Reklama

.

.

neděle 17. července 2016

Švédský expert: válka na Ukrajině povede k jejímu krachu. Čeho dosáhl Západ?


17. 7. 2016     zdroj
Současná migrační krize v Evropě vznikla i proto, že politici podnikali v praxi kroky a byli naprosto přesvědčeni, že občané se musí jakoby řídit určitými hodnotami. Pokud vznikají rozdíly mezi tím, co společnost považuje za nejdůležitější, a tím, co musí společnost považovat za nejdůležitější podle názoru politiků, pak nastávají vážné problémy. O tomto ve Svenska Dagbladet píše profesor Uppsalské univerzity, expert na studium východních zemí, Stefan Hedlund.


V případě Ruska a Západu se toto nebezpečí jeví ještě zřetelněji, domnívá se Hedlund. Již v roce 1985 americký diplomat George Kennan upozorňoval, jak nebezpečné je klást hodnoty do popředí zahraniční politiky. Migrační krize ukázala, že dokonce v rámci Evropy neexistují hodnoty v nějaké obecné podobě, ale že všichni chtějí chránit své národní zájmy, proto je nutno tímto způsobem posuzovat i ukrajinský konflikt.

"Zásadní rozdíl mezi rozporem hodnot a rozporem zájmů spočívá v tom, že rozpory zájmů jsou řešeny v rámci jednání. Kdežto rozpor hodnot je chápán tak, že jedna strana má pravdu a druhá chybuje," píše švédský expert.

V případě Ukrajiny, pokračuje Stefan Hedlund, zastávalo Rusko celou dobu názor, že se jedná o rozpor zájmů, proto je třeba se setkávat a komunikovat, ale Západ, naopak, považoval události za rozpor hodnot, do něhož nemá Rusko právo zasahovat. Ukrajinu to přivedlo k válce a zpustošení, Rusku byly uloženy sankce, které se staly pro západní vůdce "způsobem, jak pocítit vlastní morální převahu." Ale nakonec Kreml neučinil ústupky a sankce, domnívá se autor článku, budou zrušeny již příští rok.

Ve švédských médiích vyjadřovali experti názor, že jednání Ruska mělo pro zemi ničivý účinek. Stefan Hedlund považuje tento postoj za chybný, protože poslední desetiletí nebylo pro Rusko řadou nezdarů. "Válka v Gruzii zastavila expanzi NATO. Jsem naprosto přesvědčen, že válka na Ukrajině povede k jejímu krachu a Rusko si navrátí vedoucí úlohu. Invaze do Sýrie zachránila Asada a Američany přinutila začít vyjednávat. A sankce posílily ruský režim, když přilily olej do ohně teorie spiknutí o tom, jak Západ sní o zlomení Ruska. Obecně lze říci, je těžké tomu uvěřit, že Vladimír Putin a jeho lidé nyní vidí leccos, jen ne úspěchy. Takže zde je moje závěrečná otázka: čeho tedy dosáhl Západ kromě samolibé morální nadřazenosti?" uzavírá švédský odborník na východní země.


 Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

54 komentářů :

 1. Nikoho nepředěláte, každý je takový jak byl stvořen, jinými slovy, Západ ani neumí jednat jinak, než za celé staletí vůči Rusku postupoval. Vždy, když si nevěděl rady sám se sebou, tak vymyslel útok na Rusko a vždy pořád dokola, neúspěšně i když to bylo s vznosnými hesly boje za demokracii. To co dělá Západ se prezentuje jako to dobro a to přijde z východu je prezentováno jako největší zlo. Je lehce jedincům poslouchat propagandu a nad ničím jiným se nezamýšlet, je to jednoduché a není zapotřebí k tomu namáhat mozkové závity. Ten, kdo si chce pravdu najít si jí taky najde a je mu jasné, že se lží Západ nikam daleko nedojde. Mít převahu ve zbraních 3 : 1 a vyřvávat do světa jak je Západ ohrožený je troufalost. Vybombardovat Jugoslávií, Libyi, zabíjet lidi v Afganistánu a jinde ve světě a vše zdůvodňovat demokratickými principy v méně kterých vraždí Západ po celém světě lidi, to nikdo nemůže přijímat s klidem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano souhlas, těch co jsou schopni sebereflexe a korigovat své chování a poučit se s chyb je velmi málo. No a všechny ostatní opracují životní okolnosti, do kterých se sami svou hloupostí naženou (není to však moc příjemné).

   Vymazat
 2. On Západ myslel,že po ožralém Jelcinovi už je Rusko na kolenou.Ale to je ta americká vlastnost podcenovat soupeře.Rusko holt není Amerika.Jsou to arogantní blbové.

