Reklama

.

.

úterý 19. července 2016

Rostislav Iščenko: Pro Erdogana nejenže nic neskončilo, ale dokonce ani nezačalo


19. 7. 2016   zdroj
Samotný fakt připraveného a téměř podařeného převratu vypovídá o mnohém. Vojákům se za Erdogana, který je pod dohledem bezpečnostních služeb, poprvé podařilo dospět k akci. Hrozba rozsáhlé občanské války v Turecku se zostřila. Puč postavil tučný kříž nad zbytky erdoganovského neoosmanského projektu.


V osm hodin ráno 16. července se pokus o vojenský převrat v Turecku, který začal ve 22:00 předchozího dne, prakticky zhroutil. Velká část armády, policie a bezpečnostních služeb zachovala Erdoganovi věrnost a odbojní vojáci se začali vzdávat moci.

Nicméně je třeba poznamenat, že převrat byl dobře připraven a proveden gramotně a důsledně. V jednu hodinu v noci 16. července se povstalcům podařil převzít kontrolu nad prakticky všemi strategickými objekty v Ankaře a Istanbulu včetně státní televize. Od počátku předváděli vážnost svých záměrů a nezastavovali se před použitím zbraní včetně letadel. Na straně pučistů bylo vedení generálního štábu, což je důležitý faktor jak z hlediska řízení vojsk, tak i s ohledem na tureckou politickou tradici, podle níž až do nedávné doby měla armáda právo na ústavní úrovni zasahovat do politického procesu.

Jediná vážná chyba povstání spočívala v tom, že organizátorům převratu se nepodařilo izolovat, odstranit nebo přinutit opustit zemi samotného Erdogana a vládu. V důsledku toho se legitimním orgánům podařilo s pomocí věrných vojsk a svých civilních příznivců zvrátit situaci a k ránu, nehledě na pokračující přestřelky v Ankaře a Istanbulu, převést převrat ze stádia téměř zdařeného do stádia téměř neúspěšného.

O tom, že šance pučistů jsou vyhodnoceny jako mizivě nízké, svědčí i chování ministerstva zahraničí USA. V noci, při vystoupení k tisku po jednání v Moskvě, Kerry odmítl komentovat situaci v Turecku s odvoláním se na nedostatek informací. Ráno byli již ministerstvem zahraničí i Bílým domem naplno odsuzováni povstalci a podporován Erdogan.

Řekl bych však, že pro Turecko i pro Erdogana nejen že ještě nic neskončilo, ale možná dokonce ještě ani nezačalo. Samotný fakt výborně připraveného a téměř podařeného převratu vypovídá o mnohém. Vojákům se za vlády Erdogana, který je pod bdělým dohledem bezpečnostních služeb, poprvé podařilo dovést věc k praktickému provedení. V čele byl generální štáb - ne generálové, které osobně vybral a jmenoval Erdogan po opakovaných čištkách. Zjevně měli podporu politiků a části obyvatel. Nebudu překvapen, když nedávné změny ve vládnoucí straně a vládě Turecka (včetně odchodu Davutoglu) také měly souvislost s již připravovaným převratem.

Obecně lze souhlasit s hodnocením ruského premiéra Dmitrije Medveděva, který řekl, že pokus o převrat svědčí o vážné opozici vůči Erdoganovi ve společnosti a v armádě.

Proto je úkolem tureckého vůdce a jeho stoupenců nejen potlačit puč, ale také nepřipustit postupné přerůstání procesů, které jej vyvolaly, do občanské války. Turecko balancuje na jejím pokraji.

Pokud všechny předchozí represe proti vojákům nebyly s to zabránit pokusu o převrat, ani další nic nevyřeší, povedou jen ke krutosti odpůrců Erdogana. Není možné potlačit růst nespokojenosti ve společnosti tou politikou tureckého vůdce, která dostala Turecko do obtížné zahraničněpolitické a ekonomické situace.

Pokus o převrat destabilizoval situaci. To bude mít vliv na ekonomiku, která beztak není v nejlepším stavu. Na druhé straně se ekonomické problémy projeví v sociální oblasti. Pokles životní úrovně způsobí nespokojenost s vládou, ale autoritářské metody Erdogana a jeho stoupenců téměř neposkytují prostor pro kompromis.

Kromě toho represe proti pučistům, jejich příznivcům a podezřelým z nedostatečné loajality vůči režimu oslabí armádu.

