Reklama

.

.

úterý 19. července 2016

Převrat v Turecku je fiaskem NATO


19. 7. 2016    zdroj a zdroj
V noci z pátku na sobotu v Turecku téměř proběhl vojenský převrat. V nejdůležitějších městech probíhaly nejen pozemní střety, ale i boje ve vzduchu. Ráno bylo jasné, že se převrat zadrhl. O příčinách a poučení této noci přemítal ve vysílání Rozhlasu "Komsomolskaja pravda" šéfredaktor časopisu "Národní obrana" Igor Korotčenko.Igore Jurjeviči, na vašem účtu na Facebooku jsem četla toto: "Janukovyč je hadr, zbabělec bez vůle, třásl se před USA, ale Erdogan, i když je to pořádná pakáž, ale soustředil vůli do pěsti a vyhrál".

Skutečně je tomu tak. Bez ohledu na to, jaký máme k Erdoganovi vztah, je třeba poznamenat, že projevil volní vlastnosti. I když, abych byl upřímný, včera v noci se mně zdálo, že už prohrál, protože nevystupoval v národní televizi, ale na nějakém bezvýznamném účtu. Armáda prováděla masivní údery na parlament, na rezidenci, ale Erdogan se už obrátil k národu s žádostí, aby vyšel do ulic. Já, upřímně řečeno, když jsem posuzoval šance, jsem je odhadoval přibližně tak, že Erdogan má naději se udržet na 25 procent a asi na 75 procent to, že zde bude čistě uchvácena moc. Evidentně byly klíčovým faktorem Erdoganova úspěchu dvě okolnosti.

První z nich spočívala v tom, že se obrátil ke svým příznivcům, k lidem, byl schopen je mobilizovat, ti vyšli do ulic v Ankaře a v Istanbulu, a pučisté byli demoralizováni. Druhým faktorem je skutečnost, že část vyššího velitelského sboru, generalita Erdogana podpořila a nepřipojila se k pučistům. To znamená, že vznikla taková situace, kdy turečtí spiklenci vystoupili v roli plukovníků Stauffenbergů - iniciátorů snahy o odstranění Hitlera od moci v Berlíně a nevyhodnotili všechny okolnosti, za což zaplatili životem. Proto v této situaci Erdogan skutečně vyhrál. No a ať máme k němu jakýkoli postoj, existuje velmi jasné chápání, že státní převrat, vojenský převrat - to je nepřijatelné z hlediska zásad demokracie, ústavy, proto samozřejmě tím, že vyhrál, znovu prokázal svou legitimitu, i když si myslím, že teď bude požadovat od parlamentu téměř diktátorské pravomoci. Ale to bude později.

A bude mít skutečnost, že Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident chtěl uprchnout, reálně uprchnout k Angele Merkelové, vliv na míru jeho popularity?

Nemyslím si, že to bude mít vliv. Skutečnost, že se cukal, no, to je přirozené chování v situaci, kdy cítil, že všechno skončí. Státní převrat je uskutečňován podle klasického schématu: vůdce režimu je odříznut od všech druhů komunikace, pokoušejí se jej buď najít nebo zničit. Ty letecké údery, které probíhaly, vždyť se útočilo i na hotel, kde se Erdogan měl podle předpokladů pučistů v tom okamžiku nacházet. Ze vzduchu byla napadena jeho rezidence. To znamená, že v klasickém plánu spiklenci jako by jednali správně. Možná se jim nedostávalo prvku štěstí, nebo chyběla koordinace akcí. V takovém případě, jako je státní převrat, existuje suma náhod, které mohou hrát jak ve prospěch těch, kteří se snaží chopit se moci, tak i ve prospěch těch, proti nimž je převrat zaměřen. A vznikla situace, kdy i štěstí i úspěch a nesporně i volní vlastnosti byly silnější u Erdogana.

Ale je samozřejmé, že kalkuloval s variantami, které by pomohly sezachránit, kdyby se situace vymkla z pod jeho kontroly. A pak, je možné, že se ani nepokoušel uprchnout - to zní v podstatě správně, ale hrubě - možná hledal nouzové varianty pro případ, že by se nedržel u moci, to znamená, že počítal s nutností ústupu.