  OdpovědětVymazat
 3. Je to jen samolibost omezenců. I křeťanství bylo rozšiřováno zabíjením i když hlásá pravý opak.
  Na domácí scéně je taky paralela - Karel IV, oslavovaný císař, přitom má hlavní podíl na vyvražďování židů za jeho vlády.
  Matení pojmů, to je hlavní "hodnota" západu. Ta nadřazenost je automatická a je všude tam, kde je nedostatek vzdělání, či jednostranost. Pak vzniká i nesnášenlivost k jiným názorům.
  Je třeba se vrátit k renesanci všeho, co nezpůsobuje rozklad společnosti, k rodině, řemeslům a k netorenci ke všemu, co způsobuje nepořádek. Jednostranná "vzdělanost" je dnes vlastně nevzdělanost. Máme nový digitální svět, ale ten není cílem, ale prostředkem k rozvoji člověka. Hlavně je třeba přestat demagogicky přesvědčovat druhé, stejně svět jde jinudy.

  OdpovědětVymazat
 4. Ruska ekonomika je diky ruske agresi proti Ukrajine a Syrii na pokraji kolapsu, Rubl na polovine hodnoty, ale komunisticti sulini se utesuji tim, ze rusti fasiste znicili i Ukrajinu.
  Zabava k popukani. To se ma Putler opravdu cim chlubit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ukrajinu především rozkradli ukrajinští oligarchové s ukrajinskými politiky. Ukrajinská průmyslové produkce, až na vyjímky, byla na západ od svých hranic neprodejná.Poplatkům za transfer ropy a plynu začala pomalu zvonit hrana a jiné zdroje byly v uplynulých letech již rozkradeny. Tak že Ukrajina by se ekonomicky položila i bez války, která její rozklad jenom urychlila. A ekonomické zhroucení Ruska? Tomu uvěřím, až ho uvidím. Za Jelcina se výplata důchodů a soc. dávek stala pro většinu Rusů nepředstavitelnou teorií. Dnes je ještě stále dostávají. Byť klesá jejich kupní síla. Za Jelcina hrozil zánik armády, dnes armáda roste. Sice pomalu, ale roste. Když jsem si nedávno přečetl článek o výši dluhu USA, přidal jsem si k tomu zadlužení většiny zemí EU, jsem toho názoru, že mnohem blíž kolapsu je západ. Ten bych v tuto chvíli přirovnal k Titaniku po nárazu do ledovce. Loď se začíná potápět, ale na palubách první třídy se ještě tančí.

   Vymazat
  2. Zkus komunisto cist z nejakych nezavislych pramenu. A Sputnik rozhodne neni.
   Rusko stoji temer vylucne na rope a na plynu. A obe komodity nemaji vzhledem k technickemu pokroku velkou budoucnost.
   Takze tak. :)

   Vymazat
  3. Nevzdávej to hovňousku 6:16, kdepak je tvůj Kalousku?

   Vymazat
  4. Svobodné rádio a Česká nezávislá televize
   http://svobodne-radio.cz/2016-07-15-studio-beta-pan-vk-o-teroristickem-utoku-v-nice-a-dalsich-udalostech/

   http://ubunturadio.cz/
   https://www.youtube.com/user/svobodnatv/featured

   Vymazat
  5. 6:16 - židáckej xindle dezinsekci omylem uniklej, ta "ukrajina" je sama agresí tvejch filconošů proti centrině! Tedy jedné Svaté Rusi, vobřezaný hmyze! Byla jimi odervána! V roce 1914 byli mazepčický separáti ještě normálně zavíraný do basy kam patřej a pan generál Děnikin když šel na tvý židobolševický spolufilcky, tak každýho mazepčickýho separáta hned nechal zaživa zakopat pod zem ...

   Vymazat
  6. Je od tebe projevem jisté statečnosti, že se zde chlubíš svou pitomostí. Většina hlupáků se ji snaží zamaskovat.
   Tím se však nenechávej odradit a svou svobodu blaba si užívej dál.

   Vymazat
  7. Chytrost je bohužel omezená, ale lidská hloupost je neomezená. Spousta havloidních diskutérů to tady plně dokumentuje.

   Vymazat
  8. 3:43 Myslím, že to někteří mají řádně pomícháno v hlavě. Rusko již komunistické dávno není - perestrojku dirigoval západ prostřednictvím amerických poradců ve vládě.
   Ani není Trockistické - to již vůbec ne, protože Stalin věděl, že trockistická politika by přivedla Rusko jen do záhuby.
   Fašismus nevznikl v Rusku, ale v Německu.
   Proto slovní spojení komunistický fašista je docela, řekl bych nový politickoumělecký směr, který se hodí některým dnešním politikům a jejich následovníkům.

   Pamatujme na ně ve volbách.

   Vymazat
  9. Odkud vítr fouká v rámci fašistů je téměř jasné. Modrá krev se nazapře.
   Kníže Schwarzenberg, Hrabě Czernin, TOP 09... náckostroj agent Plavec Štětina, ...
   Tzv nadlidé, kteří mají minimálně zdegenerovaný pohled na svět. Tak to u vyšlechtěných ras většinou bývá.

