Reklama

sobota 16. července 2016

Požár Reichstagu po turecku

Martin Kunštek
16. 7. 2016

Nezdařený pokus o převrat v Turecku vzbuzuje mnoho otazníků. Je minimálně hodně divné, že turecká armáda, která v minulosti provedla vojenský puč v zemi úspěšně třikrát, to tentokráte takto „zmastila“. Německá odnož internetového serveru Huffington Post již vyslovila podezření, jestli si „nepuč“ neobjednal sám prezident Erdogan. Aby mohl rozjet další kolo čistek v armádě. A zřejmě i ve společnosti.I pokud při pokusu o posouzení celé a„-----NATO zajistí pomoc Ukrajině a Gruzii a prodlouží i svou pomoc Moldavské republice,-----“kce čerpáme z otevřených oficiálních sdělovacích prostředků, tak celý nezdařený puč vypadá poněkud divně. Kolem půlnoci světové televize sířily do světa záběry tanků v ulicích a přehrazených mostů přes Bospor. Média převzala údajné prohlášení pučistů, podle nichž vojáci již nechtěli dále přihlížet tomu jak Erdogan postupně přebírá diktátorské pravomoci a předělává Turecko v islámskou despocii. Už na první pohled - i přes televizní obrazovky - však provedení „puče“ působilo poněkud „kabaretně“. Vojáci na tancích a obrněných transportérech se v podstatě nechovali ani moc jako vojáci. Když srovnáme záběry z nočního Istanbulu se záběry ze Santiaga de Chille z června 1973, kdy vojenským pučem svrhl legální vládu prezidenta Salvadora Allendeho generál Augusto Pinochet, tak noční turecká akce působí poněkud happeningovým dojmem.

Podle oficiálních mediálních zpráv měli vojáci krátce po půlnoci převít kontrolu nejen nad budovami generálního štábu, tajných služeb a vládními budovami, ale i státní televizí. Nikdo z nich však v televizi nevystoupil s žádným prohlášením k národu. Do této chvíle v podstatě nevíme, jak se jmenovali ti generálové a plukovníci, kteří se měli prohlásit „mírovou radou“ a jako takoví nahradit oficiální vládu. To je velmi divné. Doposud u každého vojenského převratu pučisté hned po převzetí sdělovacích prostředků vysílali prohlášení a bylo jasné, kdo je v jejich čele.

Podle oficiálních nočních zpráv měla být celá vláda vojáky zajata. Někteří ministři se však během noci objevovali ve vysílání státní televize, která měla být údajně v rukou pučistů. Televize sice chvíli v noci nevysílala, ale na převzetí moci vojáky to zrovna nevypadalo. V takových případech se obvykle vyžene veškerý personál kromě několika techniků, kteří zajistí vysílání. V něm jsou pak obvykle střídány prohlášení pučistů s neutrálními pořady, jako jsou dokumenty o přírodě.

Kdo někdy viděl pravý puč, tak nad chováním tureckých „ochotníků“ z dnešní noci musí kroutit hlavou. Do skutečného vojenského převratu jsou obvykle nasazovány nejlépe vycvičené elitní jednotky jako výsadkáři. Často jde o profesionální vojáky. Ti se pak nikdy nenechají zastavit a odzbrojit neozbrojenými civilisty. Jako se to stalo v Istanbulu a Ankaře. Tohle působí dojmem nepodařeného vojenského cvičení. Asi tak, jako kdyby se o převrat pokusila česká armáda v době, kdy jí velel náčelník generálního štábu Nekvasil nebo jeho nástupce Šedivý. Ministrem obrany byl tehdy jistých pan Vetchý. Takže o armádě se říkalo, že je vetchá a šedivá.

Oficiální média převzala zprávu, podle níž měli vojáci vyhlásit zákaz vycházení a stanné právo. Ani podle televizních záběrů to však na žádný takový režim nevypadalo. Vojáci v ulicích se nechávali fotit turisty a občany, které by měli zahánět zpět do domovů.

