Reklama

úterý 12. července 2016

Raketa Ch-59MK2 je „noční můrou“ námořnictva USA

12.7. 2016   Eurasia 24
napsal/přeložil Vasilij Prochorov
Vzhled nového produktu ruského raketového průmyslu ukazuje na zásadní modernizaci a výrazné úpravy původního základního typu.Vývoj moderní vojenské techniky, požadavky na spolehlivost zbraňových systémů a na jejich schopnost překonávat protiopatření nepřítele – to vše nutí konstruktéry trvale pracovat na modernizaci stávajících leteckých prostředků napadení protivníka.

Ne vždy je vhodné použít ke zničení menších vojenských cílů velké strategické letouny, tedy raketové nosiče. Ke splnění takových úkolů je možno využít víceúčelové útočné letouny řady Su-27, Su-34 a některé další; k tomu je nutné při vývoji brát v úvahu mj. i univerzálnost raketové zbraně tak, aby ji mohly používat různé typy letounových nosičů.

Jedním z takových prostředků napadení nepřítele je modernizovaná raketa Ch-59MK2, určená k použití proti pobřežním, pozemním a hladinovým námořním cílům.

Úkoly, pro které je raketa určena, se výrazným způsobem odrazily v jejím vybavení. Přitom vzhledem k tomu, že se jedná o modernizaci rakety Ch-59, která je již ve výzbroji (nejen Ruska, ale také Indie, Číny, Venezuely, Malajsie, Alžírska či Vietnamu – pozn. Geo), šlo u nového typu o využití dosavadních schopností původního typu a o jejich rozšíření o možnosti plnění nových a složitějších úkolů.

Během prací na modernizaci rakety se konstruktérům podařilo docílit vynikajících charakteristik tohoto prostředku. Podle jejich vyjádření je modernizovaná Ch-59MK2 (díky předchozímu určení přesné polohy) schopná zasáhnout i cíle, se kterými nemá letoun-nosič optický, radarový ani infračervený kontakt.

Raketa má totiž autonomní systém navedení na cíl. Je to (v principu) jednoduché: do systémů rakety jsou vloženy údaje o cíli, a ta po vypuštění letí podle zadaných údajů, zatímco posádka letounu již může plnit další úkoly. Jde tedy o princip „vystřel a zapomeň“.

Ch-59MK2 má kombinovaný naváděcí systém skládající se z několika bloků. Jednou z jeho součástí je zabudovaný moderní inerciální navigační systém bez pohyblivých částí (gyroskopu). Gyroskopy jsou v těchto přístrojích nahrazeny elektronickým zařízením. Je použit systém družicové navigace, optická naváděcí hlavice a autopilot. Protože se raketa během letu pohybuje po přesně určené dráze, je součástí systému i radiovýškoměr pro měření malých výšek (nad terénem) typu A-079E.

Během přípravy rakety k vypuštění jsou do jejího „mozku“ vloženy údaje o dráze letu k cíli. Všechna získaná data jsou zpracovávána programem, který během letu vydává řídicímu systému povely k provedení nezbytných manévrů. V zájmu překonání protiraketové obrany protivníka letí raketa k cíli ve výškách od 50 do 300 metrů.

Složitý je systém navedení na cíl pomocí jeho přesně určených souřadnic. V tomto případě jsou využívány všechny systémy zabudované v raketě. Pro navedení do oblasti cíle je využívána druhá inerciální navigační soustava, která dostává příkazy ke korekcím letu z navigace družicové.

V závěrečné fázi letu začíná pracovat optická samonaváděcí hlavice, která zachytí cíl a vydává pak naváděcí povely. Její činnost je nezávislá na meteorologických podmínkách, ročním období a denní době.

Oficiální údaje uvádějí, že vzdálenost dopadu rakety od středu cíle není větší než 3 až 5 metrů. To je výborná přesnost, pokud uvážíme, že dolet rakety je 285 km (jde zřejmě o lepši charakteristiky, než jaké nabízí obdobná americká zbraň AGM-84 SLAM-ER – pozn. Geo).

Raketa může být osazena několika typy bojových hlavic. Jejich použití je závislé na bojovém úkolu. V jedné variantě má bojová hlavice trhavou nálož o hmotnosti 320 kg, kazetová hlavice pak váží 283 kg. Tato hlavice je určena k použití proti plošným cílům.