   Vymazat
 5. Jednostrana vzdelanost ? 3:16 ! = Nevzdelanost ! Souhlasim ! Mel by jste s tim neco delat ! Jste indoktrinovan !
  Krestanstvi rozsirovano zabijenim ? NEEEE ! To byly obranne valky proti jine expanzivni rase.
  Co se tyce Ruska , mnohym zde chyby nekolik knih k precteni, ktere napsal Alexander Solzenicin.
  nick honululu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Skutečná demokraticie = politický kolektivismus = politická soběstačnost každého legálního územního celku = nejvyšší možná míra bezpečí a prosperity jeho členů i celku samotného.
   Pokusil jsem se o definici skutečné demokracie.

   Demokracie znamená rozhodovat společně (kolektivně) o věcech, které jsou jenom věcmi společnými (kolektivními) v rámci společného (kolektivního) teritoria v míře, kterou si společně (kolektivně) územní celek stanoví.

   Vymazat
  2. Skutečná demokraticie = politický kolektivismus = politická soběstačnost každého legálního územního celku = nejvyšší možná míra bezpečí a prosperity jeho členů i celku samotného.
   Pokusil jsem se o definici skutečné demokracie.

   Demokracie znamená rozhodovat společně (kolektivně) o věcech, které jsou jenom věcmi společnými (kolektivními) v rámci společného (kolektivního) teritoria v míře, kterou si společně (kolektivně) územní celek stanoví.

   Vymazat
  3. Ten darebák a lhář so-lže-nicyn, který svou vlast prodával ve velkém i v malém!
   https://www.youtube.com/watch?v=5GG6DAb1r3k

   Vymazat
 6. Příklad hlouposti Západu je vidět ted´v Turecku. Během dvou dnů jim zde posbírali všechny agenty CIA, co jich tu za desetiletí CIA nahospodařila,a může začít od začátku. Tady už má CIA dnes s evropskými hodnotami vymalováno. Černéj dostane další Nobelovu cenu za mír na odchod, aby moc nekopal, a on ji může přenechat slovanské řeznici Madle, ta přece byla ve vraždění ještě o trošku lepší než on. Nejparadoxnější na tom je, že když mohli Erdogana kritizovat za nedodržování lidských práv v Turecku, tak se mu lísali do přízně (zejména čeští politici, ti v podlézavosti nemají konkurenci) a oni by ted´asi rádi proti němu spustili kanonádu z havlistického děla o svobodě, demokracii a lidských prácech, (fuj, jak jsou mi tyto slova odporná), ale oni už jim Turci na tyto "vznešená hesla" hází velký bobek. Tak tady je příklad arogance, hlouposti a nadutosti v jednom , zde selhala strategie "wash the brain and go"). Hlásí Míra Karas z Ankary.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dalsi komunisticky blbecek ktery veri konspiracnim teoriim a ma radost z islamistickych cistek v Turecku?
   Budes se slabomyslny synku divit i usima.

   Vymazat
  2. http://svobodne-radio.cz/2016-07-15-studio-beta-pan-vk-o-teroristickem-utoku-v-nice-a-dalsich-udalostech/

   Vymazat
  3. Kancléř Václava Klause na Protiproud.cz není komunistický blbeček!!!

   Vymazat
  4. 6:20 - ty se vopejzelá filcko od lejnolíhně wallstreetskýho chazara už divit nestihneš! Zpopelníme tě zaživa ... to se s parazitama dělá!

   Vymazat
 7. Můj soukromý názor je ten, že západ nedosáhl vůbec ničeho. A musím se, chtě nechtě, vrátit k otřepané frázi o nepoučení z historie. Pro Rusy a Rusko jsou největším nepřítelem Rusové. V historii čelilo Rusko mnohým hrozbám, ale nikdy nebylo z vnějšku zlomeno. Už jenom skutečnost, že Putin měl po svém zvolení podporu nějakých 60% a dnes atakuje 90% hranici má velkou vypovídací hodnotu. Alespoň pro mne. A je s podivem, že si to nechtějí uvědomovat ti, kteří usilují o jeho odstranění. S každou další sankcí, s každým dalším utažením šroubů, bude podpora Putinovi narůstat, stejně jako bude růst nenávist Rusů k západu. Jestli právě tahle cesta má být cestou k dialogu a ke změnám politiky v Rusku, tak jsou západní politici ještě většími amatéry, než jsem si myslel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenom mne napadlo takové pravidlo politiků západu. Stokrát jsme to pos...rali, stokrát jsme to udělali na ho...vno, ale když nás po stoprvní opět zvolíte, uděláme to (stejnými metodami) konečně správně.