Obecně lze říci, že legitimní moc Turecka je pokusem o převrat oslabena a že stávající problémy včetně těch, které byly způsobeny pučem, nejen že nikam nezmizely, ale vyhrotily se. A jejich řešení v dohledné době není možné. Hrozba rozsáhlé občanské války v Turecku se zostřila.

Pro Rusko to jsou špatné zprávy. Ať je Erdogan, jaký je - je to legitimní hlava Turecka. Je to také silný charismatický vůdce, který je schopen přijímat tvrdá a nevšední rozhodnutí. V rámci celkové destabilizace situace na Blízkém východě, která uvrhla do stavu rozkladu nebo polorozkladu značnou část místních států, odpovídalo celostní stabilní Turecko (dokonce ani ne zcela přátelské) zájmům Ruska mnohem více než anarchie v zóně na jižních hranicích. Turecko je dnes přirozenou bariérou mezi Ruskem a početnými islamisty. Musíme však vycházet z toho, že co se stalo, nemůže být změněno. V blízké budoucnosti bude značně oslabeno Erdoganovo postavení uvnitř země i na mezinárodní scéně. Avšak takové osobnosti jako je on, když cítí svou zranitelnost, se zpravidla snaží ji překonat na úkor větší tvrdosti (aby neprojevil slabost před svými stoupenci).

Pokud se Erdogan nebude moci vymanit z paradigmatu chování, které mu diktuje jeho charakter, bude se pro něj prostor pro rozhodování, a to jak v domácí, tak i v zahraniční politice, stále zmenšovat, dokud se nesmrští do jednoho bodu. Za tohoto scénáře dnes vidíme začátek agónie režimu.

Pokud se mu podaří překonat sama sebe a najít složitou kompromisní hru v domácí i zahraniční politice, pak má šanci časem stabilizovat situaci, ba dokonce obnovit pro Turecko pozice vlivného regionálního hráče (i když ne jediného vůdce, o což Erdogan usiloval).

Musíme být připraveni na jakýkoli možný scénář vývoje událostí a ze všech sil přesvědčovat Erdogana, aby hledal kompromisy. Ale jedna věc je jistá. Puč postavil tučný kříž nad zbytky erdoganovského neoosmanského projektu. Sulejman I. se z něho nestal. Teď je třeba bojovat o to, aby nezavršil životní pouť jako Bayzit Yildirim (poznámka: neslavně zemřel v zajetí emira Timura).

 Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

20 komentářů :

 1. Erdogan je liška podšitá. Ten se jen tak lehce nevzdá a nepřetržitě pracuje na svém snu o nové velké Osmanské říši. Nedej bože, aby se mu toto podařilo, protože pak zase Turek se svým vojskem potáhne na Evropu. Ten převrat přišel Erdoganovi náramě vhod. Pod pláštíkem čistek v armádě se jedním šmahem zbaví veškeré opozice vojenské i civilní a to bez ohledu jestli s vojáky (povstalci)tato civilní opozice spoluracovala či ne. Ale jak se praví "Žádný strom ještě nevyrotl až do nebe", tak ani Erdoganova moc nebude věčná. Mnoho lidí v Turecku teď uvidí co Erdogan dělá a proč to dělá. To, že půjde od koryta je jen otázka času a myslím si, že to nebude zase až tak dlouho trvat.

  OdpovědětVymazat
 2. Šlo o to vyčistit armádu od těch, kteří podporují ISIL (neregulérní armádu USA pod velením neokons). Nyní příklon k Rusku, stáhnutí Tureckých vojsk ze Sýrie, domlouvání s Asadem a sít agentů CIA dostala důkladnou ránu. Pro stabilitu a mír na středním východě plus a tedy plus i pro Rusko, které kope za spolupráci a stabilitu.

  OdpovědětVymazat
 3. Erdoganova polularita stále roste, takže ten, kdo tu povídá něco o nestabilitě v Turecku, je mimo mísu. Ekonomika roste o 3%,tak kde je problém? Zkrátka se pokusila CIA nastolit vládu svých slouhů v Turecku a dostali přes držku. Nestabilita je v Německu, kde Merklová má nějakých 30% voličů na své straně a musí tlouct demonstranty, aby jich příště nepřišlo 2 x tolik a zavírat je. V Turecku má prezident více než 50% příznivců, a z toho je potřeba vycházet. Větší polularitu ve vlastní zemí má jen Zeman a Putin v Rusku. Havloidní slouhové budou chvili štěkat, ale karavana půjde dál.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. Zájmovým skupinám z USA to nevyšlo a převrat neuspěl i když byl proveden jako dříve podle stejného scénáře 91960,1971,1980,1997) ... tak dlouho se chodí s džbánem pro vodu ... A varování pro Erdogana přišlo nejspíše z Ruska. (brilantní Starikov https://nstarikov.ru/blog/68574)

   Informační válka se nyní vede takhle: Abychom skryli prohru budeme tvrdit, že si převrat sám Erdogan naaranžoval, aby se zbavil opozice a politických protivníku, jakkoli je to pitomost, tak to nevadí, prošli už větší do očí bijící lži (např. dvě věže).