Nyní důležitý moment. Píšete, že pokus o převrat s nočními boji se konal v členské zemi NATO, tam jsou ve skutečnosti rozmístěny jaderné taktické zbraně. Myslíte si, že bude nutno požádat o mimořádné zasedání Rady Rusko-NATO? Co můžeme na tomto setkání říci? V čem spočívá nebezpečí?

Víte, musíme nyní konstatovat (jako bychom nyní zatloukali hřebíky informací do Stoltenbergova mozku), že NATO, které se polohovalo jako hlavní garant stability a bezpečnosti, má do očí bijící problémy samo o sobě. Jeden z nejdůležitějších členů NATO - Turecko, v němž, nu, promiňte, v 21. století v hlavním městě probíhají letecké boje, ostřelování dělostřelectvem, údery ze vzduchu. Toto nebylo, dokonce ani když došlo k převratu v Chile v roce 1973, kdy Pinochet svrhával Allendeho. Tam byly akce armády přesnější, lokálně vymezenější. Ale tady máme skutečné noční boje na území jedné z největších členských zemí NATO, kde se řeší otázka moci. Přičemž jejím uchvácením vojenskými pučisty.

Znamená to, že NATO nefunguje?

NATO nemůže zajistit svou vlastní bezpečnost. Promiňte, NATO, které ve Varšavě prohlašovalo, že hlavní hrozbou pro bezpečnost je Rusko, vlastně dostalo úder od mezinárodního terorismu v Nice a hned na druhý den - vojenský převrat v Turecku. Musíme nyní NATO říci: podívejte se do zrcadla ... a vy se zatím snažíte přesouvat ukazatel na Rusko. To znamená, že zde musíme ukázat informační zoubky. Být aktivní. No, víte, možná to zní cynicky, ale situace je taková, že můžeme přitlačit NATO "hlavou ke zdi."

Aliance se naprosto zdiskreditovala. Mimochodem, nedávno proběhlo zasedání Rusko-NATO, které nic nevyřešilo. Vzniká pocit, že se zaměřili na skutečnost, že Rusko = Putin = hrozba a nic jiného před sebou nevidí ...

Za tím je dělení obrovského vojenského rozpočtu. Teď tam doslova vytloukají u každé vlády členských zemí NATO, aby byla 2% HDP vynaložena na armádu. A podívejte se, čí zbraně se nakupují? Americké zbraně. Proto hlavním beneficientem jsou Američané. V tomto smyslu konají metodou cukru a biče, aby stimulovali i svou vlastní vojenskou ekonomiku.

V tomto smyslu jsou chlapíci, opravdu, protože používají i stroj NATO na podporu své vlastní národní ekonomiky. No, vojenského sektoru, na tom nezáleží, ale přesto, podívejte se, jak jsou v této situaci Američané pragmatičtí. A my nyní v této situaci s Tureckem, s Nice musí jednat stejným způsobem. Pragmaticky.

 Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

22 komentářů :

