Reklama

středa 6. července 2016

Pohádkoví diverzanti - v kresleném seriálu "Máša a medvěd" našli stopy kremelské propagandy

Máša
(ale nikomu ani muk!)

6. 7. 2016, Petr Ďoubalík


Asi před 40 lety mi táta vysvětloval, proč i katalogy spotřebního zboží, přivážené do ČSSR ze Západu, mohou být považovány za ideologickou diverzi. 


Postupem času jsem to i pochopil. Táta měl, jako vždy, pravdu. Lidem se to zboží líbilo, chtěli ho mít i u nás v Kotvě, Máji, Bílé labuti. Tolik druhů, tvarů, barviček! ("kvalitu" těch výrobků dokázal před rokem 1989 posoudit málokdo)A proč jsem si na to vzpomněl v roce 2016? Inu, mám rád "Mášu a medvěda". Sleduji tu nekončící řadu dokonale udělaných ruských "večerníčků".

Jako člověk kreslící obdivuji dokonalost ztvárnění a animací. Smekám klobouk před těmi výtvarníky.
Jako rodič se stále vžívám do pozice medvěda, toho nekonečně trpělivého, moudrého a milujícího Mášenku, jako ten nejlepší tatínek své neposedné dítko.
Tleskám scénáři, ve kterém jsou i věčně nenažraní vlci docela sympaťáci. Však také medvěd s Mášou jim stále dávají šanci a opatrně nabízejí své přátelství. Je tam legrace, vtip, něžnost...

V ČR je dokonalá blokáda před kulturou z Ruska. Slyšel jsem ale, že Máša a medvěd se jako výjimka dostali před oči českých diváků. Sláva! Když jeden díl "Máši" nabral na YouTube miliardu shlédnutí (Máša a kaše, dnes už má 1 457 423 220 shlédnutí!), řekl jsem si v duchu: To je výborná propagace Ruska. A hned mě ještě napadlo: To se někomu nebude líbit... Nespletl jsem se. Už to odhalili. Experti z Litvy. A já jim dávám za pravdu. Je to propaganda. Jako ty katalogy Neckermanna kdysi. Lidem se přece nemůže líbit něco z druhé strany barikády!

Zde je čerstvá informace o výzkumu litevských expertů:
text u videa:
Litevský politolog Laurynas Kasčjunas označil animovaný seriál "Máša a medvěd" jako novou zbraň Kremlu. Ve své studii, "Vytvoření a použití metod rozpoznávání propagandistických technologií" Kasčjunas říká o některých zakódovaných zprávách v animovaném seriálu, které pravděpodobně ovlivňují publikum a nutí ho přemýšlet v určeném směru. Redaktor RT Murad Gazdiev přináší podrobnosti.
video, redaktor hovoří:
To je nejpopulárnější nehudební video na YouTube. "Máša a medvěd" je ruský animovaný seriál, velice veselý, přinejmenším pro nejmenší diváky. Ale někteří usuzují, že je v něm nejen humor pro šestileté děti, ale že je to i prvek kremelské propagandy. Lidé, kteří zpozorovali za dětskými legráckami skutečný cíl tohoto kresleného filmu, vyzývají zakázat "Mášu a medvěda" v televizi. Je neoklameš: Máše se zabývá ideologickým zpracováním dětí a musí se zastavit. Jak to Máša dělá, to se musí teprve zjistit. Zatím se výzkum potýká s velkými těžkostmi. O to víc tito lidé ubezpečují, že Máša je ztělesněné zlo. Pod sukničkou schovává putinské tanky! Ona je trojský kůň, který má zhypnotizovat děti protivníka! Je to kremlovská loutka - víc nesmí vymývat mozky šestiletým divákům svým dětským humorem. A to vše díky bdělým expertům, kteří ji prokoukli skrz naskrz - pak ale nechápu, proč je jindy nazývají idioty (když jsou tak jasnozřiví a bdělí, ti "experti"? - pozn. překl.)
překlady pro Novou republiku: Ďouba

Jestli všichni znáte "Mášu a medvěda", tak se omlouvám za nošení dříví do lesa. Pro jistotu si dovolím dát alespoň malý vzorek:

Nejsledovanější díl "Máša a kaše":

Jeden z posledních dílů nás naučí, jak si (ne)zabalit batoh na výlet a také to, že není dobré se vytahovat před kamarádem, jaký jsem silák a tvrďák:

A pro zájemce ještě seskupeno několik dílů s letní tématikou:


Pár obrázků:


30 komentářů :