   Vymazat
  2. TURECKÝ PREZIDENT DĚKUJE PUTINOVI ZA ZÁCHRANU SVÉHO ŽIVOTA
   V obavě, že prezident Erdogan bude v brzké době chráněn výše uvedenými elitními silami "Spetsnaz", se Obamův režim snažil v maximální možní míře zrychlit plánování státního převratu v Turecku. V té chvíli, však americké síly nepochopily, že se Erdoganovi za notné pomoci z Ruské Federace podařilo vytvořit kolem sebe účinnou proaktivní bariéru ve které byly zahrnuty vazby do nejvyšších úrovní policejních sil, věrných médií, ale i vládních odborů.

   Obamův režim učinil zásadní chybu v tom, že nezachytil včas informace o tom, že elitní síly "Spetsnaz", již plnily "bojovou operaci" ve smyslu ochrany prezidenta Erdogana, přičemž ve stejné době "Ústřední zpravodajská služba" (CIA) započala svou vlastní akci v aktivaci státního převratu dne 15. července 2016 v přístavním městě turecké riviery Marmaris na pobřeží Středozemního moře tím, že byl napaden "Grand Yazici Club Turban", kde byl turecký vůdce na dovolené.

   Útok byl koordinován 8 až 10-ti agenty CIA, kteří řídili přistání tureckého vojenského vrtulníku, který byl pilotován vojskem turecké armády. Následně došlo k útoku na soukromou Erdoganovu rezidenci prostřednictvím granátometů a automatické střelby. Nikdo z amerických agentů však v té době netušil, že byl mezitím byl turecký prezident za pomocí elitní jednotky "Spetsnaz" přesunut jinam - do Casa De Maris.

   Spetsnaz byla totiž velmi dobře informována o tom, že se nejbližších desítkách minut rozpoutá zběsilá bitva, která bude stát životy mnoha nevinných lidí a tureckých policistů. Z "Casa De Maris" byl turecký prezident přesunut přes moře do Řecka, kde asi dvě hodiny pobyl ve společnosti řeckého premiéra Alexise Tsiprase a nejvyššího

   www.matrix-2001.cz
   zdroj:www.whatdoesitmean.com

   Vymazat
 4. Hodnocení situace v článku vůbec neodpovídá skutčenostem!!! Takto provést pokus o převzetí moci by vymyslel jen nesvéprávný jedinec, který nemá zcela žádnou představu o vedení státu a jejich složek!!! Jedinou příčinou je provést ve jménu "převratu" čistky, které krutost a velikost změn budou následovat! Kdyby nastaly čistky bez "pokusu o převrat, svět by okamžitě poznal, jak to Erogan s Tureckem myslí. To by vedlo k celkové izolaci Turecka! Tak má Erogan záminku tyto čistky provádět, aniž by toto svět vnímal jako teror proti opozici a nepohodlným lidem. Demokracie, lidská práva a veškeré "vydobytky" západu je v Turecku zašlapána hluboko do země. Stačilo pár záběrů ve zprávách na ČT 24. Ukazovali skupinu zadržených (rebelů?), cca 15 osob. Všichni do jednoho na tvářích stopy po fyzickém násilí!!!

  Děkuji pěkně za taková lidská práva a za takovou demokracii. Vždyť my ani nevíme, co jsou to skutečně za lidi. Jestli vojáci a nebo jen nepohodlní lidé. Jedno je ale jisté, použití fyzické násilí!!!
  A nebo že by se zadržení prali s policií až po zadržení na policejní stanici?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem téhož názoru. Jestliže je možno o dobře připraveném puči, tak jedině v případě, že ho připravil sám Erdogan a jeho lidé. Tomu to vyšlo opravdu perfektně. Už příprava - normalizace vztahů s okolními státy a Ruskem. "Puč" vedli nýmandi a ne vrchní velitelé druhů vojsk ani generálního štábu. V médiích "pučisti" nebyli, ale Erdogan ano. Tisíce lidí i aut byli v ulicích, vojáci ani velitelé nevěděli co mají dělat v které situaci a dokonce ani to, že jde o puč! Erdogan ví, že EUmusí držet h..bu a krok, jinak na ní poštve dva milióny imigrantů. USA mají zase v Turecku jaderné zbraně a potřebují ho v této oblasti. Takže nyní má naprosto volné ruce a bianko šek na jakákoliv opatření. I ten trest smrti. A politici EU zase pouze kecají a blábolí nesmysly.