 1. Je zajímavé číst takovéto články a mít tu možnost sledovat uvažování protistrany,která se snaží ignorovat určující fakta. Děkuji za ten článek,obohacuje. Především Rusko útočí na jiné státy a to tak,že jim válečně odnímá části jejich území a hrozba jeho dalšího stejného postupu především proti Pobaltským státům trvá a i protože útočí i hybridní válkou,tedy podle a těžko prokazatelně alespoň zpočátku,.. dokud Putin zase sám nepotvrdí,že lhal. Myslím si,že když se podíváte třeba na Česko a na jeho armádu,ta dvě procenta HDP na armádu jsou minimem,protože armáda Česka už prý vlastně nemá ani dělostřelectvo a například tanků jen příliš málo. Turecko je sice členem NATO ale islámským a to je "zárukou" problému z té víry vznikajícího. Nelze vůbec srovnávat Turecko s jinými členy NATO,to snad jen ten žvanil,kterého článek cituje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Turecko je dočasné! Bude přestěhováno. Až Svatá Rus naplní své poslání, kvůli kterému se zrodila a kvůli němuž zahubila své árijské, nordické já - Novgorodskou hanzovní republiku. Ivan IV: - vnuk byzantského císaře přísahal, že obnoví říši svého děda a Moskvu určil za dočasné hlavní město - Třetí Řím! Nemá být Čtvrtého Říma - Petr I. a jeho pokus o obnovení severské Rusi založením Petrohradu bylo odbočením od cíle. Veliká Káťa vrátila Rusko zpět do jeho historické trajektorie, ale nedokázala dílo dokončit ani ona. Její následovníci byli velice blízko cíle, ale pak se do toho začli srát Židáctvem řízení a ovládaní brito-frantíci a bylo to zase v kelu! Začala eroze Rusi - např. v Sevastopolu při auditu důstojnického sboru námořnictva Mikuláš I. zjistil, že tito pravidelně chlastaj v židovských knajpách na dluh a jejich bojové příprava tím utrpěla více než značně! Židy následně z města vypráskal a dlužní úpisy zabavil a spálil, leč nestihl už bojeschopnost u velitelského sboru plně obnovit, což se projevilo bohužel negativně porážkou v Krymské válce, čímž byl pád Turků odložen. Situace se opakovala v roce 1878, kdy Žid Disraeli zpunktoval Berlínskou konferenci, na které s pomocí Bismarcka přirapavil Rusko o plody sanštefanského míru, který ovšem již tak byl vynuceným kompromisem! Rusové od statečnějším carem by bývali byli toho roku Konstantinopol jistě osvobodili! Pak přišel rok 1917 a zničení Ruska. Stalin který se pokusil starý projekt oživit byl jimi zamordován. Tak snad jeho Blahorodí Vladimir Vladimirovič to dokáže! Dardanely, Bospor, Dobrudža, Kylíkie a Antiochea - to vše se musí vrátit k Nové byzantské říši!

   Vymazat
  2. 23:59. No, tak já si myslím,že jde především o lid Ruska a ne o jednoho člověka,respektive o sen jednoho z lidu. Demokracie je asi něco,co neznáte a myslím,že ani znát nechcete. Dnes je už naprosto jiná doba a věk válečného dobývání území skončil právě proto,že právní vědomí obyvatel civilizovaného světa vylučuje nerespektování těch nejzákladnějších zásad lidskosti,mezi něž patří například právo na život a jeho svobodné naplnění,demokraticky umožněné vůlí většiny.

   Vymazat
  3. Česko je součástí Svaté Rusi - bylo oderváno nepřáteli omylem! Židozednářstvo a jeho agenti TGM a spol prokazatelně zabránili porážce židobolševiků v Rusku! - http://nassmer.blogspot.cz/2010/10/cesti-legionari-na-sibiri.html

   Poté vznil nesmyslný židozednářský stát ČSR, papeženské Polsko a taky Malá dohoda! Nemohla ta být naplněna Slovanská ústava pana Karla Kramáře - největšího Čecha té doby! - http://suslikova.klanweb.cz/rubriky/ceskoslovensky-politicky-system/kramarova-ustava-slovanske-rise