   Vymazat
 8. Podivejte se, jak vy mate v Evrope podrbane priority !
  Vase mysleni zarucuje, ze zmizite v dejinach a nikdo si vas nebude pamatovat za dva roky !

  V Londyne v Parizi, kdyz jste belosi Evropane a prijdete do muslimske ctvrte, tak jste dokopani, zmaceni a okradeni.(Belozky jsou na tom jeste hure.)

  Sefem tohoto barbarskeho BORDELU je v Parizi president Hollande, ktereho voli 95 % Muslimu. Tim , ze jim nadrzuje ma zarucene jejich hlasy. Jakeho ON JE NABOZENSTVI ?

  Vy vite, ze Karel IV. byl Katolik a pronasledoval Zidy, ale vy nevite, jakeho je nabozenstvi Hollande, ktery pomaha pronasledovat rodile Francouze Katoliky.
  Karel IV. ukoncil vladu 1378...
  Hollande zde bude smrdet do nekonecna, ale on vam nevadi.
  Karel IV. vam vadi.

  Aby Evropa prezila ten super bordel o ktery se postarala Merkerova, tak Rusko MUSI vycistit Evropu od vsech kteri tam dnes vladnou a k vasemu UDIVU Amerika pujde s Ruskem. Protoze my NEMAME RADI Islam a Trump to rekl 10 x.

  A tak je to ze vsim. O Rusku nevite vubec nic a pritom Americanum vycitate nedostatecne vzdelani a ti vi o dnesnim Rusku daleko vice nez vy.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Musíš si Honolulu uvědomit, že znevažování panovníka Karla IV. a prezidenta Edwarda Beneše, který se zasloužil o stát je součástí pokračujícího sudeťáckého útoku na českou státnost.

   Vymazat
  2. A stejně tak je i útokem na českou státnost bombastická glorifikace svátku Sv.Václava 28.9 . na úkor 28.10. státního svátku založení ČSR Masarykem. proč je jasné Sv.Václav, jež svoje slovanské bratry za 30 rýnských do otroctví prodával připoutal České země k západu, k chazarskému Vatikánu, dokončil tak veledílo počaté "Řeky" Cyrilem a Metodějem ve jménu kříže. Stačí jen přečíst ten jejich manuál na pokřtění Slovanů jehož praktikování nepřežilo 13 milionů našich předků od Kieva po Velkou Moravu. Masaryk založil 28.10.1918 suverénní československý stát a zajistil dvěma malým národům na dlouhé období přežití, v podstatě až do roku 1989. A to je třeba vymazat z národní paměti. Přijde na to, že 28.10., který už tak nikdo neslaví bude tiše vypuštěn z kalendáře českých svátků

   Vymazat
 9. Vase PRIMITIVNI blba nekonstruktivni nenavist k Rusku neni nicim podlozena. Oni jsou tam stejni Kapitaliste, jako jsou zde v Americe..
  S Ruskem bude mir ! To chce nova administrace Donalda Trumpa ! Obcanska valka na Ukrajine je valka mezi Ukrajinci. NAS NEZAJIMA !
  Jak je na tom Rusko ekonomicky ? Urcite spatne kvuli sankcim. Ale ty budou zruseny ! Bude se kseftovat.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ukrajinci NEEXISTUJÍ!! Je to smyšlená nesmyslná entita! Vždy tam žili "vyšívánkové" - tzv. Malorusové! Tedy v Malorusku - to je Kyjev a pár gubernií okolo něj. Co zasraný zednáři spáchali jako "ukrajinský stát" to je Malorusko spojený s Novoruskem a Tauridou! Taurida je gubernie, jejíž součástí je i Krym! Tu "ukrajince" stvořili polský sarmatizující kriplici, co se styděli za slovanství! To oni nepochopili že slovo "ukrajina" je jako u Němců "marka"! Říšská marka - tedy pohraniční správní území!! Začali tak nazývat jimi okupovaný Malorusko. Později tím hnusným pojem začli Austrijci říkat Rusínům v jimi obsazené haliči a nutili je se tak nazývat! A završili to židobolševici, který spáchali "ukrajinizaci" Maloruska! - http://www.monarchista.cz/clanky/souhlasime/608-jsou-ukrajinci-narod

   Vymazat
 10. 6:59 ! At jdou sudetaci do zadele ! Kdyz snesou Merkerovu, tak se musi pripravit znovu na poradny vyprask.

  Zerou Eintopf a proto neumi samostatne myslet !
  Fotr Lutheran ! Matka Zidovka, (dve nabozenstvi, ktera se nesnasi !) Z takoveho svazku se vylihe Angela, a ta je pro zmenu Marxistka a socialni inzenyrka, ktera zaplavi Evropu barbary ze severni Afriky.