Zvláštní též je, že z 90 zabitých je „pouze“ 20 lidí z provládních řad. Raněných je 1154. Poměry nejsou v tuto chvíli známé.

Prostě celé to působí dojmem, že to byla spíše“ šmírová“ imitace puče. Vojenský analytik Martin Koller, který situaci celou noc sledoval v oficiálních sdělovacích prostředcích, v Parlamentních listech uvedl, že na letošní rok Erdogan chystal pokračování operace Perlík. V jejím rámci byly v minulosti pozatýkány tisíce důstojníků, kteří nesouhlasili s islamizačními kroky prováděnými Erdoganovým režimem. Ranní zprávy nasvědčují tomu, že nyní se druhé kolo rozjíždí. Podle RT bylo ráno z funkce odvoláno 5 generálů, 29 plukovníků a zadrženo 1 563 vojáků. V poledne jich už bylo více než 2,5 tisíce. A Erdogan, jemuž se na rozdíl od Allendeho jako zázrakem nic nestalo, už vykřikuje do světa, že budou padat tresty smrti. Během soboty bylo z funkce odvoláno 2745 soudců!!!

Miroslava Hustáková, která celou noc přinášela dost přesné zprávy z ruských zdrojů, jež jako první přinesly informaci o sestřeleném vrtulníku pučistů a dalších podivnostech, k tomu uvedla, že jí to připomíná jeden z dílů seriálu Hříšní lidé města pražského. Díl, v němž si prvorepublikový předseda vlády Malypetr přes svoji milenku s kontakty v podsvětí objednal své přepadení, které pak bylo mediálně prodáváno jako neúspěšný pokus o atentát.

Obávám se, že v tomto případě půjde spíše o tureckou variaci na téma požáru Říšského sněmu. Po něm následovalo mohutné zatýkání opozice. To umožnilo schválení zmocňovacího zákona, jímž Adolf Hitler získal diktátorské pravomoci. „Náhodou“ je jedinou zničenou budovou turecký parlament na který měli pučisté údajně střílet z tanků. Obávám se, že Turky čekají krušné časy.

15 komentářů :

 1. Je to celý divný. Vypnutá základna NATO dává tušit, že větor vane od západu a že se řadovým vojákům do ostrého převratu ve jménu JůSSej moc nechtělo, proto ta laxnost. Příklon Turecka k Rusku se pokusil někdo ne-barevně vojensky zase odklonit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Osobně jsem moc dostupná veřejná fakta nestudoval, tak odhad bude velmi hrubý. Za nepravděpodobnější považuji odklon Turecka od neokonů USA. Blbost Američanů je nezměrná (proto jsou nebezpečí - největší nebezpečí v lidské společnosti je blbost), takže se mohli klidně o něco pokusit, ale bylo to využito proti nim, aby Turecko vyčistilo armádu od těch co pracují za zájmy neokonů USA.

   Smazat
 2. Premiér Sobotka se nechal v televizi slyšet, že je proti změně vlády vojenským převratem. Co byl podle něho ukrajinský Majdan? Nemá ten zázračný chlapec na lidi dvojí metr? Co je ochoten udělat svému národu až nebude ochoten se podřídit jeho rozhodnutí?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Odpověď víc jak snadná:
   a) byl tím samým pučem,
   b) má,
   c) zázračný B.S. je všehoschopným, a proto cokoliv ..

   Smazat
  2. u nas nic takoveho nehrozi u nas byla armada pokažde kolaborovala kdy i slepi a pitomi musi vědět a vidět že včerejši komunistični jeneralove jsou dnes velkimi demokratickimi jenerali nejen u nas ale i evrohujesrku jeneralisimi největšimi samosebou za největši bakšiš chudoby a pokory neznajice

   Smazat
 3. - Nápadně rychlé odvolání více než 2700 soudců (patřili snad ke "spiklencům"?!) v jeden jediný den jen dokresluje nevěrohodnost oficiální verze turecké vlády.
  - Dokonce i jindy krajně zdrženliví komentátoři rakouské televize vyslovili pochybnosti o tom, zda šlo o skutečný pokus o puč.
  - Demonstrace nezaměstnané (většina jich žije na podpoře) turecké mládeže v Německu i Rakousku jen dokreslují tuto tragikomickou operetu.