Kombinovaný naváděcí systém má příznivý vliv na pravděpodobnost zasažení cíle v různých vzdálenostech a ve všech fázích dráhy letu. Minimální vzdálenost (využití systému pro zasažení cíle) je přitom 5 až 25 km, v závislosti na parametrech letu letounu-nosiče.

Při vypuštění rakety Ch-59MK2 není letoun-nosič vázán na určitou letovou výšku. Raketu může vypustit v libovolné výšce od 200 m až do 11 km, a to při rychlosti od 600 do 1 100 km/h. Jediné omezení souvisí se směrem vypuštění. Je ho možno provést tehdy, pokud se cíl nachází v přední polosféře letu a v úhlu ne větším než 45 stupňů od podélné osy letounu.

V úvodu článku již bylo uvedeno, že raketa je určena pro různé typy letadel – a i v tom lze vidět její univerzálnost. K dopravě zbraně do oblasti cíle a k jejímu použití musí být letoun vybaven odhozovým zařízením a příslušným navigačním a zaměřovacím vybavením. Jeden letoun může mít na podvěsech zavěšeno hned několik raket Ch-59MK2 podle bojového úkolu.

Pokud hovoříme o přednostech této letecké zbraně, je nutno připomenout, že trup rakety je zkonstruován s využitím vlastností stealth. To dále snižuje možnost jejího odhalení radary protivníka. A zdvojený (inerciální a družicový) systém navádění ji dělají prakticky zcela odolnou proti rušení (stealth tvarování těla rakety i kryt optické hlavice pro koncové navedení dobře ukazuje video níže z loňského moskevského aerosalonu MAKS 2015).

Vývojoví pracovníci příslušné orgány ubezpečují, že raketa má potenciál dalšího vývoje a lze předpokládat, že se v budoucnu objeví její další modifikace.

27 komentářů :

 1. Moc hezký. Ale prachy docházejí a už tu potěmkinovu vesnici musejí rozprodávat

  http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/komodity/rusko-shani-penize-prodalo-dalsi-podil-v-diamantovem-gigantu-alrosa-1307173

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hele ty havlovo kuřbuřte,nám seš tady PUTNA....černoprdelnická nebo že by hnědoprdelnická????

   Smazat
  2. Výborný link, ještě dej jeden třeba z novinek nebo blesku, to by ti odpovídalo lopato 0:00.

   Smazat
  3. Tys nějakej expert přes kameny nebo co? Tak asi to je výhodný, jinak by to gosudar nedělal, není to debil vypatlanej jako ty, co by nezvlád řídit ani kroužek ochlastů v Bohnicích, natož pak největší zem světa ...

   Smazat
  4. Proamerický server. Takový napíše cokoliv co se po něm chce, hlavně aby to bylo proti Rusku i kdyby to byla sebevětší blbost. Až bude Rusko v prdeli, tak západ včetně nás už budeme žrát hlínu a budeme rádi když nám Rusko nechá nějaké ty drobečky.