   Vymazat
  2. Už zase ta blbost, že si puč připravil sám Erdogan. Puč byl připraven kvalitně a už čtyřikrát se to amíkům v předchozích letech vyšlo, ale tentokrát byli protivníci o krok napřed. USA neokoni nechápou, že jejich úspěchy nebyli jejich úspěchy, ale někdo to za ně připravil a dokud to bylo v souladu s cíli GP tak jim vše vycházelo. USA jako celosvětový četník je odepsáno, už si neškrtne, ale pořád je tu nebezpečí, protože umírající kobyla kope a vyvolat chaos jde mnohem a mnohem snadněji než udržet mír a stabilitu.

   Vymazat
 5. Mám "dojem", že Rostislav Iščenko zneužívá pokusu převratu v Turecku k nepřímému útoku na dosavadní zahraniční politiku Vladimíra Putina s cílem nalezení důvodů k jeho odstranění.
  Nasvědčují tomu jeho slova "odpovídalo celostní stabilní Turecko (dokonce ani ne zcela přátelské) zájmům Ruska mnohem více než anarchie v zóně na jižních hranicích." a jeho souhlas s hodnocením "ruského premiéra Dmitrije Medveděva, který řekl, že pokus o převrat svědčí o vážné opozici vůči Erdoganovi ve společnosti a v armádě."

  OdpovědětVymazat
 6. Byla to opět práce Američanů...nic víc v tom třeba hledat není.A je to také konec přátelství Turka s válečným štváčem č.1!!!

  OdpovědětVymazat
 7. demokraticky jim dali po cuni a mozna i v zajmu demokracie budou i nejake trestiky smrti! proc ne dyt turkyie je velmi demokraticka zeme,ze?

  OdpovědětVymazat
 8. Jakákoliv spolupráce i s nejhorším sousedem je lepší než válka. V tomto je Putin schopný i dost opatrný. Z toho pohledu se mi zdá i případné sebemenší sblížení Turecka s Ruskem pro celkovou situaci žádoucí. Takové mírné zneškodnění alespoň jednoho z členů NATO. Děda.

  OdpovědětVymazat
 9. Při jakémkoliv pokusu o převrat se jde především po vůdci stávajícího režimu(Janukovič, Sadam, Kadafi...u nás má již strach Sobotka z odstranĕní kalašnikovem, bát se nemusí, naše armáda je bezpohlavní). V Turecku mi toto přímé ohrožení toho ,,hlavního" jaksi chybí...

  OdpovědětVymazat
 10. Jak to, že se neaktivoval článek 5 smlouvy NATO? Armáda členského státu byla napadena......sice částí armády NATO.....ale tak se mělo pomoci oběma armádám.....od čeho ty smlouvy sakra jsou..... :DDD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemuselo by to ani moc dlouho trvat .... ani bych se moc nedivil .... a co by mohlo být lepší než kdyby agresor sám sebe zlikvidoval .... přímo geniální .... OK

   Vymazat
  2. ... a rozumu na to mají dost.

   Vymazat
 11. Erdogan má stejně po ptákách.Po rozhovoru s Putinem,který mu vysvětlil jak a co...Náhlý příklon k Rusku,odsouzení USA..Bude se muset přizpůsobit,nebo takjaktak-padne,Turecko bude muset otevřít ,,Bránu" směr Arménie,Irán,Rusko(Ropná cesta bez USA)

  OdpovědětVymazat
 12. predtým bol erdogan dobytok, ktorý podporuje isil, ničí sýriu.
  Teraz po puči ho začína časť ľudí obhajovať napriek tomu, že on ostal dobytkom čo podporuje vojnu v sýrii.
  Lebo ľudia sú blbí, lebo ľudia si pomyslia že ho chcela odstrániť CIA a preto sa im odrazu erdogan javí ako kladný hrdina.
  On bol dobytkom podporujúcim ničenie európy imigráciou, on dobytkom ostal.

  OdpovědětVymazat
 13. Na tomto článku je dobrá jediná věc: jasně řekl, že puč byl dobře připraven. A to je pochvala pro USA. Jinak jsou to vše samé nesmysly. Zbývá dodat, že je to další převrat, který se Americe nepodařil.

  OdpovědětVymazat