jak ve vztahu ke svým vlastním občanům, tak k cizině. Vždyť je to on, který neuznává suverenitu jiných zemí a mezinárodní právo, je to on, který prosazuje agresi, a rukama i nohama je v současnosti zaměstnán zabíjením milionů lidí v zájmu své nové světovlády.

Lze tedy spravedlivě konstatovat, že Washingtonu nejde o nic jiného, než o vůdčí postavení ve sportu, stejně jak mu o to jde i v jiných zahraničně-politických záležitostech. Považuje prostě za potřebné odklidit ruské atlety z cesty, aby na ní oni – Američané – mohli posbírat co nejvíc medailí.

Ale nejen to. Dopingový skandál je zde hlavně jako součást nepolevujícího úsílí Washingtonu izolovat Rusko od ostatního světa – a tou izolací v něm vyvolat opozici proti Putinovi.

V Rusku, a hlavně pak v jeho hospodářském sektoru, existuje totiž jistá menšina, známá jako „atlantičtí integralisté“, kteří mají za to, že pro Rusko je důležitější být včleněno (integrováno) do Západu, než být nezávislé. Ta menšina je tedy ochotna prodat nezávislost Ruska za jeho přijetí do západního společenství, a jde tedy de fakto o zrádce Ruska, které však Putin ještě toleruje.

Zákazem ruské účasti na olympiádě se Washington pokouší posílit tuto protiputinovskou opozici, která teď může prohlašovat: „ To Putinova nesmiřitelnost nás vzdálila od olympijských her. Putin izoluje Rusko od světa. Musíme se Západem spolupracovat (což je eufemizmus pro zvednutí rukou nad hlavu), jinak se staneme vyvrženci světa.“

Tak hraje Washington svou hru. Zákaz účasti Ruska na olympiádě má oslabit pozici Putina v ruské společnosti. „To on nás zbavil možnosti účastnit se her.“

Najdou se však i Evropané, kteří jsou washingtonským zpolitizováním olympijských her znepokojeni. Prezident Evropského olympijského výboru Pat Hickey se postavil proti pokusu potrestat Rusy zákazem účasti na hrách „předtím než proti nim budou předloženy naprosto přesvědčivé důkazy. Takovéto obviňování dříve než bude zveřejněna McLarenova zpráva, jdou totálně proti mezinárodně uznávaným a legálním ustanovením, a mohou důvěryhodnost této veledůležité zprávy podkopat už předem.“

Hickey dále řekl, že z washingtonsko-kanadské snahy jasně vyplývá, že „jak nezávislost, tak důvěryhodnost této zprávy je už předem kompromitována. Navíc je zcela jasné, že ve věci ruského dopingu byli vyslýcháni výhradně jen ti lidé, o kterých se ví, že neúčast Ruska na hrách podporují. Kromě toho se musím zeptat, na jakém základě či ustanovení sepsaly americké a kanadské protidopingové laboratoře svůj obvňující dopis, a kdo jim dal mandát k tomu, aby vydaly výzvu za to, aby jiná země byla z olympijské rodiny vyloučena. Plně rozumím a sdílím obavy lidí z dopingu, ale současně nelze žádným jednotlivcům či skupinám dovolit, aby při jeho sledování narušovali integritu férových a legálních postupů.“

Washington pochopitelně žádný respekt k férovým a legálním postupům nepociťuje. A to jak doma, tak v Afghánistánu, Iráku, Libyi, Somálsku, Jemenu, Pakistánu, Sýrii, Ukrajině, Hondurasu, Venezuele, Argentině, Brazilii, Bolivii, Ekvadoru, Velké Britanii (vazalskému státu USA, o němž Obama řekl, že se mu odchod z EU prostě nepovolí). Z jakého důvodu by tedy měl být férový a legální postup uplatněn právě v jeho postoji vůči Rusku?

Ve svém zpravodajství o olympijské šikaně Ruska zveřejnil deník New York Times, bordeldáma to amerického mediílního hampejzu, kde co, ale Hickeyho hlas pochopitelně slovem nezmínil (stejně jako naše média – pozn. překladatele).

K McLarenově zprávě, jež má být výsledkem šetření na základě obviňujících hlasů, že používání zakázaných látek ruskými atlety podporovala ruská vláda, lze říct jen toto: Washington má k dispozici příliš mnoho peněz a příliš mnoho hrozeb na to, aby jakákoli zpráva, jíž se dá využit k diskreditaci Ruska, mohla být poctivá. Je proto zapotřebí skutečně silné osobnosti, jakou Pat Hickey bezesporu je, aby se Washingtonu postavila. Tlak na něj bude teď ovšem enormní.

Washington bude démonizovat Rusko tak dlouho, až je vyprovokuje k válce, anebo až přijme roli vazala a zradí jak prezidenta Asada, tak Krym.

Rusko teď možná společně s Čínou zorganizují euroasijskou olympiádu a západní olympiádu nechají Západu. A jelikož Washington obnovil studenou válku a zamýšlí dovést ji až k horkému konci, vyvstane možná mezi zeměmi Afriky a Latinské Ameriky otázka, na kterou z těch olympiád by bylo poctivější se vypravit.