  OdpovědětSmazat
 4. podle posledních zpráv 1) odletěl Erdogan z Istanbulu neznámo kam, 2) Německo odmítnulo přijmout na svém území letadlo s Erdoganem. P.S.: na netu jsem nejdříve našel zprávu č. 2, zpráva číslo 1 se objevila až potom :-)

  OdpovědětSmazat
 5. Může být, že některý z vůdčích pučistů bude na místo sesazení a trestu povýšen a dostane pod patronát něco jako ministerstvo vnitra.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, zrádci zrádců obyčejně dostávají vysoké funkce. Nejlépe kočírovat ministerstvo vnitra.

   Smazat
 6. 20:42: Jak je vidět Sobotka je "schopný" politik, což již prokázal v minulosti při pokusu jeho soukmenovců o jeho sesazení - a myslím, že nejen tam.

  OdpovědětSmazat
 7. Je to divadlo připravené Erdoganem a USA.Byl to Istambulský a Ankarský Majdan.Věste,že vše se vším souvisí.Ankarská,neurčitá omluva Rusku za sestřelené letadlo,jakoby sblížení se s Ruskem,reakce západu a USA.Erdogan je diktátor,který se vymkl aniž by tušil z područí USAa západu.Ale co řízení běženci?Proto ten potlesk západních splašků.A Erdogan dostane ty,ty,ty.Musí si uvědomit,jaký mají před sebou cíl a to Majdan Moskevský.

  OdpovědětSmazat
 8. Erdogan ze začal tulit k Rusku a NATO stoho dostalo vlhké spodky ! Vyprovokovali půč když byl Erdogán na Dáče přes výkend odmítl azyl v Německu a jakožto velký Sultán se vrátil na zpět do svého paláce kupodivu vůbec ani jednou střelou nezasašeny a vpořadku ! Ji nak je to zločinec a úlisny had !!  OdpovědětSmazat
 9. Erdogan před cca 2-3. měsíci jasně deklaroval jako svůj vzor organizaci III.říše. A je vidět, že to myslel vážně. Tresty smrti, mučení a pracovní lágry budou na pořadu dne. Vítejte v 30.létech. " Noc dlouhých nožů " máme za sebou. Teď bude předveden ještě "Patriot Act" po Erdoganovsku? Tak to je už jen bohapustá diktatura s novým fuhrerem v čele. A nosná idea? Zničení Atatûrkova sekulárního Turecka? Namísto německého národního socialismu totální islamismus? Že by se tak rychle prakticky potvrdila slova Kláry Samkové o Islámu jako totalitní ideologii jsem fakt nečekal. A co " Křišťálová noc "? Ta nebude? Vždyť přeci bezvěrci nejsou pro pravověrné snad ani lidé. Tedy podlidé. Tedy Untermensch. To to do sebe najednou nějak zapadá i s tím ISIL. Že by se Turecko se nakonec přeci jen utopilo v krvi občanské války?
  Pro tápající v historii: ( Noc dlouhých nožů je označení pro jednorázovou akci, která proběhla v noci z 29. na 30. června 1934 na osobní rozkaz AH. Tedy opět "Falešná vlajka") 

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě pro šťouraly předlohou pro Patriot Act byl tzv. zmocňovací zákon, kterým byly na hruď fuhrera vloženy rozsáhlé, neřkuli neomezené pravomoce. Jak následně předvedl celému světu.

   Smazat
 10. Bleskové a perfektní přirovnání.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.