  A ted se chysta TERORIZOVAT a vydirat presidenta Zemana.
  (Prijede do Prahy !)
  A vy se zde pohorsujete nad Karlem IV.
  Stejne nevite NIC, NIC, NIC ! Nejvetsi utok na Zidy NEBYL za Karla IV., ale za Vaclava IV. v dubnu 1389.
  A o dejinach Ruska mezi lety 1918-1938 vite totalni absolutni HOV.O ! Neni vam pomoci !
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, hovoříš o Merkelové adoptivní rodině, podle obličeje a gest se jedná o Adolfovo dítě ze zkumavky. Vždyť ty ani nevíš, že operací Paper clip němečtí nacisté infiltrovali americké elity a prezidentský úřad, schválně si dohledej rodinné fotky a vyprávění nacisty a naturalizovaného Američana Otto Skorzenyho. Barry Saetoro

   Vymazat
  2. 7:30
   Honolulu dneska jede,
   ..jak JAK !
   Jako Hloupej Honza z kopce...ten ví kulový HOV.O !

   Opravdovej Amerikáňec !!!
   Světlu mír !
   Sirius

   Vymazat
  3. Zdravím Tě milý Nicku (Honolulu)!!!
   již jsem tu dlouho nebyla,vrátila jsem se z
   jihu !!!
   všechny Tvoje příspěvky jsou PRAVDA!!!!
   jsem ráda, že jsi !!!!!!
   zůstaň zdráv!!!
   s úctou vlaštovka jituš

   Vymazat
  4. 7:16 Tak s tou makrelou něco udělejte! Kam se asi posílá schvalovací list na kancléře?!
   Vždyť to schvaluje vaše vláda v USA!
   Má tam u vás vůbec někdo rozum.
   Američan politik je vychytrálek, který když se zbavil v 90 letech Rusa, tak si myslí, že je svět jeho a dosazuje všude takové vlády, jak se mu zlíbí a pak jim ještě vyhrožuje, že bude kroutit rukama, když nebudou poslouchat.
   Americký občan je mátoha, která se nechá oklamat propagandou až tak daleko, že věří na jakési demokratické kyvadlo.
   Volte a uvidíme, jak jste na tom teď.

   Vymazat
 11. Nejdříve slíbil Obama Erdoganovi, že si bude moci odloupnout kus Syrii, když ji pomůže rozložit. Potom se ale Erdogan dozvěděl, že Obama naopak slíbil Kurdům kus Turecka na jejich Kurdistan, doufám, že už Erdogan pochopil, co je to za nečestnou svoloč ti Aneričané, kdykoliv tě podrazí bez skrupulí. At´je Erdogan jaký je, jeho zájmem je zájem Turecka, to jenom ta naše prostitutská česká vláda dělá to, co škodí českému národu. Zavést trest smrti u nás a konspiraci proti českému národu v zájmu cizí mocnosti (tedy spolupráci s CIA) trestat smrtí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně! Jako ten rasozrádnej havlofilní buzerant v 6:20! Ovšem tenhle špinavej xindl je třeba před popravou mučit, mučit, mučit!

   Vymazat
  2. Aj, komouši jedni ubozí, vymaštění. Jakou já mám radost že zrovna "lidé" jako vy dnes třou bídu s nouzí, trápí se, kvílí, zmítají se v psychických mukách a jsou opovrhovaní společností na jejím okraji. Tomu se říká "karma" vy hajzlové. Nic jiného si nezasloužíte a tak vám třeba.

   Vymazat
  3. Tak jsem si tě ty hňupe v 10:41 přečetl a jsem nadmíru spokojen. Jen zoufalec válící se ve vlastních výkalech může vypouštět takové sračky z tlamy. No a jen nešťastníka to může urazit, mě naopak velice imponuje jací kreténi tobě rovni jsou zastánci havloidních přiblblíků. S tím opravdu daleko nedojdeš, uklouzneš na vlastních sračkách které šíříš éterem. No piš ať se zase pobavím Kalousku.

   Vymazat
  4. Já jsem nedal na různé řeči o bídě v Rusku a jel jsem se přesvědčit na vlastí oči.Konkrétně na Krym.Samotní ukrajinci co zůstali na Krymu a jsou to normální lidé,policisté vojáci by na ukrajinu zpět nešli.Jezdí tam auta s ukrajinskými PZ a nikdo je nešikanuje.Co se týče životního standartu nikdo bídou netrpí ačkoliv musí dost věcí dovážet loděmi a letecky,protože ukrajinští demokraté kamiony nepouští.Nikdo z obyvatel Krymu by nechtěl zpět a jsou to tataři i ukrajinci.Je to opak toho co tvrdí ČT.Potěší když vám mladí řeknou,že jedinými bratry jsme my a Slováci.Ceny potravin jsou jako u nás.

   Vymazat
  5. Také jsme byli teď dovolenkovat na Krymu a vše potvrzuji,je tam klid a mír, spokojenost a lidi jsou šťastni, že nepatří pod fanatickou, fašistickou vládu ukrajinských vrahů! Všichni trpělivě čekají na dokončení Kerčanského mostu, to je úžasná stavba, viděli jsme kousek, příroda na Krymu nádherná, dovolená se vydařila!