 1. Na ruské pohádky, historické filmy a filmy o přírodě, nikdo jinej na světě nemá. Pokud jde o pohádky, tak jak hrané tak i kreslené a animované. Třeba "Jen počkej zajíci!" byl taky úžasnej seriál, na ten se dívali rádi malí, mladí i staří. Žádné blbé žvásty to nezmění. To je fakt. A hned potom jsou naše kreslené a animované filmy a seriály. Třeba Rumcajs, Bubáci a hastrmani, Křemílek a Vochomůrka, Maxipes Fík, Čarodějův učeň,a o Honzíkovi a Mařence - jsou úžasné. Nebo Fimfárum a další a další. A jeden dokonce zmizel z vysílání - ten animovaný Robinson Crusoe - prý ho někomu taky prodali. Zkrátka ... co k tomu dodat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, souhlas. I když jsem v roce 1990 zažil situaci, kdy jsem v kině čekal s dětmi na promítnutí pásma pohádek a jedna paní, když se začalo, po shlédnutí titulků zjistila, že bude i Jen počkej zajíci. Sebrala své dítě a prohlásila, že na tohle se její dcera dívat nebude! Odešla, ale já s mými dětmi jsme se náramně pobavili. Měla škodu, že podlehla již tehdy módní rusofobii...

   Smazat
 2. Máša opravdu není vpohodě a to i kvůli svému zjevu. Blonďaté vlásky a zelené oči se nenosí. Kdyby vypadala jako Conchita Wurst, bylo by vše OK a seriál by dostal z USA a Tel Avivu zelenou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty správné multikulti pohádky propaguje přeci velký komediant Miloslav DONUTIL!A tak to má správně být!

   zločas

   Smazat
 3. Olympiáda Soči = jedna z nejúžasnějších olympiád, které byly uspořádané. Sportovci, kteří odtud přijížděli mluvili o Soči v superlativech. V USA se zásadně záběry ze Soši nevysílaly. Naše ČT 24 a jiné programy vysílaly zásadně negativní zprávy a když zpravodaj Karas měl něco negativního vymyslet, bylo vidět, jak mu to dělá problémy. Ještě olympiáda v Soči ani neskončila a Američani spustili události na Ukrajině, Majdaně v Kyjevu. Je to všechno podobné co se dělo v třicátých létech, když byla na vzestupu Hitelroská Třetí říše. Američani jsou nástupnickým státem Třetí říše, ale ve větších rozměrech. Můžeme si být jistí, že něco podobného nás čeká při konání Mistrovství světa ve fotbale 2018. Je jasné, že bude perfektně připravené, ale taky bude připravená perfektně Americká a Západoevropská Gebelskovská propaganda a ne jenom ona, ale taky provokace a taky někde vznikne pod silou nejméně pěti miliard dolarů další Majdan. Američani nemůžou připustit, že by se ukázalo, že jejich sankce neměly žádný vliv, ba naopak měly na Ruskou ekonomiku blahodárný vliv, protože místo toho, aby dováželi Rusové zboží z Evropy, tak si ho vyrobili sami, nebo ho dovezli odtud, kde na rozdíl od Evropy, nejsou pod diktátem USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neříkám, že jsem právě čtenářem Aeronetu, ale dostalo mě to kuří oko. Wollner z ČT zvítězil. Možná dostane od Sorose nebo TOP-09, či podobných bonus.

   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Wollner-z-CT-sel-po-vlastnikovi-udajne-proruskeho-webu-A-toto-se-mu-pak-stalo-443657

   Smazat
 4. "V ČR je dokonalá blokáda před kulturou z Ruska."
  ================
  ĎouBalíku, zase lžeš jako obvykle. Žádná blokáda se nekoná, můžeš sem zvát jakékoli ruské umělce, distribuovat ruské knihy, filmy.... Nikdo ti v tom nebrání. Co tím neustálým lhaním a vymýšlením si nesmyslů sleduješ?

  A uvědom si, že tvůj vkus je opravdu hooodně divnej. Dospělý chlap čumící dobrovolně a rád na animované seriály... navíc v ruštině. Nediv se potom, že se ti lidé smějí a jsi za podivína.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jedinej kdo je tady k smíchu jsi TY,lejnolahvárenskej honimíre!!!!!

   Smazat
  2. No, jsem už docela starej, ale taky rád mrknu na animované pohádky a na pohádky vůbec. Je mi mnohdy docela jedno, jestli jsou dabované, nebo ne, nebo s titulky. Mám se za normálního. Pan Ďoubalík mi přijde také za normálního. Ty, ty mi přijdeš za mimořádně podivnou osobu. Ty se prostě nedáš moc komentovat, protože nemám rád neslušné výrazy. Tak asi tak. Jsi hlupák, prostě blb. Možná, že máš raději produkci pana Jandy a jeho nahý zadek. Tak na to zas já koukat nemusím, nepřijde mi to normální, jsem heterosexuál, ale proti homosexuálům nic nemám, pokudu mne svou sexualní orentací neobtěžují a nevnucájí mi ji. Vadí mi pitomci. Vadíš mi tedy i ty.