A na závěr už jen tato otázka: Kdy přijde ona chvíle, kdy Rusko a Čína nedokáží už déle snášet urážky a provokace, kterými je Západ zahrnuje, a kdy - a jestli vůbec někdy - přestane být ďábel rozhodčím mravních záležitostí lidských.

Vybral a přeložil Lubomír Man

17 komentářů :

 1. Olympijské hry v Soči se Rusku povedly a další úspěchy Ruska ve sportu už USA povolovat nemíní. Zprávy o dopingovém podporování Ruské vlády jsou založeny na tvrzení bývalého vedoucího dopingové laboratoře v Rusku, kterého Američani uplatili a ten utekl do USA, kde je teď pod ochranou Američanů a do světě křičí to co mu Američani nařídí. To samé se děje s laborantkou této laboratoře, která rovněž za peníze z USA je nyní také za velkou louží v USA. USA jde o čas. Buď se USA povede vyvolat proti Rusku válku a pokud to nestihne, ztratí ekonomický vliv tím, že Rusko a Čína obchodují mezi sebou v národních měnách a ne v US dolarech, což způsobuje USA bilionové ztrát a jestli s tím USA něco neudělají, tedy nevyvolají válku, je s USA konec.

  OdpovědětVymazat
 2. Ano, svinstvo, ubohost, nenažranost a obrovská zločinnost USA už dosahuje nepředstavitelných rozměrů!!! A Česko jim úporně a vytrvale leze do zadku! Je to všechno k zblití...
  Pane prezidente, rozpusťte tu naši zaprodanou idiotskou vládu!!!!

  OdpovědětVymazat
 3. Jsem sportovní fanda a OH jsou svátkem. Jestli se ale Rusko v plné sestavě nezúčastní,přenosy nemám zájem sledovat. Americké divadlo nemusím.

  OdpovědětVymazat
 4. pan Roberts - jeden z mála američanů, kterého si vážím - vzdělaný,pravdivý,chytrý, s přehledem a morálkou.
  Divím se, že ho elita USa-vrahounů ještě neodstřelila.

  OdpovědětVymazat
 5. Takzvaný boj za čistotu sportu je stejně pokrytecký jako dřívější americký boj za lidská práva, za demokracii a spoustu jiných věcí. Jednou je důkazem neznámý bílý prášek, jindy svědectví emigranta. Ale kde jsou opravdové důkazy? A co tak začít měřit stejným metrem? Desítky nebo možná stovky amerických sportovců byly přistiženy při dopingu a nikdy to neznamenalo, že jsou špatní všichni. Vůči Rusku je používáno jiné - mnohonásobně tvrdší - měřítko než vůči komukoliv jinému na světě. Jsem proti dopingu, ale ten je nutné prokázat odebranými vzorky a jejich rozborem. Na olympiádě v Riu je ideální příležitost zjistit, jestli konkrétní osoby podvádějí nebo ne. Dokáže to mezinárodní laboratoř, žádní Rusové. A pak se ukáže. Vyřazení nevinných sportovců z olympiády by byla špinavost, na kterou by se dlouhé roky nezapomenulo... Doufám, že Český olympijský výbor se postaví proti takové zhovadilosti. TnT

  OdpovědětVymazat
 6. Stačí, když vzpomenu na "zázračného" cyklistu Lence Amstronga.

  altman

  OdpovědětVymazat
 7. Ostatní sportovci by měli tuhle sviňárnu bojkotovat!!......, já nevím, ale mě by snad ani zisk medaile za těchto podmínek netěšil....??....

  OdpovědětVymazat
 8. Ostatní sportovci by měli tuhle sviňárnu bojkotovat!!......, já nevím, ale mě by snad ani zisk medaile za těchto podmínek netěšil....??....

  OdpovědětVymazat
 9. Sport se během posledních desetiletí přeměnil v podnikání s tělocvičnou činností. Olympiády jsou největším týjátrem a reklamní žatvou, kterou lidstvo pořádá. Osoby vydávané za sportovce jsou nosiči reklam a návodčími televizních kamer mezi reklamními plochami. Lesk a benefity "sportu" jsou živnou půdou pro dopink. Pokud se "sport" výrazně neoslabí ve prospěch skutečného sportu, budou dopinkové skandály pokračovat a konstrukce dopinkového podvodu bude stále více pod důmyslnějším vlivem firem a státních orgánů. Jednou někdo vychytá blechy i organizátorům dnešních politických "sportovních" hrátek - stejně jako Blatterovi a dalším. Pak to někdo i popíše - od prvních manipulací na OH ještě na počátku 20. stol., přes Berlín 1936 a bojkoty v poslední čtvrtině 20. stol. až po současné tahy.
  KR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu, v mnohém, ale OH mají, nebo by alespoň měly mít, také symbolický význam přátelských setkání napříč planetou a férového měření sil podle jasných pravidel. Myšlenka je to velkolepá a povznášející, ovšem představitelé některých zemí se i sem snaží zatáhnout nadvládu a nerovnost, čímž tuto myšlenku zcela diskreditují a původní význam OH zcela zabíjejí.