   Vymazat
  6. 10:41 - navím jakou "bídu třou" u komoušů, žádný neznám osobně a výkazy o financování stran nečtu, ale co se týká mě osobně, ta velice trpím nudou! Jediný co by mě pobavilo, kdyby už vyšlo to povolení na volný odstřel rasozrádného xenofilního havlidního xindlu tvýho typu někdo v nějakých těch oborách! Do tý doby mi bude můj škorpíček rezivět ve skříni, kdo to má furt nadarmo promazávat - a taktéž prst svrbět na spoušti ... ale snad už e dlouho, blýská se na časy, buziku! Už brzy ti zazvoní hrana, yupííí! A pak bude ratatatata, yupíííí!!

   Vymazat
 12. Parlamentní demokracie nikdy nebyla, není a nebude, protože nemůže být, skutečnou demokracií. Je to jistě pro mnohé těžké pochopit, ale bez uvědomění si toho se lepších časů nelze dočkat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Až tak bych to neviděl. Parlamentní demokracie tak jak je nastavená ve velké části zemí a v EU je opravdu neúčinná a s demokrací to už nemá téměř nic společného.

   Má to dvě příčiny:
   - zastupitelská demokracie by měla být jenom jednoúrovňová, uvažované výjimky na nejvyšší soudce, velení tajných služeb apod., bych řešil převedením pravomoce jmenování na přímo voleného prezidenta;
   - je tolerován (často dokonce uzákoněn) vliv cizích struktur na politické rozhodování: lobby korporací, lobby mocenských skupin (mafií - příklad exekutoři, soudci, miliardáři), vliv NGO a přímé řízení institucemi USA, nepřiměřená podřízenost antidemokratickým institucím EU.

   Bez těchto antidemokratických nastavení by to myslím mohlo začít fungovat.

   Vymazat
  2. To Štěpán Forgáč a Vláďa z Brna

   Stotožňuji se s Vámi pánové. Ten problém je však mnohem komplexnější a mnohoúrovňový, takže ani popis v jedné knize nemá dostačující výpovědní hodnotu, natož aby v ní byl navržen jiný použitelný model.

   Demokracii popsal Sokrates a jeho slova došla v industriálních zemích naplnění ve 20. století. (http://bajnar.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=423977)

   Myslím, že zastupitelská demokracie, jako forma řízení společnosti, je pouhá fikce, páska přes oči a šidítko populaci, které znamenitě pomáhá udržovat klid na teritoriu. Současně poskytuje uštěpačnou odpověď nezvolených těm voličům, kteří volili s většinou a klacek na jejich sebeztrestání za vlastní rozhodnutí. Prostě reálný výkon moci pravidelně nenaplňuje předvolební sliby. A my voliči i po opakovaných negativních zkušenostech, na tuhle vějičku o návratu občanské pseudovlády do rukou svých, stále sedáme a chytáme se. Snad jen poslední volby do europarlamentu s účastí 18,2% oprávněných ukázali, jak téhle tezi o evropské demokracii národ věří a s jakým nadšením ji podporuje.

   Vláďo, myslím, že antidemokratické principy v zastupitelské demokracii jsou natolik zvykově zakovány a vetknuty v systém, že s tím nelze (ani sebeodolnějšími jednotlivci) hnout. Že tu musí nastat taková katarze, která zplodí nové vůdce s netradičními názory a přístupy jimž bude moc spolu s vrácením nakradeného majetku stávajícími elitami dobrovolně odevzdána výměnou za beztrestnost. Styl předání moci komunisty po Plyši je asi vhodná metoda. Pouze ta katarze se nekonala a byla jen v hlavách naivních občanů.

   V současné době se svět nachází v období relativního klidu před finančním kataklizmatem. Splasknutí hypoteční bubliny r. 2008 v USA vedli ke krachu Löhman Braders, dalších bank a zpomalení až zastavení "západního" ekonomického růstu na více než 5 let. Důsledky však nejsou dosud zcela saturovány a už tu máme stupňované kvantitativní uvolňování eur u ECB. K tomu se přidává i uprchlická krize na BV s přílivem utečenců do E, rozdmýchávání nestability na BV + velmi nízká cena uhlovodíkových energonosičů. Deutsche Bank (největší evropská banka) má v portfoliu spekulativní deriváty za 70 (sedmdesát) bilionů dolarů. To je více, než roční HDP celosvětové ekonomiky. K tomu se přidává Řecko, Itálie, Portugalsko, Španělsko, Kypr jejichž banky a státní ekonomiky vykazují vysoce alarmující údaje o předluženosti a kapitálové nedostatečnosti svědčící o sytuaci blízké krachu. Nebudou-li USA řešit své ekonomické problémy válkou, tak globální finanční kolaps spolehlivě onu katarzi, nutnou pro změnu stylu vládnutí, zajistí. Tím nechci říci, že si to přeji, nebo že je vhodné se spoléhat na výše uvedený scénář. Ne!

