Reklama

.

.

pondělí 18. července 2016

Uvnitř DAEŠ probíhá nenápadná příprava na ztrátu "chalífátu"


18. 7. 2016     zdroj
DAEŠ, aniž by to vyhlašoval nahlas, připravuje své stoupence na možný pádu"chalífátu" ... "Nehledě na organizované vlny teroristických útoků po celém světě, připravuje DAEŠ (organizace je v Rusku zakázaná, pozn. redakce), aniž by to vyhlašoval nahlas, své stoupence k možnému pádu "chalífátu", vyhlášeného s velkou slávou před dvěma lety, píší korespondenti The Washington Post Joby Warrick a Souad Mehennet. Ve veřejných prohlášeních a při nedávných akcích v Sýrii přiznává vedení DAEŠ, že vojenské úspěchy teroristické organizace klesly a připravuje se na skutečnost, že její zbývající bašty mohou padnout." Zároveň se skupina zapřísahá, že bude rázně pokračovat v nedávné kampani násilí, a to i v případě, že teroristé budou zahnáni do ilegality.

Podle analytiků a expertů mohou být teroristické útoky, podobné těm v Istanbulu a Bagdádu, častější podle toho, jak "se skupina z kvazistátu, ovládajícího řadu území, proměňuje v rozvětvenou stínovou síť poboček a buněk na nejméně třech kontinentech."

"Zatímco naše jádro v Iráku a Sýrii je podrobováno útokům, byli jsme schopni se rozšířit a přesunout část velení, médií a finančních struktur do jiných zemích," řekl v rozhovoru prostřednictvím internetového spojení dávný terorista DAEŠ.

"Nicméně příznaky beznaděje narůstají každým týdnem v "chalífátu", který se podle údajů zprávy analytické a poradenské firmy IHS Inc., zveřejněné minulý týden, zmenšil o dalších 12% v prvních šesti měsících roku 2016," je uvedeno v článku The Washington Post.

"Zajímavý redakční článek, opublikovaný minulý měsíc v arabském týdeníku DAEŠ "Al-Naba", předložil pesimistický odhad perspektiv "chalífátu", přiznal možnost, že všechny jeho územní majetky mohou být nakonec ztraceny", píší Warrick a Mehennet. "Článek s názvem" Iluze křižáků v éře Chalífátu" měl semknout stoupence skupiny, když trval na tom, že DAEŠ přežije, i když všechna jeho města padnou pod tlakem "křižáků"- sil, podporovaných Západem a Ruskem a které se postavily proti nim".

"Will McCants, výzkumný pracovník Brookingského institutu, autor knihy, opublikované v roce 2015 "Apokalypsa DAEŠ: historie, strategie a eschatologie DAEŠ", soudí, že smrtící útoky na istanbulském Atatürkově letišti a v obchodní čtvrti Bagdádu Karada byly relativně snadné cíle pro teroristy, které uspokojuje pouze velký počet obětí v řadách civilního obyvatelstva, a že byly možná součástí prohlášení ke stoupencům o životaschopnosti DAEŠ", je uvedeno v publikaci. "Úspěšné útoky v zahraničí jsou znamením hlubokého nepokoje doma," řekl McCants.

Evropští pracovníci zpravodajských služeb jsou znepokojeni, je uvedeno v publikaci. V rozhovoru o protiteroristické strategii vysoce postavený pracovník francouzské bezpečnostní služby řekl, že teroristé "se střetli s obtížemi, když jsme přizpůsobili svou strategii jejich prvopočáteční s tím, abychom je začali zbavovat útočiště." "Ale teď rozšíří svou taktiku a začnou provádět mnohem zákeřnější a tajné operace ve velkých městech."

"Další etapa, říká, již začala," sdělují autoři článku.

Na přípravě materiálu se podílela Liz Sly.

 Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

5 komentářů :

 1. Bojovníkem DAEŠe je potenciálně každý muslim. A že jich tu v EU máme. Všechny je snad ohlídáme? To těžko.

  OdpovědětVymazat
 2. Všechny vybít a vyhnat.Jednoduché řešení.Oko za oko,zub za zub.Nic jiného na ty zmrdy neplatí...

  OdpovědětVymazat
 3. Dekadentní Západ se diví dekadentním islamistům. Je lhstejné, zda jeden vraždí barbarsky a druhý "civilizovaně", jeden rychle a druhý pomalu a skrytě. A Ďábel se jen chcechtá, jak mu na ty jeho zlaťáky skáče stále více zaprodanců vlastních duší.

  OdpovědětVymazat
 4. S tímto bych souhlasil. Ne! S tímto už souhlasím. To pomalé má v sobě míň krutosti (snad), ale o to víc zákeřnosti. Děda.

  OdpovědětVymazat
 5. Trochu už vím jaké je to být na západě důchodcem.
  Kdybych byl bojovníkem DAEŠE, moc by se mi nezamlouvalo plné nasazení v Sýrii a být ohrožován ruskými nálety, snad trochu i americkými.
  Dal bych přednost přesunu do Evropy. Pobírat podporu, a v relativním pohodlí a klidu se také věnovat svým zálibám. Ne zelenině a slepicím, ale přípravám terorizmu.
  A asi bych nebyl sám, možná by nás brzy bylo 10 - 100 tisíc, i víc.
  DAEŠ nebude padat. Bude schopnější než měňavka.
  Děda.

  OdpovědětVymazat