   Vymazat
  4. 0:16 - to je lživá ideologie zvaná humanrajtismus, protože ve skutečnosti se každý člověk rodí jako nepopsaný list, nesoucí krapet talentu svých rodičů a krapet povahy svého národa či rasy. Ale to vše se dá zlomit a to směrem k Dobu i ke Zlu, záleží na pevnosti kořenů každého jedince na světě. Člověk nezískává žádná práva svým narozením automaticky, jak hlásají tito zločinci, ale všechna práva si musí teprve získávat postupem času a to nikoliv slovy, nýbrž při plnění svých povinností, které práva předcházejí. Člověk aby měl právo se tak titulovat, a nebyl jen tupým zvířetem jako Mauglí odkojený vlky v džungli a nemající krom fyziognomie nic společného s lidskou bytostí, musí se mnoho učit a neustále pracovat na svém polidštění. Poslouchat starší a moudré, brát si příklady z uznávaných členů své rodiny, obce a národa, aby se stal platným členem těchto pospolitostí a teprve skrze ně i lidstva jako celku! S rozvojem své osobnosti získává práva odpovídající jeho zásluhám: právo poučovat mladší, vyžadovat úctu všech členů společenství, mít právo velet či se podílet na moci a rozhodování spolu se stejně moudrými a zasloužilými členy rodiny, obce, národa.
   Když se zednáři, židovští odpadlíci pokoušeli prosadit v takovém pevném řádu světa, nemohli nikdy uspět. Proto zacílili veškeré své úsilí na zničení společnosti, její atomizaci a současně na degeneraci každého jednoho člena hostitelského národa. Proto začali hlásat ideologie konzumismu a pseudosvobody. Co ona říká? V principu toto: jediný svobodný je ten svět, ve kterém vítězí ti “schopnější” bez ohledu na zásluhy. Oni přichází s tím, že každý jedinec má práva hned po narození a tudíž se nemusí nic přijímat, nikoho ctít, nic udělat nezištně pro společnost, ale jen myslet sám na sebe a dát průchod i těm nejzvrhlejším deviacím, které jsou masovou popkulturou bulváru a konzumu otevřeně propagovány. Má pouze povinnost se naučit obecné technické vzdělanosti, aby se mohl stát kvalifikovaným otrokem ve výrobním procesu a pokud se nějakou náhodou dostane mezi vyvolené, tak aby se uměl pohybovat mezi podobnými šíbry, jaké i z něho tato zvrhlá a zdegenerovaná společnost udělá v průběhu procesu breainwashingu zvaného “vzdělávání”. Havlismus je pak nejvyšší forma tohoto farizejství. Jeho smysl je jediný: prázdnými floskulemi relativizovat v myslích lidí poznanou Pravdu, která se mu příčí a absolutizovat vsugerovanou Lež, která mu slouží. Tedy vše co přináší profit úzké skupince „chytrolínů“ na úkor koherentnost společnosti, bez niž NIC není a NIC nemůže fungovat, protože člověk jako společenský, tlupní tvor osamoceně v přírodě NEpřežívá, je ničím, kdyby ho společnost – v komplexním a ohromném množství obtížně měřitelných faktorů – nevytvořila, nezformovala a nezaopatřila v jeho vlastní existenci! Na to člověk nemusí být hned „marxista“ aby si položil jednoduchou otázku: Kým by člověk byl, dokonce i na poli myšlení, kdyby za ním, za námi všemi nestála nesmírná pokladnice kultury, vědomostí, úsilí desítek generací! Marx pouze popsal jisté mechanismy fungování systému na základě vztahu mezi technickým stupněm rozvoje výrobních sil, tedy čím se lidé živí a jejich výrobními vztahy. A to velice dokonale, protože Žid když se do něčeho dá, jeho produkt je vždy dokonalý! V tom je jejich síla. Oni jsouce historicky odděleni od půdy se po celá staletí soustředili na přenosné hodnoty – tedy rozvoj know-how. Křížili se navzájem tak, aby rozvíjeli vhodné talenty – jako směnárníci a lichváři, zlatníci a klenotníci, lékaři a právníci, později komedianti a spisovatelé apod. A v nejnovější době pak vědci a také politici. A vždy dbali na vysokou koherentnost své vlastní pospolitosti, kterou ostatním komunitám nejen že upírali, ale snažili se ji vehementně rozbít.

   Vymazat
  5. A jen k té nemístné poznámce o Pobaltí - to je majetek Ruska! Z jeho strany do tolaru zaplacený švédskému králi od Velký Káti! A to jak livonská, tak kuronská i estonská gubernie! - https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/Evropayskye_gubernii_Rossii_1910.png

   Vymazat
  6. Na koho Rusko útočí ty ussáckej tragikomixy???Na tvůj mozek,kterej je nesmretelnej zrovna tak,jako mozek geneitálního dramatika a jiných ussáckejch poskoků?!!!!!Tobě ty vypítko nepomůže ani svěcená voda!!!!!!

   Vymazat
  7. 7:14 - dyk to je nějakej imbecil! Ještě jsem neviděl že by někdy někdo v dějinách "válečně" odejmul území jinému státu bez ztráty jedinýho vojáka a se souhlasem drtivý většiny obyvatel "odnímaného" území! Tyhle hovada přeci nemůžou bejt majitelema normálního myslícího mozku! To jsou jen biologická čtecí zařízení, co umí z usmolenýho papírku od Šapir(žid)a něco někam bezmyšlenkovitě opsat ...