   Bohužel však stále platí, že: "kdo chce s vlky žíti, musí s nimi víti", "kapři si svůj rybník sami nevypustí" a "vrána vráně voko nevyklove". Poslanecká sněmovna je pravdivosti těchto přísloví jasným dokladem. Okamura ve sněmovně vážně prosazuje přímou demokracii a odpovědnost politiků za jejich rozhodnutí. Přesto, že nemá (snad) "špínu" pod nehty je ve sněmovní izolaci a i ti jeho bývalí genosse se s ním nepaktují. Jeho názory a postoje jsou zastupitelské demokracii (poslaneckým pašalíkům) totiž velmi nebezpečné a všichni si to velmi dobře uvědomují!! Pořád totiž platí, že: "košile je bližší než kabát".

   Mír s námi!
   Ferro

   Vymazat
  3. Osvícený panovník řešil takovouto situaci pochytáním lichvářů a spálením směnek. Je zde tedy ještě jedna možnost, že se lidstvo osvobodí tímto způsobem, docela slušně k tomu mělo nakročeno Řecko, než Tsipras zradil.

   Vymazat
  4. To Anonymní 18. července 2016 17:25

   ANO - osvícený panovník je také má idea, ale bohužel v dnešním světě nerealizovatelná. Jsem přesvědčen, že by si lid tu krásnou "demokratickou" iluzi o své důležitosti a možnosti vládnout (rozhodovat o věcech veřejných) dobrovolně vzít nenechal. Jako východisko vidím osvíceného vůdce, ale to jsme zpátky v totalitě a opět platí předešlá věta.

   Prostě nevědomé lidstvo se potácí mezi dvěma v zásadě nepřijatelnými variantami. Zastupitelská demokracie vyhovuje lidu neinformovanému z důvodu jednoduché delegace vlastní odpovědnosti na pol.elity, které pak lze svobodně kritizovat. Současně vyhovuje i zákulisním loutkovodičům, protože tento model je snadno ovladatelný, poskytuje zákulisí kvalitní krytí a lze jej min. co volební období opersonálně "vylepšovat".

   Přímá demokracie vyžaduje od občana odpovědnost a alespoň nějakou informovanost pro "rozumná" rozhodnutí. Volba osvíceného vůdce je též delegování vlastní odpovědnosti jen s tím rozdílem, že kumulace moci je tak veliká, že vůdce je plně odpovědný celému národu. Tato situace pak dokáže zásadně ovlivnit i stranické preference a stranickou disciplinu jako např. u J.V.Stalina za 2.SV. Po počáteční paralíze, kdy se obával o vlastní život, začal realizovat vlasteneckou politiku záchrany státu, místo internacionalistických zájmů kominterny. Ale to je na jiné povídání.

   Tsipras je učebnicovým příkladem ohnutí politika tak, aby skákal jak zákulisí piští. Do funkce se dpostal přesvědčivou nacionálně orientovanou a anti EU rétorikou. Krátce po přdevzetí funkce byl na několika jednáních v EU a ECB, kde dostal jasné info co se stane, když nebude jednat dle požadavků zákulisních bankéřů. Tsipras pochopil a Řecko včetně odpovědných politiků v EU zaplakalo. Ovšem Juncker, Schulz, Merkelová, Tusku, van Rumpuj, ... jsou velmi spokojeni. Bankéři je chválí a odměňují - Řekové potí krev a jsou v pr.eli.

   Mír s námi!
   Ferro

   Vymazat
 13. Čeho dosáhl Západ?
  Banderovského salámu:
  http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/15084-this-is-madness-na-ukrajine-uz-je-banderovsky-i-salam-foto-.aspx

  checheche

  OdpovědětVymazat
 14. Dekuji za kvetiny pani Vlastovko (12:19) !
  Jsem rad, ze znovu pisete.

  Svedomite sleduji vse co se deje v Clevelandu (Ohio). Lide v ulicich americkych mest vi, ze Amerika meni smer.
  Bude to uleva casem i pro Evropu.

  Cleveland - cely stred mesta je odriznut od sveta.
  Trump bude nominovan a od ledna zacne pomalu a tezce prosazovat zmeny.
  Jeho sila neni pouze v jeho osobnosti, ale i v lidech kteri ho nasleduji. (Newt Gingrich, Jeanine Pirro, Rudy Guliani, Pat Buchanan, cast vlady a dalsi esa politickeho zivota Ameriky.)