   Smazat
 2. USA V KONCÍCH - ŠOKUJÍCÍ FAKTA
  USA jsou největší říše zla, zločinecký váleční štváč a mezinárodní terorista v dějinách lidstva. USA vláda je nejzločinnější institucí, která kdy na Zemi byla.
  Zavřete dveře! Zima a mráz přicházejí z Bílé chatrče ve Washingtonu! USA po zásluze končí na smetišti dějin a ve věčném zapomnění. Ani vzteklý pes po nich neštěkne!
  • 200 let terorismu USA:
  www.napalete.sk/sokujuce-fakty-o-usa-naozaj-su-pre-nas-vzorom
  www.olser.cz/9947/200-let
  • agresia USA:
  www.panobcan.sk/agresia-usa-zlociny-a-vyvrazdovanie-narodov-zoznam-z-ktoreho-vam-moze-byt-aj-spatne
  • dalajláma:
  www.instory.cz/2105-sokujici-odhaleni-na-vyplatnici-cia-byl-dlouha-leta-clovek-u-ktereho-byste-to-nikdy-necekali.html
  • IS popravuje - řeže hlavy (video):
  http://videos.videopress.com/2bvZPwin/syrian-soldiers-beheaded_hd.mp4
  • Merkelová - dcera Hitlera:
  www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/7177-konspiracni-teorie-se-siri-internetem-nemecka-kanclerka-angela-merkelova-je-udajne-dcera-hitlera
  • seriál o 11. září:
  www.casopis-sifra.cz/clanky/serial-11-zari
  • stop imigraci (video):
  www.facebook.com/stopimigraci/videos/916121041810668
  • státní dluh USA je 65 biliónů dolarů:
  http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/ohromujici-statni-dluh-usa-je-65-bilionu-dolaru-a-ne-18-bilionu
  - V USA je bez práce 41% populace v aktívním věku.
  - 40% Amíků má ušetřeno maximálně 500 dolarů (12.300 Kč).
  - 28% Amíků nemá žádné úspory.
  - V celých USA je skoro 10 milionů domácností, které nevlastní ani jeden účet v bance.
  - 22,5% Amíků je negramotných.
  - Bezdomovectví rodin vzrostlo o 23%.
  - Počet Amíků žijících v chudobě během 4 let vzrostl o 6 milionů.
  - Střední příjem domácností už 4 roky za sebou klesá - snížil se o výše $4000 (98.480 Kč).
  - 62% Amíků ze střední třídy uvádí, že snížili výdaje na domácnost.
  - 85% příslušníků střední třídy tvrdí, že je těžší udržet si standard, než tomu bylo před 10 lety.
  - V USA žije čas od času 77% občanů od výplaty k výplatě.
  - Jeden ze 4 amíckých pracujících nosí domů výplatu, která odpovídá kritériím pro chudobu nebo je ještě nižší.
  - V současnosti lze za „dobrou práci“ označit méně než 25% všech prac. míst v USA a toto číslo klesá.
  - 20,2 milionů Amíků vynakládá více než 1/2 svého příjmu na bydlení. To znamená 46% nárůst od r. 2001.
  - Mnoha Amíkům během 12 let se zvýšil účet za vodu 3x.
  - Cena elektřiny v USA roste 5 let rychleji než celková míra inflace.
  - V r. 1999 mělo 64,1% Amíků zdrav. pojištění placené zaměstnavatelem. To se teď vztahuje jen na 55,1%.
  - Pojistné na zdrav. pojištění rostlo v letech 2011-2012 rychleji než celková míra inflace.
  - Podle výzkumu plánuje 10% amíckých zaměstnavatelů ukončit financování zdrav. pojištění svých zaměstnanců.
  - Celková částka všech hypoték v USA je 5x vyšší než před 20 lety.
  - Celková částka všech spotřebitelských úvěrů vzrostla od r. 1971 o 1700%.
  - Celková hodnota všech studentských půjček v USA přesáhla hranici 1 bilionu dolarů (24,62 bilionů Kč).
  - Přibližně třetina všech Amíků neplatí včas své účty.
  - Více než 100 milionů Amíků využívá minimálně jeden sociální program provozovaný federální vládou.
  - 25 milionů dospělých Amíků bydlí doma u rodičů.
  - Během recese přišlo amícké hospodářství o více než 220.000 malých podniků.
  - V r. 2010 byl počet nově vzniklých prac. míst v nových podnicích ve srovnání s r. 2000 méně než poloviční.
  - Přibližně 57% dětí v USA žije v domácnostech, které jsou považovány za „nízkopříjmové“ nebo „chudobné“.
  - V USA žije kolem 100 milionů občanů, kteří jsou považováni za „chudé“ nebo „blížící se chudobě“.
  - 70 milionů Amíků je závislých na potravinových průkazkách.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 3/4 z těch "faktů" jsou vyložené lži a zbytek polopravdy a demagogie.
   Lidé jako vždy hlasují nohama.

   Smazat
  2. 0:24 vite kulovy, pracuji s americany po svete pro firmu Bechtel a vetsina zebra aby mohli zustat v Australii natrvalo. To co pan napsal nad vami je 100%pravda. Prominout jazyk, ziji mnoho let za vodou a nejak se mi to plete.

   Smazat
  3. 0:24 A zrovna teď v USA "nebílá" komunita nesouhlasí s "postupy" policie. Ráj to na zemi pro obě strany konfliktu. Vyjeďte tam, něco se přiučit do "kolébky demokracie", jak se věci správně "řeší". Sem nám to ale prosím nevozte.

   Smazat
  4. Jestlize by se Juesej rozhodli pro napadeni RF,bylo by zahodno uderit na ne,aby poziraci hamburgru vedeli ocem je valka..Putin tohle prislibil udelat-okamzite prenest valku na uzemi USA.