   Smazat
  3. Jen poopravím pane 19:22...nejste heterosexuál ....jste pouze normální....to ostatní ,co Vám nevadí (mě jo a moc) je dekadence!

   Smazat
  4. Tak to je i můj případ. Jsem taky dospělej, a mnohem raději se podívám na ruskou pohádku, ( i jinou pohádku) ať už hranou nebo animovanou, než abych se věčně díval na ty americký sračky kde se zabíjí, ponižuje, kde stříká krev, v lepším případě se tam prohánějí nějaký příšery. Odtud - z říše perverze, sadizmu, násilí a zla - sem jdou i animovaný pohádky pro děti plný násilí. Je to zkrátka společnost s kulturou defektní. Asi to jejich dementní obyvatelstvo vyžaduje. I ty přiblblé šou pořady podle jejich scénáře - Big Brother, Vyvolení, Hotel Paradiso, Farář hledá ženu, Výměna manželek, soudkyně Barbara, a další a další hnus a blbosti. Mozkový klystýr. To pohádky nejsou a ruský už vůbec ne. Jsem nějak vadnej? Jestli jo, musím si s tím vystačit a budu v tom pokračovat. Za 26 let americký kulturní produkce, jíž jsem denně duchovně vycpáván jako jelito, jsem zhnusen.

   Smazat
  5. Anonyme 19:03,
   v něčem máte pravdu, ale v tom podstatném ne.
   Lidi už se dnes baví s nadšením o čemkoliv ruském, třeba už i jen o animovaných pohádkách, protože je to jednoduše obranná reakce proti nechutné násilné propagandě.

   Samozřejně, že objektivně na tom ruském toho není moc lepšího, než na západě, ale i to málo lidi naplňuje uspokojením.

   Je to jak v té scénce v Pelíšcích, jenom to dnes už začíná být v opačném gardu:
   "Já kdybych před vás pánové postavil dvě krabičky od sirek, ale dvě naprosto(!) stejný krabičky, a o jedný z nich vám řekl, že je z Ruska, tak která by pro vás byla lepší co?"
   "Samozřejmě ta ruská."
   "Ruská samozřejmě."
   "Ruská samozřejmě."

   Ne proto, že by Ruské bylo vždycky lepší. Ale proto, že lidi jim dnes už fandí.
   Tak to je, vy blbouni SS-filní, a to je jen začátek.

   Smazat
  6. Blokáda se koná! Kolik ruské hudby, mluveného slova, filmů, knih a ruské kultury pronikne do médií? Pokud vím, tak skoro nic. Zato škvár z Hollywoodu jede na televizích 24 hodin denně. Ano, můžeme si pozvat ruské umělce, ale to by měla dělat ČTV, ČR, státem a občany České republiky financované instituce. TnT

   Smazat
  7. Vlastenka


   pro 19.54

   Farář hledá ženu by mohl být docela zajímavý projekt.)))))))))

   Smazat
  8. To by mohlo být. Faráři se taky směli ženit, ale ne katoličtí. Ale ta ptákovina se jmenuje "Farmář hledá ženu!" Jde o překlep.

   Smazat
 5. Poturčenec horší Turka! Nenávist vůči Slovanům je součást odvěkého boje temnoty a světla nebo, chcete - li, dobra a zla. Všichni lidé s bílou barvou kůže, tedy i dnešní Litevci, Švédi, Němci, Angličané i bílí Američané mají slovanský původ. Byli však myšlenkově (energeticky) natolik zpracování (ztrátou slovanské víry, kultury, písma i jazyka), že dnes o svých slovanských kořenech zhola nic neví. Myšlenková (energetická) změna však současně vyvolala nenávist vůči všemu slovanskému, o čemž nás snad nejvýmluvněji přesvědčili Němci. U zbylých slovanských národů k usilovnému myšlenkovému (energetickému) přeprogramování dochází v současnosti. Ani my dnes už nevíme nic o slovanské víře a kultuře našich předků. Byla nahrazena křesťanstvím. Neznáme naše původní písmo, bukvici, z níž vzešla azbuka. U nás byla nahrazena latinkou. A co se jazyku týká, angličtina nás brzy převálcuje. Už dnes do češtiny proniká tolik anglikanizmů, až hrůza! Inu, je třeba zničit poslední baštu slovanství, Rusko. Jak to dopadne? To nikdo neví. Všechny scénáře jsou otevřené.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dopadne to dobře - moje máma se koukla do karet. Zlo bude potrestáno - v déletrvajícím procesu, ale už byl odstartován. Moje babička říkávala - kdo se plete mezi otruby, přichází svini pod zuby - to je i náš případ. Prahli jsme po otrubách a málem nás sežraly svině, ale stačili jsme včas utéci. A teď už poznáme otruby i na dálku - to poznání ale bylo nutný, jinak bychom po nich toužili dál.