   Vymazat
  8. Je z tebe cítít americké hovno. Máš smůlu, SSA letos (!) jako velmoc končí a budou brzy řešit otázku své vlastní existence.
   To, co naplánovaly a uskutečnily globalizátoři s SSSR, to teď čeká SSA. Teprve pak dojde k souboji koncpeci dalšího postupu globalizace. Souboj mezi zločinnou otrokářskou konmcepci tlupo-elitartismu a ruskou koncepcí polycentrického světa sociální spravedlnosti bez elit !

   Vymazat
 2. Už to opakuji po několikáté, ten převrat byl organizován částí armáda napojené na CIA, další část armády, která je sice proti Erdoganovi, ale není řízena z USA, se k tomu nepřipojila. Stejná skupina napojená na CIA provedla pár týdnů předtím teroristický útok na istanbulském letišti ve snaze zemi destabilizovat, podle osvědčené metody, že nakonec lidé řeknou, ano, je tady sice nejegální vláda armády, ale nakonec tedy někdo konečně zajistí pořádek. Takový převrat pod patronací USA už tu už tu byl někdy v 80. létech minulého století. Nepovedlo se, jen těch 85 mrtvých je možno připsat na konto CIA miskalkulace. Je podstatné rozumět jedné věci, co Erdogan skutečně řídil, a co za něho řídili druzí napojení na CIA. Například, někdo rozhodl sestřelit ruské letadlo, Erdogan to nebyl, byla to klika CIA generálů v turecké armádě (tedy přesněji řečeno velitel tureckého letectva), který ve spolupráci s CIA tuto akci připravil. Okamžitě po sestřelení letadla prohlásil ministerský předseda Davutoglu, který byl znám svými velice úzkými kontakty na USA, "k sestřelení tohoto letadla jsem dal příkaz já". Není to divné? Nejen divné, ale přímo bláznivé? Další otázka je, kdo byl za plynovým útokem v Sýrii? Všichni říkáme Turecko, ale nebyla za tím skupina lidí ovládaných z USA? Otázka rozprášení Kurdů při tzv. leteckém masakru v Uludere, ano, byla to akce organizovaná z USA ve spolupráci s tureckým letectvem - viz tento článek https://en.wikipedia.org/wiki/Roboski_airstrike. Erdogan vždy ve svém velikášství nakonec krvavé akce svých lidí přikryl, a na to oni spoléhali při jeho diskreditaci. Ti CIA generálové dělali za jeho zády akce, jejichž cílem bylo zdiskreditovat Erdogana. A Erdogan dnes konečně pochopil hru, kterou s ním zde armáda a část i jeho příslušníků ve straně hraje za jeho zády a začal dělat příslušné čístky k tomu, aby mu armádu ani justici neřídilo nějaké CIA z nějakého USA. Já v Turecku žiji mnoho let, mám tu řadu inteligentních přátel, kteří Erdogana nemusí, jediného z nich tu nikdo nezatknul, a také jediný z nich mi neřekl, že by si býval přál, aby tito američtí pučisté zvítězili. Život tu jde na ulicích ve starých kolejích, jako by se nic nestalo, ani o tom lidé moc nemluví. Erdogan má pravdu, když řekne Gulen, míní tím CIA, on si musí vyčistit okolí od lidí, kteří jsou řízeni z USA, to je jeho cesta k přežití. Že naše americké prostitutky v ČR kvičí a rozsévají histerii kolem této akce? To se dalo čekat, Erdogan ted´ setře možná 50% agentské sítě CIA v Turecku. Nám, kteří tu žijeme a tento puč jsme zde prožili, připadá naprosto kreténské vytvářet dojem, že si tento puč snad Eredogan zorganizoval sám. Tento puč, to byla zfušovaná akce americké CIA, za kterou ted´zaplatí likvidací své agentské rezidentury, nic ví, nic míń.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně popsáno,myslím si ,že to je ten nejpravděpodobnější scénář událostí okolo puče.