  Privilegovana trida (cernosi) z techto udalosti blazni.
  Vcera se nouzovym vychodem dostal do nemocnice cernoch a zacal stilet pacienty a osetrovatele. Jeden ocetrovatel je mrtev, stejne jako babicka 88 let stara.
  S cernochem se neznali.
  Neozbrojena ochranka nemocnice se na neho vrhla a uz ho maji. (Stalo se v Titusville, Florida)

  V Chicopee (Massachusetts), zase bylo zaklepano "OMYLEM" na dvere privatniho domu belocha. Jeden z tech co udelal "omyl" je mrtev a druhy je v nemocnici.
  To jsou ted denni udalosti !
  Privilegovana trida cernochu ztraci svoje privilegie a je z toho v amoku.

  "Vyvoleni" take ztraci svuj vliv. David Duke proti nim vystreluje jednu obzalobu za druhou. V roce 2002 byl na navsteve u Solzenicina v Rusku a privezl takove materialy o vrazdeni Slovanu "vyvolenymi" , ze my jsme z toho vsichni v udivu.

  V Clevelandu je v tuto dobu nejen policie z cele Ameriky, ale i Narodni Garda, pohranicni straz a vojaci.

  Barevni se dali slyset , ze jich prijde 10 000 udelat s "rasisty" kratky konec. Zatim neprisel nikdo, ale dalnice kolem Clevelandu jsou hlidane take..

  (Znam to mesto. Pracoval jsem tam jeden cas na
  E 9th Str., a Convention Center, je na Lakeside Ave., vse na downtownu, takze z toho mam nostalgii plnou obrazu z cleveladskych ulic.)

  Jsem rad, ze se Amerika meni ! Ta atmosfera politicke koreknosti byla neunosna.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
 15. Barevni pochoduji v ulicich americkych mest a vyrvavaji jednoducha hesla, ktera propaguji anarchiji a vrazdeni !

  Zde mate presny preklad z anglictiny !

  CO CHCEME ? MRTVE POLICAJTY ! KDY TO CHCEME ? TED HNED !

  Samozrejme, ze propaguji zabijeni belochu , kteri nejsou u policie take.
  To vse mi pripomina Johannesburg, (JAR), ktery se nedokazal barbarismu ubranit.
  Ted tam maji nejvetsi kriminalitu na svete a hladomor.

  To vse ceka i vas Cesi, pokud se nedokazete ubranit INVAZI, ktera vznikla za ucelem zniceni vaseho statu.
  Zniceni vasi identity. Zniceni vasich uslechtilych GENU.

  (Ano panove ! Vyhraji-li vasi nepratele nastavajici boj a znici-li vase geny, tak budete skaredi jako zadky Pavianu na Okavangu v Becuansku. Vim to urcite !)

  Stujte za presidentem Zemanem ! Destruktivni Merkerova jede do Prahy ho vydirat a vyhrozovat mu.
  AT ZIJE PRESIDENT ZEMAN - prozretelny cesky vlastenec !
  nick honolulu - keen observer.

  OdpovědětVymazat
 16. Dalsi strelba, dnes ! Milwaukee (Wisconsin).
  Policajt tezce zranen, strelec mrtev.
  nick honolulu
  P.S. Policajti v Cesku ! Pripravte se ! A pamatujte, ze politicka koreknost zarucuje vas pohreb.

  Destruktivni Merkerova vam jede udelat super BORDEL v ulicich vasich mest. NEVERTE JI ani slovo !

  OdpovědětVymazat
 17. Milý Nicku!!!!
  děkuji za zprávy ,je to horor!!!Brzy budeme vědět ,jak zkreslené dějiny jsme se učili a brzy se OFICIELNĚ dozvíme KDO za tím vždycky cení zuby a nastavuje dlaň!
  Nicku ,dávej na sebe pozor -nejsme už nejmladší - a hlavně nejen já,ale jistě i ostatní
  Ti přejeme hóóódně zdraví a dobré mysli...
  Radost,že se Amerika mění bude bezbřehá!:-)
  Opatruj se!!!!!!
  vlaštovka j.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snad sa Amerika zmeni,ale Europa sa nezmeni,pokial budeme po kazdom atentate chodit klast kvety,zapalovat sviecky,pocuvat lutostne prejavy politikov,na miesta kde zomreli mozno aj nasi priatelia,pribuzni.Je krasne,ked ukazujeme,ako citime s obetami,a pritom ocakavame,kde dalej budeme klast kvety,pocuvat politikov,ako budu bojovat proti terorizmu,pritom z Lybie nam dovazaju denne tisicky potencialnych teroristov.Pokial budeme len prejavovat lutost nad obetami,a nie prejavovat hnev z politiky elit,ze vlastne ohrozuju nasu bezpecnost,zivoty,nic sa nezmeni.M

   Vymazat
 18. Taky Dalajlama,jiz zistil,ze agresorem je Juesej a dal se na stranu Ruska...kde bude ted Knize a Kalousek shanet Tibetskou vlajku ?

  OdpovědětVymazat