   Smazat
  2. Bože, bože, proč nás nechráníš proti takovým kreatůrám, co sem občas chodí do diskuse a trousí takové chujoviny, jako ti dva nade mnou? Marek

   Smazat
  3. Marku, zaujala mne Vaše pozdní reakce na, dle mého, nekonfliktní "filozofování" dvou lidí. Vy se také nedokážete vysvléci ze "své" kůže.

   Smazat
  4. Prominte pane Povolný, vy osobně nemáte problém s "myšlénkami" typu: "...Všichni lidé s bílou barvou kůže, tedy i dnešní Litevci, Švédi, Němci, Angličané i bílí Američané mají slovanský původ. Byli však myšlenkově (energeticky) natolik zpracování (ztrátou slovanské víry, kultury, písma i jazyka), že dnes o svých slovanských kořenech zhola nic neví. ..."? Marek

   Smazat
  5. Omlouvám se Marku ale pokud se "vklíníte" jen odsudkem bez vlastního názoru, čekal bych od Vás víc. Nevím, co Vás "nadzvedlo" ale teoreticky mohou mít pravdu! Rasová teorie je vědní obor,zakázaný jen politikům! Hlavně, "hospodské" filozofování, bez urážení, mne neuráží, beru je "líbí-nelíbí".PS. většina lidí se rasově identifikuje pocitově bez "důkazního břemene",i proto mohou mít pánové paradoxně pravdu!

   Smazat
  6. Ach bože a co ty chujoviny toho pode mnou?

   Smazat
 6. Na ty Americké chujoviny se nedá dívat . Rambo podoroval taliban . Dnes podporují Rambové isis . Marcel

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Však tomu Rambovi IS ještě naloží. Pořádně a k tomu ve vlastním kvartýru.
   Nedávno už byla jedna scénka v duhovým baráku, kde se asi takoví Rambové schází ke svým bojovým hrátkám.

   Smazat
  2. Anonyme 20:48,
   Rambovi IS nenaloží, protože Rambo je zásobuje zbraněmi a střelivem.
   Rusové je ale už je mají na svém checklistu pro příšětí týden, takže z Ramba nadělají milion malejch Rambáčků.

   Smazat
 7. No, několik dílů jsem díky našim dětem viděl. Nebudu se rozplývat nad výtvarnou a animační hodnotou jako autor článku, ale jedno se těmto pořadům nedá vytknout. Není v nich násilí a sex. Na rozdíl od Simpsonů, kačerů Donaldů a podobně. Kdysi jsem se smál těm gegům, kdy se postavičky mlátily navzájem pánvičkami a bejsbolovými pálkami. Než mi došlo, že to děti berou, jako inspiraci pro své vlastní chování. A ještě k tomu sexu. Všiml jsem si toho letos v zimě. Odpoledne, když jsem hlídal děti a venku bylo počasí pod psa, zapnul jsem TV ve snaze najít nějakou pohádku, nebo film pro děti. Nejméně na dvou programech se píchalo, jako o život. Vysvětlovat dětem, že tu paní ten pán nebije a že ona nebrečí mi zabralo docela dost času. A večer ve 20:20 pustili Tři oříšky pro Popelku. S reklamama do téměř do půlnoci.

  OdpovědětSmazat
 8. A je to tady! Čekal jsem, až jsem se dočkal. Konečně si někdo všiml Máši a medvěda. Jen mě mrzí, že to nebyl třeba Jakub Janda a nebo někdo z TOP09. Litevci jim vyfoukli vítězství.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vlastenka


   Teď koukám, že vás taky hned napadl Janda.
   Už se ten blbeček z dovolené chlubí, jak ho plácají po zádech Němci. Tuhle zase dělal důležitého, protože ho pochválili, chudáčka, Amíci.
   To je tak nešťastná a komická figurka - on ještě nepochopil (a asi nikdy nepochopí), že dělá užitečného idiota!

   Těžce se přeceňuje, nýmandek.

   Smazat
  2. On je především exhibicionista, jako každý druhý buzík!

   Smazat
 9. Vlastenka  Mášu jsem neznala, tak jsem koukla na Mášu a kaši a docela jsem se zasmála - přežraná zvířátka, do kterých to futruje, jsou rozkošná.
  Na to, že jsou Rusové takoví "zlosyni a militanti" je to podivuhodně krotké a milé...


  Považovat animák z lesa za propagandu, to už je fakt slušná stíha.
  Nebojte, Jakub Janda a jeho Kremlin W. to určitě zaznamená.
  Ten počet shlédnutí musí hodně dráždit.)))))

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.