   Smazat
 3. Článek mně potěšil i proto, že jsem ještě před 89 osobně znal lidi, kteří na vývoji těchto inerciálních systémů pracovali. Klobouk dolů - mi před nimi z hlavy padal už tehdy. (Tak navíc mi tehdy vyrobili dva fantastické optické snímače pro moji práci.) Děda.

  OdpovědětSmazat
 4. Me bavi zoufalstvi, s jakym komunisticti blbove z NR vyhledavaji informace o ruskych "zazracnych zbranich".
  To stejne delali naciste na konci 2. svetove valky a taky jim to bylo hovno platne.
  Prohrali jste komunisticka luzo a narodu jste uz leda tak pro smich.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty havloidní pussy pornomodelko,ty seš nám PUTNA!!!!!!!

   Smazat
  2. ...a co tady vyhledáváš ty, demente???

   Smazat
  3. To vypadá na Jakuba Jandu holý-ood herec z evropských hodnot nebo jeho "zaměstnanec".

   Smazat
  4. Je to imbecil s pěnou u huby. Vztekej se blbečku 7:23 třeba tě z toho konečně jebne.

   Smazat
  5. Nacisté nic neprohráli, blbečku, prohrálo Německo ... a potažmo Bílá rasa, snad jen dočasně. Jinak ty budeš po reconqistě samozřejmě coby rasozrádnej xenofilní buzík se svou zdegenerovanou famílií popraven. Jen abys s tím počítal a neouštěl se zbytečně do žádných větších akcí:)

   Smazat
  6. Mrkni dole i nahoře obřezaný termofile, tady jasně píšou co tě a tobě podobné po osvobození čeká a nemine!:) - http://www.white-media.info/reconquista.html

   Smazat
  7. Ty krávo 7:23. Ty máš fantastické štěstí, kvuli tvému vybranému květáku se nemůžeš utopit. Jsi nadlehčován silou o které neměl Archimédes ani potuchy.

   Smazat
  8. To stejne delali naciste na konci 2. svetove valky a taky jim to bylo hovno platne
   -----------------------
   Opravdu? A proč pak je Američané hledali, dávali nacistům sliby a umožnili žít bez trestu v USA?
   To je takový problém si ověřit dostupné informace, že nacisté skončili ve službách USA.

   Smazat
  9. 18:02 - však! Bez Wernera von Brauna si mohli o Měsíci nechat leda zdát! Ten imbecil nahoře vůbec netuší co mu to šapitoid na ten papírek nadiktoval!:)))

   Smazat
 5. komunistická lůza prohrála

  a tu demokratickou i demo-demokratickou lůzu to teprve čeká - a možná to nebude trvat moc dlouho...

  otázka je, kdo vyhraje - ale obávám se, že z toho mít radost nebudeme mít nikdo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nedával bych tomuto dementovi 7:23, 8:18 žádné nadějě a budoucnost. Je to druh na vymření.

   Smazat
  2. Nemá cenu na ně reagovat. V hlavě prázdno, jen kazí diskuzi.

   Smazat
 6. 7:23: stačí si zanalysovat slovník těchto několik vět, které jste napsal. Myslím, že Vaše psyché je toho druhu, že pokud se nezměníte, nic dobrého Vás nečeká.

  OdpovědětSmazat
 7. Zbrojní průmysl v USA musí mít důvod zbrojit a proto byl Američany vytvořen Islamský stát s kterým se jako bojuje, ale přitom je Američany přímo podporovaný. Stav vojsk NATO k stavu vojsk Ruska je 3 : 1 a na zbraně USA a Evropa vynakládají několik krát více než Rusko. Ale je nutné řvát do světa jaké strašné nebezpečí hrozí. Pamatujete jak to bylo s útokem aliance NATO na Irák. Několikrát opakovaný vtip přestává být vtipem.

  OdpovědětSmazat
 8. I kdyby Rusko stavělo dvojplošníky, bude americký zbrojařský průmysl stále řvát, že bez dalších objednávek jejich °raček nastane konec světa, potažmo hebrejské demokracie.... Kéž by Rusko mělo doopravdy něco (u vojsk, ne v prototypech, co by na USAky zapůsobilo jako neodmítnutelná nabídka mírového soužití. Pro Evropu by americká válka proti Rusku znamenala genocidu (včetně cikánů a dalších menšin, třeba české..) a naprosté zničení. Ve Fashingtonu by vzniklo muzeum gójského holokaustu a ruské dehonestace...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.