   Vymazat
  2. Nikoli pokaždé CIA spackají na co šáhnou. (Jako např. nález ohnivzdorného pasu a podobně). Listopad 1989 jim vyšel ve spolupráci s agenty StB. znamenitě. Pokud by komančové nechali volný prostor nesrozumitelným blábolům dramaturga humanitárního bombarďáka, muselo by CIA vymyslet jinou ikonu demokracie. Zdali by vynalezli natolik oddaně poslušnou, schopnou stejně lhát a protiřečit si, je však velká otázka.

   Vymazat
  3. Ale našli....podívejte se na výkvět debilů v TROP 09.

   Vymazat
  4. vzhledem k tomu že očiidně nenávidíte USA a patříte mezi ty kdo má za to že USA rozvrátila každý stát kde něco podobného zorganizovali ... nemyslíte že tento "pokus o puč" byl zcela amatérský, nedomyšlený a předem bez šance na úspěch ? ... že seznamy nepřátel byly do druhého dne vydané a z velké části naplněné? ... stačila by i základní škola aby si člověk dal dohromady 2 a 2 ... USA by nemělo z výhry pučistů nic a současný scénář jde do karet jedině Erdoganovi

   Vymazat
  5. Ako to, že by usáci nemali z puča nič? Predsa zostrelením lietadla prekazili Turecký prúd sa teraz zase nápravu turecko-ruských vzťahov! V mene jedného veľkého cieľa - nedopustiť spoluprácu Nemecka či EU, ak pretrvá a Ruska! Na svoju záchranu! Ciferník sa krúti do mínusu nepretržite! usdebtclock !

   Vymazat
 3. Že teče Erdoganovi do bot svědčí, že vojáci věrní vládě hned v noci začali vydávat sympatizujícímu davu útočné pušky HK G3 a AK47. Bez jakékoliv evidence! Tento zoufalý čin byl zřejmě úspěšný. Dnes se objevují ozbrojení civilisté s nápisem POLIS na vestách. A velmi se činí. R. S.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zajímavé! O tomto se nějak dosud nepsalo...!

   Vymazat
 4. Erdogán při puči ztratil 14 bojových lodi a 43 vrtulníků lodě mohli přebrat ozbrojeni vojáci kteři se budou snažit pristat v Řecku !

  OdpovědětVymazat
 5. Vypadá to, že v Turecku měly USA dost silnou pátou kolonu, ve všech oblastech života. Včetně armády, což je bez diskuze - vždyť Turecko bylo v NATO. Jakmile se Erdogan začal sbližovat s Ruskem (místo toho, aby ho provokoval a s ním válčil), chtěli ho Američané nahradit Gülenem, kterého mají pod palcem a aktivovali svou pátou kolonu. Za to, že se jim to nepovedlo, zřejmě může Erdogan děkovat dobře informovaným a vycvičeným ruským tajným službám.
  Nyní zřejmě likviduje pátou kolonu v celé zemi. K tomuto kroku budou muset přikročit i ostatní evropské státy, budou-li si chtít uchovat svéprávnou existenci. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. čistá doměnka na základě ruské propagandy ... konec konců i kdyby to byla pravda a Rusko podporovalo někoho kdo nám vyhrožuje že zintenzivní příval uprchlíků do Evropy ... byl by to jen další duvod Rusko nenávidět

   Vymazat
  2. Anonymní21. července 2016 18:19
   Mrzí mě na Vás, že tak pohrdáte Šulcem, Junkrem a ostatními parchanty v EU, že jim nedůvěřujete, že zajistí v EU bezpečnost. Podle Vašeho pohledu, jenom nečinně přihlíží, co udělá Rusko a Turecko a sami nejsou schopni akce. Podle mého musíte být ruský agent. Kolik Vám ten Medvěděv platí? P.K.

   Vymazat
 6. 18:19
  Rusko jen varovalo Erdogana před pučem, čímž mu dalo pár hodin náskok se na to připravit. Proto nebyl tam, kde měl být a mohl jednat. Ale to bylo od Ruska vše. Nevidím důvod k nějaké další podpoře.

  OdpovědětVymazat