   Vymazat
  2. Čím vyšší idea, tím větší sviňárnu na ni můžete spáchat.
   J. A. Samaranch, občanským povoláním finančník, udělal z olympiád obrovský byznys. Kabát z myšlenek míru a přátelství praská ve švech, jak se pod ním nadouvají trička osobních, košile státních a svetry firemních zájmů.
   Musí to být zajímavý pocit poslouchat na zahájení slavnostnímu slibu o čestném soupeření a vědět, že jsem dopoval. To je fakt síla. Tam nejste jako zvěd v protivníkově štábu myslící na blaho svého státu a lidu, jste tam jako svině jen za sebe a kvůli sobě.
   To je fakt velmi přátelské.
   A bafuňářské a politické hry s udělením pořadatelství, s dopováním, s pravidly, s účastí atd. (vynechme televizní práva, to je sousto).
   Jakmile se něco může zpeněžit, převést na univerzální směnou hodnotu, tak to ztratí svoji hodnotu. Postihlo to i OH. Ve starověkém Řecku vydržely stovky let, v novověku už desáté byly nechutně politicky zneužity a o dalších zhruba 35 let na to systematické dopování zařízlo ideje férovosti a přátelství. Z myšlenek OH udělali obchodníci reklamní slogan a z her kšeft. Otázku je, kdy si diváci v hledišti všimnou, že už nesedí na hřišti, nýbrž v divadle.
   KR

   Vymazat
  3. Nojo, no, žijeme v době peněžní, ale to ještě neznamená, že nelze vytvořit něco pěkného či užitečného, ve sportu, v umění, ve vědě, v architektuře... Takže až na ten doping, nyní i křížený s politickými zájmy, mi to ostatní zase až taková katastrofa nepřijde. Vy to asi vidíte zbytečně moc černě.

   Vymazat
  4. Nejde jen o doping a politiku, zkuste někdy pohovořit s rozhodčími i nižších souteží v kopané (i pod divizí). Úžasnete, je to děs.
   Vůbec nepopírám, že spousta lidí sportuje a organizuje sportovní akce s nejčistšími úmysly, určitě jich je drtivá většina. Stačí ovšem několik hajzlů na důležitých místech a ze sportu se stává byznys s tělocvičnou činností, a to i za účasti části cvičenců. Čím vyšší úroveň, tím vyšší je podíl tzv. sportovců. Před 30 lety dělali v NDR průzkum, kolik mladých sportovců a kdy by bylo ochotno dopovat. Výsledek: někteří už kvůli úspěchu na okresní soutěži a všichni, pokud šlo o MS... Obávám se, že se situace moc nezměnila.
   Rovněž vůbec nepopírám, že lze vytvořit ve sportu, vědě, umění atd. něco čistého. Jsou mraky jedinců a týmů, kteří to tak provedou i v dnešním běžném chodu. Ovšem stojí to a bude to stát a padat s jejich morálkou. Jakmile se toho nějakým způsobem zmocní chamtiví podnikatelé, bude to konec idejí a začátek kšeftu. A i přesto si též myslím, že by mělo být možné ve vzpomenutých oborech či jejich částech systémově vyřadit z motivačních prvků ziskuchtivost a kšeftování a tak zajistit prostor, aby šlo "vytvořit něco pěkného či užitečného". Nejsem si však už jist, že v celospolečenském systému, kde určující roli hraje zisk a ziskuchtivost, lze (dlouhodobě) provozovat podsystém, který by byl postaven na totální negaci nadřízeného, celospolečenského systému.
   Černě to nevidím, ale vidím to za mnoha horizonty - za sedmero horami, za sedmero údolími, za sedmero řekami..., ale dá se tam dojít.
   KR

   Vymazat
 10. To se opět demokratičtí šmejdi řízení z USA fakt ukázali, v rámci příprav na válku zdevastují OH co-by symbol míru.

  OdpovědětVymazat
 11. Jakou cenu může mít Olympijská medaile pro sportovce, když z účasti bude vyloučena bezesporu všemi uznávaná špička sportovců? Nebude mít žádnou cenu. Každý takový majitel bude vystaven posměchu "kdyby tam byl Rus, tak bys třeba žádnou medaili neměl". A těmto hlasům se nevyhne. Bude terčem posměchu. Možná ale zvítězí sportovní čest a vítězní sportovci odmítnou takovou medaili přijmout před očima celého světa. Jinak budou trapní před celým světem. Uvidíme, jak to dopadne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za medaile jsou i nemalé odměny a ty asi odmítne málokdo... Hloupej kdo dává, hloupější kdo nebere. A sportovci mají krátkou kariéru, musí se zabezpečit na stáří, tak asi půjde morálka stranou. Nakonec, sportovci sami, ti ostatní, to přece nezavinili. To máte jako třeba herci za socíku. Někteří měli stopku, ale ti ostatní vesele hráli. Doba nedoba, jíst se musí.

   Vymazat
  2. Prodejným děvkám, které se zúčastní cinknuté olympiády bude během další útočné války zajištěno stínění před neutrony na mořském dně?

   Vymazat